Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο καλό

 

Να προσέχεις εκεί που πας στα ξένα..

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

 

xaxaxaxa θα μου λειψουν οι custom roms του Note 3 ειναι γεγονος ...:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδακια καλα περασαμε και εδω εγω την εκανα για Note 4 edge....:)

 

Note 3 παντως ηταν και παραμένει κορυφή ..:)

για σου ρε φίλε θα τα ξαναπούμε στο note 5.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα fulgor 1.3 a και δεν μου παίζει το zedge! Το χει κάνεις άλλος;

 

επιβεβαιώνω..με aryamod v5.3+fulgor 1.3 δεν παίζει το zedge...κρασάρει..

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιώνω..με aryamod v5.3+fulgor 1.3 δεν παίζει το zedge...κρασάρει..

Είδα το ποστ ου στο χda. Εμένα έστρωσε εδώ και 20 λεπτα αλλά για κάποιο λόγο έχασα όλα τα downloads που είχα στην εφαρμογή :eek:

Link to comment
Share on other sites

Είδα το ποστ ου στο χda. Εμένα έστρωσε εδώ και 20 λεπτα αλλά για κάποιο λόγο έχασα όλα τα downloads που είχα στην εφαρμογή :eek:

 

Άντε να δούμε αν στρώσει..εγώ δεν είχα και τίποτα βασικά :P

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακόμα δεν έχω πάρει lollipop και βαριέμαι να περιμένω. Και μιας και έχω σκοπό να περάσω custom kernel rom και recovery, τι να βάλω; πρέπει να περάσω και bootloader ξεχωριστά πρώτα και κάτι άλλο επειδή είμαι kitkat; η διαδικασία πως ακριβώς θα γίνει μην κάνω πατάτα μιας και σε samsung δεν έχω κάνει κάποια customία.

 

Επίσης πως μπορώ να τσεκάρω αν έχει πρόβλημα η οθόνη μου με την σκιά που έμενε στο πάνω μέρος της οθόνης μην έχει πρόβλημα και μετά δεν το αλλάζουν;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακόμα δεν έχω πάρει lollipop και βαριέμαι να περιμένω. Και μιας και έχω σκοπό να περάσω custom kernel rom και recovery, τι να βάλω; πρέπει να περάσω και bootloader ξεχωριστά πρώτα και κάτι άλλο επειδή είμαι kitkat; η διαδικασία πως ακριβώς θα γίνει μην κάνω πατάτα μιας και σε samsung δεν έχω κάνει κάποια customία.

Επίσης πως μπορώ να τσεκάρω αν έχει πρόβλημα η οθόνη μου με την σκιά που έμενε στο πάνω μέρος της οθόνης μην έχει πρόβλημα και μετά δεν το αλλάζουν;

 

Για την σκιά που ρωτάς το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε κάποιο service να το κοιτάξουν πριν περάσεις σε custom rom. Εκεί μπορείς να τους ζητήσεις να αναβαθμίσουν το κινητό σου και σε lolipop.

 

Τώρα για την μετάβαση σε lolipop, θα πρέπει πρώτα να περάσεις μία stock rom μέσω odin (με αυτόν τον τρόπο θα αναβαθμιστεί αυτόματα το bootloader και το modem), μετά να γίνεις root, να περάσεις ένα custom recovery και μετά όποια custom rom θέλεις.

 

Οδηγίες για το πως μπορείς να γίνεις root μπορείς να βρεις εδώ.

 

Me fulgor 1.3a η ένταση στο ηχείο όταν ακούω μουσική έχει πέσει στα μαμά επίπεδα. Υπάρχει κάτι να βάλω να την ανεβάσω

 

Μπορείς να δοκιμάσεις με την εφαρμογή Kernel Adiutor. Έχει επιλογή για να ρυθμίσεις την ένταση των ήχων, αρκεί να μην ξεχάσεις να τικάρεις και το "εφαρμογή κατά την εκκίνηση".

Κοίτα επίσης και εδώ.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Για την σκιά που ρωτάς το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε κάποιο service να το κοιτάξουν πριν περάσεις σε custom rom. Εκεί μπορείς να τους ζητήσεις να αναβαθμίσουν το κινητό σου και σε lolipop.

 

Τώρα για την μετάβαση σε lolipop, θα πρέπει πρώτα να περάσεις μία stock rom μέσω odin (με αυτόν τον τρόπο θα αναβαθμιστεί αυτόματα το bootloader και το modem), μετά να γίνεις root, να περάσεις ένα custom recovery και μετά όποια custom rom θέλεις.

 

Οδηγίες για το πως μπορείς να γίνεις root μπορείς να βρεις εδώ.

 

 

Ολα κομπλε. Τα εψαξα και έβαλα twrp και aryamod rom. Από kernel τι να βάλω;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Ολα κομπλε. Τα εψαξα και έβαλα twrp και aryamod rom. Από kernel τι να βάλω;

Σε μένα την καλύτερη μπαταρία έχει το lean kernel, αφού δοκίμασα αρκετές φορές όλα τα υπόλοιπα. Σε άλλους καλύτερο είναι το fulgor, arter, η civato. Δοκιμάζεις και αποφασίζεις. :)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα την καλύτερη μπαταρία έχει το lean kernel, αφού δοκίμασα αρκετές φορές όλα τα υπόλοιπα. Σε άλλους καλύτερο είναι το fulgor, arter, η civato. Δοκιμάζεις και αποφασίζεις. :)

 

Lean από που κατεβάζω; ψάχνω xda και δεν βγάζω άκρη.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

 

Πέρασα το 6.2 από recovery. Να υποθέσω δεν χρειάζεται να ρυθμίσω κάτι ε;

 

Έχω ένα θέμα με την διαχείριση εφαρμογών. Όταν έβαλα την rom και πάταγα να ανοίξει έκλεινε κατευθείαν. Μετά από wipe full έστρωσε. Τώρα πάλι το ίδιο. Έκανα εκαθαριση δεδομένων και στην διαχείριση εφαρμογών κι στις ενεργές εφαρμογές αλλά τίποτα. Τι μπορεί να φταίει;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το 6.2 από recovery. Να υποθέσω δεν χρειάζεται να ρυθμίσω κάτι ε;

 

Έχω ένα θέμα με την διαχείριση εφαρμογών. Όταν έβαλα την rom και πάταγα να ανοίξει έκλεινε κατευθείαν. Μετά από wipe full έστρωσε. Τώρα πάλι το ίδιο. Έκανα εκαθαριση δεδομένων και στην διαχείριση εφαρμογών κι στις ενεργές εφαρμογές αλλά τίποτα. Τι μπορεί να φταίει;

 

Δεν είναι απαραίτητο να αλλάξεις κάτι στο kernel.

Όταν λές ότι έχεις πρόβλημα με τη διαχείρηση εφαρμογών, εννοείς πως όταν ανοίγεις τον "διαχειριστή εφαρμογών" κλείνει;

Ή έχεις πρόβλημα όταν ανοίγεις τις "πρόσφατες εφαρμογές" με το κεντρικό κουμπί;

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να αλλάξεις κάτι στο kernel.

Όταν λές ότι έχεις πρόβλημα με τη διαχείρηση εφαρμογών, εννοείς πως όταν ανοίγεις τον "διαχειριστή εφαρμογών" κλείνει;

Ή έχεις πρόβλημα όταν ανοίγεις τις "πρόσφατες εφαρμογές" με το κεντρικό κουμπί;

 

Αν πατήσω παρατεταμένα το κεντρικό κουμπί ανοίγει κανονικά. Εκεί πατάω το αριστερό κουμπί να μου ανοίξει τις ενεργές εφαρμογές για να καθαρίσω την ram και κλείνει κατευθείαν. Βγάζει μήνυμα ότι έκλεισε. Και από το widget αν πάω να ανοίξω τις ενεργές εφαρμογές πάλι δεν ανοίγει.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσω παρατεταμένα το κεντρικό κουμπί ανοίγει κανονικά. Εκεί πατάω το αριστερό κουμπί να μου ανοίξει τις ενεργές εφαρμογές για να καθαρίσω την ram και κλείνει κατευθείαν. Βγάζει μήνυμα ότι έκλεισε. Και από το widget αν πάω να ανοίξω τις ενεργές εφαρμογές πάλι δεν ανοίγει.

Δεν το έχω αυτό το πρόβλημα. Μήπως από aroma installer διάλεξες το στυλ του note 4?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω αυτό το πρόβλημα. Μήπως από aroma installer διάλεξες το στυλ του note 4?

 

Νομίζω πως ναι. Έτσι ήταν το default. Μπορεί να έχει σχέση αυτό; επίσης όταν άνοιξε για πρώτη φορά δούλευε. Το είδα ότι δεν δούλευε μερικές ώρες μετά. Μπορεί να φταίει το xposed; το οποίο παρεπειπτοντως δεν δουλεύει ενώ εγκατέστησα το zip του framework από recovery. Ενώ στη official lollipop που πέρασα στην αρχή για να περάσει το modem και bootloader δούλευε.

 

Edit

 

Έφαγα μια φλασια. Επειδή δουλεύω με 360 dpi είπα μήπως φταίει αυτό. Επιστρέφω τη συσκευή σε 480 και δουλεύει μια χαρά. Το βάζω 360 πάλι τίποτα. Και δοκιμάζω να αλλάξω τα dpi σε 480 στις εφαρμογές ενεργές εφαρμογές και διαχείρηση εργασιών και πάλι δεν δουλεύει.

 

Οπότε βλέπω ότι ουσιαστικά η εφαρμογή app settings δεν δουλεύει για να αλλάξω τα dpi ανά εφαρμογή. Και βασικά όταν την ανοίγω δεν ζητάει άδεια από SU.

Edited by Spyros86
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Καλώς σας βρήκα. Να σας κάνω μια ερώτηση? Ο ξάδελφος μου έχει το Νότε 3 και έχει ενα παράξενο πρόβλημα. Δεν δουλεύει η οθόνη με το δάκτυλο. Μονο τα κάτω κουμπιά δουλεύουν. Επανω τίποτε. Το παράξενο όμως είναι οτι με την πένα όλα δουλεύουν τέλεια. Ξέρετε γιατί γίνεται αυτό? Σας ευχαριστώ πολύ

Edit: το τηλέφωνο είναι απείραχτο και με εργοστασιακά όλα......

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχα περασμενη την πολωνικη λολλιποπ και ειπα να περασω της κοσμοτε.Αφου εκανα τα απαραιτητα λιγο πριν το τελος μου εβγαλε fail στο οντιν και στο κινητο γραφει volume size is too big 204800<409600

ODIN: Invalid ext4 image

Σας παρακαλω τι να κανω...τι εκανα λαθος? παει το κινητο τωρα?

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχα περασμενη την πολωνικη λολλιποπ και ειπα να περασω της κοσμοτε.Αφου εκανα τα απαραιτητα λιγο πριν το τελος μου εβγαλε fail στο οντιν και στο κινητο γραφει volume size is too big 204800<409600

ODIN: Invalid ext4 image

Σας παρακαλω τι να κανω...τι εκανα λαθος? παει το κινητο τωρα?

 

Όχι βέβαια, δεν "πάει το κινητό" τόσο εύκολα. :)

Διάβασε εδώ και ακολούθησε τις οδηγίες εγκατάστασης με το odin που έχει στο τέλος.

Λογικά χρειάζεται να να τικάρεις το "re-partition" και να εγκαταστήσεις μαζί με τη ρομ και το pit file, το οποίο είναι αυτό εδώ.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια, δεν "πάει το κινητό" τόσο εύκολα. :)

Διάβασε εδώ και ακολούθησε τις οδηγίες εγκατάστασης με το odin που έχει στο τέλος.

Λογικά χρειάζεται να να τικάρεις το "re-partition" και να εγκαταστήσεις μαζί με τη ρομ και το pit file, το οποίο είναι αυτό εδώ.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση φιλε αλλα δυστηχως εκανα οτι ειπες και οτι περιγραφει η σελιδα αλλα στο τελος μου βγαζει παλι fail :(

Να σημειωσω πως το κινητο μου ειναι γερμανικο unbranded και την πολωνικη λολιποπ την ειχα περασει εγω...αν βοηθαει καθολου αυτο.Εχω καταστεναχωρηθη...ειπα να βαλω την λολιπο της κοσμοτε μηπως ηταν καλυτερη και τωρα δεν εχω καθολου κινητο

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση φιλε αλλα δυστηχως εκανα οτι ειπες και οτι περιγραφει η σελιδα αλλα στο τελος μου βγαζει παλι fail :(

Να σημειωσω πως το κινητο μου ειναι γερμανικο unbranded και την πολωνικη λολιποπ την ειχα περασει εγω...αν βοηθαει καθολου αυτο.Εχω καταστεναχωρηθη...ειπα να βαλω την λολιπο της κοσμοτε μηπως ηταν καλυτερη και τωρα δεν εχω καθολου κινητο

Δοκίμασε τότε να περάσεις μια άλλη lolipop άλλης χώρας, με το ίδιο firmware της ελληνικής cosmote, η οποιαδήποτε άλλη stock rom. Μπορείς για παράδειγμα να βρεις την αντίστοιχη γερμανική unbranded. Το odin πολλές φορές τρώει διάφορα κολλήματα. Για να βρεις τις stock rom κοίτα εδώ. Αριστερά έχει την επιλογή "select country", για να επιλέξεις με βάση τη χώρα.

Ένας αναλυτικός οδηγός για το N9005XXUGBOD6 firmware υπάρχει και εδώ.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Είχα ρωτήσει και ξανά στο παρελθόν, προφανώς δεν αντιμετωπίζετε ανάλογο πρόβλημα, αλλά έχω φάει τον κόσμο, δε βρίσκω απάντηση και επανέρχομαι:

Και στις δύο LP (arya + omega) που έχω σετάρει (με όλα τα wipe ακόμα και internal sd) αντιμετωπίζω το εξής:

Με το να είναι το background της LP άσπρο, στο titanium όταν κάνω search σε κάποιες εφαρμογές δε μου τις εμφανίζει καθώς και τα γράμματα στο πλαίσιο του titanium είναι άσπρα, δείτε εδώ

Καμιά ιδέα? υπάρχει επιλογή μέσα στο TB και δεν τη βλέπω? ή πρέπει να αλλάξω theme σε όλη τη ρομ?

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για την επανάληψη, αλλά τα έχω ΠΑΡΕΙ!!!! :lol:

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τότε να περάσεις μια άλλη lolipop άλλης χώρας, με το ίδιο firmware της ελληνικής cosmote, η οποιαδήποτε άλλη stock rom. Μπορείς για παράδειγμα να βρεις την αντίστοιχη γερμανική unbranded. Το odin πολλές φορές τρώει διάφορα κολλήματα. Για να βρεις τις stock rom κοίτα εδώ. Αριστερά έχει την επιλογή "select country", για να επιλέξεις με βάση τη χώρα.

Ένας αναλυτικός οδηγός για το N9005XXUGBOD6 firmware υπάρχει και εδώ.

 

τελικα ολη νυχτα το παλευα και της κοσμοτε δεν την δεχεται και δεν μπορω να καταλαβω γιατι ενω βαζω και το pit file....τελικα περασα την ελληνικη eur και την περασε κανονικα,Δεν καταλαβαινω γιατι δεν περνει της κοσμοτε.

οποιος την εχει περασει σε unbranded κινητο ας μας πει

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...