Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ε ναι λογικό να το φέρει πρώτη άλλη εταιρεία αφού εκείνη ήδη έχει 4g στις πρωτεύουσες τουλάχιστον όλων των νομών της χώρας ενώ η wind στους μισούς..

 

Στάλθηκε από το WOLDER_34 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 19,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    2026

  • p_k

    1337

  • cmvr

    1734

  • Nikolas14

    1040

Ε ναι λογικό να το φέρει πρώτη άλλη εταιρεία αφού εκείνη ήδη έχει 4g στις πρωτεύουσες τουλάχιστον όλων των νομών της χώρας ενώ η wind στους μισούς..

 

Στάλθηκε από το WOLDER_34 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δε ξέρεις να μετράς σωστά :blink: Το ότι δεν έχει καλυφθεί ακόμη η Κοζάνη δε σημαίνει ότι έχουν καλυφθεί οι μισές πόλεις. Εκτός αν το 20% της πληθυσμιακής κάλυψης αντιπροσωπεύει τις μισές πρωτεύουσες νομών και δε το ξέρω.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το ότι η μισή Ελλάδα είναι Αθήνα,Θεσσαλονίκη σε πληθυσμό δε μου λέει κάτι..Εγώ βλέπω γεωγραφική κάλυψη στους χάρτες και αυτή τη στιγμή από Λάρισα μέχρι Αλεξανδρούπολη η wind είναι φτωχός συγγενής.

 

Στάλθηκε από το WOLDER_34 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σημερα ενεργοποιηθηκε το τηλεφωνο στην wind.Μου το λεγατε αλλα δεν περιμενα να ειναι τοσο ασχημο το δικτυο της!!!!! Την καλυτερη ταχυτητα που επιασε σε speedtest απο την λεπτοκαρυα μεχρι την αγαθουπολη που πηγα και μεσα στην κατερινη ειναι κατεβασμα 0,12 και ανεβασμα 0,05 απλα τραγικη!!!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειχα λαθος την ρυθμιση στο τηλεφωνο....τωρα που εκανα εκ νεου speedtest στο σπιτι που ειναι 100 μετρα απο την πλατεια της Κατερινης εχει download 5.31 upload 2.66 για να ειμαι δικαιος...

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
Link to comment
Share on other sites

Οι υπόλοιπες απλά θα πέφτουν σε 3G για κλήσεις - όπως και τώρα. VoLTE θα δοθεί μόνο σε κατασκευαστές που συνεργάζονται με τα δίκτυα. Οι υπόλοιποι θα έχουν ένα generic configuration αλλά οπωσδήποτε όχι IMS settings. Εκτός αν ο κατασκευαστής συνεργαστεί για να προσαρμοστεί στον IMS.

Το ότι υποστηρίζει VoLTE/VoWIFI δε σημαίνει ότι θα λειτουργεί με όλα τα δίκτυα. Η Google τα έχει κάνει μαντάρα στο συγκεκριμένο θέμα και υπήρχαν πιέσεις ήδη από την έκδοση 6 να υπάρχει σαφές IMS stack αλλά το ανέβαλλε για την 7 και τώρα για την 8 έκδοση... Οι άνθρωποι είναι μπουζούκια και μετά απορούμε γιατί έχουν πωλήσεις τα iPhones. Τα Windows Phone έχουν πολύ καλύτερη υλοποίηση για υποστήριξη IMS.

Χοντρικά το καλοκαίρι θα ξέρουμε και ημερομηνίες ενεργοποίησης. Πρώτη θα το φέρει άλλη εταιρεία στην Ελλάδα με IMS settings T-mobile. Καταλάβατε ποια εννοώ ε; :lol:

Δε θα έχεις πρόβλημα με τη Band 20 αν το κινητό σου κάνει aggregation. Από ότι έχω καταλάβει όμως δε κάνει :(

 

Θα πάω να δοκιμάσω σε κατάστημα εταιρίας σε κάνα Mall, για να δω αν τελικά παίζει το κινητό μου σε 4G+ ή όχι...

 

Πάντως, με την ενεργοποίηση του VoLTE, εγώ θα ήθελα η WIND να δώσει όλο το φάσμα (15 MHz) που έχει στα 1800 μόνο για 4G, ώστε ν' ανεβούν οι ταχύτητες. Ας αφήσει μόνο την 900 για GSM... :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σημερα ενεργοποιηθηκε το τηλεφωνο στην wind.Μου το λεγατε αλλα δεν περιμενα να ειναι τοσο ασχημο το δικτυο της!!!!! Την καλυτερη ταχυτητα που επιασε σε speedtest απο την λεπτοκαρυα μεχρι την αγαθουπολη που πηγα και μεσα στην κατερινη ειναι κατεβασμα 0,12 και ανεβασμα 0,05 απλα τραγικη!!!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειχα λαθος την ρυθμιση στο τηλεφωνο....τωρα που εκανα εκ νεου speedtest στο σπιτι που ειναι 100 μετρα απο την πλατεια της Κατερινης εχει download 5.31 upload 2.66 για να ειμαι δικαιος...

 

Στα λεγα εγω,λεπτοκαρυα στα ΚΑΑΥ επιανα 0,2 και αυτο βραδυ μεσα στα τελη Ιουλιου.Μεγαλη πικρα το δικτυο της...

Edited by impreza_sti

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_2017-02-06-21-42-00.png

Mall - Public μέσα κάπου στη μέση του καταστήματος που έχουν βάλει ένα κάστρο.

Το κινητό πάει έως 50 up

Link to comment
Share on other sites

Βραδυνη μετρηση εκει που πιανει 3G downoad 21.98 upload 3.68 και με 2G 9.05-1.4 μεσα στην κατερινη

 

Για να πιάνεις 22 Mbps με 3G, σημαίνει πως έχει αναβαθμιστεί, άρα έρχεται σύντομα και 4G στην Κατερίνη! Εκτός κι αν υπήρχε το "καινούργιο" 3G από παλιά... :p

 

Υ.Γ. Με 2G πιάνεις 9 Mbps; Κάποιο λάθος κάνεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Για να πιάνεις 22 Mbps με 3G, σημαίνει πως έχει αναβαθμιστεί, άρα έρχεται σύντομα και 4G στην Κατερίνη! Εκτός κι αν υπήρχε το "καινούργιο" 3G από παλιά... :p

 

Υ.Γ. Με 2G πιάνεις 9 Mbps; Κάποιο λάθος κάνεις... :)

 

Δεν τον ποιο πρόσφατο χάρτη 3g... Κάτι παίζει...

 

Πάντως σας είπα ότι αναβαθμίζουν και πολύ 3g σε δεκάδες σημεία στην Ελλάδα...

 

3g_hsdpa42_out_greece.jpg

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μήτσο, τα περισσότερα αν όχι όλα τα τηλέφωνα που δεν συνεργάζονται με τα δίκτυα με εξαίρεση το 1+ πέφτουν σε default mode max 150mbps με μονό carrier. Θα είχες περισσότερες πιθανότητες με την πράσινη να δουλέψεις τη συσκευή σου σωστά μιας και το config έρχεται από T-Mobile. Δε θα ήθελες να δοκιμάσεις μια και με την πράσινη; Γιατί είναι καλό τηλέφωνο και είναι κρίμα να το υπολειτουργείς :)

 

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Edited by Mark_K

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος αν το δημοφιλες mifi huawei e5776 υποστηρίζει 2x10MHz σε διαφορετικές μπάντες ώστε να κάνει aggregation παρότι cat.4 ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήτσο, τα περισσότερα αν όχι όλα τα τηλέφωνα που δεν συνεργάζονται με τα δίκτυα με εξαίρεση το 1+ πέφτουν σε default mode max 150mbps με μονό carrier. Θα είχες περισσότερες πιθανότητες με την πράσινη να δουλέψεις τη συσκευή σου σωστά μιας και το config έρχεται από T-Mobile. Δε θα ήθελες να δοκιμάσεις μια και με την πράσινη; Γιατί είναι καλό τηλέφωνο και είναι κρίμα να το υπολειτουργείς :)

 

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

 

το leeco pro 3 x720 με τον 821snap που δοκιμασα (που ουτε καν πιστοποιημενο δεν ειναι απο την google ακομα https://support.google.com/googleplay/answer/1727131?hl=en ) κανει aggregation κανονικα στην πράσινη και την κοκκινη...στη μπλε δεν εχω ακομα δει ..ουτε καν στο κέντρο της αθήνας

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος αν το δημοφιλες mifi huawei e5776 υποστηρίζει 2x10MHz σε διαφορετικές μπάντες ώστε να κάνει aggregation παρότι cat.4 ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

το leeco pro 3 x720 με τον 821snap που δοκιμασα (που ουτε καν πιστοποιημενο δεν ειναι απο την google ακομα https://support.google.com/googleplay/answer/1727131?hl=en ) κανει aggregation κανονικα στην πράσινη και την κοκκινη...στη μπλε δεν εχω ακομα δει ..ουτε καν στο κέντρο της αθήνας

Για την πρώτη ερώτηση δε ξέρω αλλά γενικά τα Huawei κάνουν aggregation σε διαφορετικές μπάντες :) από cat 4 και μετά.

 

Για το δεύτερο που λες, μπορείς να γράψεις baseband version του Le pro 3? Εξαρτάται από το API που χρησιμοποιεί για configuration της baseband. Με Wind είχα καταφέρει να δω aggregation στο αεροδρόμιο με το LeMax2 με παλιά baseband. Στη νέα τα είχαν κλειδώσει όλα.

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για την πρώτη ερώτηση δε ξέρω αλλά γενικά τα Huawei κάνουν aggregation σε διαφορετικές μπάντες :) από cat 4 και μετά.

 

Για το δεύτερο που λες, μπορείς να γράψεις baseband version του Le pro 3? Εξαρτάται από το API που χρησιμοποιεί για configuration της baseband. Με Wind είχα καταφέρει να δω aggregation στο αεροδρόμιο με το LeMax2 με παλιά baseband. Στη νέα τα είχαν κλειδώσει όλα.

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

 

 

φράσεις του τυπου "τα τηλέφωνα που δεν συνεργάζονται με τα δίκτυα" ειναι πολυ γενικες...και αόριστες.

Θα έλεγα εως και παραπλανητικες, που εξυπηρετούν δίκτυα που ενδεχομενως υστερούν σε καλυψη.

 

Για aggregation ρολο παιζει ο επεξεργαστης, η baseband και κυριως η εκτενής ή μη κάλυψη του κάθε δικτυου.

 

MPSS.TH.2.0.c1.9.1-00010 .

snapdragon 821= lte cat.12 (600dl/ 150ul mbps) όπως και ο 820 του 2max https://www.qualcomm.com/products/snapdragon/processors/821

 

Eδω και κανα διμηνο συνεχεια κλειδωμενο στο 4g+ ειναι η πρασινη με το leeco 3pro σχεδον παντου στο λεκανοπεδιο Αττικης , η κοκκινη μονο στο πολυ κεντρο αθηνας (και οχι παντού στο κεντρο, αλλα σε σημαντικα σημεια ενδιαφεροντος π.x. hilton, συνταγμα, πυργος αθηνών κτλ) όπως και σε καποια mall.

Επισης απο στενό φιλο ειδα screenshot με leeco pro 3 στην γερμανια να κάνει volte κληση σε μεγαλο δικτυο της χώρας, το οποίο (δικτυο) δεν το εχει καν το pro3 στις πιστοποιημενες συσκευές volte ο παροχος.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Βραδυνη μετρηση εκει που πιανει 3G downoad 21.98 upload 3.68 και με 2G 9.05-1.4 μεσα στην κατερινη

Το έχω αναφέρει και παλιότερα. Εδώ και 2 χρόνια υπάρχει μια κεραία της Wind στην Κατερίνη, που δείχνει στο κινητό Η+. Έχει πολύ καλές ταχύτητες. Οπουδήποτε αλλού υπάρχει μόνο Η και είναι το παλιό 3g, με χάλια ταχύτητες.

Παίζει μεγάλο ρόλο σε ποιο σημείο της πόλης εισια όταν κάνεις το speedtest.

 

 

Ορίστε παλιότερο ποστ. Δεκέμβριος 2015:

Πάντως παιδιά για Κατερίνη που γράψατε όντως στο κέντρο Πλατεία η Wind 3g σέρνεται αλλά όπως θα δείτε παρακάτω στην περιοχή ΚΤΕΛ πάει σφαίρα.

 

http://s11.postimg.org/6h39letcj/Screenshot_2015_12_18_09_24_54.png

image free hosting

 

Πλατεία Ευκαρπιδη κέντρο Κατερίνης σήμερα:

 

https://s30.postimg.org/6zffm6x7l/Screenshot_20170207_161153.png

Edited by pank
Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς. Επειδή η 800άρα θα δοθεί για φωνή κυρίως, όσα τηλέφωνα δεν υποστηρίζονται από το δίκτυο απλά θα τρώνε πόρτα σε αυτή τη συχνότητα. Ισχύει για όλες τις εταιρείες. Στην Ελλάδα ευτυχώς η κάθε εταιρεία έχει 10MHz για Band 20 επομένως μπορεί να το έχουν λίγο ελαστικό το configuration στην επαρχία.

Μόλις ενεργοποιηθεί το VoLTE, το 800 άρι θα αυξηθεί κατά 10dB - 20dB. Για αυτό θα πρέπει να είναι φειδωλοί στην ανάθεση πόρων και πόσο μάλλον σε συσκευές που δεν υποστηρίζονται από το δίκτυό τους.

Δηλαδή δεν θα επιτρέπει να συνδεθούν στην 800 τηλέφωνα που δεν υποστηρίζουν Volte?

Και ακόμα και να υποστηρίζουν μπορεί πάλι να μην μπορούν να συνδεθούν γιατί το πιθανότερο είναι να μην είναι συμβατά ?

Σε αυτή την δεύτερη περίπτωση δεν θα μπορούν να συνδεθούν καθόλου η θα έχουν μόνο data?

 

Αυτο που λες οτι θα αυξηθεί κατα 10-20db εννοείς η ισχύ των σταθμών?

Ακόμα δεν κατάλαβα.. μιλάς και για έναν γενικότερο περιορισμό η μείωση των data μεσα από την 800?

Καταλαβαίνω καλά η καμία σχέση?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν θα επιτρέπει να συνδεθούν στην 800 τηλέφωνα που δεν υποστηρίζουν Volte?

Και ακόμα και να υποστηρίζουν μπορεί πάλι να μην μπορούν να συνδεθούν γιατί το πιθανότερο είναι να μην είναι συμβατά ?

Σε αυτή την δεύτερη περίπτωση δεν θα μπορούν να συνδεθούν καθόλου η θα έχουν μόνο data?

 

Αυτο που λες οτι θα αυξηθεί κατα 10-20db εννοείς η ισχύ των σταθμών?

Ακόμα δεν κατάλαβα.. μιλάς και για έναν γενικότερο περιορισμό η μείωση των data μεσα από την 800?

Καταλαβαίνω καλά η καμία σχέση?

 

ολα υποθεσεις ειναι ακομα, και μελλοντικοί -πιθανοι-προγραμματισμοί που διαρρέουν ολα τα δικτυα για εμπορικούς λόγους,

αν "κοψει " ή ακομα και περιορίσει η wind την 800αρα πάει το εκλεισε το μαγαζί... το δικτυο της στηριζεται κατα κυριο λογο σε αυτη την μπάντα, ακομα και στο κέντρο της Αθηνας. Σε 4-5 χρονια τα ξαναλέμε, σε 2-3 χρονια ισως στην Αθηνα, αρχικά.

 

 

η πρασινη ομως που εστησε 4g δικτυο πανω στην 1800άρα ακομα και στην επαρχια, παει τωρα απλως και κλεινει τρυπες με την 800αρα και αυξανει χωρητικοτητα με 2600αρα. Η wind εκανε ακριβως αντιθετο εως τωρα, φτιάχνει δικτυο με την 800αρα και ΘΑ παει να προσθετει κάποιες -κυριως- 1800αρες στις πολεις.

 

το volte παντως για να ειμαστε απόλυτα ειλικρινεις (σημερα) εξυπηρετει περισσοτερο την wind, παρα την πράσινη και την κόκκινη που (εξυπνα) γέμισε 900άρι 3G ολη την επαρχία και ξεμπουκωσε εστω και για καποια χρόνια το δικτυο

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως μέχρι να γίνει στάνταρ το VoLTE, δηλαδή να υποστηρίζεται από τις περισσότερες συσκευές κλπ, οι πιο πολύ θα έχουμε αλλάξει 1-2 συσκευές ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως μέχρι να γίνει στάνταρ το VoLTE, δηλαδή να υποστηρίζεται από τις περισσότερες συσκευές κλπ, οι πιο πολύ θα έχουμε αλλάξει 1-2 συσκευές ακόμα.

 

ετσι ειναι αλλα καποια δικτυα (όπως η wind) εχουν μεγαλύτερο συμφερον να το επισπευσουν.

 

η tele2 στην ολλανδια απο αρχες του τρεχοντος έτους "κλειδωσε" τους νεους συνδρομητες συμβολαιου αποκλειστικα στο volte. Οποιος δεν θέλει, δεν ερχεται.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως μέχρι να γίνει στάνταρ το VoLTE, δηλαδή να υποστηρίζεται από τις περισσότερες συσκευές κλπ, οι πιο πολύ θα έχουμε αλλάξει 1-2 συσκευές ακόμα.

 

Εμενα η συσκευη μου,θα παιξει με VoLTE ακομα και αυριο να ερθει.Εχω iPhone 5s και γενικα τα iPhone με ενα carrier update θα εχουν αμεσα volte.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η συσκευη μου,θα παιξει με VoLTE ακομα και αυριο να ερθει.Εχω iPhone 5s και γενικα τα iPhone με ενα carrier update θα εχουν αμεσα volte.

 

οπως και ολα τα 4g windows phone

Link to comment
Share on other sites

Mια και το έφερε η κουβέντα, σε ποιότητα κλήσης αναμένεται να έχει κάτι περισσότερο το VoLTE συγκριτικά με κλήση HD σε 3G; Ή κυρίως η διαφορά θα είναι μόνο στη δυνατότητα να έχεις και δεδομένα με μεγαλύτερη ταχύτητα παράλληλα;
Link to comment
Share on other sites

Mια και το έφερε η κουβέντα, σε ποιότητα κλήσης αναμένεται να έχει κάτι περισσότερο το VoLTE συγκριτικά με κλήση HD σε 3G; Ή κυρίως η διαφορά θα είναι μόνο στη δυνατότητα να έχεις και δεδομένα με μεγαλύτερη ταχύτητα παράλληλα;

 

ανωτερο του HD σε 3G. κρυσταλλινη χωρις παρεμβολες, σπασιματα ακομα και σε οριακο δίκτυο

 

παντως η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το volte η μπλε θα το "λανσάρει" για λογους αναγκης σχετικα συντομα και χωρις κοψιματα, περιορισμούς. και προτεραιότητες .

Αυτο λεει η κοινη λογική.

Και το εκτεταμένο 4g+ (οπου ειναι εφικτο εμπορικα στους χαλεπους αυτούς καιρούς) θα ερθει σε δευτερη -χρονικά- μοίρα, ενδεχομένως και με αρκετα έτη καθυστέρηση. Οσοι ονειρεύονται 200άρια στα speedtest και 4g+ στην ανω ραχούλα έχω βασιμες υποψίες οτι θα περιμένουν πολύ ακομα.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει. Μικρό το κακό. Να με αναγκάζανε να πάω σε iPhone θα ήταν μεγαλύτερο για μένα. :P

Οπότε υπομονή. Αν δεν το υποστηρίξουν στη συσκευή μου θα το δοκιμάσουμε στην επόμενη.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Η πληροφορία της ημέρας. Μόλις ενεργοποιηθεί το VoLTE (5-6 συσκευές στην αρχή με ειδικό carrier update) το Band 20 θα τεθεί σε πολύ χαμηλή προτεραιότητα σε αστικές και ημιαστικές περιοχές (ήδη θα παίζει μεγάλο κομμάτι του δικτύου σε LTE 1800/2600). Θα είναι διαθέσιμο για carrier aggregation εφόσον η συσκευή σας υποστηρίζεται από το δίκτυο. Χοντρικά, κινητά παραεισαγωγής και Κινέζικα θα υπολειτουργούν σε βαθμό που θα τα πετάτε στον τοίχο, μπορεί να μην παίρνουν καν δεδομένα αν συνδέονται σε 800άρι χωρίς το δίκτυο να έχει αναθέσει πόρους για αυτό. Καλύτερα δηλαδή να μην υποστηρίζουν την band 20. :lol:

Ισχύει για όλους τους παρόχους πανευρωπαϊκά.

 

Μα πως ειναι δυνατόν? θα πεταξουν εξω τους περισσοτερους συνδρομητες που δεν εχουν συμβατες συσκευες.

ολη η πελοπόννησος (πλην Πατρας) που ειναι ακομα και σημερα μόνο σε 800άρες τι θα κανουν? Μεγαλες πολεις οπως σπαρτη, τριπολη,ναυπλιο, αργος κτλ κοινώς την εκατσαν..την βαρκα αν ισχυσει η πληροφορία σου.

 

σαν σεναριο επιστημονικης φαντασίας μου μοιαζει, ή σκαβουν το λακκο τους.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...