Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν ισχύουν τα στοιχεία του Opensignal.com, να ποιο είναι το 4g της Wind.

(για να μην πω για την εξυπηρέτηση στα καταστήματα κ το μπέρδεμα με τις κάρτες)

http://i.imgur.com/iPuNS8B.png

[ATTACH]58023[/ATTACH] δεν ξέρω κατά πόσο αληθινά είναι! Όπως δείχνει έχει 4G στη Πρέβεζα και στην Λευκάδα... Δεν νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

σήμερα πήγα στο κατάστημα του Συντάγματος και μου είπαν ότι η σιμ μου είναι συμβατή αλλά η συσκευή όχι!!! Μήπως ξέρει να που κανείς το γιατί ?? έχω το Oppo find 7 Full phone specifications

Βλακειες σου είπανε..αν έχεις το international υποστηρίζει όλες την μπάντες..Εγώ έβλεπα 4g και με cosmote και με Vodafone Τώρα..Εχθές Ξάνθη πχ είχε καμπάνα 4g

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Βλακειες σου είπανε..αν έχεις το international υποστηρίζει όλες την μπάντες..Εγώ έβλεπα 4g και με cosmote και με Vodafone Τώρα..Εχθές Ξάνθη πχ είχε καμπάνα 4g

 

http://www.speedtest.net/my-result/a/1197278715

 

Πρίν από λίγο μου το έστειλε ο φίλος μου Ο Αλέξανδρος περνώντας μέσα από την Ξάνθη επιστρέφοντας στην Αθήνα. Του είπα σε κάθε πόλη που περνάει να ρίχνει και ένα speed test να ξέρουμε αν άλλαξε κάτι.

 

Σε 3g...

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

καλά ό,τι να'ναι...ξαναλέω...ενδεικτικά σε Φάληρο, Περιστέρι,Βύρωνα, Κέντρο, έχει φουλ σήμα 4G!! εκτός αν το τηλέφωνό μου εμένα γράφει ότι θέλει...

Είσαι σίγουρος πως περιστέρι έχει foul? Χθες ήμουν στα γήπεδα "Χωράφα" και συγκεκριμένα στο ψυλότερο σημείο [κερκίδες τέρμα πάνω], με φόντο όλο το λεκανοπέδιο σχεδόν, και 4G είχα μια γραμμή, ενώ 3G φούλ...!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος πως περιστέρι έχει foul? Χθες ήμουν στα γήπεδα "Χωράφα" και συγκεκριμένα στο ψυλότερο σημείο [κερκίδες τέρμα πάνω], με φόντο όλο το λεκανοπέδιο σχεδόν, και 4G είχα μια γραμμή, ενώ 3G φούλ...!

 

εγώ πάλι Καβάλας και Θηβών και στα γύρω γύρω, βλέπω 4G φουλ..:)

Link to comment
Share on other sites

1. Είναι δεδομένη η ελλιπής εξυπηρέτηση από τους υπαλλήλους της Wind (στα καταστήματα, στο 1260 και στην online επικοινωνία), όπως όλα τα "πράγματα" στην Ελλάδα. Υπάρχει ημιεπαγγελματισμός, ανάλογα με τις γνώσεις και την πληροφόρηση των υπαλλήλων από τα κεντρικά. Σκοπός, όπως όλων των εταιριών στην Ελλάδα, είναι το κέρδος: Με την τέχνη του φαίνεσθαι: "Έχουμε και μεις 4G" κι ας έχει χειρότερο σήμα και χειρότερες πραγματικές ταχύτητες down/upload. Και εμείς, με την Ελληνική νοοτροπία (τέλεια κινητάρα 4G αλλά μη χρεωθούμε 5 ευρώ για πακέτο: "Τσαμπέ data!!!", ακολουθούμε!! Σε αυτό το πλαίσιο είναι δεδομένο ότι δεν απασχολεί την εταιρία αν πολλά καταστήματά της δεν έχουν αυτό που ισχυρίζεται στο site της για αντικατάσταση της κάρτας sim σε 4G δυνατότητα. Ειδικά για τη Wind είναι το τίμημα (ελλιπής εξυπηρέτηση και επαγγελματισμός) των κατά πολύ φθηνότερων των άλλων εταιριών κινητής υπηρεσιών που προσφέρει.

 

2. Ακολουθεί, λοιπόν, η Wind. ! Σήμα 4G; Αν και οι άλλες εταιρίες έχουν ήδη ένα δίκτυο 4G , η Wind το "φτιάχνει" (και με σύμπραξη με τη Voda).

Ο καθένας έχει την εμπειρία του από τις 3/3 που ανακοινώθηκε το 4G της Wind. Αν και μπορεί να υπάρχουν υποβολιμιαίεςαπόψεις.

Χάρτες κάλυψης δεν έχει η Wind στο site της και είναι λογικό αφού το "κατασκευάζει" από τώρα.

Πρόσβαση στον τρόπο λήψης των δεδομένων χαρτών κάλυψης 4G Wind στο OpenSignal δεν μπορεί να έχουμε.

Είναι λογικό , όμως, επειδή και στα σπάργανα είναι η κατασκευή να μπαίνουμε σε σκέψεις για το τι μπορεί να γίνεται στην κάλυψη από τη Wind σε 4G αυτές τις πρώτες μέρες.

Η άποψή μου είναι ότι το "κίνητρο: τσαμπέ 4G" δεν πρέπει να μας απασχολεί καθώς ούτε το σήμα , ούτε οι πραγματικές ταχύτητες είναι ικανοποιητικές για 4G, και όποιος έχει αυτό το "κίνητρο" θα δει χρεώσεις λόγω διαρκών μεταπτώσεων σε 3G που χρεώνουν (Τί λέγαμε για Ελληνική νοοτροπία και φαίνεσθαι των εταιριών με σκοπό το κέρδος;). Αυτό αποδεικνύουν όσοι κάναν speedtest στο 4G της Wind (πέρα από τα 100 ΜΒ κάθε ελέγχου με τον κίνδυνο ενδιάμεσης μετάπτωσης σε 3G).

 

3. Υποκειμενική άποψή μου είναι ότι μετά την πρώτη βδομάδα από 4/3 η Wind "έκλεισε" πολλές κεραίες από τη δυνατότητα 4G αυτές τις τελευταίες μέρες (από Τρίτη) και λόγος μπορεί να είναι η τσαμπέ χρήση που θέλει να αποφύγει (έχοντας επιτύχει το σκοπό της) και οι έλεγχοι που έχει ήδη κάνει από "όσους πρόλαβαν" την πρώτη βδομάδα. Πια θα "ανοίγει" επιλεκτικά τη δυνατότητα 4G σε κάποιες κεραίες που κρίνει σε πολύ μικρότερο βαθμό από την βδομάδα που πέρασε.

Η κάλυψη του OpenSignal είναι αυτή που θα αφήσει η Wind σταθερή (με μικρές διαφοροποιήσεις).

 

Εγώ προσωπικά (ομολογώ επηρεασμένος και από το τσαμπέ, αλλά το "εξηγώ") θα πάψω να ασχολούμε.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον 1-2 (-3) βδομάδες γύρω στο Πάσχα (από Απρίλη) θα "ανοίξουν" full όλες τις κεραίες 4G. Αν και πρέπει να τους κοστίζει (σε σύμπραξη με voda). Αλλά μπροστά στο φαίνεσθαι (ήδη πρέπει να ετοιμάζουν τη διαφήμιση τους για το Πάσχα 4G-[εναλλακτική των τσαμπέ ΜΒ που θα δώσουν οι άλλοι για το Πάσχα]) το "κόστος" θα τους ωφελήσει τελικά (Ελληνική μας νοοτροπία είπαμε!).

Ως τότε (αρχές Απρίλη) εμείς θα'μαστε στο: "Πούντο; πούντο; το....." ...τσαμπέ σήμα 4G της Wind.

Αποστολή πάει καλά!

Link to comment
Share on other sites

καλά θα κάνεις να μην ασχολείσαι...περισσότερο bandwith για εμάς που πιάνουμε μια χαρά 4G (ΧΩΡΙΣ ΜΕΤΑΠΤΩΣΕΙΣ ΣΕ 3G!!) :)
Link to comment
Share on other sites

Όσοι το έχουν δοκιμάσει γνωρίζουν. Προσωπική άποψη, όπως και όλοι έχουν.

Αν εσύ έχεις άλλη, μπράβο. Χαίρομαι που έχεις αδιάλειπτο 4G.

Link to comment
Share on other sites

εγώ να δεις πόσο χαίρομαι...:)

και δε συνηθίζω να λέω απλά την γνώμη μου πριν δοκιμάσω...το τηλέφωνό μου είναι connected 24/7, μετακινούμαι σε μεγάλο μέρος της Αττικής καθημερινά, εξού και η εμπειρία που καταθέτω...:)

Link to comment
Share on other sites

1. Είναι δεδομένη η ελλιπής εξυπηρέτηση από τους υπαλλήλους της Wind (στα καταστήματα, στο 1260 και στην online επικοινωνία), όπως όλα τα "πράγματα" στην Ελλάδα. Υπάρχει ημιεπαγγελματισμός, ανάλογα με τις γνώσεις και την πληροφόρηση των υπαλλήλων από τα κεντρικά. Σκοπός, όπως όλων των εταιριών στην Ελλάδα, είναι το κέρδος: Με την τέχνη του φαίνεσθαι: "Έχουμε και μεις 4G" κι ας έχει χειρότερο σήμα και χειρότερες πραγματικές ταχύτητες down/upload. Και εμείς, με την Ελληνική νοοτροπία (τέλεια κινητάρα 4G αλλά μη χρεωθούμε 5 ευρώ για πακέτο: "Τσαμπέ data!!!", ακολουθούμε!! Σε αυτό το πλαίσιο είναι δεδομένο ότι δεν απασχολεί την εταιρία αν πολλά καταστήματά της δεν έχουν αυτό που ισχυρίζεται στο site της για αντικατάσταση της κάρτας sim σε 4G δυνατότητα. Ειδικά για τη Wind είναι το τίμημα (ελλιπής εξυπηρέτηση και επαγγελματισμός) των κατά πολύ φθηνότερων των άλλων εταιριών κινητής υπηρεσιών που προσφέρει.

 

2. Ακολουθεί, λοιπόν, η Wind. ! Σήμα 4G; Αν και οι άλλες εταιρίες έχουν ήδη ένα δίκτυο 4G , η Wind το "φτιάχνει" (και με σύμπραξη με τη Voda).

Ο καθένας έχει την εμπειρία του από τις 3/3 που ανακοινώθηκε το 4G της Wind. Αν και μπορεί να υπάρχουν υποβολιμιαίεςαπόψεις.

Χάρτες κάλυψης δεν έχει η Wind στο site της και είναι λογικό αφού το "κατασκευάζει" από τώρα.

Πρόσβαση στον τρόπο λήψης των δεδομένων χαρτών κάλυψης 4G Wind στο OpenSignal δεν μπορεί να έχουμε.

Είναι λογικό , όμως, επειδή και στα σπάργανα είναι η κατασκευή να μπαίνουμε σε σκέψεις για το τι μπορεί να γίνεται στην κάλυψη από τη Wind σε 4G αυτές τις πρώτες μέρες.

Η άποψή μου είναι ότι το "κίνητρο: τσαμπέ 4G" δεν πρέπει να μας απασχολεί καθώς ούτε το σήμα , ούτε οι πραγματικές ταχύτητες είναι ικανοποιητικές για 4G, και όποιος έχει αυτό το "κίνητρο" θα δει χρεώσεις λόγω διαρκών μεταπτώσεων σε 3G που χρεώνουν (Τί λέγαμε για Ελληνική νοοτροπία και φαίνεσθαι των εταιριών με σκοπό το κέρδος;). Αυτό αποδεικνύουν όσοι κάναν speedtest στο 4G της Wind (πέρα από τα 100 ΜΒ κάθε ελέγχου με τον κίνδυνο ενδιάμεσης μετάπτωσης σε 3G).

 

3. Υποκειμενική άποψή μου είναι ότι μετά την πρώτη βδομάδα από 4/3 η Wind "έκλεισε" πολλές κεραίες από τη δυνατότητα 4G αυτές τις τελευταίες μέρες (από Τρίτη) και λόγος μπορεί να είναι η τσαμπέ χρήση που θέλει να αποφύγει (έχοντας επιτύχει το σκοπό της) και οι έλεγχοι που έχει ήδη κάνει από "όσους πρόλαβαν" την πρώτη βδομάδα. Πια θα "ανοίγει" επιλεκτικά τη δυνατότητα 4G σε κάποιες κεραίες που κρίνει σε πολύ μικρότερο βαθμό από την βδομάδα που πέρασε.

Η κάλυψη του OpenSignal είναι αυτή που θα αφήσει η Wind σταθερή (με μικρές διαφοροποιήσεις).

 

Εγώ προσωπικά (ομολογώ επηρεασμένος και από το τσαμπέ, αλλά το "εξηγώ") θα πάψω να ασχολούμε.

 

Η μία ανακρίβεια μετά την άλλη:)

Tα 4G δίκτυα των Vodafone και Wind αναπτύσσονται ανεξάρτητα. Δεν έχουν σχέση με την Victus.

Το... "κλείσιμο των κεραιών" είναι η γνωστή καχυποψία καθενός που θέλει να βλέπει φαντάσματα εκεί που δεν υπάρχουν

Η μετάπτωση σε 3G συμβαίνει σε όλους τους παρόχους, όπως και από 3G σε GSM. Δηλαδή οι άλλοι 2 πάροχοι έχουν σταθερό σήμα 4G σε αποστάσεις χιλιομέτρων; Μην τρελαθούμε...

Πρακτικά, είναι σε στάδιο δοκιμών ακόμη το δίκτυο, εξ'ού και οι χαμηλές τιμές στα speedtests. Θα στρώσει εντός ολίγου καιρού προφανώς

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή και με πόσο σήμα έγιναν οι μετρήσεις;

Πολύ χάλια φαίνεται, το 3G έχει διπλάσιες και τριπλάσιες ταχύτητες!!!! Ελπίζω με τον καιρό να φτιάξει!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ίδιες μετρήσεις έχω περίπου, αφού επιτέλους άλλαξα και έβαλα τη σωστή κάρτα για 4g, στο περιστέρι και συγκεκριμένα κοντά στο μπουρνάζι. Ελπίζω να φτιάξει μέσα στις επόμενες μέρες. Δεν γίνεται με 4g να έχεις 6mb/s και με 3g να πιάνω και 28 mb/s!!
Link to comment
Share on other sites

Από γνωστο μου που δουλευει στην εταιρια μου ειπε για Θεσσαλονικη σε 3 εβδομάδες -περιπου θα εχουμε τις πρωτες καιρες 4g
Link to comment
Share on other sites

Οπότε σε Λάρισα και Βόλο , μέσα στο καλοκαίρι να υποθέσω εγώ . Ίσως και νωρίτερα .

 

Μακάρι αλλά δεν το νομίζω. Από ότι είχαν ανακοινώσει μέχρι το τέλος του έτους θα καλύψουν το 50% του πληθυσμού. Σε Αθήνα - Θεσσαλονίκη μένει πάνω κάτω αυτό το 50%. Προφανώς δεν θα καλυφθούν 100% αλλά ουσιαστικά ένα πολύ μικρό κομμάτι θα μείνει για τις υπόλοιπες πόλεις. Λογικά Πάτρα, Λάρισα έχουν μία προτεραιότητα καθώς είναι οι πιο μεγάλες πόλεις αλλά πιθανόν να προτιμήσουν κάποιες τουριστικές περιοχές για αρχή

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλά απαράδεκτοι!!

Διαφημίζουν ένα ανύπαρκτο 4G [στην Αθήνα μετρημένα σημεία στην παλάμη του ενός χεριού], και καλά για να πούμε ότι βγάλαμε 4G, για να μην είμαστε εκτός του συγκεκριμένου χρονικού περιθωρίου που είχε θέσει η "επιτροπή".

Οταν αρχίσει και χρεώνεται [μετά τις 30/4], τότε θα δείτε ότι θα καλύπτεται το μεγαλύτερο μέρος της Αθήνας "τουλάχιστον"...!! Για την υπόλοιπη Ελλάδα έχει ο Θεός...:(

Link to comment
Share on other sites

περίμενες δλδ άψογη κάλυψη από τώρα με το λιγότερο 50Mbps για να πάρουν φωτιά τα κατεβαστήρια? :p
Link to comment
Share on other sites

1. Ερώτηση: Υπάρχει δυνατότητα να "καλυφθούν" (μέσα στο 2015) άλλα "σημεία" εκτός της ήδη υπάρχουσας κάλυψης σε 3G; Πρόκειται απλά για "αναβάθμιση" λογισμικού στις κεραίες; Τελικά δεν έχει το 4G της Wind με την σύμπραξη με τη Vodafone και του ήδη υπάρχοντος δικτύου της;

Από http://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/kalupsi/diktuo-prosvasis-kinitis/3g/

http://i62.tinypic.com/j59oua.jpg

 

2. Από 2 σημερινά speedtest (3/5 γραμμές σήμα 4G Wind), Αθήνα, Πετράλωνα:

http://www.speedtest.net/result/4213073404.png

 

http://www.speedtest.net/result/4213079003.png

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

1. Ερώτηση: Υπάρχει δυνατότητα να "καλυφθούν" (μέσα στο 2015) άλλα "σημεία" εκτός της ήδη υπάρχουσας κάλυψης σε 3G; Πρόκειται απλά για "αναβάθμιση" λογισμικού στις κεραίες; Τελικά δεν έχει το 4G της Wind με την σύμπραξη με τη Vodafone και του ήδη υπάρχοντος δικτύου της;

Από http://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/kalupsi/diktuo-prosvasis-kinitis/3g/

http://i62.tinypic.com/j59oua.jpg

 

2. Από 2 σημερινά speedtest (3/5 γραμμές σήμα 4G Wind), Αθήνα, Πετράλωνα:

http://www.speedtest.net/result/4213073404.png

 

http://www.speedtest.net/result/4213079003.png

 

Οχι. Δεν ειναι αναβαθμιση. Ειναι προσθηκη νεου σταθμου και φυσικα νεου backbone. (φαντασου πρεπει να δημιουργηθει αναλογη γραμμη πχ 100mbps απο την ανω ραχουλα εως το κεντρο της εταιριας)

 

Οχι. Η συμπραξη δεν σημαινει οτι θα της δωσει το δικτυο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Δεν ειναι αναβαθμιση. Ειναι προσθηκη νεου σταθμου και φυσικα νεου backbone. (φαντασου πρεπει να δημιουργηθει αναλογη γραμμη πχ 100mbps απο την ανω ραχουλα εως το κεντρο της εταιριας)

 

Οχι. Η συμπραξη δεν σημαινει οτι θα της δωσει το δικτυο.

 

 

Τότε πώς μπορούν να "ανοίγουν 4G" και να "κλείνουν 4G" σε κάθε ξεχωριστή κεραία (της Wind και όχι της Vodafone σύμφωνα με τα λεγόμενα σου);

Από την Τρίτη 10/3 ως χτες Παρασκευή 13/3 είχε μόνο 3G στις συγκεκριμένες κεραίες, ενώ ως την Τρίτη 10/3 είχε 4G. Τώρα ξανάχει.

Link to comment
Share on other sites

Τότε πώς μπορούν να "ανοίγουν 4G" και να "κλείνουν 4G" σε κάθε ξεχωριστή κεραία (της Wind και όχι της Vodafone σύμφωνα με τα λεγόμενα σου);

Από την Τρίτη 10/3 ως χτες Παρασκευή 13/3 είχε μόνο 3G στις συγκεκριμένες κεραίες, ενώ ως την Τρίτη 10/3 είχε 4G. Τώρα ξανάχει.

 

Δεν καταλαβα τι εννοεις ανοιγω και κλεινω.

Εχω κεραια 3G. Της βάζω επιπλεον μηχανηματα, και εκπεμπει 4G. Θέλω να το κλεισω, απενεργοποιω το 4G.

Πολυ χροντρικα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...