Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

9 ώρες πριν, georgeavl3 said:

Off topic: άμα στείλεις στο 1339 τη λέξη WiFi δεν γίνεται τίποτα; Έτσι το ενεργοποίησα εγώ σε ένα Huawei του πατέρα μου (με CU). Δουλεύει μια χαρά, η κάρτα sim είναι πολύ παλιά (από το 2011 αν θυμάμαι καλά).

Poco X3 Pro
 

Το έχω ήδη ενεργοποιημένο για Samsung που λειτουργούσε τέλεια. Το Realme δεν υποστηρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Wind 4G από 700άρα (!) μπάντα πριν από λίγο σε μικρή απόσραση από την Κινέτα. Δεν μπόρεσα να κάνω speedtest γιατί είμαι στο αυτοκίνητο και το σήμα ήταν ασθενές. Παρατήρησα σήμερα μια βελτίωση σε κάποια σημεία στην Εθνική Αθηνών Κορίνθου. Σε κάποια σημεία που δεν υπήρχε 4G σήμερα υπάρχει με πολύ χαμηλές ταχύτητες που δεν μπορεί να φορτώσει τίποτα. Ίσως πρόκειται για αναβάθμιση που δεν έχει ολοκληρωθεί. Μάλιστα σε σημεία που η κόκκινη δεν ήταν τόσο καλή τώρα σε κάποια σημεία έχει πολύ καλύτερο σήμα. Βέβαια θέλει πολύ δρόμο για να είναι ικανοποιητική καθώς υπάρχουν πολλά σημεία που δεν έχει 4G. Έχουν ξεκινήσει αναβαθμίσεις ώστε όταν το 3G απενεργοποιηθεί το δίκτυο να είναι έτοιμο;

Screenshot_2022-07-15-21-01-02-405_cz.mroczis.netmonster.jpg

Screenshot_2022-07-15-21-00-52-475_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by Var1989
Link to comment
Share on other sites

700 mhz εννοείς την b28;;

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Την ανοίγει σιγά σιγά και η Wind

Poco X3 Pro


Πολύ ενδιαφέρον

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Var1989 said:

Wind 4G από 700άρα (!) μπάντα πριν από λίγο σε μικρή απόσραση από την Κινέτα. Δεν μπόρεσα να κάνω speedtest γιατί είμαι στο αυτοκίνητο και το σήμα ήταν ασθενές. Παρατήρησα σήμερα μια βελτίωση σε κάποια σημεία στην Εθνική Αθηνών Κορίνθου. Σε κάποια σημεία που δεν υπήρχε 4G σήμερα υπάρχει με πολύ χαμηλές ταχύτητες που δεν μπορεί να φορτώσει τίποτα. Ίσως πρόκειται για αναβάθμιση που δεν έχει ολοκληρωθεί. Μάλιστα σε σημεία που η κόκκινη δεν ήταν τόσο καλή τώρα σε κάποια σημεία έχει πολύ καλύτερο σήμα. Βέβαια θέλει πολύ δρόμο για να είναι ικανοποιητική καθώς υπάρχουν πολλά σημεία που δεν έχει 4G. Έχουν ξεκινήσει αναβαθμίσεις ώστε όταν το 3G απενεργοποιηθεί το δίκτυο να είναι έτοιμο;

Screenshot_2022-07-15-21-01-02-405_cz.mroczis.netmonster.jpg

Screenshot_2022-07-15-21-00-52-475_cz.mroczis.netmonster.jpg

Η κεραία που πιάνεις βρίσκεται απέναντι, στην Κορινθία. Πολύ πιθανό οι (3!) κεραίες στην Κινέτα/Αγίους Θεοδώρους να ήταν "down" για αναβάθμιση. 

Link to comment
Share on other sites

Παραλία Βεργιάς - Νέα Καλλικράτεια - Χαλκιδική.

4G με το κυάλι, που συχνά πυκνά (αν όχι συνέχεια) "έπεφτε" σε EDGE (και έμενε εκεί μέχρι να bootάρει ξανά το Huawei μετά από το κοκομπλόκο που έτρωγε) και φυσικά με εξαφανισμένο το 4G.

Κόσμος αρκετός αλλά όχι τρελά πράγματα.

Και κάπως έτσι θυμήθηκα τα λόγια του Μιχάλη σχετικά με το crash που τρώνε τα Huawei, όταν βλέπουν πολύ "συγκίνηση"...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, memoriesradio said:

Παραλία Βεργιάς - Νέα Καλλικράτεια - Χαλκιδική.

4G με το κυάλι, που συχνά πυκνά (αν όχι συνέχεια) "έπεφτε" σε EDGE (και έμενε εκεί μέχρι να bootάρει ξανά το Huawei) και φυσικά με εξαφανισμένο το 4G.

Κόσμος αρκετός αλλά όχι τρελά πράγματα.

Και κάπως έτσι θυμήθηκα τα λόγια του Μιχάλη σχετικά με το crash που τρώνε τα Huawei, όταν βλέπουν πολύ "συγκίνηση"...

Δεν έχει γίνει κάποια αναβάθμιση εκεί;; Γενικά πώς παίζει στην περιοχή;;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Chrischal1908 said:

Δεν έχει γίνει κάποια αναβάθμιση εκεί;; Γενικά πώς παίζει στην περιοχή;;

Υποτίθεται ναι (ταχύτητες έως 100Mbps - χάρτης ταχυτήτων). Αλλά εγώ εκεί συνάντησα ένα ωραίο EDGE.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Με κινητο χωρις Carrier Aggregation (δηλαδη χωρις 4g+) μετράς; Με κινητο εστω με 3CA θα εβλεπες αρκετα μεγαλυτερες ταχυτητες.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georgeavl3 said:

Με κινητο χωρις Carrier Aggregation (δηλαδη χωρις 4g+) μετράς; Με κινητο εστω με 3CA θα εβλεπες αρκετα μεγαλυτερες ταχυτητες.

Όχι φίλε μου. Δεν υπάρχει άλλη μπάντα. Αυτή με το ζόρι πιάνει. Έχω μια κάρτα και σε ένα iphone 8 plus το οποίο ήταν κολλημένο σε EDGE. Στην περιοχή τις τελευταίες εβδομάδες υπάρχει πρόβλημα όπως μου είπαν οι κάτοικοι. 

Link to comment
Share on other sites

Πολλά προβλήματα τελευταία βλέπω... Κυρίως από αναφορές που γράφετε εδώ αλλά και από το 13700 εμένα μου λένε αναβάθμιση κεραίας κλπ αλλά πόσο καιρό να παίρνει μια αναβάθμιση που κάνει την κεραία μη λειτουργική;

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Arinos said:

Πολλά προβλήματα τελευταία βλέπω... Κυρίως από αναφορές που γράφετε εδώ αλλά και από το 13700 εμένα μου λένε αναβάθμιση κεραίας κλπ αλλά πόσο καιρό να παίρνει μια αναβάθμιση που κάνει την κεραία μη λειτουργική;

Το ίδιο και σε έμενα. Χθες μίλησα με το 13700 και μάλιστα μου είπε η κοπέλα ότι πιέζουν τους τεχνικούς να τελειώνουν γρήγορα για να μην υπάρχουν προβλήματα. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Chrischal1908 said:

Το ίδιο και σε έμενα. Χθες μίλησα με το 13700 και μάλιστα μου είπε η κοπέλα ότι πιέζουν τους τεχνικούς να τελειώνουν γρήγορα για να μην υπάρχουν προβλήματα. 

Για ποια περιοχή περίπου καλέσεις στο 13700 για να δηλώσεις βλάβη;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Arinos said:

Για ποια περιοχή περίπου καλέσεις στο 13700 για να δηλώσεις βλάβη;

Να δώ γιατί κάποιες ώρες την ημέρα κάνει εναλλαγές σε H+ εντός οικίας, ενώ έχει κανονικά 4G+. Περιοχή Μαρούσι.

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Chrischal1908 said:

Να δώ γιατί κάποιες ώρες την ημέρα κάνει εναλλαγές σε H+ εντός οικίας, ενώ έχει κανονικά 4G+. Περιοχή Μαρούσι.

Αν ξεκίνησε και εκεί αυτό το φαινόμενο που είναι από τις περιοχές που κινούμαι συχνά και μέχρι τώρα δεν είχα δει αυτή την συμπεριφορά τότε φαίνεται να πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο εκτός κι αν όντως κάνουν κάτι με τις κεραίες, αναβαθμίσεις κλπ όπως μας λένε στο 13700.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Arinos said:

Αν ξεκίνησε και εκεί αυτό το φαινόμενο που είναι από τις περιοχές που κινούμαι συχνά και μέχρι τώρα δεν είχα δει αυτή την συμπεριφορά τότε φαίνεται να πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο εκτός κι αν όντως κάνουν κάτι με τις κεραίες, αναβαθμίσεις κλπ όπως μας λένε στο 13700.

Ναι είμαι κοντα στα πρώην κεντρικά γραφεία της του κτηρίου της Βωβός στην Κηφισίας. Από εκεί λαμβάνω και σήμα. Έτσι φαίνεται. Όταν ρώτησα πότε θα τελειώσουν δεν μου απάντησε με σαφήνεια. Πάντως στις 10 μέρες που είμαι στο δίκτυο παίζει καλύτερα από τον προηγούμενο πάροχο από όπου ήρθα. 

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Chrischal1908 said:

Ναι είμαι κοντα στα πρώην κεντρικά γραφεία της του κτηρίου της Μπάμπης Βωβός. Από εκεί λαμβάνω και σήμα. Έτσι φαίνεται. Όταν ρώτησα πότε θα τελειώσουν δεν μου απάντησε με σαφήνεια. Πάντως στις 10 μέρες που είμαι στο δίκτυο παίζει καλύτερα από τον προηγούμενο πάροχο από όπου ήρθα. 

Ναι δεν ξέρουν στο 13700, σου λένε ότι γίνονται εργασίες και όταν θα ολοκληρωθούν θα έχει φτιαχτεί το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε. Δηλαδή μπορεί να ολοκληρωθούν και με την άφιξη του 6g ή ακόμα και με του 7g.

Link to comment
Share on other sites

Όπου αναβαθμίζουν ταχύτητες .... υποβαθμίζουν όσους κάνουν Video calls Remote Desktops. Teams meetings και συνεχόμενες ροές δεδομένων απο 5G σε ...2G .

2 χρόνια η ίδια ιστορία και με τους 2 παρόχους . Οσο αναβαθμίζουν τόσο περισσότερος κόσμος το " ανακαλύπτει "

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, HORGRAP said:

Όπου αναβαθμίζουν ταχύτητες .... υποβαθμίζουν όσους κάνουν Video calls Remote Desktops. Teams meetings και συνεχόμενες ροές δεδομένων απο 5G σε ...2G .

2 χρόνια η ίδια ιστορία και με τους 2 παρόχους . Οσο αναβαθμίζουν τόσο περισσότερος κόσμος το " ανακαλύπτει "

Θεωρώ ότι το γνωρίζουν καλά. Δεν νομίζω η United group να το αφήσει έτσι. Βέβαια θα ήθελα το ακραίo δίκτυο (RAN) να ήταν Ericsson.

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο σπίτι, Κάτω Σχολάρι Θεσσαλονίκης

 

Screenshot_2022-07-16-21-55-17-691_cz.mroczis.netmonster.jpg

Screenshot_2022-07-16-21-56-42-164_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Var1989 said:

Όχι φίλε μου. Δεν υπάρχει άλλη μπάντα. Αυτή με το ζόρι πιάνει. Έχω μια κάρτα και σε ένα iphone 8 plus το οποίο ήταν κολλημένο σε EDGE. Στην περιοχή τις τελευταίες εβδομάδες υπάρχει πρόβλημα όπως μου είπαν οι κάτοικοι. 

Το έγραψε και ένα μέλος εδώ @VS002

Έπεσαν μαζί με τη Vodafone…μόνο η πρασινη δουλεύει σωστά εκεί. 

22 ώρες πριν, memoriesradio said:

Παραλία Βεργιάς - Νέα Καλλικράτεια - Χαλκιδική.

4G με το κυάλι, που συχνά πυκνά (αν όχι συνέχεια) "έπεφτε" σε EDGE (και έμενε εκεί μέχρι να bootάρει ξανά το Huawei μετά από το κοκομπλόκο που έτρωγε) και φυσικά με εξαφανισμένο το 4G.

Κόσμος αρκετός αλλά όχι τρελά πράγματα.

Και κάπως έτσι θυμήθηκα τα λόγια του Μιχάλη σχετικά με το crash που τρώνε τα Huawei, όταν βλέπουν πολύ "συγκίνηση"...

Ντροπή…τέτοιο χαλί 35 χιλιόμετρα έξω από την Θεσσαλονίκη. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, HORGRAP said:

Όπου αναβαθμίζουν ταχύτητες .... υποβαθμίζουν όσους κάνουν Video calls Remote Desktops. Teams meetings και συνεχόμενες ροές δεδομένων απο 5G σε ...2G .

2 χρόνια η ίδια ιστορία και με τους 2 παρόχους . Οσο αναβαθμίζουν τόσο περισσότερος κόσμος το " ανακαλύπτει "

Καλύτερα, ευκαιρία να διακόψουν συμβόλαια λόγω κάλυψης όσοι εχουν W Unlimited. Εγώ στους δυο μήνες το έκοψα,με καταγγελία στην ΕΕΤΤ λύθηκαν όλα και πολλή υπομονή. Από τη στιγμή που έχει απεριόριστα στη καρτοκινητή δεν υπάρχει κανένας λόγος να κανείς συμβόλαιο στη Wind. Διότι επικαλούνται τον χάρτη ταχυτήτων που έχουν και ότι πιάνει σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη με 99% πληθυσμιακή κάλυψη και κάτι δικαιολογίες που πραγματικά ήταν γελοίες όταν εκανα την 1η καταγγελία. Ενώ ζητούσα να εμφανίσουν τις συνομιλίες στην ΕΕΤΤ που είχα με το τεχνικό τμήμα ουτε μέτρησαν ποτέ τι ταχυτητες δίνει η κεραία. Στην δεύτερη καταγγελία αποφάσισαν να αποδεχθούν ότι οντως είχα δίκαιο. Ο άλλος πάροχος που βάζει τον ίδιο εξοπλισμό τουλάχιστον κατευθείαν απάντησε με πραγματικά στοιχεία και όχι με δελτίο τύπου. 

Αυτη είναι η εξυπηρετηση της Wind, από το 2014 που διέκοψε η μητέρα μου Σταθερο και κινητό συμβολαιο μαζι στην εταιρεία τους δεν άλλαξε ούτε στο ελάχιστο. 

Η Wind για εμένα με την πολιτική τιμών στη καρτοκινητή είναι η ιδανική επιλογή. Δεν θα έμπαινα στον κόπο να προχωρήσω σε συμβολαιο εκτός αν κάποιος θέλει το W Unlimited με 25-30€ σταθερή τιμή και να μην ασχολειται με ανανέωση στο κινητό του κάθε μήνα. 
 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nikolas14 said:

Καλύτερα, ευκαιρία να διακόψουν συμβόλαια λόγω κάλυψης όσοι εχουν W Unlimited. Εγώ στους δυο μήνες το έκοψα,με καταγγελία στην ΕΕΤΤ λύθηκαν όλα και πολλή υπομονή. Από τη στιγμή που έχει απεριόριστα στη καρτοκινητή δεν υπάρχει κανένας λόγος να κανείς συμβόλαιο στη Wind. Διότι επικαλούνται τον χάρτη ταχυτήτων που έχουν και ότι πιάνει σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη με 99% πληθυσμιακή κάλυψη και κάτι δικαιολογίες που πραγματικά ήταν γελοίες όταν εκανα την 1η καταγγελία. Ενώ ζητούσα να εμφανίσουν τις συνομιλίες στην ΕΕΤΤ που είχα με το τεχνικό τμήμα ουτε μέτρησαν ποτέ τι ταχυτητες δίνει η κεραία. Στην δεύτερη καταγγελία αποφάσισαν να αποδεχθούν ότι οντως είχα δίκαιο. Ο άλλος πάροχος που βάζει τον ίδιο εξοπλισμό τουλάχιστον κατευθείαν απάντησε με πραγματικά στοιχεία και όχι με δελτίο τύπου. 

Αυτη είναι η εξυπηρετηση της Wind, από το 2014 που διέκοψε η μητέρα μου Σταθερο και κινητό συμβολαιο μαζι στην εταιρεία τους δεν άλλαξε ούτε στο ελάχιστο. 

Η Wind για εμένα με την πολιτική τιμών στη καρτοκινητή είναι η ιδανική επιλογή. Δεν θα έμπαινα στον κόπο να προχωρήσω σε συμβολαιο εκτός αν κάποιος θέλει το W Unlimited με 25-30€ σταθερή τιμή και να μην ασχολειται με ανανέωση στο κινητό του κάθε μήνα. 
 

Η εταιρεία θα αλλάξει με την πλήρη συγχώνευση που δεν έχει ολοκληρωθεί. Τέλος του έτους.

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...