Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ισχύει

 

Εν τέλει... υπάρχει των 10.000 ώστε σ ένα ταξίδι να μπορεί να φορτίσει κινητό+ gopro , να έχει επιλογή για ταχεία ή όχι φόρτιση , και να ΜΗΝ είναι γκουμουτσα;

Δεν κοιτάω των 5.000, θα είναι οριακό και θα θέλει μετά πάλι φόρτιση ενώ των 10 θα έχει περιθώρια επαναχρησιμοποίησης.

 

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και κλασικά εγώ θα πεταχτώ σαν την πορδή πάλι μέσα στις ορδές της Xiaomi(Χαχαχα!),και θα σου πω να δείς και το Intenso... https://www.skroutz.gr/s/10946632/Intenso-Quick-Charge-Powerbank-Q10000-10000mAh.html

Ειδικά αν θες επιλογή απλής φόρτισης ή γρήγορης,αφού έχει μία απλή θύρα και μία quick charge 3.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Και κλασικά εγώ θα πεταχτώ σαν την πορδή πάλι μέσα στις ορδές της Xiaomi(Χαχαχα!),και θα σου πω να δείς και το Intenso... https://www.skroutz.gr/s/10946632/Intenso-Quick-Charge-Powerbank-Q10000-10000mAh.html

Ειδικά αν θες επιλογή απλής φόρτισης ή γρήγορης,αφού έχει μία απλή θύρα και μία quick charge 3.

Αστεράτο εργαλείο και αυτό. Το έχω και είναι όντως πολύ καλό.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο για τη μπαταρία, αν έχουμε πάνω στο bank συνδεδεμένα καλώδια φόρτισης, ενώ δε το χρησιμοποιούμε?

 

Στάλθηκε από το G8441 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by tommyfr
Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο για τη μπαταρία, αν έχουμε πάνω στο bank συνδεδεμένα καλώδια φόρτισης, ενώ δε το χρησιμοποιούμε?

 

Στάλθηκε από το G8441 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι κανένα θέμα

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου intenso 10000mAh το δουλεψα 4-5 κυκλους και ειναι εξαιρετικο και πολυ πρακτικο με το ενσωματομενο καλωδιο του και την δευτερη εξοδο.
Link to comment
Share on other sites

Ευχραιστω για τις απαντήσεις σας θα κοιτάξω και στο YouTube για reviews για να έχω ιδέα για το μέγεθος.

Ως τωρα εχουμε xiaomi & intenso. Υπάρχει και πρόταση για anker?

 

Edit: βασικά αν κάτοχοι μπορούν να ενημερώσουν σχετικά με το χορνο που χρειάζονται για να φορτίσουν τα pb θα ηταν βοηθητικό )

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου πω ακριβή χρόνο για το intenso διότι το βάζω βράδυ για φόρτιση και το βρίσκω έτοιμο το πρωί. Αν κάποιο μέλος το έχει τσεκάρει ας απαντήσει. Αν και το Xiaomi αν δεν κάνω λάθος έχει θύρα ταχείας φόρτισης για την φόρτιση του, οπότε πρέπει να φορτίζει πιό γρήγορα από το intenso. Πάλι αν κάνω λάθος ας απαντήσει κάποιος με το Xiaomi.

 

Ερώτηση:Τόσα χρόνια με τα power bank μου, τα αφήνω να φορτίζουν το κινητό μου μέχρι να αδειάσουν εντελώς. Μήπως είναι κακό αυτό για την μπαταρία τους? Στα κινητά πχ κάνει κακό σε βάθος χρόνου να αποφορτίζεται εντελώς η μπαταρία τους. Στα power bank?

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Ευχραιστω για τις απαντήσεις σας θα κοιτάξω και στο YouTube για reviews για να έχω ιδέα για το μέγεθος.

Ως τωρα εχουμε xiaomi & intenso. Υπάρχει και πρόταση για anker?

 

Edit: βασικά αν κάτοχοι μπορούν να ενημερώσουν σχετικά με το χορνο που χρειάζονται για να φορτίσουν τα pb θα ηταν βοηθητικό )

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Πρωην κατοχος του intenso, το χαρισα σε φιλο και ειναι πληρως ικανοποιημενος.Το intenso αν το βάλεις να φορτίζει με φορτιστη που υποστηρίζει 5v/2A κανει περιπου 5 ώρες. Το xiaomi το ίδιο αλλα αν του βάλεις qc3.0 φορτιστη πέφτει στο μισο δηλαδή 2.30-3 ώρες ως το 90% περίπου και μετα φορτίζει πιο αργά. Προσωπικά προτιμώ το xiaomi επειδή μπορω πχ να το βάλω δυο ώρες να φορτίζει και έχω 3 λαμπακια.. Το μονο που δε βολευει το xiaomi σε σύγκριση με το intenso είναι οτι και οι δυο θύρες του ειναι qc οποτε αν εχεις κινητό qc 3.0 και θες να το φορτίσεις για οποιο λογο αργα, δε γίνεται από το pb. Αλλα αρκετά qc3.0 κινητα έχουν ρύθμιση για αργή/γρήγορη φορτιση οποτε λογικά θα κόβει απο εκεί ταχύτητα φορτισης

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που δε βολευει το xiaomi σε σύγκριση με το intenso είναι οτι και οι δυο θύρες του ειναι qc οποτε αν εχεις κινητό qc 3.0 και θες να το φορτίσεις για οποιο λογο αργα, δε γίνεται από το pb. Αλλα αρκετά qc3.0 κινητα έχουν ρύθμιση για αργή/γρήγορη φορτιση οποτε λογικά θα κόβει απο εκεί ταχύτητα φορτισης

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γι'αυτό το λόγο πήρα Intenso τελικά.

Προτιμώ αργή φόρτιση στο κινητό.

Το βράδυ φορτίζω πάντα με έναν παλιό που είναι 5v/1A

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Ευχραιστω για τις απαντήσεις σας θα κοιτάξω και στο YouTube για reviews για να έχω ιδέα για το μέγεθος.

Ως τωρα εχουμε xiaomi & intenso. Υπάρχει και πρόταση για anker?

 

Edit: βασικά αν κάτοχοι μπορούν να ενημερώσουν σχετικά με το χορνο που χρειάζονται για να φορτίσουν τα pb θα ηταν βοηθητικό )

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Μαργαρίτα πάρε το ξιαομι, θα φορτίζει γρηγορότερα το ίδιο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
να ρωτησω κατι παιδια.απο power bank είναι εφικτη η φορτιση αλλου power bank;η θα βαλουμε καμμια φωτια;:lol::lol: edit.να και το δικο μου.puro 4000.μικρο και βολικο.απολυτα ευχαριστημένος εως τωρα.πρωτη φορα που ευχαριστιεμαι power bank μετα από τοσα χρονια με no name φθηνα power banks.32061770827_aa41e13890_c.jpg2019-02-06_09-46-24 by Steve Tsagaris, on Flickr Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται να φορτίσεις ένα power bank από ένα άλλο χωρίς πρόβλημα, απλά δεν υπάρχει λόγος γιατί να το κάνεις αυτό...
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται να φορτίσεις ένα power bank από ένα άλλο χωρίς πρόβλημα, απλά δεν υπάρχει λόγος γιατί να το κάνεις αυτό...
οκ. ευχαριστω.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Να το το νέο τούμπανο της Xiaomi που έλεγα τις προάλλες:

https://banggood.app.link/8SKWi29jtT

Τσιμπημένη η τιμή πάντως.

 

Να σου πω την αμαρτία μου το παρήγγειλα!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αμαρτία μου το παρήγγειλα!

Ωραίος ! Περιμένουμε εντυπώσεις όταν σου έρθει :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ! Περιμένουμε εντυπώσεις όταν σου έρθει :)

Εκτιμώμενη διαθεσιμότητα 27 Φεβρουαρίου, είναι pre-sale.

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώμενη διαθεσιμότητα 27 Φεβρουαρίου, είναι pre-sale.

Α, άρα λογικά μέσα στο Μάρτιο θα σου έρθει.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

για συσκευη htc u 11, με υποδοχη για καλωδιο τυπου type-c, πρεπει να παρω power bank με αντιστοιχη υποδοχη type c, ή κανουν και τα κοινα; εχετε να προτεινετε κατι;
Link to comment
Share on other sites

για συσκευη htc u 11, με υποδοχη για καλωδιο τυπου type-c, πρεπει να παρω power bank με αντιστοιχη υποδοχη type c, ή κανουν και τα κοινα; εχετε να προτεινετε κατι;

Η αγορά power bank με υποδοχή εξόδου type c είναι απαραίτητη μόνο όταν το κινητό σου υποστηρίζει το πρότυπο Power Delivery, που απαιτεί αναγκαστικά χρήση καλωδίου από type-c σε type-c. Ειδάλλως, αν θέλεις κανονική φόρτιση ή γρήγορη φόρτιση Qualcomm quick charge, ένα καλώδιο από κανονικό usb σε type-c είναι αρκετό.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρωσω οτι το καλωδιο type-c σε type-c ειναι λιγο ακριβουτσικο αναλογικα με τις τιμες των powerbanks. Πηρα προσφατα για φορτιστη αυτοκινητου καπου 7 ευρω το πιο φθηνο...Εχει και με 30 ευρω
Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρωσω οτι το καλωδιο type-c σε type-c ειναι λιγο ακριβουτσικο αναλογικα με τις τιμες των powerbanks. Πηρα προσφατα για φορτιστη αυτοκινητου καπου 7 ευρω το πιο φθηνο...Εχει και με 30 ευρω

Γύρω στα 5€ τα πήρα εγώ από το Banggood τα αντίστοιχα της Blitzwolf. Πολύ καλά ποιοτικά, και braided.

https://www.banggood.com/BlitzWolf-AmpCore-BW-TC4-3A-USB-Type-C-to-Type-C-Braided-3_33ft1m-Charging-Data-Cable-p-1144830.html?rmmds=myorder&ID=41195&cur_warehouse=CN

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο, αλλα ξεχασα να γραψω οτι ειναι 1.8μ για να φτανει απο την πριζα στον τεμπελη ως το GPS στο τζαμι https://www.kooqie.com/el/tronsmart-cc06-usb-c-se-usb-20-2m

Το κλασικο 1μ εχει 6 ευρω σχεδον https://www.kooqie.com/el/tronsmart-cc06-usb-c-se-usb-20-1m

 

Σαν μπουρι ειναι παντως.Ας τα προτιμησει μαζι με το powerbank γιατι θα πληρωσει μια φορα μεταφορικα απο οπου κι αν ειναι

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 5€ τα πήρα εγώ από το Banggood τα αντίστοιχα της Blitzwolf. Πολύ καλά ποιοτικά, και braided.

https://www.banggood.com/BlitzWolf-AmpCore-BW-TC4-3A-USB-Type-C-to-Type-C-Braided-3_33ft1m-Charging-Data-Cable-p-1144830.html?rmmds=myorder&ID=41195&cur_warehouse=CN

BlitzWolf® εχω κι'εγω ειδικα για το σπιτι.σε συγχρονισμο με τον υπολογιστη εχει μεγαλυτερες ταχυτητες απ'οτι το μαμα.το samsung to εχω για χρηση powerbank απο δω και απο εκει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 5€ τα πήρα εγώ από το Banggood τα αντίστοιχα της Blitzwolf. Πολύ καλά ποιοτικά, και braided.

https://www.banggood.com/BlitzWolf-AmpCore-BW-TC4-3A-USB-Type-C-to-Type-C-Braided-3_33ft1m-Charging-Data-Cable-p-1144830.html?rmmds=myorder&ID=41195&cur_warehouse=CN

Εγώ περιμένω αυτό για να φορτίζω και το lap top σε ώρα ανάγκης.

https://m.banggood.com/Baseus-60W-3A-QC3_0-PD2_0Type-C-to-Type-C-Fast-Charging-Data-Cable-For-Macbook-iPad-Pro-Oneplus-6T-p-1379004.html?rmmds=search

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο, αλλα ξεχασα να γραψω οτι ειναι 1.8μ για να φτανει απο την πριζα στον τεμπελη ως το GPS στο τζαμι https://www.kooqie.com/el/tronsmart-cc06-usb-c-se-usb-20-2m

Το κλασικο 1μ εχει 6 ευρω σχεδον https://www.kooqie.com/el/tronsmart-cc06-usb-c-se-usb-20-1m

 

Σαν μπουρι ειναι παντως.Ας τα προτιμησει μαζι με το powerbank γιατι θα πληρωσει μια φορα μεταφορικα απο οπου κι αν ειναι

 

Γενικώς δε βρίσκεις εύκολα καλό type-c σε type-c με σχετικά μεγάλο μέγεθος και usb3.0, αντοχή σε μπόλικα Ampere για χρήση σε απαιτητικές μεταφορές ρεύματος (π.χ. power delivery), χωρίς να πληρώσεις αρκετά λεφτά. Ακόμα περιμένω να βγάλει η Blitzwolf κάποιο που να είναι πάνω από 1 μέτρο που έχει ήδη.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...