Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Προλαβα και έκανα ρουτ με την μέθοδο που έγραψε αναλυτικοτατα ο φίλος...αλλά νομίζω η μπαταρία ειναι πολύ χειρότερη απο την προηγουμενο εκδοση που είχα σε στοκ. Θα περιμένω ακόμη 1-2 φορτίσεις για να βγάλω ακριβή συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

 

Προλαβα και έκανα ρουτ με την μέθοδο που έγραψε αναλυτικοτατα ο φίλος...αλλά νομίζω η μπαταρία ειναι πολύ χειρότερη απο την προηγουμενο εκδοση που είχα σε στοκ. Θα περιμένω ακόμη 1-2 φορτίσεις για να βγάλω ακριβή συμπεράσματα.

Kανε ένα καλιμπραρισμα πάντα χρειάζεται ειδικά μετά από αλαλαγή ρομ .

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration&hl=el

μπορείς και χειροκίνητα μετά από την πλήρη φόρτωση

1)βγάλε πρίζα κλείσε το κινητό

2)βάλε πρίζα άστο να φορτώσει 10 λεπτά

3)βγάλε πρίζα άνοιξε το κινητό

4)βάλε να φορτώσει 10 λεπτά

είσαι έτοιμος και πες μας πως πάει.

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα... χωρίς να καταλάβω γιατί και χωρίς κάποιο ΠΜ ή κάποιο mail κάποιος έσβησε το howto root με το knox 0x0... κινέζος.. τσάμπα ασχολήθηκα 2 ώρες χτες? έκανα κάτι μη σύννομο με τους κανόνες του φόρουμ? τεσπα...

 

Edit: εγώ δεν έκανα κάτι πάντως.. και η όλη διαδικασία υπάρχει και εδώ σκόρπια...

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Kανε ένα καλιμπραρισμα πάντα χρειάζεται ειδικά μετά από αλαλαγή ρομ .

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration&hl=el

μπορείς και χειροκίνητα μετά από την πλήρη φόρτωση

1)βγάλε πρίζα κλείσε το κινητό

2)βάλε πρίζα άστο να φορτώσει 10 λεπτά

3)βγάλε πρίζα άνοιξε το κινητό

4)βάλε να φορτώσει 10 λεπτά

είσαι έτοιμος και πες μας πως πάει.

 

Ευχαριστώ, θα το κάνω και μετά απο πληρη φορτιση θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα... χωρίς να καταλάβω γιατί και χωρίς κάποιο ΠΜ ή κάποιο mail κάποιος έσβησε το howto root με το knox 0x0... κινέζος.. τσάμπα ασχολήθηκα 2 ώρες χτες? έκανα κάτι μη σύννομο με τους κανόνες του φόρουμ? τεσπα...

 

Edit: εγώ δεν έκανα κάτι πάντως.. και η όλη διαδικασία υπάρχει και εδώ σκόρπια...

 

 

Έλα ντε, και πάνω που ήμουν έτοιμος να Rootαρω

Ας πει ο mod που το έσβησε τον λόγο που το έκανε....

Samsung Note 8

Microsoft Surface Pro 4

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε, και πάνω που ήμουν έτοιμος να Rootαρω

Ας πει ο mod που το έσβησε τον λόγο που το έκανε....

 

Μπορεί να μην το έσβησαν τα παιδιά.. και κάποιος καλύτερος σε γραφή από μένα να το διορθώνει.. δεν φημίζομαι για την ορθογραφία μου :)... ή κάποιος mod να το τεστάρει για ασφάλεια...

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην το έσβησαν τα παιδιά.. και κάποιος καλύτερος σε γραφή από μένα να το διορθώνει.. δεν φημίζομαι για την ορθογραφία μου :)... ή κάποιος mod να το τεστάρει για ασφάλεια...

 

Μακάρι φίλε μου γιατί το ποστ σου ήταν από τα πιο χρήσιμα μέχρι στιγμής

 

Στο θέμα μας, κάνα app για όταν κάνουμε ρουτ? :)

Samsung Note 8

Microsoft Surface Pro 4

Link to comment
Share on other sites

και εγώ θέλω να μάθω τον λόγο που σβήστηκε ο οδηγός του BlueChris

 

Μακάρι φίλε μου γιατί το ποστ σου ήταν από τα πιο χρήσιμα μέχρι στιγμής

 

Στο θέμα μας, κάνα app για όταν κάνουμε ρουτ? :)

 

δυστυχώς κάποιες απαγορευτείτε να αναφερθούν στο φόρουμ άλλα ψάξτε και θα βρείτε παπάδες

μια καλή αναζήτηση είναι στο youtube κτλ.

 

αυτές είναι από τις πρώτες που χρειαζόμουν πάντα.

 

Titanium Backup

Greenify *ROOT

Solid Explorer

βέβαια καλό θα ήταν να μην τα συζητάμε εδώ αυτά, κάποια σωστή ενότητα θα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά περιμένετε λίγο δεν σβήστηκε απλά τσεκάρετε.

 

Θέλω από κάποιον άμεσα που πήγε στο Service και πέρασε την MJ1 την ελληνική να μου πει τι CSC έχει.. μήπως άλλαξε

 

*#1234#

 

Αυτό ας κάνει και ας πει.

 

edit: θα κάνουμε υπομονή για τον οδηγό μιας που πρέπει να διασφαλιστεί πως μπορεί το κινητό να επανέλθει στην πρότερη του κατάσταση. Αυτή τη στιγμή δεν ξέρω αν μπορεί. Στη θεωρία όλα είναι οκ αλλά δεν μπορώ να το πάρω πάνω μου.

Edited by BlueChris

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

N9005OXXBMJ1 EUR. Εγώ είχα πάει στο σέρβις

 

Μπορείς να μου γράψεις και τα 3 νούμερα που σου βγάζει το *#1234# σε παρακαλώ?

 

Εγώ έχω αυτή τη στιγμή μετά την Dela Vega Μέθοδο

 

AP : N9005XXUBMJ1

CP : N9005XXUBMI6

CSC: N9005OXXBMI4

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός δεν σβήστηκε! Αφαιρέθηκε προσωρινά ώστε να γίνουν κάποιες διορθώσεις επειδή υπήρχαν λάθοι. Έγινε για την δική σας προστασία.

Μας συγχωρείτε που δεν ενημερώσαμε έγκαιρα αλλά έγινε αργά χθες το βράδυ. Μέχρι σήμερα το βράδυ πιστεύουμε πως θα είναι έτοιμος και θα προστεθεί και πάλι!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός δεν σβήστηκε! Αφαιρέθηκε προσωρινά ώστε να γίνουν κάποιες διορθώσεις επειδή υπήρχαν λάθοι. Έγινε για την δική σας προστασία.

Μας συγχωρείτε που δεν ενημερώσαμε έγκαιρα αλλά έγινε αργά χθες το βράδυ. Μέχρι σήμερα το βράδυ πιστεύουμε πως θα είναι έτοιμος και θα προστεθεί και πάλι!

 

Μια χαρά αναμένουμε και τα εύσημα σε όσους ασχολούνται με αυτό.

Ένας σωστός οδηγός είναι διαφήμιση του ρουτ να προσελκύσουμ κόσμο και να ήμαστε μια ωραία παρέα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ σημαντικό να μάθω και τα 3 string για να μπορέσω να συγκρίνω με τα δικά μου, αν δεν γίνει αυτό δεν μπορεί να ανέβει οδηγός στο φόρουμ και οι admins έχουν δίκιο, πρέπει το κινητό να μπορεί να επανέλθει στην μαμα κατάσταση χωρίς προβλήματα σε περίπτωση βλάβης.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε το και στο επίσημο εκεί κάποιος θα το δει να απάντηση αν όχι περιμένουμε τον apitsakis να δώσει φως .
Link to comment
Share on other sites

Ωπα Αααααα ευχαριστώ, τσάμπα δηλαδή κατέβασα εγώ το Csc μου, οκ το κοιτάω.

Παιδιά λόγο του ότι είμαι δουλειά και μετά υπάρχει τρέξιμο και θέλω να γίνει σωστά δώστε μου χρόνο για τον οδηγό μέχρι αύριο, πρέπει να αλλαχτούν πράγματα και να ακυρώσω το κατέβασμα που έκανα σε Csc.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

AP N9005XXUBMJ1

CP N9005XXUBMJ1

CSC N9005OXXBMJ1

 

Λοιπόν από χτες προσπαθώ να πάρω μια απάντηση για το modem αν το περάσω αν θα χαλάσει το knox. Εσύ επίσημα από το service έχεις τα νούμερα που μου έδειξες.. εγώ έχω άλλο modem σε σχέση με σένα και το έχω βρει κανονικά στο XDA για πέρασμα με odin...

 

AP :N9005XXUBMJ1

CP :N9005XXUBMΙ6

CSC :N9005OXXBMJ1

 

απλά περιμένω την απάντηση από κάποιον στο XDA να το δοκιμάσω. Αν αλλάξω δηλαδή το μόντεμ και βάλω αυτό που έχεις εσύ ότι δεν θα μου κάνει το KNOX 0x1... από εκεί και πέρα θα κάνω αλλαγή στον οδηγό και είμαστε νομίζω ΟΚ.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Από πλαίσιο αγορά μόλις μου ήρθε αναβάθμιση και είμαι έτσι.

AP : N9005XXUBMJ1

CP : N9005XXUBMJ1

CSC : N9005OXXBMJ1

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν από χτες προσπαθώ να πάρω μια απάντηση για το modem αν το περάσω αν θα χαλάσει το knox. Εσύ επίσημα από το service έχεις τα νούμερα που μου έδειξες.. εγώ έχω άλλο modem σε σχέση με σένα και το έχω βρει κανονικά στο XDA για πέρασμα με odin...

 

AP :N9005XXUBMJ1

CP :N9005XXUBMΙ6

CSC :N9005OXXBMJ1

 

απλά περιμένω την απάντηση από κάποιον στο XDA να το δοκιμάσω. Αν αλλάξω δηλαδή το μόντεμ και βάλω αυτό που έχεις εσύ ότι δεν θα μου κάνει το KNOX 0x1... από εκεί και πέρα θα κάνω αλλαγή στον οδηγό και είμαστε νομίζω ΟΚ.

 

Έχω σταματήσει να ποστάρω στο forum αλλά διαβάζοντας τα του root, έχεις δώσει λάθος version για αυτούς που θέλουν να ρουτάρουν. Ειδικά όσοι έχουν CSC: EUR καλό θα είναι να φλάσαρουν την MI7 και όχι την MJ1 (αυτή δίνει ως επίσημη το kies.Το service ας βάζει ότι θέλει!) και το αντίστοιχο csc

 

AP slot https://mega.co.nz/#!fhpVEarL!MTSA4QH075ZsQWCtv5_yhk8rFxU_nspjLL2fa_7y12s

 

CSC slot https://mega.co.nz/#!HsxXXISC!XNVJbiK9NrPocIHaKeTnZyqopiZSj-wdkFraYFp-DYc

 

Με αυτό το τρόπο αποφεύγονται οι πειραματισμοί με φλασάρισμα modem (το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα κάνει trigger το knox warranty) και αν χρειαστεί service

1. Κάνεις unroot μέσα από το supersu

2. Φλασάρεις την επίσημη ΜΙ7 (από sammobile)

3. Κάνεις ένα factory reset

4. Τσεκάρεις ότι το csc έχει παραμείνει EUR και το knox warranty είναι 0x0

και το στέλνεις service

 

Επίσης έτσι αποφεύγεται το downgrade (από ΜJ1 σε ΜΙ7) που μάλλον οδηγεί σε trigger του knox

 

ps για csc EUR και MI7 έκανα επιτυχώς το root και επίσης επιτυχώς το επανέφερα σε stock unrooted MI7 :)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πλέον 99% σίγουρος οτι doawngrade μπορεί να γίνει χωρίς να κάνει trip το knox flag αρκεί το firmware που θα βάλουμε να περιέχει knox . Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν από χτες προσπαθώ να πάρω μια απάντηση για το modem αν το περάσω αν θα χαλάσει το knox. Εσύ επίσημα από το service έχεις τα νούμερα που μου έδειξες.. εγώ έχω άλλο modem σε σχέση με σένα και το έχω βρει κανονικά στο XDA για πέρασμα με odin...

 

AP :N9005XXUBMJ1

CP :N9005XXUBMΙ6

CSC :N9005OXXBMJ1

 

απλά περιμένω την απάντηση από κάποιον στο XDA να το δοκιμάσω. Αν αλλάξω δηλαδή το μόντεμ και βάλω αυτό που έχεις εσύ ότι δεν θα μου κάνει το KNOX 0x1... από εκεί και πέρα θα κάνω αλλαγή στον οδηγό και είμαστε νομίζω ΟΚ.

 

Σου απάντησαν στο Xda περιμένουμε νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πλέον 99% σίγουρος οτι doawngrade μπορεί να γίνει χωρίς να κάνει trip το knox flag αρκεί το firmware που θα βάλουμε να περιέχει knox .

 

To ελπίζω Μιχαλιό.Απλά η θειά samsung σε κάθε update που κάνει μπορεί να αλλάξει κάτι και να ψαχνόμαστε,οπότε better safe than sorry.Η μέθοδος με τα αρχεία για mi7 (root-unroot) δουλεύει μια χαρά τσεκαρισμένο. Και λογικά όπως το περίμενα το flash του ΜJ1 modem δεν κάνει trigger το knox

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Το θέμα είναι πως όταν ρούταρα εγώ όταν το πρωτοέβγαλε ο designgears ΔΕΝ υπήρχε άλλη οπότε τότε που το έκανα δεν ήταν λάθος.

Την διαδικασία με τα αρχεία που έχεις ΔΕΝ μπορώ να την ακολουθήσω γιατί είμαι με MJ1 οπότε δεν μπορώ να κάνω downgrade... άρα τώρα τοίχος... ούτως ή άλλως τον οδηγό τον άλλαζα... αλλά να βάλω κάτι το οποίο δεν το έχω κάνει πλέον δεν μπορώ. Αν κάποιος κάνει αυτό που λες και επιβεβαιωθεί ευχαρίστως να κάνω τις αλλαγές στον οδηγό ... και κάτι άλλο.. έτσι έχουμε μόνο root στην mi7.. η MJ1 έχει πολλές διορθώσεις .. εγώ τουλάχιστον είδα καλύτερη διαχείριση μπαταρίας, διορθώθηκε το πρόβλημα με το scrapbook στο youtube και πολλά άλλα...

 

Τώρα που μιλάμε θα αλλάξω μόντεμ.. αν δεν πάθει κάτι το knox θα είμαι οκ όπως του @araditsas γιατί και εμένα το κινητό μου είναι από Πλαίσιο οπότε θα μου ερχόταν και εμένα ΟΤΑ η MJ1.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Success story που λένε και οι πολιτικοί μας.

 

Άρα κάνω κάποιες αλλαγές στον οδηγό και βλέπουμε.

 

Λογικά δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω και την διαδικασία που λέει ο φίλος @afilopou σαν διαδικασία για να έχεις την παλιά γιατί εφόσον σε κάποιον εδώ μέσα εμφανίστηκε η MJ1 σαν update δεν βλέπω νόημα να γράψω κάτι για παλιά rom.

Edited by BlueChris

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...