Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανέφερα ότι έχω γυρίσει όλη τη χώρα; Διάβασε πιο προσεκτικά! Γράφω ότι σχεδόν όπου έχω πάει ΕΓΩ στην επαρχία έχει 4G+. Είτε σε μεγάλες επαρχιακές πόλεις είτε σε χωριά νομών. Όχι όλοι οι σταθμοί, αλλά οι πιο πολλοί.

 

Το θέμα δεν είναι αυτό όμως. Το θέμα είναι πως λόγω Victus θα έπρεπε ίσως να δούμε ΠΟΛΥ καλύτερη εικόνα στις άλλες 2 και πιο γρήγορους ρυθμούς επέκτασης. Εγώ βλέπω μια από τα ίδια. Και επιμένω πως έτσι δεν μπορεί να υπάρξει ανταγωνισμός, μιας και σε αναγκάζουν σε πολλές περιπτώσεις να πας στην πράσινη.

 

Υ.Γ: Μην ανησυχείς. Θα αναβαθμίσει και η πράσινη στην Θράκη & θα διορθωθούν τα όποια θέματα. Έτσι δε λέμε τόσα χρόνια και για την Victus;:p

Είναι λάθος όλοι μας που κατηγορούμε την victus. Η Victus είναι υπεύθυνη για τα σημεία που έχουν co location στα άλλα σημεία είναι υπεύθυνη η κάθε εταιρία ξεχωριστά.

 

Το ότι τα ξύνουν και οι δύο εταιρίες και τώρα που ρουφάει οικονομικούς πόρους το project με τα γρήγορα σταθερά δίκτυα τους βλέπω να αργούν παραπάνω.

 

Προσωπικά δεν με πειράζει καλύπτομαι πλήρως στα σημεια που βρίσκομαι κατά 99% οπότε η κολοκατασταση αυτή εύχομαι να ρίξει και άλλο τις τιμές στα συμβόλαια με τα 30gb+ :)

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk (mobilemaps.freesite.host - Σύγκριση χαρτών κάλυψης)

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Και που αναβαθμίζει η Victus τι καταλαβαίνουμε; Τις έχει φάει η πράσινη. Σόρρυ κιόλας, αλλά όλο ακούω αναβαθμίζει η Victus εδώ, αναβαθμίζει η Victus εκεί και στο τέλος πάλι η πράσινη καταλήγει καλύτερη. Και αυτό ισχύει όχι μόνο για την Wind, αλλά και για την Vodafone. Που να μην ήταν και η Victus δηλαδή.

 

Υ.Γ.: Όταν ο ανταγωνιστής τους έχει καλύψει με 4G+ το 85%+ του πληθυσμού και συνεχίζει και οι της Victus πασχίζουν απλά να καλύψουν με ένα ρημάδι Band 20 περιοχές που η άλλη τις έχει καλύψει με 4G+ εδώ και κανά 2 χρόνια (ναι, για την επαρχία μιλάω), ε, αυτό δεν το λες και σοβαρή αναβάθμιση. Να γιατί δεν πρόκειται να υπάρξει σοβαρός ανταγωνισμός. Και ναι, ξέρω, υπάρχουν και εξαιρέσεις για την πράσινη, αλλά είναι λίγες (συγκριτικά πάντα). Αυτά από έναν αγανακτισμένο συνδρομητή των 2 της Victus που αναγκάζεται να χρησιμοποιήσει την πράσινη, επειδή οι άλλες πετάνε χαρταετό (σόρρυ, "αναβαθμίζουν" ) :)

 

Δε νομίζω να νοιάζεται κανείς για το 4G+. Ας καλύψει η WIND όλες τις κατοικημένες περιοχές με 800αρες, που με νορμάλ κίνηση θα έχουν τουλάχιστον 20 Mbps και όλοι θα είναι χαρούμενοι. Σε πρώτη φάση βέβαια...

 

Υ.Γ. Στην Αθήνα η WIND-άρα, "μπουκώνει" όλο και περισσότερο, αλλά δε φαίνεται να την ενδιαφέρει... Αν πιάσει κάποιος πάνω από 10 Mbps σε ώρα αιχμής, θα πρέπει να λέει και ευχαριστώ... :p Το backbone είναι ελλιπές.

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να νοιάζεται κανείς για το 4G+. Ας καλύψει η WIND όλες τις κατοικημένες περιοχές με 800αρες, που με νορμάλ κίνηση θα έχουν τουλάχιστον 20 Mbps και όλοι θα είναι χαρούμενοι. Σε πρώτη φάση βέβαια...

 

Υ.Γ. Στην Αθήνα η WIND-άρα, "μπουκώνει" όλο και περισσότερο, αλλά δε φαίνεται να την ενδιαφέρει... Αν πιάσει κάποιος πάνω από 10 Mbps σε ώρα αιχμής, θα πρέπει να λέει και ευχαριστώ... :p Το backbone είναι ελλιπές.

 

Μην την πιασουμε την κουβεντα αυτη παλι... Μπουκωνει σε αρκετα σημεια αλλα δεν ειναι μονο αυτο το προβλημα.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να νοιάζεται κανείς για το 4G+

Βέβαια ναι, το 4g σηματάκι να δείχνει η συσκευή και όλα κομπλέ....

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές το γιατί. Σε μια χώρα με τόσο δυσκολη γεωμορφολογία, ο πρωταρχικος παράγοντας για να πετύχεις καλή κάλυψη δεν ειναι ουτε το χρήμα (που το έχουν ολοι) ουτε η τεχνολογία.

 

Ειναι αυτό που λένε οι Αμερικανοί για το real estate

 

- Location , location, location

 

Μαντέψτε ποιος εχει καβατζάρει σχεδον παντού θέσεις στην επαρχία εδώ και 40 χρόνια..(για άλλο σκοπό βέβαια )

Αυτό το πλεονέκτημα δεν μπορεί να το καλύψει καμμία Victus δυστυχώς (για τις Wind & Vodafone) εκτός αν διαθεσουν υψηλά ποσά για ενοικιάσεις καλών σημειων και υπερστελέχωση συνεργείων για να τρέξουν τα έργα

Κάτι που προφανώς δεν θελουν να κάνουν με την αγορά σε βαθιά ύφεση

 

Μην ξεχνάμε οτι με το NGA θα πρέπει να επενδύσουν σημαντικά ποσά και για την ευρυζωνικότητα αν δεν θελουν να χάσουν το τραινο.. Καποιοι άλλοι πιστευαν οτι θα μεινουμε για παντα στο ADSL και σε λιγο δεν θα έχουν μαντήλι να κλάψουν (Forthnet)

+1.000.000 likes.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση αργειιιι!!! Εγώ θυμάμαι ​που λέγαμε ότι θα τελειώσει αρχές του 16... Μόνο Πελοπόννησο έκαναν και κανένα νησί...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση αργειιιι!!! Εγώ θυμάμαι ​που λέγαμε ότι θα τελειώσει αρχές του 16... Μόνο Πελοπόννησο έκαναν και κανένα νησί...

 

Λάθος θυμάσαι. Τέλη του '16 λέγαμε για 70% πληθυσμιακή κάλυψη του 4G. Την έφτασε και τώρα την ξεπέρασε.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές που βρέθηκα στην Πεύκη επιβεβαίωσα για μια ακόμη φορά πως εκεί στα βόρεια πάει αρκετά καλύτερα. 15-25mbps έβλεπα σχετικά εύκολα.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Λάθος θυμάσαι. Τέλη του '16 λέγαμε για 70% πληθυσμιακή κάλυψη του 4G. Την έφτασε και τώρα την ξεπέρασε.

 

70% δεν είναι ούτε αττική και Θεσσαλονίκη μαζί.

Σιγά τα ωά.......

Link to comment
Share on other sites

70% δεν είναι ούτε αττική και Θεσσαλονίκη μαζί.

Σιγά τα ωά.......

Ακριβώς...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

70% δεν είναι ούτε αττική και Θεσσαλονίκη μαζί.

Σιγά τα ωά.......

 

στην Ελλάδα του 17 είναι πολύ. Αν μάλιστα γίνει σωστά είναι πάρα πολύ. Το δίκτυο είναι σαν την απώλεια βάρους. Δε βλέπεις καθημερινά την εξέλιξη αλλά ανά μηνιαίο διάστημα. Απλά δεν έχει έρθει στην περιοχή σου. Αν και από ότι έμαθα σε ένα τρίμηνο θα είστε μέσα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

70% δεν είναι ούτε αττική και Θεσσαλονίκη μαζί.

Σιγά τα ωά.......

 

Αττική και Θεσσαλονίκη είναι το 50%. :rolleyes:

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχθές που βρέθηκα στην Πεύκη επιβεβαίωσα για μια ακόμη φορά πως εκεί στα βόρεια πάει αρκετά καλύτερα. 15-25mbps έβλεπα σχετικά εύκολα.

 

Sent from my Moto X Play

 

Δοκίμασε και στα Βριλήσσια. Χειρότερα από τα Νότια Προάστια... :( Έτσι είδα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση αργειιιι!!! Εγώ θυμάμαι ​που λέγαμε ότι θα τελειώσει αρχές του 16... Μόνο Πελοπόννησο έκαναν και κανένα νησί...

Δεν θυμαμαι η wind να εχει δωσει κάποια επίσημη εγγυηση ή διαβεβαίωση οτι θα υπάρξει πανελλαδικη πληθυσμιακη ή/και γεωγραφική 4G κάλυψη. Πόσο μαλλον χρονοδιάγραμμα.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Αττική και Θεσσαλονίκη είναι το 50%. :rolleyes:

 

Ε οχι. Αττική (αθήνα, πειραίας και περίχωρα) και Θεσσαλονίκη είναι πάνω από 6 μύρια. Ντάξει χάριν υπερβολής το είπα, αλλά μαζί με κανα 2 άλλες μεγάλες πόλεις το πιασες το 70% άνετα.

off topic: Μην κοιτάς την απογραφή που δίνει Αττική λίγο πάνω από 3,5 μύρια. lulz δλδ. Αφού ως γνωστόν ο τετραπέρατος ΕΛ-ληνας πήγε και απογράφηκε στο χωριό του αντί να κάτσει σπίτι του στην πόλη.:wacko: Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

στην Ελλάδα του 17 είναι πολύ. Αν μάλιστα γίνει σωστά είναι πάρα πολύ. Το δίκτυο είναι σαν την απώλεια βάρους. Δε βλέπεις καθημερινά την εξέλιξη αλλά ανά μηνιαίο διάστημα. Απλά δεν έχει έρθει στην περιοχή σου. Αν και από ότι έμαθα σε ένα τρίμηνο θα είστε μέσα.

Δεν κρίνω μόνο από Βέροια. Άλλωστε το μισό χρόνο τον περνάω Θεσσαλονίκη, και ταξιδεύω και πολύ σε όλη την Ηπειρωτική Ελλάδα.

Αλλά τέλος πάντων, το πόσο σωστά έγινε το αφήνω να το κρίνετε εσείς που το κατέχετε και καλύτερα. Εγώ την εμπειρία μου παραθέτω σαν καταναλωτής.

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι. Αττική (αθήνα, πειραίας και περίχωρα) και Θεσσαλονίκη είναι πάνω από 6 μύρια. Ντάξει χάριν υπερβολής το είπα, αλλά μαζί με κανα 2 άλλες μεγάλες πόλεις το πιασες το 70% άνετα.

off topic: Μην κοιτάς την απογραφή που δίνει Αττική λίγο πάνω από 3,5 μύρια. lulz δλδ. Αφού ως γνωστόν ο τετραπέρατος ΕΛ-ληνας πήγε και απογράφηκε στο χωριό του αντί να κάτσει σπίτι του στην πόλη.:wacko: Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

 

Δεν κρίνω μόνο από Βέροια. Άλλωστε το μισό χρόνο τον περνάω Θεσσαλονίκη, και ταξιδεύω και πολύ σε όλη την Ηπειρωτική Ελλάδα.

Αλλά τέλος πάντων, το πόσο σωστά έγινε το αφήνω να το κρίνετε εσείς που το κατέχετε και καλύτερα. Εγώ την εμπειρία μου παραθέτω σαν καταναλωτής.

 

 

Επειδη απο Βεροια περναω,και κινουμαι Αλεξανδρεια ξερω καλα εκει περα οτι η Wind ειναι 10 χρονια πισω.

Αλλα οπου αναβαθμιζει,κανει δουλεια.Εγω τους δινω συγχαρητηρια που μεσα σε 2 χρονια αλλαξαν τα φωτα στο δικτυο.Εχουν ριξει δουλεια και εβλεπα το δικτυο στο νομο αργολιδας,σε αργος και ναυπλιο ειδικα οπου εκαναν εκδηλωση σε καταστημα για τη παρουσιαση του δικτυου.Εβλεπα συγκριτικους χαρτες με τις αλλες 2.Στο ναυπλιο ηταν 2η στη καλυψη εντος πολης.Οσο για τις 800αρες,εχει μικροτερο φασμα απο ολους.Μολις 15Mhz φασμα εχει στα 1800mhz οταν η Cosmote δινει 20mhz και η Vodafone 15 σε κεραιες 4G που ειναι σε B3/1800mhz.

Για το φασμα στην B7/2600mhz κακως δεν την συνδυαζει με την B20,επρεπε να μπει εξ αρχης οπου μπηκαν κεραιες.Για τις ταχυτητες και τα 300Mbps,σας πληροφορω οτι οι αλλες στη Βορεια ελλαδα 4G+ δεν εχουν αλλα απλο 4G ειδικα στην επαρχια.Και εντος Θεσσαλονικης η Wind στο 3G ειναι πιο γρηγορη στην αποκριση των ιστοσελιδων.Με τις αλλες ανοιγω και το 4G επειδη σερνονται.Με τη Wind το ανοιγω γιατι ειχα Edge και οχι 3G.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

καλά δεν το συζητάω. όπου έχει αναβαθμίσει έχει μεταμορφωθεί σε σχέση με την τραγωδία που ήταν πριν.

απλά έχει πολλή δουλειά ακόμα ΚΑΙ στα μέρη που έχει αναβαθμίσει. αυτο λεω.

Link to comment
Share on other sites

καλά δεν το συζητάω. όπου έχει αναβαθμίσει έχει μεταμορφωθεί σε σχέση με την τραγωδία που ήταν πριν.

απλά έχει πολλή δουλειά ακόμα ΚΑΙ στα μέρη που έχει αναβαθμίσει. αυτο λεω.

 

Συμφωνω,για Θεσσαλονικη ανατολικα που ελεγαν για αναβαθμιση.Χαριλαου οπου ειμαι,προς Αερογεφυρα πλεον Vodafone/Wind εχουν πλεον καλυτερο 3G.3/5 ειναι συνηθως και στις 2.Για 4G βλεπω σε B20 και απο τις 2 με 20Mbps Download.Επισης αμα κοιταω προς τη Βουλγαρη εχω και 4G B3 απο τη Vodafone.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

περίπου Ανάβυσσος

3g 0.6-1.5MB/sec με 3/5 σήμα

4g 0.2-0.6MB/sec με τερμα σήμα.

 

μη σου φαινεται ιδιαιτερα περιεργο, υπαρχουν σημεια στην Αττική που πλεόν το Η+ ειναι ταχυτερο του 4g.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήταν άτομα στην κεραία που βρίσκεται στον κεντρικό δρόμο Παραλίας Κατερίνης και αλλάζαν τα στοιχεία της κεραίας.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήταν άτομα στην κεραία που βρίσκεται στον κεντρικό δρόμο Παραλίας Κατερίνης και αλλάζαν τα στοιχεία της κεραίας.

είπαμε σας τρέχουν.... Σε λίγες μέρες θα γίνεται μπλε...

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk (mobilemaps.freesite.host - Σύγκριση χαρτών κάλυψης)

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

4g με 4g+ έχει διαφορές στην κατανάλωση?

 

περίπου Ανάβυσσος

3g 0.6-1.5MB/sec με 3/5 σήμα

4g 0.2-0.6MB/sec με τερμα σήμα.

 

Ναι, μεγάλη διαφορά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήταν άτομα στην κεραία που βρίσκεται στον κεντρικό δρόμο Παραλίας Κατερίνης και αλλάζαν τα στοιχεία της κεραίας.

Που βρίσκεται αυτή η κεραία ακριβώς? Ειναι σίγουρα WIND?

Γιατί Κατερίνη ο ΟΤΕ φτιάχνει τις δικές του κεραίες 4G+.

Ή WIND δυστυχώς θα βρίσκεται ένα βήμα πίσω! Αλλά δεν πειράζει... Ας δώσει 4g να μπορούμε ν ανοίγουμε καμμία σελίδα τουλαχιστον...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...