Jump to content

Jiayu G5


lewnidask
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://ejiayu.com/en/Product-12.html

 

Colour Black,White

Chip MT6589T 1.5Ghz quad-core

Memory 2GB RAM+32GB ROM

Screen 4.7" IPS

Resolution:1280×720

OGS Multi-touch,Gorilla Glass 2

Camera Front Camera: 3 mega-pixel

Rear Camera: 13 mega-pixel BSI CMOS

LED flash, Auto-focus

Network WCDMA;2100MHz

GSM:850/900/1800/1900MHz

one standard SIM one micro-SIM

GPS GPS\A-GPS Sensor Gyroscope,Compass,Gravity Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor Other GPS, WIFI, Bluetooth, FM Memory extend Up to 64GB

Support OTG Battery 2000mAH(Support the 3000 mAH battery extension)

Operating System Android 4.2 JB (Jelly Bean)

Accessory Smartphone,battery,charger,cable

Characteristic Stainless steel body

Height:130mm

Width:63.5mm

Depth:7.9mm

Weight:158grams

Edited by lewnidask
Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η πισω μερια κατι μου θυμιζει :lol:
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

G5:

See detailed configuration: http://www.ejiayu.com/Product-12.html

FAQ collection of posts: http://bbs.ejiayu.com/thread-1121594-1-1.html

Standard price: Black 1199 yuan; White: 1249 yuan

high version Price: Black 1499 yuan; White: 1549 yuan

 

G5 mass production will be available in mid-October, is currently undergoing the final stages of optimization debugging. G5 which has been formally approved by the official network license with the conditions of sale,

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι συσκευη, ιδιο το iPhone 5 !!!!!!!!

Τελειο για εναν apple fanboy σαν κι εμενα :lol:

Θα το επαιρνα σιγουρα, αν ερχοταν σε καλη τιμη :rolleyes:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Το 4,7" στο πρωτο post πρεπει να διορθωθει, 4,5" οθονη εχει..

Με το GPS του να δουμε, θα κανουν κατι...η θα σερνεται..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει δλδ η δυνατότητα να ζητήσει κανείς την 3000mA μπαταρία με extra κόστος?

 

από ότι διάβασα η advanced έκδοση θα έχει 3000ma μπαταρία

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

Το 4,7" στο πρωτο post πρεπει να διορθωθει, 4,5" οθονη εχει..

Με το GPS του να δουμε, θα κανουν κατι...η θα σερνεται..

Ελπίζω, επιτέλους, η jiayu να ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα! αλλιώς ...ας μην το αναφέρει στις προδιαγραφές της!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...δεν ελπιζω..

Γιατι δεν το εκανε και στο G4? Ολα τα προηγουμενα μοντελα της ειχαν προβλημα.. Νομιζεις οτι δεν το ξερει?:confused:

Εγω νομιζω οτι και το ξερει αλλα και πως να το διορθωσει δεν πιστευω πως δεν ξερει.

Τωρα γιατι δεν το κανει? Ισως κοστος, η κατι αλλο, ποιος ξερει..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...δεν ελπιζω..

Γιατι δεν το εκανε και στο G4? Ολα τα προηγουμενα μοντελα της ειχαν προβλημα.. Νομιζεις οτι δεν το ξερει?:confused:

Εγω νομιζω οτι και το ξερει αλλα και πως να το διορθωσει δεν πιστευω πως δεν ξερει.

Τωρα γιατι δεν το κανει? Ισως κοστος, η κατι αλλο, ποιος ξερει..

Πάντως είναι κρίμα, γιατί κατά τα άλλα πρόκειται για πολύ καλά τηλέφωνα!

Όμως, ακόμα και αν χρησιμοποιώ το GPS μια ή δυο φορές το χρόνο, αν δεν διαβάσω ότι κάποιο Jiayu είναι ΟΚ και στο GPS, δεν θα σκεφθώ να ξαναγοράσω. Μου φαίνεται κοροϊδία να μου λέει ότι έχει GPS αλλά αυτό να μη δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

αντε καλορίζικο το νεο thread :happy:

 

όσον αφορά το GPS του G4 (μιλάω για το "λεπτό" συγκεκριμένα), αν του κάνετε τις ρυθμίσεις στο gps.conf, δουλεύει άψογα, με Sygic και iGO Primo (η δικιά μου συσκευή τουλαχιστον !!)

με άλλους navigators δεν ξέρω

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο που μοιάζει με το ακατονόμαστο δεν το γουστάρω

Μ' αρέσει ...ο τρόπος που σκέφτεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Παντως καποιος που το χρησιμοποιεί με εξωτερικο bluetooth GPS άλλα λεει..

 

Γιώργο, ο Αντώνης (ο acaloith) το χρησιμοποιεί με εξωτερικο bluetooth GPS, γιατι δεν συνεργάζεται καλα το συγκεκριμένο πρόγραμμα (με το εσωτερικό GPS) για το ποδήλατο και οχι οτι φταιει το GPS ;)

 

Μόνο και μόνο που μοιάζει με το ακατονόμαστο δεν το γουστάρω

 

συμφωνούμε απόλυτα :lol:

 

....... τωρα πως εγινε αυτο το double-posting ?!!??? δεν ξερω πως το καταφερα, ηθελα να κανω "πολλαπλη παραθεση" και βγηκε αυτο

 

sorry moderators !!!

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, ο Αντώνης (ο acaloith) το χρησιμοποιεί με εξωτερικο bluetooth GPS, γιατι δεν συνεργάζεται καλα το συγκεκριμένο πρόγραμμα (με το εσωτερικό GPS) για το ποδήλατο και οχι οτι φταιει το GPS ;)

Γιωργη μακαρι να ειναι οπως τα λες, σε πιστευω.

Παντως το τι εννοει ο καθενας μας οταν λεει οτι το GPS δουλευει καλα η οχι, ειναι διφορουμενο και υποκειμενικο.

Εγω, για παραδειγμα, λεγοντας οτι στο G3S μου δουλευει καλα, εννοω μια αποδοση οχι 100% αλλα 90%.

Με παει σωστα στον προορισμο μου αλλα καπου καπου (σπανια) συμβαινει να ειμαι με το αυτοκινητο πριν την στροφη αλλα το βελος να την εχει περασει, η αντιθετα. Οπως επισης ακομα πιο σπανια και στιγμιαια να μου λεει οτι "το σημα του GPS χαθηκε" η σπανια επισης να μου δειχνει παλι στιγμιαια οτι βρισκομαι εκτος δρομου με αποτελεσμα αμεσως μετα να κανει επαναπροσδιορισμο διαδρομης.

Το σημα εξ αλλου ειναι ισχυρουτσικο, για πολλα χιλιομετρα με λεοφωρειο σε θεση στο διαδρομο εδειχνε πορεια με οχι πολλες διακοπες.

Γενικα ειμαι ικανοποιημενος απο την λειτουργικοτητα του, για ολους ομως τους παραπανω λογους δινω 90% και οχι 100% που θα εδινα σε ενα original GPS.

Με αυτα λοιπον τα δεδομενα και λογω της χαμηλης τιμης του (για το G3S μου μιλω) συμβιβαζομαι και λεω ενταξει, οπως οκ θα ελεγα με τις ιδιες προυποθεσεις αν επροκειτο να αγορασω πχ το G5, δεδομενης παντα και μιας λογικα χαμηλης τιμης.

Αν ειναι δυσαναλογη, θα προτιμουσα να πληρωσω κατι παραπανω για ενα ενα Snapdragon 600 που το GPS (αλλα και ολα τα υπολοιπα) θα λειτουργουν αψογα.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Εγω, για παραδειγμα, λεγοντας οτι στο G3S μου δουλευει καλα, εννοω μια αποδοση οχι 100% αλλα 90%.

Γενικα ειμαι ικανοποιημενος απο την λειτουργικοτητα του, για ολους ομως τους παραπανω λογους δινω 90% και οχι 100% που θα εδινα σε ενα original GPS.

Αν ειναι δυσαναλογη, θα προτιμουσα να πληρωσω κατι παραπανω για ενα ενα Snapdragon 600 που το GPS (αλλα και ολα τα υπολοιπα) θα λειτουργουν αψογα.

 

συμφωνούμε απόλυτα !!.... κι εγώ για 90% μιλάω !! εξ ου και εχω και 7-ιντσο GPS για "δύσκολες διαδρομές" ;)

νομίζω οτι έχουμε υπερβάλει στις απαιτήσεις μας απο ενα ΤΗΛΕΦΩΝΟ των 170 ευρώ !!! τονίζω το ΤΗΛΕΦΩΝΟ γιατι αυτο βασικα αγοραζουμε !!!

ασχετα αν αργοτερα, ο ενας γκρινιαζει για την camera, ο αλλος για το GPS, ο τριτος για το WiFi, ο τεταρτος για τις επιδόσεις στο ANTUTU κλπ κλπ :wacko:

 

η συσκευή πουλιέται για τηλέφωνο και για το κοστος της, κανει τη δουλια της αξιοπρεπεστατα !!!

αν δεν μας αρεσει το GPS στη συσκευη των 170 ευρώ, τοτε να αγορασουμε κατι με Snapdragon των 350 ευρω :blink:

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

αν δεν μας αρεσει το GPS στη συσκευη των 170 ευρώ, τοτε να αγορασουμε κατι με Snapdragon των 350 ευρω :blink:

Το M2A πχ στα 234Ε ειναι μια καλη επιλογη..

Παντως ειναι αποριας αξιον γιατι οι Κινεζοι δεν κανουν κατι για τα GPS των ΜΤΚ.

Δεν λυπουνται τα ωραια τηλεφωνακια που βγαζουν, να χωλαινουν σ αυτο το θεμα?

Εγω πχ θα συμφωνουσα να δωσω 20-30Ε παραπανω για να παρω ενα G4 η ενα G5 με τελειο GPS, να τα εχω ολα σε ενα..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

γιατι Γιωργη μου, ειναι ολα ενας συσχετισμός, κοστους και ποιοτητας (υλικου και κατασκευης) !!

 

για να κανει φτηνούς τους ΜΕDIATEC, δεν ξοδευουν πολλα σε ποιοτικο τσιπακι για το GPS και το WIFI, ουτε πολυ ψάξιμο (research & development) για καλλίτερες κεραίες, ουτε γρήγορες (και ακριβές) μνήμες, ουτε αξιοπρεπές LED για το flash κλπ κλπ

 

αντιθέτως τα κινητα που έχουν "διορθώσει" τα παραπάνω ελαττώματα (π.χ. Xiaomi, Meizu, HTC κλπ) εχουν περασει το κοστος στην τιμη του προϊόντος τους (προσθετουν και κατι τις ακομα, για το ονομα)

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Σαν να μου λες δηλαδη οτι η Jiayu αρκειται στο να φτιαχνει ποιοτικα, αλλα φτηνα τηλεφωνα που χωλαινουν ομως σε καποια σημεια, χωρις να ενδιαφερεται να φτιαξει ακριβοτερα, αλλα ανωτερης ποιοτητας κινητα αναβαθμιζοντας συναμα και το ονομα της.

Δηλαδη η Jiayu δεν θελει να φτασει στο επιπεδο των επωνυμων Κινεζικων?

Τοτε γιατι προσπαθει να κανει ποιοτικοτερο τηλεφωνο (για το G5 μιλαω, που διατυμπανιζει οτι θα ειναι ολο metal κλπ) το οποιο αν και θα ειναι ακριβοτερο, πιθανοτατα θα εχει προβληματα σαν τους προκατοχους του?

Προτιμαει δηλαδη να χρεωσει στον κοσμο μια ποιοτικοτερη σαν υλικα κατασκευη αλλα προβληματικη σαν τα προηγουμενα μοντελα τα φθηνοτερα?

Αυτο ειναι μα2@κια κατα τη γνωμη μου..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Σαν να μου λες δηλαδη οτι η Jiayu αρκειται στο να φτιαχνει ποιοτικα, αλλα φτηνα τηλεφωνα που χωλαινουν ομως σε καποια σημεια, χωρις να ενδιαφερεται να φτιαξει ακριβοτερα, αλλα ανωτερης ποιοτητας κινητα αναβαθμιζοντας συναμα και το ονομα της.

Δηλαδη η Jiayu δεν θελει να φτασει στο επιπεδο των επωνυμων Κινεζικων?

...

Δεν νομίζω ότι είναι ακριβώς επιλογή τόσο συγκεκριμένη.

Μάλλον είναι αποτέλεσμα της επιλογής, να μην "μελετά"/"αναλώνει" ανθρωποώρες και πόρους για να πάει από κάτι αξιοπρεπές / καλό σε κάτι πολύ καλό.

...

Παντως το τι εννοει ο καθενας μας οταν λεει οτι το GPS δουλευει καλα η οχι, ειναι διφορουμενο και υποκειμενικο.

Εγω, για παραδειγμα, λεγοντας οτι στο G3S μου δουλευει καλα, εννοω μια αποδοση οχι 100% αλλα 90%.

Με παει σωστα στον προορισμο μου αλλα καπου καπου...

...

Και εγώ για το 90% μιλάω, όπως το περιγράφεις. (Άλλωστε, εκτός από οθόνη, μνήμη, ταχύτητα, για όλα τα άλλα (πχ ποιότητα κλήσης) με το 90% είμαστε ευχαριστημένοι). Νομίζω ότι αυτό μπορεί να το ζητήσει κανείς από ένα τηλέφωνο που στοιχίζει 170 ευρώ, αλλά και 150 και 130 ευρώ! ΟΚ;

Αλλά υπάρχουν περιπτώσεις jiayu που δεν πιάνουν ούτε το 60% (σύμφωνα με τη λογική που λέμε παραπάνω), για να μην πω και μικρότερο ποσοστό!

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι ακριβώς επιλογή τόσο συγκεκριμένη.

Μάλλον είναι αποτέλεσμα της επιλογής, να μην "μελετά"/"αναλώνει" ανθρωποώρες και πόρους για να πάει από κάτι αξιοπρεπές / καλό σε κάτι πολύ καλό.!

Συμφωνω, μπορει να συμβαινει κι αυτο. Αν ειναι ετσι, ποτε δεν θα γινει εταιρεια κατασκευης high end κινεζικων κινητων...

 

 

Αλλά υπάρχουν περιπτώσει jiayu που δεν πιάνουν ούτε το 60% (σύμφωνα με τη λογική που λέμε παραπάνω), για να μην πω και μικρότερο ποσοστό!

Φυσικα υπαρχουν, γι αυτο κι εγω ειμαι ικανοποιημενος σε γενικες γραμμες με αυτο που εχω.

Θα ηθελα ομως το 100% της αποδοσης με τα λεφτα που εδωσα, οπως επισης θα ηθελα το 100% για το G5 που μου αρεσει, αλλα θα ειναι και ακριβοτερο..

Τελος παντων, ας μην ειμαι αλλο off topic

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...