Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κομπλέ!Σε ευχαριστώ που το έγραψες αναλυτικά,μπορεί κάποιο μέλος να βοηθηθεί από αυτό.

δες αυτο το βιντεο https://www.youtube.com/watch?v=SUVIugDZf4Y αλλα για να τις ξεκολλησεις αυτες τις ακρες..θελει ζορι..και θα γρατσουνισεις αναγκαστικα τις ακρες.μετα ειναι παιχνιδακι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα της Intenso σχεδόν ίδιο σε σχεδιασμό.Γενικά είμαι κατά του να βάζεις χέρι σε κάτι που δεν γνωρίζεις,αλλά στην παρούσα φάση ναι θεωρώ πως αξίζει να ασχοληθείς για να το φτιάξεις.Είναι σχετικά εύκολο και οικονομικό.Αυτό που θα με κράταγε να μην ασχοληθώ με την επιδιόρθωση ενός power bank,είναι πρώτον να βγαίνει ασύμφορο και δεύτερον και κυριότερο,να μην γίνει κανά μπαμ στην φόρτιση από κακή επισκευή.Επειδή μιλάμε για μπαταρίες με μεγάλο φορτίο.Για αυτό αν δεν έχεις ιδέα,καλό είναι να μην βάζεις χέρι.

Παλιότερα ήμουν της νοοτροπίας,λόγω ότι δεν ασχολιόμουν,ότι χάλασε κατι...?Στον μάστορα ή πέταμα.Οσο περνάει ο καιρός με συναρπάζει κι όλας να το ανοίξω,να κατανοήσω την λογική της κατασκευής και γιατί όχι,να διορθώσω το πρόβλημα.Αλλά μέχρι εκεί που κρίνεται ασφαλές.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Γενικά σ' αυτές τις περιπτώσεις, και να το συναρμολογήσεις σωστά, δε θα είσαι ποτέ σίγουρος αν και κατά πόσον θα δουλεύουν σωστά τα κυκλώματα προστασίας, που είναι το Α και το Ω σε τέτοιες συσκευές. Αξίζει να ρισκάρεις το να γίνει κανένα μπαμ τη στιγμή που φορτίζεις το κινητό σου π.χ., με κίνδυνο να σου κάψει και το κινητό, με ζημιά πολλαπλάσια της τιμής του ίδιου του power bank; Για μένα δεν αξίζει ούτε μια στο εκατομμύριο. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπεραα

θελω να αγορασω powerbank στα 10000 mah κοντα στα 20 ευρω απο Ελλαδα η απο Κινα.

Σκεφτομουν για το Xiaomi New 10000mAh Power Bank 2 Dual USB 18W απο κινα στα 18-19 ευρω .Εχετε καποιο αλλο να προτεινετε?

 

edit:το βρηκα εδω στα 16 ευρω

Edited by Sdouze
Link to comment
Share on other sites

Το έχω φίλε μου και είναι πολύ καλό, αξίζει.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi εγγύηση. Κι από Ελλάδα συμφέρει καλύτερα, και πιο νωρίς θα σου έρθει, και η διαφορά τιμής είναι συνήθως μικρή.

Αν εννοείς αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/13963071/Xiaomi-Mi-Power-Bank-2i-10000mAh.html

Είναι φοβερό, το έχω σε σκούρο χρώμα.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi εγγύηση. Κι από Ελλάδα συμφέρει καλύτερα, και πιο νωρίς θα σου έρθει, και η διαφορά τιμής είναι συνήθως μικρή.

Αν εννοείς αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/13963071/Xiaomi-Mi-Power-Bank-2i-10000mAh.html

Είναι φοβερό, το έχω σε σκούρο χρώμα.

 

ναι αυτο λεωω .ειχα κοιταξει σκρουτζ αλλα το ειχα μπερδεψει με ενα αλλο .το βρηκα σημερα ,θα παω απο βδομαδα

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

θα το τσεκαρω να σαι καλαα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεραα.

Ανάμεσα στο intenso και στο xiaomi πιο θεωρείται καλύτερο;

 

Έχω και τα δύο. Το καθένα έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Το Xiaomi έχει το πλεονέκτημα ότι προσφέρει γρήγορη φόρτιση και στην είσοδο και στην έξοδο, ενώ για μένα το Intenso είναι καλό γιατί προσφέρει και έξοδο 5V/2Α, για όταν θες να προστατέψεις την μπαταρία του κινητού σου (η γρήγορη φόρτιση καλό είναι να αποφεύγεται όταν δεν την χρειάζεσαι επειγόντως). Επίσης μεγάλο πλεονέκτημα του Xiaomi είναι ότι με διπλό κλικ δίνει δίωρο πρόγραμμα χαμηλής εξόδου φόρτισης, για συσκευές χαμηλής ενεργειακής απαίτησης (π.χ. ακουστικά Bluetooth, smartwatches κλπ).

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Για το Xiaomi δεν έχω άποψη αλλά από το intenso είμαι πολύ ευχαριστημένος.Κακά τα ψέμματα όποιο και να πάρεις θα μείνεις ευχαριστημένος.Με τις εκάστοτε υποχωρήσεις στο καθένα όπως πολύ σωστά ανέφερε ο panoz75.Πάντως το καλό είναι ότι είναι powerbanks που το φόρουμ τα έχει "χρησιμοποιήσει" και έτσι ξέρουμε περί τίνος πρόκειται το καθένα.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα powerbank χρησιμοπουνται κατά βάση για μια γρήγορη φόρτιση, εκεί που είσαι εξω και μένεις κουμπώνεις 20 λεπτά και παίρνεις 30-40%, προσωπικά θα πήγαινα στο xiaomi..

Επίσης φορτίζεις ασύρματα ακουστικά με αυτό ή mi band κλπ.

Εσύ αποφασίζεις :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα powerbank χρησιμοπουνται κατά βάση για μια γρήγορη φόρτιση, εκεί που είσαι εξω και μένεις κουμπώνεις 20 λεπτά και παίρνεις 30-40%, προσωπικά θα πήγαινα στο xiaomi..

Επίσης φορτίζεις ασύρματα ακουστικά με αυτό ή mi band κλπ.

Εσύ αποφασίζεις :)

 

Και το Intenso έχει QC3 θύρα για γρήγορη φόρτιση.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τη φόρτιση των ακουστικών δεν το ήξερα. Τα φορτίζω κανονικά από το powerbank, χωρίς να πατάω δυο φορές το κουμπί.

Μπορείτε να δώσετε περισσότερες λεπτομέρειες;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κάποια πρόταση powerbank για iphone xs με fast charge υπάρχει εχω δεί την σειρα powercore της Anker μέχρι στιγμης.Φαντάζομαι οτι δεν θα εχει θέμα να φορτίζει και apple watch αν ειναι fast charge.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω παρατηρήσει ότι ακόμα και με ένα power bank με έξοδο 5V/2.4Α κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά και φορτίζεις αρκετά γρήγορα, χωρίς να ζορίσεις τη μπαταρία του κινητού. Τον τελευταίο καιρό, λόγω του ότι δεν κουβαλάω μπανάνα μαζί μου, χρησιμοποιώ ένα μικρό σε μέγεθος της TP-LINK, αυτό εδώ: https://www.skroutz.gr/s/9179381/TP-LINK-Power-Bank-6700mAh-PBG6700.html

Έχει είσοδο και έξοδο 12 watt (5V/2.4A), έξυπνο κύκλωμα που αναγνωρίζει τη συσκευή που έχεις συνδέσει και επιλέγει αυτόματα τα Ampere που θα δώσει. Φορτίζω άνετα ακόμα και ακουστικό ΒΤ. Φυσικά διαθέτει όλα τα απαραίτητα κυκλώματα ασφαλείας. Σ' αυτή την τιμή σίγουρα παίρνεις κάτι πιο μεγάλο σε χωρητικότητα, αλλά με τέτοια φορητότητα ούτε με σφαίρες. Χωράει άνετα στην τσέπη του μπουφάν, και με ένα καλώδιο microUSB + ένα ανταπτοράκι σε type C επάνω, φορτίζω ό,τι θέλω. Με έχει βολέψει απίστευτα.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κάποια πρόταση powerbank για iphone xs με fast charge υπάρχει εχω δεί την σειρα powercore της Anker μέχρι στιγμης.Φαντάζομαι οτι δεν θα εχει θέμα να φορτίζει και apple watch αν ειναι fast charge.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πολύ καλή επιλογή για όποιον θέλει να κάνει πολλαπλές φορτίσεις με ικανοποιητική ταχύτητα .οτι καλυτερο κυκλοφορει.βεβαια ειναι ακριβο αλλα οι ποιοτητα ειναι αριστη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι ο συγκεκριμενος που ειδα φευγει στα 80 ευρω με Quick Charge 3.0 και 9 ευρω απο γερμανια μεταφορικα παμε στα 90.. θα κανω ακομη μια ερευνα αν και οσους ρωτησα μου ειπαν οτι οι φορτιστες ανκερ ειναι οι Νο1.
Link to comment
Share on other sites

Ναι ο συγκεκριμενος που ειδα φευγει στα 80 ευρω με Quick Charge 3.0 και 9 ευρω απο γερμανια μεταφορικα παμε στα 90.. θα κανω ακομη μια ερευνα αν και οσους ρωτησα μου ειπαν οτι οι φορτιστες ανκερ ειναι οι Νο1.

 

απο ελλαδα στα 65 ευρο Anker PowerCore 20100mAh με 3 θυρες και αυτος εδω στα 48 ευρο με 2 θυρες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Mi Power Bank 2i 10000mAh

Το παραπάνω πόση πραγματική χωρητικότητα έχει, ξέρει κανείς;

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Mi Power Bank 2i 10000mAh

Το παραπάνω πόση πραγματική χωρητικότητα έχει, ξέρει κανείς;

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Από τα καλύτερα και πιο γρήγορα power Banks εκεί έξω. Δουλεύω 1 πανω από χρόνο απλά είναι ότι πιο γρήγορο. Μέχρι 30 ευρώ δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σε 10000.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Προτιμησα το powerbank 10000mAh της Intenso λογω κυριως ότι βγαινει με ενσωματωμενο καλωδιο αναλογα με αυτό που θες(εγω πχ εχω με usb-c) και το οποιο φωλιαζει στο σωμα της κατασκευης. Πολύ πρακτικο,κομψο και σε γλυτωνει από το να κουβαλας εξτρα καλωδια ή να τα εχεις κουμπωμένα επανω και να εξεχουν. Το χρησιμοποιησα πολύ λιγο για να εχω περισσοτερα πραγματα να γραψω.
Link to comment
Share on other sites

Προτιμησα το powerbank 10000mAh της Intenso λογω κυριως ότι βγαινει με ενσωματωμενο καλωδιο αναλογα με αυτό που θες(εγω πχ εχω με usb-c) και το οποιο φωλιαζει στο σωμα της κατασκευης. Πολύ πρακτικο,κομψο και σε γλυτωνει από το να κουβαλας εξτρα καλωδια ή να τα εχεις κουμπωμένα επανω και να εξεχουν. Το χρησιμοποιησα πολύ λιγο για να εχω περισσοτερα πραγματα να γραψω.

 

Δεν ήξερα ότι βγάζει και με usb type C,νόμιζα ότι έβγαινε μόνο με micro usb.Καλορίζικο!

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...