Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν κατηγορώ το 4G. είναι τελοιο αλλά στην Ελλάδα ακόμη δεν μπορούμε να το εκμεταλλευτούμε περισσότεροι.

 

Συμφωνώ, ούτε τα σωστά πακέτα έχουμε, ούτε τη σωστή υποδομή, ούτε και τα σωστά όμως κινητά. Στις περιοχές που κινούμαι 4g έχω μόνο στο Σύνταγμα κι αυτό που και που αλλά μπορώ να ομολογήσω ότι είναι απόλαυση. Δεν ξέρω αν κάποια στιγμή φτάσουμε να έχουμε παντού 4g για να κατεβάζουμε torrent κλπ, αλλά σίγουρα το browsing ανέβηκε επίπεδο αλλά είναι ακόμα σε βρεφικό στάδιο και η περισσότερη χρήση πιστεύω ότι γίνεται για update της κατάστασης στο φβ, για ενημέρωση του widget του καιρού κ.α. :p

Twitter: twitter.com/gerakinasson
Link to comment
Share on other sites

Από το επίσημο δελτίο τύπου.

''Ο εκσυγχρονισμός του δικτύου WIND δεν σταματάει όμως εκεί. Παράλληλα με την αναβάθμιση του δικτύου κεραιών και σταθμών βάσης, η WIND εκσυγχρονίζει και το μικροκυματικό δίκτυο σύνδεσης, το IP δίκτυο κορμού αλλά και ολόκληρη την υφιστάμενη υποδομή 2G & 3G, ώστε να δημιουργήσει ένα All IP δίκτυο από άκρη σε άκρη, που θα εξυπηρετεί και την πιο απαιτητική χρήση Mobile Internet. Με αυτό τον τρόπο, το δίκτυο της WIND καθίσταται έτοιμο να υποστηρίξει και τις επερχόμενες τεχνολογίες (4η γενιά – 4G) με ελάχιστες απαιτούμενες προσθήκες σε αυτό .''

 

Ακριβώς αυτό. Η Wind έχει επιβεβαιώσει τη δυνατότητα για άμεση μετάβαση σε δίκτυο 4G.

 

Το επισημο δελτιο τυπου δεν λεει κατι τετοιο.

Η Wind (πέρα από backhaul) ξηλώνει το παλιο δικτυο και βαζει νέους σταθμους (3900) Huawei.

Όταν με το καλο βαλει και enodeb δεν θα χρειαστει να ξηλωσει και παλι το σταθμο αλλα ειναι συμβατο και θα το προσθεσει.

Με την ιδια λογικη η VF εχει 4G στην ανω περα ραχουλα αλλα δεν το εχει ενεργοποιησει ακομα.

 

Λοιπόν φίλε TakeOverNet;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχει αναφέρει η Wind δεν θεωρεί πως υπάρχει κατάλληλη αγορά για 4G και προσπαθεί να πιέσει όσο μπορεί προς τα κάτω τις τιμές του 3G κλπ για αυτό εξάλλου είναι και η φθηνότερη. Ωστόσο, η τεχνολογία υπάρχει και μόλις κρίνουν πως η αγορά το σηκώνει είναι θέμα ημερών από ότι έχουν δηλώσει στο να μετατραπεί το δίκτυο τους από 3G σε 4G. Προσωπικά με καλύπτει μια χαρά το 3G
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό. Η Wind έχει επιβεβαιώσει τη δυνατότητα για άμεση μετάβαση σε δίκτυο 4G.

 

 

 

Λοιπόν φίλε TakeOverNet;

λοιπόν, εξακολουθώ να έχω δίκιο.

Εκσυγχρονίζει το δίκτυο κορμού ώστε όταν έρθει η ώρα να εγκαταστήσει το σταθμό 4G Χωρίς κάτι άλλο.

Δεν βλέπω κάτι το πρωτοποριακό σε αυτό. Οι άλλοι 2 έχουν ήδη έτοιμο το δίκτυο και απλά προσθέτουν τις κάρτες για 4G. Ο,τι δηλαδή θα κάνει μελλοντικά η Wind αφού ολοκληρώσει το upgrade.

 

Αν πιστεύεις ότι θα πατήσει ένα κουμπί και μπαμ ολο το δίκτυο εκπέμπει 4G.....

 

Άσε που δεν έχει και φάσμα και περιμένει το ψηφιακό μέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχει αναφέρει η Wind δεν θεωρεί πως υπάρχει κατάλληλη αγορά για 4G και προσπαθεί να πιέσει όσο μπορεί προς τα κάτω τις τιμές του 3G κλπ για αυτό εξάλλου είναι και η φθηνότερη. Ωστόσο, η τεχνολογία υπάρχει και μόλις κρίνουν πως η αγορά το σηκώνει είναι θέμα ημερών από ότι έχουν δηλώσει στο να μετατραπεί το δίκτυο τους από 3G σε 4G. Προσωπικά με καλύπτει μια χαρά το 3G

 

Και καλά κάνει για μένα...Αρκει το 3G προς το παρόν, οταν υπάρχει πραγματικό 4G (που όντως είναι απόλαυση, αλλά το χω δει μόνο στο Συνταγμα), το ξανασυζητάμε...

Link to comment
Share on other sites

Και καλά κάνει για μένα...Αρκει το 3G προς το παρόν, οταν υπάρχει πραγματικό 4G (που όντως είναι απόλαυση, αλλά το χω δει μόνο στο Συνταγμα), το ξανασυζητάμε...

 

Δεν υπάρχει μόνο στο Σύνταγμα. Δεδομένης της ημερομηνίας που δόθηκε εμπορικά, σε πληροφορώ ότι υπάρχει σε αρκετές περιοχές και από τις 2 ανταγωνίστριες. Περιορισμένη κάλυψη, αλλά υπάρχει. Και σκέψου τι θα έχει καλυφθεί απ'τις άλλες 2 όταν το διαθέσει εμπορικά η Wind...

Όχι ότι με το 3G δεν μπορείς να κατεβάσεις με μεγάλες ταχύτητες, αλλά ας μην το παρουσιάζουμε ως περιττό επειδή δεν τό'χει η Wind. :p Έχει κατά πολύ μικρότερα pings, είναι αμεσότατη η χρήση του

Link to comment
Share on other sites

Έλεος με την ακύρωση κάθε καινούριας τεχνολογίας επειδή δεν την έχουμε εμείς, η εταιρεία μας ή το μοντέλο του κινητού μας!Είτε σας αρέσει είτε όχι το 4G υπάρχει σε αρκετές περιοχές μεγάλων πόλεων (ειδικά στην Αττική που το έχω τεστάρει!) και έχει και άμεσα pings αλλά και φοβερές ταχύτητες!Για το ότι μπορεί να μην είναι 100% απαραίτητες για κάποιον αυτό είναι άλλο καθαρά προσωπικό θέμα!

 

Ούτε εγώ για παράδειγμα το χρησιμοποίησα τρελά αλλά 2 φορές που χρειάστηκα να κατεβάσω κάτι μεγάλο και το ήθελα άμεσα, τό είχα σε χρόνο ρεκόρ!

 

Το μόνο μείον είναι ότι "ρουφάει" τρελά μπαταρία!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Είχα δοκιμάσει το 4g της vodafone πριν φυγω και ερθω στη wind.. δεν διαφωνω οτι ειναι εξαιρετικα χρησιμο για πολλούς ανθρωπους, αλλα εμενα προσωπικά δεν με ενθουσιασε γιατι η μπαταρία του κινητού μου έφευγε σαν νερό, και αυτό με εκνεύρισε πολύ. εδω ακόμα και με 3G τελειώνει πιο γρήγορα σε σχέση με το απλό... τελος πάντων, για μενα χιλιες φορές καλύτερα να βελτιώσει τη κάλυψή της και τη ποιότητα της συνομιλίας... και καλώς να έρθει και το 4G για αυτούς που το χρειάζονται.
Link to comment
Share on other sites

τελος πάντων, για μενα χιλιες φορές καλύτερα να βελτιώσει τη κάλυψή της και τη ποιότητα της συνομιλίας... και καλώς να έρθει και το 4G για αυτούς που το χρειάζονται.

 

Καλό και άγιο το 4G, όπως και κάθε νέα τεχνολογία. Πιστέυω όμως ότι πρέπει πρώτα να υπάρχουν τα βασικά-βλ. καλύψη και ποιότητα συνομιλίας. Α και καλύτερες μπαταρίες στα κινητά :p

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να περιμενει την Καταλλήλη στιγμη αν και ξερω οτι εχει αγορασει εξοπλισμο και ολα αλλα δεν πρεπει να το καθυστερησει πολυ λογο ανταγωνισμου αλλα και γοητρου!
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να περιμενει την Καταλλήλη στιγμη αν και ξερω οτι εχει αγορασει εξοπλισμο και ολα αλλα δεν πρεπει να το καθυστερησει πολυ λογο ανταγωνισμου αλλα και γοητρου!

 

Επιμένω πάντως, ότι είναι πιο σωστό να λανσάρεις κάτι όταν είναι ολοκληρωμένο και έτοιμο για το κοινό, πάρα όταν βρίσκεται στα σπάργανα απλά για να κερδίσεις εντυπώσεις και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση παραπάνω μου θυμίζει την ρήση για των Έλληνα του iPhone που κάνει αναπάντητες για να τον πάρουν...Το 4g μια χαρά είναι..αν δεν ξέρεις πως να λειτουργήσεις τα data σου η να προστατέψεις τον λογαριασμό σου..

Απλα πράγματα,τα κινητά σου έχουν επιλογή Γιατί θες να παίζεις..δεύτερον βάζεις ένα πρόγραμμα αν δεν έχεις να μετράει τα data και να σε ενημερώνει αν φτάνεις στο όριο..Επίσης σου δίνει την δυνατότητα να κλείσεις τα δεδομένα και να ανοίξουν Μόνο όταν αλλάξει ο μήνας..Στο play store έχει επιλογή όπως και σε όλα τα προγράμματα να γίνεται update χειροκίνητα...Στην περιοχή μου με H+ κατεβάζω με 19mbit στο wifi με 8...αν είχα την ενημέρωση στο αυτόματο δεν θα είχε γίνει;;Βέβαια με την wind ψάχνεις το 3g όπως ψάχνεις χταπόδι Ιούνιο μήνα σε περιοχή με άμμο

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω πάντως, ότι είναι πιο σωστό να λανσάρεις κάτι όταν είναι ολοκληρωμένο και έτοιμο για το κοινό, πάρα όταν βρίσκεται στα σπάργανα απλά για να κερδίσεις εντυπώσεις και μόνο.

 

Μακάρι τότε η Wind όταν το δώσει στο κοινό, να έχει προσθέσει 4G σχεδόν σε όλο της το δίκτυο:) διότι μέχρι τότε οι ανταγωνίστριες θα έχουν δώσει 4G σε ΠΑΡΑ πολλές περιοχές. (Ήδη δίνουν σε πολλές περιοχές)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι τότε η Wind όταν το δώσει στο κοινό, να έχει προσθέσει 4G σχεδόν σε όλο της το δίκτυο:) διότι μέχρι τότε οι ανταγωνίστριες θα έχουν δώσει 4G σε ΠΑΡΑ πολλές περιοχές. (Ήδη δίνουν σε πολλές περιοχές)

 

Να προσθέσω και μια λεπτομέρεια ακόμη: συζητάμε για την υποστήριξη 4G, όταν η συντριπτική πλειοψηφία των συσκευών που κυκλοφορούν εκεί έξω είναι τρίτης γενιάς το μέγιστο.

 

Άλλωστε δεν έχει νόημα να γενικεύουμε τα συμπεράσματα που προκύπτουν από εμάς στο myphone (ήτοι τους φανατικούς), για το σύνολο της κοινωνίας. Οι περισσότεροι χρήστες πληρώνουν μια υπηρεσία όταν ξέρουν ότι λειτουργεί σωστά και τους προσφέρει το 100% των δυνατοτήτων της ;)

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και μια λεπτομέρεια ακόμη: συζητάμε για την υποστήριξη 4G, όταν η συντριπτική πλειοψηφία των συσκευών που κυκλοφορούν εκεί έξω είναι τρίτης γενιάς το μέγιστο.

 

Άλλωστε δεν έχει νόημα να γενικεύουμε τα συμπεράσματα που προκύπτουν από εμάς στο myphone (ήτοι τους φανατικούς), για το σύνολο της κοινωνίας. Οι περισσότεροι χρήστες πληρώνουν μια υπηρεσία όταν ξέρουν ότι λειτουργεί σωστά και τους προσφέρει το 100% των δυνατοτήτων της ;)

 

Φίλε η cosmote παίζει με 3G παντού ..και 4g με μεγάλη κάλυψη..H wind έχει μείνει αρκετά πίσω στην κάλυψη 3G και στο 4G.... καθόλου.!'Oπως παλιά η wind δεν είχε 2g δίκτυο και η cosmote είχε παντού τώρα η wind εχει παντού δίκτυο 2G και έμεινε πίσω στο 3G και ειδικά στο 4G ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΙΣΩ..Εγω προσωπικά χρησιμοποιώ wind 10 χρόνια και οτι γράφω ειναι επιβεβαιωμένο.Aπλά αν ζεις μέσα σε πόλη θα έχεις 3G απο wind.Αν πας επαρχία (χωριά και στον δρόμο για ταξίδι)μόνο 2G θα έχεις απο WIND και 2.5G(EDGE) .Αυτή ειναι η αλήθεια.Η μόνη κίνηση που μπορεί να κάνει η wind τώρα είναι να δώσει 4G τουλάχιστον μέσα στις μέγαλες πόλεις όπως κάνει και με το 3G.'Ετσι θα μπει στο παιχνίδι.

Edited by zteblade85
Link to comment
Share on other sites

Φίλε η cosmote παίζει με 3G παντού ..και 4g με μεγάλη κάλυψη..H wind έχει μείνει αρκετά πίσω στην κάλυψη 3G και στο 4G.... καθόλου.!'Oπως παλιά η wind δεν είχε 2g δίκτυο και η cosmote είχε παντού τώρα η wind εχει παντού δίκτυο 2G και έμεινε πίσω στο 3G και ειδικά στο 4G ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΙΣΩ..Εγω προσωπικά χρησιμοποιώ wind 10 χρόνια και οτι γράφω ειναι επιβεβαιωμένο.Aπλά αν ζεις μέσα σε πόλη θα έχεις 3G απο wind.Αν πας επαρχία (χωριά και στον δρόμο για ταξίδι)μόνο 2G θα έχεις απο WIND και 2.5G(EDGE) .Αυτή ειναι η αλήθεια.Η μόνη κίνηση που μπορεί να κάνει η wind τώρα είναι να δώσει 4G τουλάχιστον μέσα στις μέγαλες πόλεις όπως κάνει και με το 3G.'Ετσι θα μπει στο παιχνίδι.

 

από τη στιγμή που δεν έχει επαρκές 3g ούτε σε κεντρικά σημεία της αθήνας, δύσκολο να δώσει 4g. θα είναι κάπως να δώσει 4g σε περιοχές που δεν έχουν κάλυψη 3g. για επαρχία, ξέρω να σας πω ένα ανέκδοτο με τον τοτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και μια λεπτομέρεια ακόμη: συζητάμε για την υποστήριξη 4G, όταν η συντριπτική πλειοψηφία των συσκευών που κυκλοφορούν εκεί έξω είναι τρίτης γενιάς το μέγιστο.

 

Άλλωστε δεν έχει νόημα να γενικεύουμε τα συμπεράσματα που προκύπτουν από εμάς στο myphone (ήτοι τους φανατικούς), για το σύνολο της κοινωνίας. Οι περισσότεροι χρήστες πληρώνουν μια υπηρεσία όταν ξέρουν ότι λειτουργεί σωστά και τους προσφέρει το 100% των δυνατοτήτων της ;)

 

Όλες οι high-End αλλά και πολλές midrange συσκευές πλέον έχουν υποστήριξη LTE. Και φυσικά θα πληθαίνουν με τους μήνες. Γιατί λοιπόν εκεί που θα είχα 3G με την Wind, να μην έχω 4G; Σε τι με χαλάει να κάνω την δουλειά μου σε ελάχιστο χρόνο;

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη κίνηση που μπορεί να κάνει η wind τώρα είναι να δώσει 4G τουλάχιστον μέσα στις μέγαλες πόλεις όπως κάνει και με το 3G.'Ετσι θα μπει στο παιχνίδι.

 

Δεν θέλω να διαφωνήσω μαζί σου, απλά να σου "ανοίξω" μια διαφορετική προοπτική σκέψης: το να είσαι τόσο πίσω στο 3G σε όλη την Ελλάδα επειδή καλώς ή κακώς πολεμούσες με τη χρεοκοπία πριν από λίγα χρόνια είναι ένα δεδομένο για τη wind και μάλιστα θετικό αφού επιβίωσε.

 

Η εξυπνότερη κίνηση που μπορείς να κάνεις δεν είναι να πας να ανταγωνιστείς τους άλλους δύο που και είναι ήδη πιό μπροστά και έχουν και πιό πολλά λεφτά για να συνεχίσουν να είναι μπροστά σου, ίσως είναι προτιμότερο να χτίσεις ένα προφίλ του δικτύου με το οποίο

α) μιλάς καλά σε όλη την Ελλάδα (2G),

β) έχεις όσο καλό data (3G) μπορείς στα αστικά κέντρα κυρίως για αν μην υστερείς και χάσεις τελείως το παιχνίδι, και

γ) προσεγγίζεις το μέρος του πληθυσμού που έχει ζοριστεί πραγματικά με την κρίση και κάνεις κινήσεις όπως αυτό που ανακοίνωσε για μη χρέωση παγίου όταν σου βάλει φραγή λόγω ανεξόφλητου.

 

Και στα 3 από πάνω υπάρχουν εκφρασμένες ανάγκες σημαντικού ποσοστού των χρηστών κινητής στην χώρα μας και θα μπορούσε κάλιστα η wind να διαλέξει τη μάχη που θα δώσει (και αντίστοιχα τη μάχη του 4G που δεν θα δώσει γιατί δεν μπορεί να την κερδίσει), όπως πρεσβεύει και ο Σουν Τσου!!

Link to comment
Share on other sites

 

Η εξυπνότερη κίνηση που μπορείς να κάνεις δεν είναι να πας να ανταγωνιστείς τους άλλους δύο που και είναι ήδη πιό μπροστά και έχουν και πιό πολλά λεφτά για να συνεχίσουν να είναι μπροστά σου, ίσως είναι προτιμότερο να χτίσεις ένα προφίλ του δικτύου με το οποίο

α) μιλάς καλά σε όλη την Ελλάδα (2G),

β) έχεις όσο καλό data (3G) μπορείς στα αστικά κέντρα κυρίως για αν μην υστερείς και χάσεις τελείως το παιχνίδι, και

γ) προσεγγίζεις το μέρος του πληθυσμού που έχει ζοριστεί πραγματικά με την κρίση και κάνεις κινήσεις όπως αυτό που ανακοίνωσε για μη χρέωση παγίου όταν σου βάλει φραγή λόγω ανεξόφλητου.

 

Και στα 3 από πάνω υπάρχουν εκφρασμένες ανάγκες σημαντικού ποσοστού των χρηστών κινητής στην χώρα μας και θα μπορούσε κάλιστα η wind να διαλέξει τη μάχη που θα δώσει (και αντίστοιχα τη μάχη του 4G που δεν θα δώσει γιατί δεν μπορεί να την κερδίσει), όπως πρεσβεύει και ο Σουν Τσου!!

Νομιζω οτι την εχει διαλεξει ηδη αφου είναι η μονη που κανει συμφέρουσες προσφορες...

Link to comment
Share on other sites

Aν και έχω κινητό 4G.. προτιμώ μέχρι στιγμής την wind και ας μην έχει 4G...

και η απάντηση είναι απλή: στα περισσότερα σημεία που κυκλοφορώ έχω πολύ κάλο 3G+ (HSPA+)

Νομίζω τελικά ότι η επιλογή της wind να αλλάξει όλο το δίκτυο για να έχει ένα γαμα*ο 3G αφήνοντας πίσω το 4G (LTE) για αργότερα της βγαίνει σιγά σιγά..

και για έμενα είναι σημαντικότερο να έχω παντού 3G παρά να έχω λίγο 4G , λίγο 3G και αρκετό 2G

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

Μα με αυτήν τη λογική, ήδη οι ανταγωνιστές έχουν πολύ 3G και 2G (καλύτερα της Wind) και επίσης και "λίγο" 4G:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.... ένας γνωστός μου έχει ένα κινητό που πιάνει μέχρι 3G....στο κέντρο του Βόλου όταν συνδέεται στο ίντερνετ του δείχνει ότι είναι με 2.5G....αυτό ξέρει κανείς τι είναι να μου εξηγήσει ;;;
Link to comment
Share on other sites

Το 2,5G είναι EDGE, μιά αναβαθμισμένη εκδοση του 2G που εφευρέθηκε πριν πολλά χρόνια για να προσφέρει κάπως καλύτερη μετάδοση δεδομένων. Πλέον είναι μόνο χρήσιμο σε όποια (τριτοκοσμικά) δίκτυα ή χώρες έχουν μείνει πίσω σε κάλυψη 3G και βέβαια και 4G.

 

.

 

οκ ευχαριστώ.... ακόμα όμως απορώ πως στο κέντρο του Βόλου δεν πιάνει 3G

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.... ένας γνωστός μου έχει ένα κινητό που πιάνει μέχρι 3G....στο κέντρο του Βόλου όταν συνδέεται στο ίντερνετ του δείχνει ότι είναι με 2.5G....αυτό ξέρει κανείς τι είναι να μου εξηγήσει ;;;

 

Σε αυτό το θέμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=237880 θα μάθεις τι είναι το 2.5G-EDGE. Nα κοιτάξει ο γνώστος σου στις ρυθμίσεις δικτύου αν έχει τσεκαρισμένη την επιλογή για πρόσβαση στο 3G(WCDMA).Γιατι αν το έχει μονο 2G(GSM-2.5G EDGE) δεν θα πιάσει ποτε 3G.

Edited by zteblade85
Link to comment
Share on other sites

Όντως, οι ανταγωνιστές έχουν τόοοοοοοσο πολύ περισσότερο 3G (ειδικά η Cosmote), ακόμη και 2G, που σε οποιαδήποτε σύγκριση οποιασδήποτε κάλυψης δικτύου, ο loser είναι o παντοτινός loser! ;)

 

Μα με αυτήν τη λογική, ήδη οι ανταγωνιστές έχουν πολύ 3G και 2G (καλύτερα της Wind) και επίσης και "λίγο" 4G:rolleyes:

 

 

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σας.. απλά εγώ εκεί που κινούμε έχω πολύ καλό σήμα 3G..

και για να μην παρεξηγούμε... αν αύριο η cosmote ή η voda μου κάνει καλύτερη (οικονομικότερη) προσφορά

δεν θα διστάσω να αλλάξω εταιρία..

αλλά ειδικά για το loser που λέτε ίσως έχει αλλάξει .. μην υποτιμάτε.. και μην κρίνετε μόνο από το παρελθόν.. αλλά από το παρόν

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...