Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

. Μεγάλη ιδέα έχουν για την υλοποίηση των κεραιών τους στην Κίνα. :lol:

Δυστυχώς θα συμφωνήσω μαζί σου

Παρά τις διαβεβαιώσεις και στο Ελληνικό και στο Αγγλικό σάιτ περί 4g+

 

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 19,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    2026

  • p_k

    1337

  • cmvr

    1734

  • Nikolas14

    1041

Απλά πράγματα, η xiaomi δεν ενδιαφέρεται για το networking καθόλου ενώ η wind προσπαθεί να λύσει τα προβλήματα της. Κανονικά θα έπρεπε να σου κάνει CA τις 7 και 20 και οταν εφτανε οριακη στάθμη η 7 να κοψει απλα τον carrier. Αυτό κάνει το δίκτυο εάν το υποστήριζε η συσκευή.

 

Το κάθε δίκτυο δεν θα κάτσει να ασχοληθεί με τη xiaomi, και στη cote, μπορει το xiaomi να πιανει 30mbit και μια συμβατή συσκευή 200 στο ίδιο σημείο.

 

Το Xiaomi μεχρι 40-50Mbps πιανει χαλαρα.

Εγω το χω φτασει και 110-120Mbps με B7.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παρά τις καλές μετρήσεις προτιμά πρώτα Β7 μετά Β3 και μετά Β20...

Όταν θέλω να δω Β20 κάνω υπομονή μέχρι να κάνει timeout η Β3 ειδικά του Ευόσμου!!!

Λοιπόν τα Γιαννιτσά άνοιξαν και είναι ακόμα ανοιχτα το έβγαλα έτσι ξαφνικά έξω από την πατρίδα αλλά μέσα στη Βέροια δυστυχώς υπερισχύει η Σίνδος για Β20 και Εύοσμος για Β3 και κολλάει εκεί μετά...

Σε 2 λεπτά στέλνω εικόνες...

Edit:

https://ibb.co/gyB7iU

https://ibb.co/gjJniU

https://ibb.co/cfmUxp

https://ibb.co/gR2PV9

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξεφύγει η συζήτηση, θα έλεγα.

 

Εγώ πάντως θα έλεγα να πιέσετε τη xiaomi. Δεν είναι κατάσταση αυτή. Μόνο να κερδίσετε έχετε.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το Xiaomi μεχρι 40-50Mbps πιανει χαλαρα.

Εγω το χω φτασει και 110-120Mbps με B7.

Μέχρι Νικόλα καλά το είπες

Μη πάρουμε τα βουνά και τα λαγκάδια ...να μας περάσουν και για τρελους αγκαλιά με την κεραία...?

Τώρα με τα χιαομι χωρίς 4g+ πως θα δούμε αν η wind το υποστηρίζει?

Εκεί είναι το θέμα και είναι θέμα της xiaomi

Το άλλο που σε κρατάει με το ζόρι στην b7 και δεν σε ρίχνει στην b20

Λογικά είναι θέμα wind

Πάντως αν δεν έχει μερίδιο και η χιαομι ...χέρι σε ευαγγέλιο δεν βάζω

 

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Miui 10 από Σεπτέμβρη μετά δε θα κράζετε άλλο...

Εκτός αν φλασαρετε άλλη rom κυρίως aosp όπως το Α1 και Α2 που κάνει κανονικά 2CA και 3CA αντίστοιχα...

Edit: στο lite είναι 2CA...

Link to comment
Share on other sites

Miui 10 από Σεπτέμβρη μετά δε θα κράζετε άλλο...

Εκτός αν φλασαρετε άλλη rom κυρίως aosp όπως το Α1 και Α2 που κάνει κανονικά 2CA και 3CA αντίστοιχα...

Edit: στο lite είναι 2CA...

Ρώτησα και devs αλλά δεν παίζει σε rn5,και σε καμία custom που δοκίμασα δεν παίζει αν δεν το υποστηρίζει η συσκευή όπως μου είπαν

Τώρα είμαι σε Αosip,έχω report από το netmonster για 2cc αλλά μόλις ζητήσεις data φεύγει

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και devs αλλά δεν παίζει σε rn5,και σε καμία custom που δοκίμασα δεν παίζει αν δεν το υποστηρίζει η συσκευή όπως μου είπαν

Τώρα είμαι σε Αosip,έχω report από το netmonster για 2cc αλλά μόλις ζητήσεις data φεύγει

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

 

Μάλιστα... Σε αυτό το μοντέλο έχω ακούσει αρκετά bug θέλει αλλαγή kernel...

Edit: δες αν έχει αλλαγή modem στο kernel μιας και παίξει 2CA...

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξεφύγει η συζήτηση, θα έλεγα.

ναι έχει ξεφύγει γιατι μιλάμε για το 4g τις wind

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δυστυχώς παρά τις καλές μετρήσεις προτιμά πρώτα Β7 μετά Β3 και μετά Β20...

Όταν θέλω να δω Β20 κάνω υπομονή μέχρι να κάνει timeout η Β3 ειδικά του Ευόσμου!!!

Λοιπόν τα Γιαννιτσά άνοιξαν και είναι ακόμα ανοιχτα το έβγαλα έτσι ξαφνικά έξω από την πατρίδα αλλά μέσα στη Βέροια δυστυχώς υπερισχύει η Σίνδος για Β20 και Εύοσμος για Β3 και κολλάει εκεί μετά...

Σε 2 λεπτά στέλνω εικόνες...

Edit:

https://ibb.co/gyB7iU

https://ibb.co/gjJniU

https://ibb.co/cfmUxp

https://ibb.co/gR2PV9

η συσκευή το προτιμά η ειναι η εντολή δικτύου τέτοια?

 

Γενικότερα ερώτημα για όλους έχει αναφερθεί μέχρι στιγμής παρόμοιο πρόβλημα σε voda cote Ευρώπη για Xiaomi????

 

(μπαλκόνι με wind δεν γίνετε γυρνάει σε 2600 με 120dbm αντί για 67 με 800)

Link to comment
Share on other sites

Το να μην κανει ca μια συσκευη σε μια περιοχη ενω αλλες στην ιδια περιοχη κανουν ειναι καθαρα θεμα συσκευης

Το να μην σε ριχνει σε αλλη μπαντα οταν αυτη που εισαι δεν εχει καλο σημα ειναι θεμα του δικτυου με μια υποσημειωση ομως οτι το ''θεμα ca'' πιθανως επηρεαζει και αυτο σε περιοχες που το δικτυο ειναι στημενο για aggregation αλλα η επιμαχη συνδεδεμενη συσκευη δεν το υποστηριζει

 

Σε μια περιοχη οπου δεν γινεται γενικοτερα ca,αν οι εναλλαγες μεταξυ των μπαντων δεν ειναι σωστες ειναι 100% ευθυνη του δικτυου

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι αυτά τα configurations είναι πανελλαδικά. Αν όντως υπήρχε πρόβλημα στο configuration θα το είχαν δει. Αυτό που ξεχνάς pan24 είναι το report μετρήσεων του τηλεφώνου. Αν το xiaomi λέει ότι έχω καλό snr το δίκτυο πως θα ξέρει να κάνει την αλλαγή; οκ μπορεί να ρίξει τα thresholds αλλά αν είναι bug της Baseband του τηλεφώνου γιατί να το κάνει; αν δεν δούμε logs εγώ δε λέω τίποτα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επιδόσεις δικτύου από Κέρκυρα

Βάτος Κέρκυρας 40/11 up/down

Γλυφάδα Κέρκυρα με αρκετή κίνηση 30/14

Έρμονες Κέρκυρα 62/16

Πλατεία Λιστόν Κέρκυρα με πολύ κίνηση 12/14

 

Αρκετό band 7. Ιδιαίτερα στην πόλη της Κέρκυρας. Κρατούσε το 4g σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις ακόμα και με όριακο σήμα.

 

Όλες οι παραπάνω μετρήσεις με roaming από Αγγλικο αριθμο. Πολύ καλό το δίκτυο, ξεπερναει σχεδόν σε ολες τις παραπάνω μετρήσεις την κόκκινη. Καλύτερη διαχείριση δικτύου σε σχέση με την πράσινη, καλύτερο ping, κανένα call drop και ανώτερη ποιότητα φωνής σε ολες τις συνθήκες

Link to comment
Share on other sites

Έχω τις ενστάσεις μου για το ping, ειδικότερα για το τεράστιο buffer bloat της Wind.

Σε load ανεβαίνει το latency πάνω από τα 800ms, ενώ της Cosmote δεν πάει πάνω από 220ms.

Μπορείτε να το τεστάρετε με το fast.com app, επιλέγοντας τις extra μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τις ενστάσεις μου για το ping, ειδικότερα για το τεράστιο buffer bloat της Wind.

Σε load ανεβαίνει το latency πάνω από τα 800ms, ενώ της Cosmote δεν πάει πάνω από 220ms.

Μπορείτε να το τεστάρετε με το fast.com app, επιλέγοντας τις extra μετρήσεις.

 

Ποια είναι η εκτίμηση σου για το πρόβλημα; στο radio ή στο core? Αν είναι στο radio θεωρώ ότι θα έπρεπε να αγοράσουν κάποιο feature από Huawei για να pushaρει τον scheduler όταν έχει load. Αν είναι στο core τότε θέλει bandwidth.

Στο Πηλιο πάντως που παίζει με οπτικές κατά κύριο λόγο δεν είδα latency under load. Άρα να υποθέσω Core?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάρπαθο τα πράγματα είναι καλά..μπάντα 800αρα..Στο ανατολικό σημείο τα πάει αρκετά καλά..Στο δυτικό έχει θεματάκια..Σαρία...Δυστυχώς καθόλου σήμα..καμία εταιρία..Η wind έπιανε που και που οριακό 4g ενώ gprs δεν.είχε..Αλλά ήταν αδύνατο να ανοίξει το οτιδήποτε..

Στην πόλη στο κέντρο μόλις τωρα..12 με 7 ..

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Έχω τις ενστάσεις μου για το ping, ειδικότερα για το τεράστιο buffer bloat της Wind.

Σε load ανεβαίνει το latency πάνω από τα 800ms, ενώ της Cosmote δεν πάει πάνω από 220ms.

Μπορείτε να το τεστάρετε με το fast.com app, επιλέγοντας τις extra μετρήσεις.

 

Μου φαίνεται ότι αυτή η εφαρμογή είναι μούφα. Εκτός του ότι κάνει τεστ σε σέρβερς του εξωτερικού, σε 50αρι VDSL μου δείχνει 10 Mbps... :p

 

Δυστυχώς δεν έχω MB στην Q για να δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πρόβλημα. Απλά επειδή είναι σύνδεση με εξωτερικό, εάν είναι μάπα και η διεθνής διασύνδεση του εκάστοτε παρόχου, τότε ναι, θα δεις και 10Mbit σε VDSL.

 

Bw6ZxVw.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πρόβλημα. Απλά επειδή είναι σύνδεση με εξωτερικό, εάν είναι μάπα και η διεθνής διασύνδεση του εκάστοτε παρόχου, τότε ναι, θα δεις και 10Mbit σε VDSL.

 

Bw6ZxVw.png

 

Της WIND σίγουρα οι διεθνείς διασυνδέσεις είναι μάπα... Έχει υψηλά Ping σε κινητή και σταθερή.

 

Του ΟΤΕ όμως, δε νομίζω... Τεσπα, δεν πιστεύω ότι η εφαρμογή Fast είναι αξιόπιστη για μετρήσεις στη χώρα μας.

Link to comment
Share on other sites

 

Γενικότερα ερώτημα για όλους έχει αναφερθεί μέχρι στιγμής παρόμοιο πρόβλημα σε voda cote Ευρώπη για Xiaomi????

 

Εχει ακουστεί κάτι μέχρι Τώρα?

 

Είναι μια ερώτηση που θα μας βοηθήσει να πλησιάσουμε περισσότερο στην σωστή απάντηση.

 

Και είναι και μια ερώτηση που πρέπει να απαντηθεί μιας και η εταιρία κάνει θραύση αυτή την στιγμή και ο αριθμός των ενδιαφερόμενων είναι μεγάλος.

 

Μήπως επειδή η συσκευή είναι φτιαγμένη για ca και το έχουν κόψει δημιουργεί το πρόβλημα?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Εχει ακουστεί κάτι μέχρι Τώρα?

 

Είναι μια ερώτηση που θα μας βοηθήσει να πλησιάσουμε περισσότερο στην σωστή απάντηση.

 

Και είναι και μια ερώτηση που πρέπει να απαντηθεί μιας και η εταιρία κάνει θραύση αυτή την στιγμή και ο αριθμός των ενδιαφερόμενων είναι μεγάλος.

 

Μήπως επειδή η συσκευή είναι φτιαγμένη για ca και το έχουν κόψει δημιουργεί το πρόβλημα?

 

1) Η εταιρεία είναι άγνωση στις περισσότερες Ευρωπαϊκές αγορές. Στο λέω με κάθε ειλικρίνια, η Ελλάδα είναι η μόνη ευρωπαϊκή χώρα που έχω δει ΧΙΑΟΜΙ. Έχω δει 2 ΧΙΑΟΜΙ σε όλη τη Σουηδία, και 1 σε όλη τη Δανία. Αυτό δεν έχει να κάνει με το αν είναι καλή εταιρεία ή όχι - κατά την άποψή μου είναι καλή - αλλά με το αν έχει αγορά στην Ευρώπη. Και δεν έχει.

2) Σου έχουμε εξηγήσει ότι ένα δίκτυο βασικό layer την 800 όταν βάζει 2600 συνήθως βασίζεται στο report του κινητού για να κάνει αλλαγή. Αν το κινητό σου λέει ότι μπορεί να αποδιαμορφώσει καλά το σήμα δε περιμένει το δίκτυο να έχει 50% BLER για να σε διώξει με τις κλωτσιές. Αυτό που θα μπορούσε να κάνει η Wind είναι να γίνει πιο αυστηρή και να μειώσει το threshold στο τι θεωρείται καλή λήψη. Σε καμία περίπτωση δεν είναι λάθος, αλλιώς θα είχε γεμίσει το φόρουμ από ανθρώπους που δε μπορούνε να σερφάρουν. Δεν έχω τέτοια εικόνα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εσυ έλεγες οτι τα κινητά ειναι χαζές συσκευές που στέλνουν στατιστικά στο δίκτυο.

 

Ποιός ο λόγος να δημιουργήσει η εταιρία τέτοιο θέμα στα κινητά να στέλνουν λάθος στοιχεία??

Το έκανε καμιά αλλη και κέρδισε κάτι?

 

1) Η

2) Σου έχουμε εξηγήσει ότι ένα δίκτυο βασικό layer την 800 όταν βάζει 2600 συνήθως βασίζεται στο report του κινητού για να κάνει αλλαγή. Αν το κινητό σου λέει ότι μπορεί να αποδιαμορφώσει καλά το σήμα δε περιμένει το δίκτυο να έχει 50% BLER για να σε διώξει με τις κλωτσιές. Αυτό που θα μπορούσε να κάνει η Wind είναι να γίνει πιο αυστηρή και να μειώσει το threshold στο τι θεωρείται καλή λήψη.

 

 

... έχει αναφερθεί και σε άλλο πάροχο να μένει στην "χειρότερη" μπάντα?

έχει mixtri??

Τώρα που τα βλέπεις μαζεμένα μήπως πρέπει να το αξιολογήσεις καλύτερα??

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Έχω και Vodafone και Wind (Q) στην ίδια συσκευή xiaomi. Ασχέτως CA βλέπω ότι στην Voda η εναλλαγή από Β3 σε Β20 γίνεται ομαλά χωρίς πρόβλημα όταν το σήμα της Β3 είναι χαμηλό ενώ στην Wind έχω το πρόβλημα που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ που με πετάει από Β7 σε Edge και αργεί να επανέλθει σε 4G. Και μιλάμε για κεραίες στην Wind B7 και Β20 που είναι στον ίδιο ιστό σύμφωνα με το cell id. Αν έφταιγε η συσκευή και όχι το configuration του δικτύου δεν θα έπρεπε να μου κάνει το ίδιο και στην κόκκινη; Ζήτω συγνώμη από τους διαχειριστές για την σύγκριση δικτύων αλλά έπρεπε να τονίσω ότι το πρόβλημα που αναφέρεται στις τελευταίες 2-3 σελίδες του θέματος είναι θέμα δικτύου και όχι συσκευής.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντήσω γαι τον mixtri μιας και νοιώθω κάποια απο αυτα που εξηγεί θα πω/βγάλω το συμπέρασμα ότι ναι μεν δεν είναι λάθος η wind (στα χαρτιά) όπως το έχει στήσει αλλα οι άλλοι ειναι ακόμα περισσότερο σωστοί στην πράξη.

 

Σου αρέσει αυτό mixtri?

Ίσως να συμβαίνει και αυτό. Δεν είναι έτσι?

Γιατί για να βγάλουμε σωστότερο συμπέρασμα δεν υπάρχει περίπτωση, τόοοσα στοιχεία αλλά και διάθεση .

 

Εγω τουλάχιστον δεν μπορώ να παραδεχτω οτι φταίει μόνο η Xiaomi.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Εσυ έλεγες οτι τα κινητά ειναι χαζές συσκευές που στέλνουν στατιστικά στο δίκτυο.

 

Ποιός ο λόγος να δημιουργήσει η εταιρία τέτοιο θέμα στα κινητά να στέλνουν λάθος στοιχεία??

Το έκανε καμιά αλλη και κέρδισε κάτι?

 

έχει mixtri??

Τώρα που τα βλέπεις μαζεμένα μήπως πρέπει να το αξιολογήσεις καλύτερα??

 

Δε μπορείς να κάνεις το σχεδιασμό του δικτύου με βάση λανθασμένες μετρήσεις συσκευών. Φυσικά μπορείς να είσαι proactive και να μειώνεις τα thresholds.

Το τι μπορεί να κερδίζει από τόσο χαμηλά thresholds. Well, αν πούμε ότι κερδίζει και 5% χωρητικότητα σε σημεία με οριακή Β7 είναι πολύ καλά! Όταν φυσικά αλλάζεις την εικόνα του δικτύου σου για legacy devices τότε είναι λάθος, αλλά δε μπορεί να μην το έχουν δει αυτό στα ΚΡΙs. Η εικόνα που έχει εσύ για το δίκτυο μπορεί να είναι πολύ διαφορετική από κάποιον που στέκεται δίπλα σου με άλλη συσκευή. Πόσο μάλλον σε δικτυακό τομέα που μαζεύουν στατιστικά για όλους τους χρήστες και εσύ είσαι σταγόνα στον ωκεανό. Βέβαια με τα κατάλληλα ΚΡΙs θα σε βρούνε και εσένα που μάλλον δεν αντιπροσωπεύεις περισσότερο από 1e10-100000000000 της κίνησης :)

 

 

@Dimos_Vav, εγώ δέχομαι ότι όσοι έχετε συγκεκριμένη συσκευή με συγκεκριμένη baseband (προφανώς μιλάμε για official rom) έχετε το συγκεκριμένο πρόβλημα που περιγράφεται. Όμως μπορείς να μου δώσεις μια εικόνα για άλλες συσκευές; Γιατί αν σου δουλεύουν άλλες συσκευές και η Wind θα σου πει ότι φταίει η συσκευή σου... Γιατί δεν πιέζετε τη ΧΙΑΟΜΙ να ενεργοποιήσει aggregation; Το πιο απλό.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι πολύ απλή... Έπρεπε στα Χανιά να είχε Β3 και θα κλείδωνε ακόμα και στις χειρότερες περιπτώσεις πάντα σε Β3...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...