Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να μαζευτούν όλες οι πληροφορίες για τις διαθέσιμες τροποποιήσεις/βελτιώσεις που αφορούν το Galaxy Note 3.

Στο παρόν μήνυμα θα μαζεύονται οι δημοφιλέστερες τροποποιήσεις/βελτιώσεις.

 

 

Πλήρης οδηγός για Root (De la Vega method from XDA)

 

Root για firmware 4.4.2 FNF4 και νεώτερα

Edited by StratosGR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραια το πηραμε και τωρα;

Τι κανουμε με το Knox;

Θα μπορουμε να ρουταρουμε και μετα αν θελουμε να εχουμε παλι εγγυηση;

Θελω να αλλαξω το dpi της οθονης αλλα θελει ρουτ κατι τετοιο οπως και να περασω το Adaway για τις καταραμενες τις διαφημησεις.......

Θελω να εγκαταστησω το Titanium αλλα χωρις ρουτ τι να το κανω;

 

Εκει στο XDA τι κανουν;

Κανονικα αυτα θα επρεπε να τα εχουν λυσει ηδη και να εχουμε 3-4 Ρομ να παιζουμε τωρα......

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Customιες τις ξεχνας μεχρι να βρεθει τροπος για... way back home

Roms, οπως και στο 2, θα περιμενουμε ουτως η αλλως καποιο διαστημα.

Φετος, δυστυχως, ειναι προβληματικη η κατασταση σε αυτο το κομματι....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το Νοτέλι πρόκειται για επαγγελματικό εργαλείο είπα μετά το One κομμένες οι ROMs, Kernels κτλ.

Κι έχανα πολύ απ'τον χρόνο μου, και ποτέ δεν ήταν τόσο σταθερή η συσκευή όσο με τη stock ROM.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Μαζι σου, κι εγω σε αυτο το... δογμα εχω προσχωρησει εσχατως (τους τελευταιους 6 μηνες δηλαδη), δεν αγγιζω τις συσκευες μου, αλλα η αληθεια ειναι πως το root σου δινει καποια πλεονεκτηματα (greenify, backup apps κλπ).
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, για 2 βασικές εφαρμογές αξίζει το Root, ΑdAway και TitaniumBackup. Η λύση για την πρώτη είναι αγορασμένες εφαρμογές, και για τη δεύτερη το Helium που προσφάτως δοκίμασα και δουλεύει άψογα.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, για 2 βασικές εφαρμογές αξίζει το Root, ΑdAway και TitaniumBackup. Η λύση για την πρώτη είναι αγορασμένες εφαρμογές, και για τη δεύτερη το Helium που προσφάτως δοκίμασα και δουλεύει άψογα.

 

Για μενα ειναι ακομα ενα θεματακι.

Η αλλαγη dpi της οθονης.

Δεν ξερω σε τι dpi ειναι ρυθμισμενη τωρα αλλα θα μπορουσε σιγουρα να παει παρακατω.......

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Το dpi είναι ένα θέμα ναι.

Πάντως αναφορικά με το helium και μόνο που θα πρέπει να συνδέσεις μετά από επανεκκίνηση του κινητου στον υπολογιστή για να ενεργοποιησεις το sync για μένα απορρίπτεται...

Link to comment
Share on other sites

Το dpi είναι ένα θέμα ναι.

Πάντως αναφορικά με το helium και μόνο που θα πρέπει να συνδέσεις μετά από επανεκκίνηση του κινητου στον υπολογιστή για να ενεργοποιησεις το sync για μένα απορρίπτεται...

Ωπ, αυτό δε το γνώριζα. Έχω πάρει το backup απ'το πρώην One μου και περιμένω να έρθει το Νοτέλι και δε το'χω δοκιμάσει ακόμη.

Πολύς λόγος γίνεται περί dpi, γιατί αυτό κρίνεται αναγκαίο; Ερχόμενος από το ΗΤC που'χει - αν όχι το υψηλότερο - απ'τα υψηλότερα dpi σε συσκευή της αγοράς, και δοκιμάζοντας το πρωί το Note 2 ενός φίλου ακόμη και με αυτή την οθόνη έμεινα ικανοποιημένος. Πόσο μάλλον με του 3.

Μήπως γινόμαστε κι εμείς λίγο υπερβολικοί; Δε νομίζω αν π.χ. απ'τα 430 dpi πας στα 470 ότι θα καταλάβεις διαφορά.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ωπ, αυτό δε το γνώριζα. Έχω πάρει το backup απ'το πρώην One μου και περιμένω να έρθει το Νοτέλι και δε το'χω δοκιμάσει ακόμη.

Πολύς λόγος γίνεται περί dpi, γιατί αυτό κρίνεται αναγκαίο; Ερχόμενος από το ΗΤC που'χει - αν όχι το υψηλότερο - απ'τα υψηλότερα dpi σε συσκευή της αγοράς, και δοκιμάζοντας το πρωί το Note 2 ενός φίλου ακόμη και με αυτή την οθόνη έμεινα ικανοποιημένος. Πόσο μάλλον με του 3.

Μήπως γινόμαστε κι εμείς λίγο υπερβολικοί; Δε νομίζω αν π.χ. απ'τα 430 dpi πας στα 470 ότι θα καταλάβεις διαφορά.

 

Οχι, αλλο εννοουμε. Τα dpi των full hd οθονων αυτης της γενιας ειναι παραπανω απο απολαυστικα.

Αναφερομαστε στην επιλογη να αλλαξεις το dpi του ui, κατι που σημαινει οτι μπορεις να χωρεσεις περισσοτερη πληροφορια σε μια οθονη... ;)

Το 240 ειναι ενα πολυ καλο νουμερο για παραδειγμα...

Link to comment
Share on other sites

Εγκαταστήστε το KNOX

Είναι αυτό που περιμέναμε όλοι όσοι το χρησιμοποιούμε και για δουλειά.

Tώρα ναι, έγινε πραγματικό business phone.

ΚΝΟΧ = Security = Personal & Business

 

ps

Όσοι ασχολούνται με ρουταρίσματα κλπ. ούτε να το σκέφτεστε, τουλάχιστον προς το παρόν, αλλά όπως φαίνεται και στο μέλλον.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Εγκαταστήστε το KNOX

Είναι αυτό που περιμέναμε όλοι όσοι το χρησιμοποιούμε και για δουλειά.

Tώρα ναι, έγινε πραγματικό business phone.

ΚΝΟΧ = Security = Personal & Business

 

ps

Όσοι ασχολούνται με ρουταρίσματα κλπ. ούτε να το σκέφτεστε, τουλάχιστον προς το παρόν, αλλά όπως φαίνεται και στο μέλλον.

 

Εγω ούτε που το ακουμπάω, βασικά κάνω τα πάντα στον exchange server μου χωρίς πρόβλημα.

 

Όσο για το root για πες μου πως θα κάνω καποια πράγματα.

1. Vpn χωρίς μοτίβα ασφαλείας υποχρεωτικά και κοτσάνες.

2. Open vpn που θέλει busybox.

3. Mount στο nas μου σπιτι με cifs.

4. Adfree για να μην έχω διαφημιστικά.

 

Και άλλα πολλά.

 

Αναμένω μια λύση που να μην πειράζει το knox για λίγο καιρό, αν όμως το βιολί τραβήξει πολύ θα φάει root και ας γίνουν όλα 0x1

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Καλά και εγώ αν ήθελα να το κάνω root δεν θα με απασχολούσε καθόλου να αυξάνει ο counter :wink:

 

το βίντεο είναι στα κορεάτικα άλλα η εικόνα ''μιλάει''

Samsung's security solution KNOX

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

βρέ Ουτε εγώ θέλω να το κάνω αλλά Ειλικρινά κάποια πράγματα θέλουν root καλώς ή κακώς

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Εγκαταστήστε το KNOX

Είναι αυτό που περιμέναμε όλοι όσοι το χρησιμοποιούμε και για δουλειά.

Tώρα ναι, έγινε πραγματικό business phone.

ΚΝΟΧ = Security = Personal & Business

 

ps

Όσοι ασχολούνται με ρουταρίσματα κλπ. ούτε να το σκέφτεστε, τουλάχιστον προς το παρόν, αλλά όπως φαίνεται και στο μέλλον.

Δλδ αν θες το βάζεις δεν το έχει προεγκατεστημενο? Αν το βάλεις δεν σβήνει? Για μελλοντικό ρουτ

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν θες το βάζεις δεν το έχει προεγκατεστημενο? Αν το βάλεις δεν σβήνει? Για μελλοντικό ρουτ

Υπάρχει ήδη μέσα στις εφαρμογές. Με το που το τρέξεις σου ζητάει να κάνεις τρεις διαφορετικές αποδοχές και μετά κατεβάζει κάποια MB ακόμα

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι το ενεργοποίησαν αυτό το ρημάδι στο xda έχουν μόνιμα ένα 10-15% cpu να απασχολήται οπότε προτείνω μακρυά και αγαπημένοι.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Mε τoν Light manager στην 4.3 μπορείτε να ρυθμίσετε όλα τα χρώματα του LED χωρίς να χρειάζεται root

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koo.lightmanager&hl=el

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Για να μας πει κάποιος που ξέρει λογικά έχουμε εξελίξεις

Να είναι καλά η omega

http://omegadroid.co/omega-rom-galaxy-note-3-sm-n9005-released/

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. μπορει καποιος να μου πει πως γινεται unistall η @@ια το KNOX που εκανα την μα..... και το περασα? δευτερον, και στο s3 που ειχα αλλα και στο note2, ειχα παντα ωμεγα ρομς. ειναι η πρωτη φορα που σκεφτομαι σοβαρα να μην το πειραξω με customs roms, παρολο που με τρωει το χερι μου, και απο οτι ειδα βγηκε και η πρωτη ωμεγα.! τι προτινετε?

 

** στις οδηγίες για το πως θα περασουμε ωμεγα στο νοτε 3, (http://omegadroid.co/omega-rom-galaxy-note-3-sm-n9005-released/) δεν βγαζω ακρη.! ας κανει καποιος εναν οδηγο στα ελληνικα **

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα μετα το ρουτ πως μπορουμε να το επαναφερουμε;

 

Περνώντας ενα official firmware ,o counter μπορεί να μηδενιστεί ,αλλά όχι και το KNOX warranty .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Περνώντας ενα official firmware ,o counter μπορεί να μηδενιστεί ,αλλά όχι και το KNOX warranty .

Επισημες αναβαθμισεις θα περνουμε ομως;

Link to comment
Share on other sites

Επισημες αναβαθμισεις θα περνουμε ομως;

 

Γιατί όχι ? δεν σε επηρεάζει κάπου ,εκτός από την εγγύηση .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...