Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στις υπάρχουσες κεραίες βάζει και εκπομπή 4τζι. Με αυτήν την κίνηση κρατάει ότι έχει από 3τζι και προχωράει με 4τζι και 2τζι και έχει πανελλαδική κάλυψη με ισχυρό σήμα και για τηλέφωνο και ίντερνετ. Για 3τζι κάλυψη πανελλαδική πρέπει να σηκώσει τουλάχιστον διπλάσιες κεραίες από ότι έχει τώρα. Ρίχτε μια ματιά στον χάρτη που έχει για κάλυψη της Ελλάδας. Παντού 2τζι και 3τζι μόνο σε πόλεις. Ενώ τώρα εκει που έχει την κεραία 2τζι βάζει και την 4τζι που έχει και μεγαλύτερη κάλυψη και τα έχει όλα

Το θέμα δεν ειναι οτι δεν εχει να βάλει. Εχει πολλούς 2G σταθμούς να βάλει 3G. Αλλα αυτο κοστίζει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το πρόβλημα με το 3g δεν ήταν ότι δεν μπορούσαν να βάλουν σε όλους τους σταθμούς βάσης 3g άλλα έπρεπε να αναβαθμίσουν το δίκτυο κορμού όπου συνδέει τους σταθμούς βάσης με τα κεντρικά (δηλαδή να έχει bandwidth για να μπορεί να μεταφέρει τον νέο μεγάλο όγκο δεδομένων) . Και εκεί που έχουν αναβαθμίσει ώρες ώρες σέρνεται ο Δίας (και όχι μόνο στην wind αλλά και στις άλλες του ανταγωνισμού).

 

Έτσι και αλλιώς όπου έχει νέο 3g μπορεί να εφαρμόσει το 4g και εκτός από τους πομπούς είναι μια απλή αναβάθμιση λογισμικού όπως διαφήμιζαν κάποτε σε συνεντεύξεις τα golden boys της wind.

 

Το να προσπεράσει το 3g είναι αδύνατο αφού μια μεγάλη βάση ακόμη το χρησιμοποιεί (η μεγαλύτερη).

 

Απλά δεν τους βγήκε κάτι σωστά με την συνεργασία με την victus και την vodafone…..

Το να βάλει 4G με ένα κλικ ειναι οτι πιο μπούρδα εχει ερμηνευθεί απο τα ΔΤ της Wind. Άλλο εννοούσαν , άλλο κατάλαβαν πι περισσότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν βάλει 4g αποκλειστικά ή κατά κύριο λόγο στα 800mhz η συσκευή μου όπως και άλλες δεν θα έχουν δυνατότητα πρόσβασης στο δίκτυο.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Πήρα πρόσφατα το note 4 αλλά δεν βλέπω να γράφει κάπου 4g ή lte (έχω δει μόνο H H+και Ε) μένω αθήνα κέντρο, και στις επιλογές δικτύου έχει μονο gsm και wcdma, θα έπρεπε να βλέπω κάτι άλλο ?

 

Μήπως φταίει η sim που την έχω πολλά χρόνια ? θέλει μήπως αλλαγή ?

 

 

Ευχαριστώ !!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα πρόσφατα το note 4 αλλά δεν βλέπω να γράφει κάπου 4g ή lte (έχω δει μόνο H H+και Ε) μένω αθήνα κέντρο, και στις επιλογές δικτύου έχει μονο gsm και wcdma, θα έπρεπε να βλέπω κάτι άλλο ?

 

 

 

Μήπως φταίει η sim που την έχω πολλά χρόνια ? θέλει μήπως αλλαγή ?

 

 

 

 

 

Ευχαριστώ !!

 

 

H+ είναι περίπου 3,5G Ε το edge δηλαδή το 2g .Η wind δεν υποστηρίζει ακόμα 4g!

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

H+ είναι περίπου 3,5G Ε το edge δηλαδή το 2g .Η wind δεν υποστηρίζει ακόμα 4g!

 

Μάλιστα, άρα δεν έχει καμια σχεση η παλιά sim με το 4G έτσι ? Υπαρχει καμία ενημέρωση πότε θα μπει 4G ή έστω κάποια περιοχή που να έχει κάλυψη έστω και πιλοτικά οπότε περνώντας από εκεί τουλάχιστον να τεστάρω το καινουργιο κινητό ?

 

 

Thanks !!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, άρα δεν έχει καμια σχεση η παλιά sim με το 4G έτσι ? Υπαρχει καμία ενημέρωση πότε θα μπει 4G ή έστω κάποια περιοχή που να έχει κάλυψη έστω και πιλοτικά οπότε περνώντας από εκεί τουλάχιστον να τεστάρω το καινουργιο κινητό ?

 

 

 

 

 

Thanks !!

 

 

Κάποιοι λένε οτι έχουν δει 4g ..Ίσως πιλοτικά ..Απο την άλλη καλύτερα να στρώσει πρώτα το απλό σήμα που είναι απαράδεκτο και βλέπουμε για 4g.Οσον αφορά τη sim αν είναι κομμένη καλύτερα να πάρεις μια νέα με 5€

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που δεν υπάρχει επίσημα το 4g, δεν θα μπορείς να εγγραφείς στο δίκτυο. οι άλλες δύο, θέλουν εγγραφή μέσω sms στο 4g δίκτυό τους, οπότε περιμένουμε την επίσημη ανακοίνωση.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάνα νεότερο με το 4g??? αυτοί έλεγαν τέλος του ´14 θα ήταν διαθέσιμο, ακόμα στις δοκιμές έχουν μείνει??
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλημέρα.Έχω LG g2, Μου βγάζει πάντα το σήμα H,Ενώ στις ρυθμίσεις τ κινητού έχω ενεργοποιήσει το LTE, Στο κέάντρο της Πάτρας πιάνω έως 25Mb, ξέρω ότι το 4g Δεν έχει έρθει,αλλά γιατί δεν μου βγάζει H+,να είναι πρόβλημα κινητό η παίζει κάτι άλλο με την wind;
Link to comment
Share on other sites

Έχω ενεργοποίηση την επιλογή wcdma/gsm/ lte

 

Καλά είσαι, άστο όπως είναι. To H+ που βλέπεις είναι το πιο γρήγορο 3G.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν βλέπω H+ σκέτο H. Αλλά η ταχύτητα φτάνει μέχρι 25Mb.έχει κανένας άλλος αντίστοιχο θέμα με LG g2 ;
Link to comment
Share on other sites

Καλαμάτα πάντως δεν έχει ούτε σε πιλοτικό ακόμα...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ποιος έχει καταφέρει να πιάσει 4G και που;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλημέρα.Έχω LG g2, Μου βγάζει πάντα το σήμα H,Ενώ στις ρυθμίσεις τ κινητού έχω ενεργοποιήσει το LTE, Στο κέάντρο της Πάτρας πιάνω έως 25Mb, ξέρω ότι το 4g Δεν έχει έρθει,αλλά γιατί δεν μου βγάζει H+,να είναι πρόβλημα κινητό η παίζει κάτι άλλο με την wind;

 

Μένω Θεσσαλονίκη και εχω αγοράσει και εγω πριν 3 βδομάδες το LG G2 το οποίο το έχω σε F2G . Αλλά στην προτιμώμενη λειτουργία δικτύου μου βγάζει μόνο 1) Αυτόματο GSM/WCDMA 2) Μόνο WCDMA 3) Μόνο GSM . Δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή για LTE ή οτιδήποτε άλλο......Τι παίζει ??

LG 802 G2 16 GB
Link to comment
Share on other sites

Μένω Θεσσαλονίκη και εχω αγοράσει και εγω πριν 3 βδομάδες το LG G2 το οποίο το έχω σε F2G . Αλλά στην προτιμώμενη λειτουργία δικτύου μου βγάζει μόνο 1) Αυτόματο GSM/WCDMA 2) Μόνο WCDMA 3) Μόνο GSM . Δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή για LTE ή οτιδήποτε άλλο......Τι παίζει ??

 

Καποια στιγμη θα σου ερθει ενα μικρο update και θα σου δινει δυνατοτητα και για lte. Σε μενα τουλαχιστον ετσι εγινε πριν απο 3 μηνες περιπου.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Για να λάβω αυτό το update πρέπει να τσεκάρω κάποια επιλογή στο τηλέφωνο , ή αν μου το στείλουν θα το λάβω όπως και να έχει? Θα μου εμφανιστεί ώς μήνυμα ή πρέπει να το βρω μέσα στο μενού των ρυθμίσεων ?
LG 802 G2 16 GB
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν τσεκαρα τιποτα , μια μερα που ανοιξα το τηλ ειδα οτι υπαρχει και το εγκατεστησα. Εχει τσεχικη προελευση το δικο μου , δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο..

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να πάω σε κανένα κατάστημα της Wind για να ρωτήσω . Πιθανόν να γνωρίζουν αλλά δεν το δένω και κόμπο . Παίζει ρόλο και σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις.......
LG 802 G2 16 GB
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να πάω σε κανένα κατάστημα της Wind για να ρωτήσω . Πιθανόν να γνωρίζουν αλλά δεν το δένω και κόμπο . Παίζει ρόλο και σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις.......

 

Η wind δεν έχει ακόμα ,επίσημα, 4G.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω , δεν θέλω να ρωτήσω για το 4g αλλά για το αρχείο που ήρθε στον φίλο "aenaos15" για να υπάρχει και η επιλογή LTE στην προτιμώμενη λειτουργία δικτύου .
LG 802 G2 16 GB
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω , δεν θέλω να ρωτήσω για το 4g αλλά για το αρχείο που ήρθε στον φίλο "aenaos15" για να υπάρχει και η επιλογή LTE στην προτιμώμενη λειτουργία δικτύου .

 

μόνο με κληση από 1231 αν γνωριζουν κατι, αλλιως υπομονη....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε κ εμένα αυτόματα μ ήρθε.αλλά δοκίμασε μια στο κέντρο ενημερώσεων,μήπως τ κάνεις από εκεί!!διαφορετικά δοκίμασε , πατά *#*#4636#*#* Κ πάτα την επιλογή lte
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...