Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος ΙΙ


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, δεν είμαι νέο μέλος απλά είχα πρόβλημα με το email και γι'αυτόν τον λόγο έκανα καινούργιο account.. Τέλος πάντων έχω το 920 εδώ και έναν μήνα περίπου και έχω πρόβλημα με τον ΙΕ, πχ όταν πατάω να ανοίξουν οι κατηγορίες στο (γνωστό shop) αυτές απλά εμφανίζονται και κλείνουν !! Ξέρει κανείς σας γιατί ? Έχω δοκιμάσει και με άλλους browser αλλά τα ίδια... :(
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά, δεν είμαι νέο μέλος απλά είχα πρόβλημα με το email και γι'αυτόν τον λόγο έκανα καινούργιο account.. Τέλος πάντων έχω το 920 εδώ και έναν μήνα περίπου και έχω πρόβλημα με τον ΙΕ, πχ όταν πατάω να ανοίξουν οι κατηγορίες στο (γνωστό shop) αυτές απλά εμφανίζονται και κλείνουν !! Ξέρει κανείς σας γιατί ? Έχω δοκιμάσει και με άλλους browser αλλά τα ίδια... :(

 

Είναι θέμα κατασκευής του site και ασυμβατότητας με τον IE!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Μόλις πρόσφατα αντικατέστησα την οθόνη του κινητού με καινούρια καθώς η παλιά εμφάνισε το γνωστό πρόβλημα με την κάθετη γραμμή. Για το οποίο όπου και αν έψαξα όλοι έλεγαν για αντικατάσταση καθώς με hard reset δεν γίνεται τίποτα.

Λοιπόν, το πρόβλημα μου είναι ότι η καινούρια οθόνη λειτουργεί απροβλημάτιστα αλλά έχει σημαντικά χαμηλή φωτεινότητα.

Δηλαδή, είναι τόσο χαμηλή που φέρνω το κινητό μπροστά στα μάτια μου για να δω. Και μιλάμε για το 920, που διακρίνεται για τη φωτεινότητα της οθόνης του.

Για να δώσω μια εικόνα στους κατόχους, ενώ το έχω ρυθμισμένο στο "Υψηλή" με απενεργοποιημένη την εξοικονόμηση μπαταρίας και τον αυτόματο φωτισμό, είναι σαν να βρίσκεται σε "Μεσαία" προς "Χαμηλή" φωτεινότητα. Τεράστια διαφορά.

Δεν ξέρω τι συμβαίνει. Ξαναλέω ότι λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Έψαξα στο wpcentral και κάποιος ανέφερε ότι είναι από την "μάνα" της με χαμηλό backlight. Ισχύει?

Επίσης, ένα μικροθεματάκι υπάρχει κατά την κλήση όπου η οθόνη μαυρίζει και δεν ανταποκρίνεται με αποτέλεσμα να μην μπορώ να πληκτρολογήσω κάτι ή να τερματίσω την κλήση.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Μόλις πρόσφατα αντικατέστησα την οθόνη του κινητού με καινούρια καθώς η παλιά εμφάνισε το γνωστό πρόβλημα με την κάθετη γραμμή. Για το οποίο όπου και αν έψαξα όλοι έλεγαν για αντικατάσταση καθώς με hard reset δεν γίνεται τίποτα.

Λοιπόν, το πρόβλημα μου είναι ότι η καινούρια οθόνη λειτουργεί απροβλημάτιστα αλλά έχει σημαντικά χαμηλή φωτεινότητα.

Δηλαδή, είναι τόσο χαμηλή που φέρνω το κινητό μπροστά στα μάτια μου για να δω. Και μιλάμε για το 920, που διακρίνεται για τη φωτεινότητα της οθόνης του.

Για να δώσω μια εικόνα στους κατόχους, ενώ το έχω ρυθμισμένο στο "Υψηλή" με απενεργοποιημένη την εξοικονόμηση μπαταρίας και τον αυτόματο φωτισμό, είναι σαν να βρίσκεται σε "Μεσαία" προς "Χαμηλή" φωτεινότητα. Τεράστια διαφορά.

Δεν ξέρω τι συμβαίνει. Ξαναλέω ότι λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Έψαξα στο wpcentral και κάποιος ανέφερε ότι είναι από την "μάνα" της με χαμηλό backlight. Ισχύει?

Επίσης, ένα μικροθεματάκι υπάρχει κατά την κλήση όπου η οθόνη μαυρίζει και δεν ανταποκρίνεται με αποτέλεσμα να μην μπορώ να πληκτρολογήσω κάτι ή να τερματίσω την κλήση.

 

Ελαττωματικό ανταλλακτικό ή κακή τοποθέτηση. Πήγαινέ το για αλλαγή οθόνης το ταχύτερο!

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Φίλε αφού παιδεύτηκα κι εγώ πολύ με αυτο τοπρόβλημα, τελικά βρήκα τη λύση, η οποία μάλιστα ήταν υπερβολικά απλή! Χωρίς επιπλέον προγράμματα στον υπολογιστή ή στο κινητό.

 

-Συνδέεις το κινητό στον υπολογιστή με USB.

-Mπαίνεις στο φάκελο Music,

-Φτιάχνεις ένα φάκελο για τα mp3 σου (ας πουμε ότι τον ονομάζεις MP3).

-Αντιγράφεις σε αυτό το φάκελο τα αρχεία σου, βάζοντας κάθε άλμπουμ στο δικό του φάκελο με το αντίστοιχο όνομα.

-Μπαίνεις σε κάθε φάκελο και δημιουργείς μια λίστα.

πχ. Ας πούμε ότι είσαι στο φάκελο ενός συγκεκριμένου άλμπουμ. Πατάς Ctrl+A για να επιλέξεις όλα τα κομμάτια. Κάνεις δεξί κλίκ επάνω στο πρώτο και επιλέγεις Create Playlist. Της δίνεις το όνομα του φακέλου. Είσαι έτοιμος.

-Ακολουθείς την ίδια διαδικασία για κάθε φάκελο-αλμπουμ.

-Μέσα από το μενού Λίστες θα βλέπεις κανονικά όλες τις λίστες που έχεις δημιουργήσει!

 

Πρόσεξε μόνο δύο μπαγκιές:

1 - Αφού δημιουργήσεις μια λίστα και την ονομάσεις, το όνομα της θα ξαναγίνει New playslist. Μη σε προβληματίσει αυτό μιας και το τηλέφωνο θα τη δει κανονικά με το όνομα που της έδωσες εσύ. Ακομα και αν το αποσυνδέσεις από τον υπολογίστη και το ξανασυνδέσεις θα δέιχνει πάλι το ίδιο πράγμα αλλά θα λειτουργεί κανονικά μέσα από το μενού λίστες της εφαρμογής Μουσική και Video.

2 - Αν το όνομα του φακέλου του άλμπουμ περιλαμβάνει ειδικούς χαρακτήρες οπως το"&", δε θα σε αφήσει να φτιάξεις λίστα. Μετονόμασε το φάκελο και αφάιρεσε τους χαρακτήρες αυτούς.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα. Κι εγώ έφαγα πολλές ώρες με διάφορα προγράμματα μέχρι να καταλήξω τελικά σε αυτη τη λύση.

Καλή επιτυχία. :D

 

Τελικά σήμερα άνοιξα το Pc και δοκίμασα την λύση σου. Απλά τέλεια. Με έσωσε. Σε ευχαριστώ πολύ;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ελαττωματικό ανταλλακτικό ή κακή τοποθέτηση. Πήγαινέ το για αλλαγή οθόνης το ταχύτερο!

 

Βασικά, έβγαλα και ξαναέβαλα την οθόνη 3 φορές.

Πώς όμως είναι ελαττωματικό προϊόν από τη στιγμή που λειτουργεί απροβλημάτιστα?

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Πώς όμως είναι ελαττωματικό προϊόν από τη στιγμή που λειτουργεί απροβλημάτιστα?

Την έλλειψη φωτεινότητας δεν τη λες απροβλημάτιστη λειτουργία.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την έλλειψη φωτεινότητας δεν τη λες απροβλημάτιστη λειτουργία.....

 

Θα το προσπαθήσω τότε για δεύτερη αντικατάσταση.

Απλά ήθελα να ρωτήσω εδώ πρώτα μήπως είναι θέμα software ή χρειάζεται κάποιο tweak.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ακούω και λέτε πιο πίσω για την κάμερα που όταν τραβάς μια φωτογραφία, εμφανίζει μια φωτογραφία κανονική και μια πιο μικρή... Που την είδατε τη πιο μικρή; Δε σας πιάνω...

 

Υ.Γ. Ευχαριστημένοι απο την αναβάθμιση της Κάμερας;; (Nokia Camera).. Εμένα μου τη σπάει που δεν έχει επιλογή απενεργοποίησης του φωτισμού εστίασης... Ειδικά αν θες να τραβήξεις κανενα κλοο στα κρυφά θα σε πάρουν χαμπάρι (παράδειγμα έδωσα :p )

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ακούω και λέτε πιο πίσω για την κάμερα που όταν τραβάς μια φωτογραφία, εμφανίζει μια φωτογραφία κανονική και μια πιο μικρή... Που την είδατε τη πιο μικρή; Δε σας πιάνω...

 

Υ.Γ. Ευχαριστημένοι απο την αναβάθμιση της Κάμερας;; (Nokia Camera).. Εμένα μου τη σπάει που δεν έχει επιλογή απενεργοποίησης του φωτισμού εστίασης... Ειδικά αν θες να τραβήξεις κανενα κλοο στα κρυφά θα σε πάρουν χαμπάρι (παράδειγμα έδωσα :p )

 

η ρύθμιση για την εστίαση είναι στις ρυθμίσεις πλέον...

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Θα το προσπαθήσω τότε για δεύτερη αντικατάσταση.

Απλά ήθελα να ρωτήσω εδώ πρώτα μήπως είναι θέμα software ή χρειάζεται κάποιο tweak.

 

Δε νομίζω οτι είναι θέμα tweak. Πήγαινέ το για έλεγχο το συντομότερο.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή βοήθεια παιδιά! Δεν λειτουργεί πουθενά η περιστροφή οθόνης , ούτε στον browser , ούτε στις φωτογραφίες , ούτε πουθενά , έψαξα στις ρυθμισεις συστήματος και εφαρμογών και δεν βρήκα να έχει κάποια επιλογή...
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή βοήθεια παιδιά! Δεν λειτουργεί πουθενά η περιστροφή οθόνης , ούτε στον browser , ούτε στις φωτογραφίες , ούτε πουθενά , έψαξα στις ρυθμισεις συστήματος και εφαρμογών και δεν βρήκα να έχει κάποια επιλογή...

 

 

 

 

 

 

Το είχα πάθει και εγώ αυτό φίλε μου!!!Έκανα ένα σοφτ ρεσέτ και έστρωσε(volume down + power key)

Link to comment
Share on other sites

Με soft reset επανήλθε το rotation,οπότε ευχαριστώ...αλλά μετά απο μια ώρα πάλι τα ίδια οπότε πάλι soft reset...κάτι δεν πάει καλά..
Link to comment
Share on other sites

Με soft reset επανήλθε το rotation,οπότε ευχαριστώ...αλλά μετά απο μια ώρα πάλι τα ίδια οπότε πάλι soft reset...κάτι δεν πάει καλά..

 

Και σε εμένα μου το κάνει αυτό ενίοτε. Με hard reset επανέρχεται συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εχω το εξης θεμα το οποιο δεν ξερω αν εχει ηδη αναφερθει.

Οταν το τηλεφωνο ειναι σε κληση και το εχουμε στο αυτι μας δεν θα επρεπε να κλεινει η οθονη? Νομιζω οτι αυτο γινοταν, αλλα οχι πια και δεν ξερω το γιατι. Οποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Κατήργησα την battery app και πλέον το κινητό και περισσότερο κρατάει, και δεν παρουσιάζει ανώμαλη συμπεριφορά στο θέμα ενέργειας.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.μια ερώτηση γιατι κοντεύω να τρελαθώ!πριν δυο μέρες ακριβως το Lumia 920 που έχω σταμάτησε να βγαζει ήχο.ουτε στις κλήσεις,ούτε στα μηνύματα,ούτε στις ειδοποιήσεις!δοκίμασα τα πάντα,έκανα ότι τύπο reset υπάρχει με αποτέλεσμα να χάσω κ το amber update που είχα ήδη κ να καταλήξω με μια μη λειτουργησιμη συσκευή!αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.μια ερώτηση γιατι κοντεύω να τρελαθώ!πριν δυο μέρες ακριβως το Lumia 920 που έχω σταμάτησε να βγαζει ήχο.ουτε στις κλήσεις,ούτε στα μηνύματα,ούτε στις ειδοποιήσεις!δοκίμασα τα πάντα,έκανα ότι τύπο reset υπάρχει με αποτέλεσμα να χάσω κ το amber update που είχα ήδη κ να καταλήξω με μια μη λειτουργησιμη συσκευή!αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.ευχαριστώ

 

Τι έννοείς φίλε μου έχασες το amber update? Αυτό δε γίνεται... όταν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κρατά το υφιστάμενο περασμένο λογισμικό και απλά επανέρχεται στις default ρυθμίσεις..

Είσαι σίγουρος έκανες τη διαδικασία κανονικά? πήγαινε στα settings - about και πάτησε εκεί που λέει "reset your phone".

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ αυτό νόμιζα φίλε αλλα δεν!το έκανα ήδη κ ειμαι στην έκδοση λογισμικού πριν το amber update!το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι εντελώς ξαφνικά η συσκευή δεν έχει ήχο!λειτουργεί κανονικα(δεχομαι κ κάνω κλήσεις,μηνύματα,κτλ)αλλα δεν χτυπάει καν ότι κ αν έχω δοκιμάσει!
Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ αυτό νόμιζα φίλε αλλα δεν!το έκανα ήδη κ ειμαι στην έκδοση λογισμικού πριν το amber update!το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι εντελώς ξαφνικά η συσκευή δεν έχει ήχο!λειτουργεί κανονικα(δεχομαι κ κάνω κλήσεις,μηνύματα,κτλ)αλλα δεν χτυπάει καν ότι κ αν έχω δοκιμάσει!

 

Εφόσον έχεις δοκιμάσει και με hard reset και δεν έγινε κάτι, τότε μάλλον πρόκειται για corrupted firmware ή κάποιο hardware problem και πρέπει να το γυρίσεις πίσω για service..

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή βοήθεια παιδιά! Δεν λειτουργεί πουθενά η περιστροφή οθόνης , ούτε στον browser , ούτε στις φωτογραφίες , ούτε πουθενά , έψαξα στις ρυθμισεις συστήματος και εφαρμογών και δεν βρήκα να έχει κάποια επιλογή...

 

Kαι σε μενα το ιδιο απο το πρωι...Καλα ρε *******, τοσα λεφτα τηλεφωνο κ αμεσως στραβες? Δεν λεω οτι ειναι κατι σημαντικο, αλλα κ λυσεις τυπου soft reset καθε τρεις κ λιγο, με λιγα λογια αλχημειες, δεν νομιζω οτι ταιριαζουν στο ονομα nokia..

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άκυρο, αλλά ίσως χρήσιμο να το ξέρουμε.Έπαιζα Soulcraft και το κίνητό κόλλησε. Δεν έκανε shutdown με τίποτα και φυσικά δε μπορείς να βγάλεις την μπαταρία.

 

Πατώντας το κάτω πλήκτρο έντασης και το power button για 10 sec κάνει force shutdown. Πάλι καλά γιατί δεν ήθελα να περιμένω μέχρι να ξεφορτίσει.

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...