Jump to content

Jiayu G5


lewnidask
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μεγεια φίλε μου καλότυχο να είναι! Έχοντας το jiayu g4 μπορώ να φανταστω τη χαρά σου μιας και το 5αρι είναι κι ένα κλικ πάνω. Γενικά τα τηλεφωνακια είναι εκπληκτικα και ποιοτικα δε νομίζω να πιστεύει κάνεις ότι είναι κίνεζικο σε μένα δε με πιστεύει κανένας. Για ελληνικά δυστυχώς δεν έχουν οποτε morelocale και είσαι κομπλε μόνο οι ρυθμίσεις θα είναι στα αγγλικά

 

σε ευχαριστω ,οσοι το βλεπουν μενουν... σοβαρα μιλαω ... μονο οταν βλεπουν το λογοτυπο ξενερωνουν :lol:,αν ηταν λιγο πιο μεγαλο θα χα μεγαλυτερη χαρα ;) ,ειναι πολυ καλο παντως κ ποιοτικο για κινεζικο ,οποτε αυτη η εταιρια ενα + απο μενα .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις μου ήρθε ένα καπάκι μπαταρίας από jiayu g5 για μπαταρία 3.000 mah. Λόγω αλλαγής της παραγγελιάς σε jiayu g4 το πουλάω το καπάκι 10 ευρώ + μεταφορικά όποιος ενδιαφέρεται.... Το καπάκι είναι απείραχτο εντελώς...
Petrotech
Link to comment
Share on other sites

G5-20131022-111613-Lang_lite λεγεται αυτη που μου εστειλαν.

 

αλλα ακομα δεν εχω δοκιμασει να κανω κατι, διοτι τα μενου στα αγγλικα δε με χαλανε, αρκει που εχει φανταστικο ελληνικο πληκτρολογιο για να γραφεις.

 

Φιλε μου καλησπερα τελικα δοκιμασες καποια ρομ που να εχει ελληνικα ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Φιλε μου καλησπερα τελικα δοκιμασες καποια ρομ που να εχει ελληνικα ?

 

γεια.

οχι, να σου πω ολο το αναβαλω διοτι δεν εχω εμπειρια στο φλασαρισμα και μιας και εμενα δεν με πειραζει να εχει μενου αγγλικο εχω ψιλοβολευτει.

 

 

Ενα πραγμα που με χαλαει ειναι οτι στα SMS εχει οριο 50 χαρακτηρες και μετα παει σε 2ο και σε 3ο και μολις περασεις τους 150 παει σε MMS.

 

Νομιζω οτι μεχρι 150 χωρανε σε ενα SMS, ειναι τελειως απαραδεκτο αυτο.

Ξερει κανεις πως διορθωνουμε στα android κινητα κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

γεια.

οχι, να σου πω ολο το αναβαλω διοτι δεν εχω εμπειρια στο φλασαρισμα και μιας και εμενα δεν με πειραζει να εχει μενου αγγλικο εχω ψιλοβολευτει.

 

 

Ενα πραγμα που με χαλαει ειναι οτι στα SMS εχει οριο 50 χαρακτηρες και μετα παει σε 2ο και σε 3ο και μολις περασεις τους 150 παει σε MMS.

 

Νομιζω οτι μεχρι 150 χωρανε σε ενα SMS, ειναι τελειως απαραδεκτο αυτο.

Ξερει κανεις πως διορθωνουμε στα android κινητα κατι τετοιο?

 

Handcent sms, go sms στοκ εφαρμογή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τόσα χρόνια στο android

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ενα πραγμα που με χαλαει ειναι οτι στα SMS εχει οριο 50 χαρακτηρες και μετα παει σε 2ο και σε 3ο και μολις περασεις τους 150 παει σε MMS.

 

Νομιζω οτι μεχρι 150 χωρανε σε ενα SMS, ειναι τελειως απαραδεκτο αυτο.

Ξερει κανεις πως διορθωνουμε στα android κινητα κατι τετοιο?

 

Το gravitybox δεν δουλεύει σε αυτή τη συσκευή; Μεταξύ των πολλών παραμετροποιήσεων που παρέχει βρίσκεται και η λύση που ζητάς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια,

πολυ αρχαριος με το android οποτε δεν τα ηξερα αυτα.

 

ξεκινησα με το Handcent sms που ειναι ευκολο και πολυ καλο,

και προσεχως θα κανω μια προσπαθεια και με το gravitybox, απλα ειμαι στη φαση που δεν ξερω ακομα να κανω save τη ROM μου, οπως το ζηταει το GB... :O

Edited by tommygun
Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει ενα livewallpaper κ τα σπαει πανεμορφη οθονη ,εχω περασει τον adw launcer,το αλλαξα στα ελληνικα απο εκει κ εφαρμογες που ειναι στα ελληνικα κ ειναι τοπ . Του εβαλα ενα προγραμμα που ενω σε καλουν περνας το χερι σου απο πανω κ ενεργοποιητε η κληση ,τωρα το gravitybox πως το δοκιμαζουμε ?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στο etotalk λένε ότι έχει ελληνικά.

Ρώτησα και μου είπαν να παραγγείλω και την etotalk mod rom με 4 ευρώ επιπλέον χρέωση.

Το έχει πάρει κανείς από εκεί; Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Στο etotalk λένε ότι έχει ελληνικά.

Ρώτησα και μου είπαν να παραγγείλω και την etotalk mod rom με 4 ευρώ επιπλέον χρέωση.

Το έχει πάρει κανείς από εκεί; Ισχύει;

 

Φίλε μου καλησπέρα, εγώ το παρέλαβα από minideal πριν μια εβδομάδα (version 2gb/32gb) στα $309 και είχε κανονικά Ελληνικά και ήταν και Rooted αν και δεν το ανέφεραν στις προδιαγραφές τους. Επίσης στο Minideal είναι και Free shipping

 

Από ότι βλέπω τώρα στο Minideal http://www.minideal.net/jiayu-g5-smartphone-2gb-32gb-android-4-2-4-7-inch-gorilla-glass-screen-13-0mp-camera.html το έχουν τώρα στα $299.99

Edited by paulpap1
προσθήκη link minideal.net
www.gadget-rumours.com
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα, εγώ το παρέλαβα από minideal πριν μια εβδομάδα (version 2gb/32gb) στα $309 και είχε κανονικά Ελληνικά και ήταν και Rooted αν και δεν το ανέφεραν στις προδιαγραφές τους. Επίσης στο Minideal είναι και Free shipping

 

Από ότι βλέπω τώρα στο Minideal http://www.minideal.net/jiayu-g5-smartphone-2gb-32gb-android-4-2-4-7-inch-gorilla-glass-screen-13-0mp-camera.html το έχουν τώρα στα $299.99

 

Φίλε και εγώ στο minideal κοίταζα για να το παραγγείλω που λένε ότι έχει και ελληνικά αλλά το θέλω σε άσπρο και δε το έχουν.

Ρώτησα σήμερα τον εκπρόσωπο του minideal στο site και μου απάντησε ότι το έχουν σε απόθεμα και θα ανανεώσουν και το site τους σύντομα.

Θα περιμένω λίγες μέρες και μιας και μου επιβεβαίωσες και εσύ ότι έχει ελληνικά θα το παραγγείλω από εκεί αφού είναι και free shipping.

Ευχαριστώ.

 

Πάντως και στο fastcardtech μου είπαν ότι έχει ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και εγώ στο minideal κοίταζα για να το παραγγείλω που λένε ότι έχει και ελληνικά αλλά το θέλω σε άσπρο και δε το έχουν.

Ρώτησα σήμερα τον εκπρόσωπο του minideal στο site και μου απάντησε ότι το έχουν σε απόθεμα και θα ανανεώσουν και το site τους σύντομα.

Θα περιμένω λίγες μέρες και μιας και μου επιβεβαίωσες και εσύ ότι έχει ελληνικά θα το παραγγείλω από εκεί αφού είναι και free shipping.

Ευχαριστώ.

 

Πάντως και στο fastcardtech μου είπαν ότι έχει ελληνικά.

 

Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, απλά διαβάζοντας διάφορα σε διαφορετικά Forum θα σου πρότεινα να αποφύγεις την Fastcardtech, αλλά και πάλι σου λέω προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν έχω προσωπική εμπειρία !!

www.gadget-rumours.com
Link to comment
Share on other sites

εμενα απο minideal μου ηρθε οταν ακομα δεν ειχαν ελληνικη rom,

αλλα ηρθε και root και με ενοποιημενη rom!

Δηλ εγω βλεπω μονο internal storage 2.5GB και καθολου phone storage!

 

Φανταστικο χαρακτηριστικο, ειδικα για αρχαριους, αφου δεν χρειαστηκε να το κανω χειροκινητα με τον αλλο τροπο για τα ΜΤ6589 SoC, που εσπασα το κεφαλι μου και μπρικαρα το τηλ της γυναικας μου για 1 μερα μεχρι να το καταφερω εκει.

 

Τωρα το minideal εχει και ελληνικη rom, αλλα πραγματικα αυτο μου κανει εντυπωση, τι σας νοιαζει τοσο πολυ?

εγω ποτε δε χωνεψα ελληνικες μεταφρασεις λειτουργικων συστηματων.

 

ΥΓ

εδω εχει αρκετα αρχεια για mods

Aπο εκει κατεβασα το recoveryCWMG5A6028.img για να κανω το CWΜ (φυσικα το φτιαχνει κανεις και μονος του με το MtkDroidTools)

Edited by tommygun
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα. Το minideal το έχει στα 228 $ πλέον το οποίο μεταφράζεται στα 165€ περίπου. Πολύ ελκυστική τιμή για συσκευή με τέτοιες επιδόσεις.

Οσοι το έχετε μπορείτε να κάνετε μια σύνοψη ; Και περισσότερο τι σας προβλημάτισε.

Ευχαριστώ.

 

 

Y.γ. Εγγραφή το 2009 και πρώτο post 5 χρόνια μετά :blink:

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

ενα πραγμα που με δυσκολευει ειναι οτι το blutooth "κολλαει", αν γινει καποια αλλαγη δεν βλεπει τη συσκευη και θελει reboot.

μαλιστα, αν απενεργοποιησω το blutooth, και μετα πατησω παλι για ξαναγινει on, δεν ξανααναβει, θελει reboot

 

συγκεκριμενα, εχω ενα OBD για το αυτοκινητο για το χαβαλε, και ενα επαγγελματικο μηχανακι αναγνωσης τραπεζικων και πιστωτικων καρτων για να δεχομαι πληρωμες.

 

με το OBD, αν παω να αλλαξω προγραμμα δεν το βλεπει με το 2ο προγραμμα.

με τον αναγνωστη καρτων, αν χασει την επαφη διοτι πχ εφυγα και ξαναγυρισα, δεν τον βλεπει παλι, και θελει reboot το τηλ για να τον δει.

 

 

Ειναι αρκετα σπαστικο προβλημα αν χρησιμοποιεις το blutooth.

Ισως να φταιει η συγκεκριμενη ROM, αλλα εχω πεσει στη λουμπα του να βολευομαι με ψιλοπαραξενιες και να αποφευγω να προσπαθησω το στησιμο απο την αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρεις δεν είναι και μικρό πρόβλημα. Για παράδειγμα εγώ έχω το "σκουλαρίκι" στο αυτί μου σχεδόν όλη μέρα. Στην δουλειά μου είναι σχεδόν υποχρεωτικό το bluetooth.

Εύχομαι να είναι θέμα της rom και όχι του hardware. Πάντως από το (αρκετό) διάβασμα που έχω ρίξει εδώ μέσα τελευταία, βγάζω το συμπέρασμα πως η Jiayu έχει τα θέματα της.

Θέλοντας οπωσδήποτε dual sim είχα σχεδόν καταλήξει στο G5. Αλλά με βλέπω να στρέφομαι προς Hongmi μεριά.

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν όπως λέει και ο φίλος να είναι θέμα ROM διότι σε εμένα που πίστεψε με λόγω εργασίας έχω το "σκουλήκι" περίπου 10-12 ώρες την ημέρα δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα, και δεν είχα ούτε με το Jiayu G3s που είχα πριν. Γενικά το κινητό και με την δικιά του Rom (από Minideal) και με MIUI Rom που δοκίμασα (και με Ελληνικά!!) δουλεύει τέλεια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.
www.gadget-rumours.com
Link to comment
Share on other sites

Το Bluetooth του τηλ. Αποτι βλεπω ειναι version 2, δυστυχως το ιδιο εχω και εγω στο cubot gt99 και εχω θεματακι , μαλλον αυτο φταιει και σε σας.
Link to comment
Share on other sites

ενα αλλο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι μερικες φορες (ειδικα οταν η μπαταρια ειναι χαμηλα), ειναι πολυ παραξενο με τους φορτιστες.

Κανει σαν να συνδεεται και αποσυνδεται συνεχως, και δεν φορτιζει.

Εχασα και τον δικο του φορτιστη σε ενα ξενοδοχειο και με τους αλλους απο αλλα τηλεφωνα ή απο pc, μου κανει αυτο το προβλημα κατα καιρους.

Εχω βρει εναν που το κανει λιγοτερο συχνα και χρησιμοποιω αυτον και φροντιζω να μην το αφηνω να πολυαδειασει απο μπαταρια.

 

Το εχει παθει κανεις αλλος αυτο?

μου το εχει κανει και ενα αλλο τηλ που εχω, αλλα οχι τοσο συχνα οσο το G5

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το minideal το έχει στα 228 $ πλέον το οποίο μεταφράζεται στα 165€ περίπου. Πολύ ελκυστική τιμή για συσκευή με τέτοιες επιδόσεις.

Οσοι το έχετε μπορείτε να κάνετε μια σύνοψη ; Και περισσότερο τι σας προβλημάτισε.

Ευχαριστώ.

 

 

Y.γ. Εγγραφή το 2009 και πρώτο post 5 χρόνια μετά :blink:

 

 

Ναι, παρακαλω αν θελετε κανετε καποιο mini review οι κατοχοι να ξερουμε κ μεις τι να περιμενουμε γενικοτερα..

 

μπαινω στη 3η εβδομαδα αναμονης απο Minideal κ οπως καταλαβαινετε ανυπομονω για το λευκο κουκλι μου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα πολυ καλη η ποιοτητα του τηλεφωνου κ απο κοντα, οπως κ η γενικοτερη λειτουργια του για μενα, πρωην κατοχο μεχρι πριν κανα χρονο xperia p..

 

ελληνικα δεν εχει οπως ελεγε ο κινεζος στο site του παντως κ κατι κινεζοεφαρμογες δεν εχω ιδεα πως να τις ξεριζωσω απο μεσα.. μη μου λετε για ρουτ κ τετοια, δε κατεω πραμα!

 

επισης δε καταφερα ακομα να μπω στο νετ απο το δικτυο της q παρ'οτι αγορασα πακετο mb με 250+150 δωρο στα 2 ευρω κ ενεργοποιησα το ''data connection'' που λεει..

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πολυ καλη η ποιοτητα του τηλεφωνου κ απο κοντα, οπως κ η γενικοτερη λειτουργια του για μενα, πρωην κατοχο μεχρι πριν κανα χρονο xperia p..

 

ελληνικα δεν εχει οπως ελεγε ο κινεζος στο site του παντως κ κατι κινεζοεφαρμογες δεν εχω ιδεα πως να τις ξεριζωσω απο μεσα.. μη μου λετε για ρουτ κ τετοια, δε κατεω πραμα!

 

επισης δε καταφερα ακομα να μπω στο νετ απο το δικτυο της q παρ'οτι αγορασα πακετο mb με 250+150 δωρο στα 2 ευρω κ ενεργοποιησα το ''data connection'' που λεει..

 

Πρεπει να ενεργοποιησεις και το 3G στα δικτυα κινητης στο μενου "more".

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν πιανει παντου 3G. Εκει συνηθως βαγαζει 'G'ή 'E'. Απο μπαταρία πως τα παει το g5?
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

χωρις να εχω βγαλει ακομα εντελως συμπερασμα, στη δευτερη τριτη φορτιση, μου δινει την εντυπωση οτι βγαζει 1μερα με αρκετη χρηση κ 1μιση με πιο λογικη..

 

η wind παντως χρειαζεται πανω απο 3-4 εργασιμες για να απαντησει αν εχει σημα 3g η περιοχη μου η' ποτε θα εχει..

 

επισης τα οσα διαβασα -απο κατοχους παλαιοτερων μοντελων της εταιριας κυριως- εχουν εφαρμογη κ στο δικο μου τηλεφωνο που το GPS του εδειχνε αλλ'αντ'αλλων κ με το Strava κ με το Sports Tracker..

Edited by dkmtb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...