Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαχ, όσο έδωσες για το powerbank θα σου βγει κ για τα υπόλοιπα!

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όταν θες ένα τέτοιο power bank εργαλείο, αναγκαστικά πρέπει να επενδύσεις σε αντίστοιχο φορτιστή. Η άλλη επιλογή είναι να φορτίζεις το βράδυ με έναν φορτιστή 18W, και να κάνεις σκόντο στην ταχύτητα φόρτισης.

Γενικά το power delivery είναι το next best thing στη γρήγορη φόρτιση, ξεπερνάει σε ταχύτητα και άλλα πλεονεκτήματα (π.χ. μη υπερθέρμανση της συσκευής) σε σχέση με τα υπόλοιπα πρότυπα γρήγορης φόρτισης.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Αν έχει κάποιος δοκιμάσει ή έχει ιδέα για ηλιακά power banks , βλέπω έχουν πολλά και πολύ φτηνά , ποιο και αν δουλεύει κανένα είναι το θέμα....

 

Η ηλιακά chargers για powerd bank η κνητό , ή ότι αλλο οχι τεράστιο υπάρχει για να δίνω λιγο ενέργεια παραπάνω στο κινητό αν η πρόσβαση σε ρεύμα δεν είναι έυκολη τηανκσ

(ασχετο αλλά μηχανικά δεν βλέπω καθόλου , περίμενα να ήταν πιο έυκολο αλλά βλέπω με τον ήλιο κάτι πάει να γίνει πλέον , πλησιάζουμε)

δεν αξιζει ο κοπος.κανει παρα πολυ ωρα να φορτισει το power bank απο τον ηλιο.επισης οταν το εχεις στον ηλιο δεν εχεις συνδεμενο το κινητο.

αποψη μου ειναι να αγορασεις ενα ποιοτικο με γρηγορη φορτιση και 20000 mah και μην ξοδεψεις τσαμπα χρηματα για ηλιακο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μου μπήκε κάποια στιγμή η ιδέα να αγοράσω ηλιακό πάνελ φορτιστή για να το δοκιμάσω. Ετσι πήρα αυτό https://www.aliexpress.com/item/32999257344.html?spm=2114.search0104.3.73.5c262e7b7McPKS&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_5_10065_10068_319_10059_10884_317_10887_10696_321_322_10084_453_10083_454_10103_10618_10304_10307_10820_10821_537_10302_536%2Csearchweb201603_52%2CppcSwitch_0&algo_expid=914df058-8894-4e23-98d9-ed1c74c5b97b-9&algo_pvid=914df058-8894-4e23-98d9-ed1c74c5b97b

στην έκδοση με τα 14w. Τελείως άχρηστο δεν το λες αλλά σαφώς δεν παίζει για πλήρη αντικατάσταση του κανονικού φορτιστή/power bank. Σε δοκιμή μου με το leeco le max 2 πέρισυ τον Ιούλιο σε παραλία της Χαλκιδικής με ήλιο να χτυπάει απευθείας και χωρίς εμπόδια φόρτισε το κινητό απο τις 1200 εως τις 1330 απο το 25% στο 43%. Δεν ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα να πω την αλήθεια.. Ισως κάποιο ακριβότερο και με μεγαλύτερη επιφάνεια όταν το ανοίγεις, να φορτίζει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

https://www.amazon.es/Manivela-toplola-5000-mAh-recargable-linterna/dp/B01MRP4VL8 μπορείς να δοκιμάσεις κάτι τέτοιο.αυτο συνδιάζει και γυμναστική.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Μου μπήκε κάποια στιγμή η ιδέα να αγοράσω ηλιακό πάνελ φορτιστή για να το δοκιμάσω. Ετσι πήρα αυτό https://www.aliexpress.com/item/32999257344.html?spm=2114.search0104.3.73.5c262e7b7McPKS&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_5_10065_10068_319_10059_10884_317_10887_10696_321_322_10084_453_10083_454_10103_10618_10304_10307_10820_10821_537_10302_536%2Csearchweb201603_52%2CppcSwitch_0&algo_expid=914df058-8894-4e23-98d9-ed1c74c5b97b-9&algo_pvid=914df058-8894-4e23-98d9-ed1c74c5b97b

στην έκδοση με τα 14w. Τελείως άχρηστο δεν το λες αλλά σαφώς δεν παίζει για πλήρη αντικατάσταση του κανονικού φορτιστή/power bank. Σε δοκιμή μου με το leeco le max 2 πέρισυ τον Ιούλιο σε παραλία της Χαλκιδικής με ήλιο να χτυπάει απευθείας και χωρίς εμπόδια φόρτισε το κινητό απο τις 1200 εως τις 1330 απο το 25% στο 43%. Δεν ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα να πω την αλήθεια.. Ισως κάποιο ακριβότερο και με μεγαλύτερη επιφάνεια όταν το ανοίγεις, να φορτίζει περισσότερο.

τετοιο πραγμα δεν εχω δουλεψει ποτε.επισης αμα σε 1 ωρα και 30 λεπτα πηρες μονο 18% μπαταρια ειναι απλα τραγικο.με ενα powerbank xiaomi σε αυτο το χρονο αναμονης θα ειχες πληρη φορτιση απο το 10% εως 100%.η μονη λυση και δοκιμασμενη ειναι ενα καλο power bank και ενα επισης ταχυφορτιστη πριζας και εισαι μια χαρα για καλοκαιρι.

εγω εχω ενα xiaomi 10000mah και ειμαι καταευχαριστημενος με την αποδοση του και την ταχεια φορτιση που προσφερει..προσφατα πηρα και ενα αλλο powerbank adata που το βρηκα σε προσφορα κατω απο 10 ευρο με μεγαλη χωρητικοτητα..και η φορτιση μου βγαζει το στανιο που λεμε...κανει να φορτισει το κινητο 2μιση ωρες.αγανακτω..και ζητημα να εχω κανει 3 φορτισεις.δεν αξιζει με την καμια.ισως η πιο χαζη αγορα και ας ηταν και φθηνο.γι αυτο αγοραζουμε δοκιμασμενες συσκευες.για να χουμε και τα νευρα μας στην θεση τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω. Xiaomi 10αρι την έκδοση 2 έχω και εγώ και είναι άψογο. Η γρήγορη φόρτιση και του κινητού αλλά και του ίδιου του powerbank μου έχει λύσει τα χέρια.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , Έχετε να προτείνετε κανένα power bank κατά προτίμηση xiaomi για φόρτιση του Samsung s8+ Και iPad 9,7¨ Ευχαριστώ .
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Μαγκες στα xiaomi ποια η διαφορα στα 2i και 2s?

καμια απολυτως.και τα 2 ειναι ταχυφορτιστες και εχουν και το εξης κολπο.. Φορτιζει και την συσκευη σου αλλα και το ιδιο με quick charge. Δηλαδη αν το φορτισεις με ενα απλο φορτιστη θα φορτισει σε 6 ωρες αλλα αν το φορτισεις με εναν quick charge ΘΑ ΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ και θα φορτισει σε 3 ωρες. Το ιδιο γινεται και με την συσκευη που θα φορτισεις, θα την κανει μεσω quickcharge αν το υποστηριζει και η ιδια.

 

Η μαγκια ειναι οτι αν θες να φορτισεις καποιο χαμηλης ισχυως wearable ή ενα bluetooth, τοτε πατας δυο φορες το κουμπι του powerbank και μπαινει σε αργο mode φορτισης!

Καλησπέρα , Έχετε να προτείνετε κανένα power bank κατά προτίμηση xiaomi για φόρτιση του Samsung s8+ Και iPad 9,7¨ Ευχαριστώ .

 

το μεγαλο το 20000mah με γρηγορη φορτιση και 2 usb.και το μικρο 10000mah.

δοκιμασμενα και επιτυχημενα και πολυ ποιοτικα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καμια απολυτως.και τα 2 ειναι ταχυφορτιστες και εχουν και το εξης κολπο.. Φορτιζει και την συσκευη σου αλλα και το ιδιο με quick charge. Δηλαδη αν το φορτισεις με ενα απλο φορτιστη θα φορτισει σε 6 ωρες αλλα αν το φορτισεις με εναν quick charge ΘΑ ΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ και θα φορτισει σε 3 ωρες. Το ιδιο γινεται και με την συσκευη που θα φορτισεις, θα την κανει μεσω quickcharge αν το υποστηριζει και η ιδια.

 

Η μαγκια ειναι οτι αν θες να φορτισεις καποιο χαμηλης ισχυως wearable ή ενα bluetooth, τοτε πατας δυο φορες το κουμπι του powerbank και μπαινει σε αργο mode φορτισης!

 

 

το μεγαλο το 20000mah με γρηγορη φορτιση και 2 usb.και το μικρο 10000mah.

δοκιμασμενα και επιτυχημενα και πολυ ποιοτικα

 

Ευχαριστώ πολύ

London for ever
Link to comment
Share on other sites

καμια απολυτως.και τα 2 ειναι ταχυφορτιστες και εχουν και το εξης κολπο.. Φορτιζει και την συσκευη σου αλλα και το ιδιο με quick charge. Δηλαδη αν το φορτισεις με ενα απλο φορτιστη θα φορτισει σε 6 ωρες αλλα αν το φορτισεις με εναν quick charge ΘΑ ΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ και θα φορτισει σε 3 ωρες. Το ιδιο γινεται και με την συσκευη που θα φορτισεις, θα την κανει μεσω quickcharge αν το υποστηριζει και η ιδια.

 

Η μαγκια ειναι οτι αν θες να φορτισεις καποιο χαμηλης ισχυως wearable ή ενα bluetooth, τοτε πατας δυο φορες το κουμπι του powerbank και μπαινει σε αργο mode φορτισης

 

Ωραία, δεν έχουν καμιά διαφορά.

Aυτό: https://www.skroutz.gr/s/10573018/Xiaomi-Mi-Power-Bank-2-10000mAh.html

γιατί έχει μεγαλύτερη προτίμηση και ελαφρώς μεγαλύτερη τιμή, αφού έχει 1 USB port; Ξέρουμε;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, δεν έχουν καμιά διαφορά.

Aυτό: https://www.skroutz.gr/s/10573018/Xiaomi-Mi-Power-Bank-2-10000mAh.html

γιατί έχει μεγαλύτερη προτίμηση και ελαφρώς μεγαλύτερη τιμή, αφού έχει 1 USB port; Ξέρουμε;

αυτο εχω εγω.εχει περισσοτερες αξιολογησεις γιατι ειναι σχεδον 2 χρονια στην αγορα.τα αλλα ειναι πιο καινουργια.και στο κατω..κατω..αυτο το powerbank ξεκινησε απο 25 ευρο.τοσο το ειχα αγορασει εγω τον ιουλιο του 2017.τα 15 ευρο ειναι χαμηλη τιμη.πρεπει να ξεστοκαρουν τα μαγαζια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, δεν έχουν καμιά διαφορά.

Aυτό: https://www.skroutz.gr/s/10573018/Xiaomi-Mi-Power-Bank-2-10000mAh.html

γιατί έχει μεγαλύτερη προτίμηση και ελαφρώς μεγαλύτερη τιμή, αφού έχει 1 USB port; Ξέρουμε;

 

Ειναι καλό. Το έχω δύο χρόνια. Έχω φορτίσει πολλά κινητά. Απλά αν έχεις Huawei δεν αναγνωρίζει το πρωτόκολλο ταχείας φόρτισης της Huawei. Φορτίζει αλλά δεν θα φορτίσει ίσως το ίδιο γρήγορα με κάποιο qc.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε αν κάποιο απο τα 2 powerbank της xiaomi μπορούν να φορτίσουν γρήγορα κινητά της Huawei πχ το mate 9 που έχω;

 

Αυτό λέω πιο πάνω πως το ένα από τα δύο σίγουρα δεν έχει γιατί το έχω και ξέρω.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε αν κάποιο απο τα 2 powerbank της xiaomi μπορούν να φορτίσουν γρήγορα κινητά της Huawei πχ το mate 9 που έχω;

και τα 3 που εχουν αναφερθει υποστηριζουν γρηγορη φορτιση.τα χρησιμοποιω για samsung s9 & huawei p20 pro.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το Xiaomi mi power bank 2i τσεκαρισμένα δεν δίνει γρήγορη φόρτιση FCP. Σε P10 lite δίνει απλή φόρτιση. Άρα μιλάμε για 5V/2.4Α, άρα το πολύ 12 watt φόρτιση.

Αντιθέτως, το νέο, το Mi power bank 3 pro που έχω εδώ και κάποιους μήνες, που είναι συμβατό και με quick charge και με power delivery, δίνει κανονικά και FCP.

 

Πάντως αν δεν έχεις άμεση ανάγκη για πολύ γρήγορη φόρτιση, καλά είναι και τα 12 watts. Σου προστατεύει και τη μπαταρία.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους! Αγόρασα ένα xiaomi power bank 20000mAh 2C… Επειδή δεν έχω ξανά χρησιμοποιήσει μπορώ να το φορτίζω με ταχυφορτιστή κινητού; Ευχαριστώ!

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους! Αγόρασα ένα xiaomi power bank 20000mAh 2C… Επειδή δεν έχω ξανά χρησιμοποιήσει μπορώ να το φορτίζω με ταχυφορτιστή κινητού; Ευχαριστώ!

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ναι μπορεις και μονο ετσι να το δουλευεις.γιατι με τον απλο φορτιστη θα κανεις 8ωρο να το φορτισεις.εγω τοσα χρονια τις συσκευες αυτες με ταχυφορτιστη τις φορτιζω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξέρουμε διαφορές μεταξύ Xiaomi Mi Power Bank 2/2s/2i?

Λέω να πάρω ένα για το S9 μου.

Αλλιώς το Intenso Q10000 10000mAh

 

 

Αυτά έχουν δικά τους καλώδια/φορτιστές ή πρέπει να πάρω έξτρα?

 

 

Thx

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό να ζεσταίνεται κατά τη διάρκεια της φόρτισης το powerbank κοντά στη θύρα usb;

Εννοώ καθώς φορτίζω το κινητό μέσω powerbank. Δεν ζεματάει κιόλας, αλλά ζεσταίνεται.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα φυσιολογικό και ειδικά αν το pb υποστηρίζει γρήγορη φόρτιση

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε διαφορές μεταξύ Xiaomi Mi Power Bank 2/2s/2i?

Λέω να πάρω ένα για το S9 μου.

Αλλιώς το Intenso Q10000 10000mAh

 

 

Αυτά έχουν δικά τους καλώδια/φορτιστές ή πρέπει να πάρω έξτρα?

 

 

Thx

 

Διάβασε εδώ και λίγο πιο κάτω.

Εγώ πήρα πριν 3 εβδομάδες το 2S και το δούλεψα 15 μέρες διακοπές κάθε μέρα. Απλά τέλειο, απολύτως ικανοποιημένος από την αγορά του.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...