Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι ακριβώς...χρεώνει επιπλεον υπηρεσίες που α΄λλοι προσφέρουν δωρεάν και δεν συνοδεύεται από καλουδια, όπως άλλα...

 

Και πάλι, κοιτώντας τη φτηνοτερη τιμή του κινητού μόνο την καλύτερη τιμή έχει το pandawill με το κουπόνι της τρέχουσας εορτής που δίνει.

204.99$ το P780

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βασικά να το θέσω αλλιώς...ψάχνω κινητό τετραπύρηνο με 1 γίγα μνήμης 4.5 - 5.0" ιντσες και με OTG

- Χαμηλή κατηγορία τιμής μέχρι 160$: Doogee DG500 vs ZTE V967s

- Υψηλή κατηγορία τιμής μέχρι 230$: Lenovo P780

 

Το Doogee ξεχνα το.Δεν τ αξιζει τα χρηματα του.Δες Huawei G610s και Xiaomi Hogmi.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το Doogee ξεχνα το.Δεν τ αξιζει τα χρηματα του.Δες Huawei G610s και Xiaomi Hogmi.

 

Το Xiaomi Hogmi είναι όντως κινητάρα. Από τα λίγα σε αυτή την κατηγορία τιμής που με ψήνουν.

Βέβαια εγώ έχω ένα θέμα και ψάχνω και το SAR στα κινητά και τα κινέζικα δεν φαίνεται να τα πηγαίνουν πολύ καλά εδω, με εξαίρεση ίσως τη ΛΕΝΟΒΟ.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Το Xiaomi Hogmi είναι όντως κινητάρα. Από τα λίγα σε αυτή την κατηγορία τιμής που με ψήνουν.

Βέβαια εγώ έχω ένα θέμα και ψάχνω και το SAR στα κινητά και τα κινέζικα δεν φαίνεται να τα πηγαίνουν πολύ καλά εδω, με εξαίρεση ίσως τη ΛΕΝΟΒΟ.

 

Παναγιώτης

 

εαν θυμαμαι καλα 0.96 φιλε

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πρωτεινα και zte v975 geek,πολυ καλο φαινεται και παρα πολυ καλη τιμη ~200$ ,και οι αποψεις οσον το παρελαβαν στο φορουμ το ιδιο λενε.

Σε ενα topic του xda που διαβασα αναφεροταν sar μικροτερο απο 0.6.

Link to comment
Share on other sites

Προτεινετε για γνωστη μικροτερο απο 4 ιντσες, απροβληματιστο, κατα προτιμηση με καλουτσικη καμερα. Δεν την νοιαζουν εκδοσεις ανδροιδ αναλυσεις κλπ Θα το σεταρω πριν το παρει αλλα καλο ειναι να μην ειναι πχ Doogee να θελει 10 ρυθμισεις πριν το παρει..

Επισης οσο πιο γνωστη μαρκα τοσο το καλυτερο αλλιως θα χρειαστουμε ψηστηρι για thl κλπ δηλ ενα αξιοπρεπες lenovo στα 100Ε θα ηταν οτι πρεπει.

Και με αυτο σας ειπα και το διαθεσιμο ποσο..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας! Προσπαθω να βοηθησω εναν φιλο στην ευρεση ενος οικονομικου, αλλα καλου κινεζινου android, καθως εκεινος εχει σχεδον μηδενικο ελευθερο χρονο. Διαβαζοντας αρκετα πραγματα εδω μεσα, ομολογω πως...μαλλον "πελαγωσα" και επειδη δεν ειμαι και τοοοσο εξοικειωμενη με την μεταιχμιακη τεχνολογια (αν και πολυ περισσοτερο απο αλλες γυναικες), χρειαζομαι την συνδρομη σας. Ενδιαφερεται για το Star W450 MTK6582, αλλα προσεξα πως υπαρχουν αρκετες αναφορες για ανυπαρκτο/κακο GPS. Τι ισχυει τελικα? Δεν εχει να διαθεσει πολλα χρηματα, εκει καπου στα 80-100 ευρω (αντε και λιγο παραπανω αν αξιζει τον κοπο) και τα βασικα χαρακτηριστικα του κινητου που ψαχνει (απο οσα συγκρατησα) ειναι: οθονη 4.5, (ει δυνατον να μην χαραζεται, gorila? ρετινης? ετσι λεγονται?), με καλες γωνιες (οχι απαραιτητα IPS), χωρις φαρδυ πλαισιο που μεγαλωνει το τελικο μεγεθος της συσκευης, τετραπυρηνο επεξεργαστη τουλαχιστον 1.3 GHz, 1GB RAM, Android 4.2.2, MΠΑΤΑΡΙΑ 2.200 mAh, εμπροσθια καμερα τουλαχιστον 8MP,οπισθια καμερα 2 και φλας βεβαια, ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ αξιοπιστο GPS (που λειτουργει αψογα, χωρις μπλοκαρισματα, κολληματα, παρεκλισεις), dual sim, 3G, καλη -οπτικα και οχι μονον κατασκευη, υποστηριξη πολλων γλωσσων και γενικα, λιγο πολυ τα χαρακτηριστικα του Star W450 MTK6582 ή ακομη ανωτερα, αρκει να μην ξεφευγει πολυ το κοστος... Please λιγη βοηθεια, γιατι...εγω θα βγαλω το φιδι απο την τρυπα και δεν εχω το κουραγιο να ψαχνω για μερες..! Και βεβαια, αναφερετε μου ενα φερεγγυο καταστημα για να αγορασει (π.χ.geekbuying.com). Χιλια ευχαριστω - thanks a lot guys!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας! Προσπαθω να βοηθησω εναν φιλο στην ευρεση ενος οικονομικου, αλλα καλου κινεζινου android, καθως εκεινος εχει σχεδον μηδενικο ελευθερο χρονο. Διαβαζοντας αρκετα πραγματα εδω μεσα, ομολογω πως...μαλλον "πελαγωσα" και επειδη δεν ειμαι και τοοοσο εξοικειωμενη με την μεταιχμιακη τεχνολογια (αν και πολυ περισσοτερο απο αλλες γυναικες), χρειαζομαι την συνδρομη σας. Ενδιαφερεται για το Star W450 MTK6582, αλλα προσεξα πως υπαρχουν αρκετες αναφορες για ανυπαρκτο/κακο GPS. Τι ισχυει τελικα? Δεν εχει να διαθεσει πολλα χρηματα, εκει καπου στα 80-100 ευρω (αντε και λιγο παραπανω αν αξιζει τον κοπο) και τα βασικα χαρακτηριστικα του κινητου που ψαχνει (απο οσα συγκρατησα) ειναι: οθονη 4.5, (ει δυνατον να μην χαραζεται, gorila? ρετινης? ετσι λεγονται?), με καλες γωνιες (οχι απαραιτητα IPS), χωρις φαρδυ πλαισιο που μεγαλωνει το τελικο μεγεθος της συσκευης, τετραπυρηνο επεξεργαστη τουλαχιστον 1.3 GHz, 1GB RAM, Android 4.2.2, MΠΑΤΑΡΙΑ 2.200 mAh, εμπροσθια καμερα τουλαχιστον 8MP,οπισθια καμερα 2 και φλας βεβαια, ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ αξιοπιστο GPS (που λειτουργει αψογα, χωρις μπλοκαρισματα, κολληματα, παρεκλισεις), dual sim, 3G, καλη -οπτικα και οχι μονον κατασκευη, υποστηριξη πολλων γλωσσων και γενικα, λιγο πολυ τα χαρακτηριστικα του Star W450 MTK6582 ή ακομη ανωτερα, αρκει να μην ξεφευγει πολυ το κοστος... Please λιγη βοηθεια, γιατι...εγω θα βγαλω το φιδι απο την τρυπα και δεν εχω το κουραγιο να ψαχνω για μερες..! Και βεβαια, αναφερετε μου ενα φερεγγυο καταστημα για να αγορασει (π.χ.geekbuying.com). Χιλια ευχαριστω - thanks a lot guys!!

 

Με αυτά τα χρήματα, δύσκολο.

Καταρχήν δεν βρίσκεις με καλή κάμερα, δεν βρίσκεις με gorilla glass και δύσκολο με τόσο μεγάλη μπαταρία.

Τα μόνα που μου έρχονται στο μυαλό είναι Thl W100s και Zopo ZP700 (4,7'') για το W450 διαβάζεις και η ίδια ότι έχει όλα όσα θες, αλλά κοίτα στο νήμα του τι προβλήματα έχουν οι κάτοχοί του.

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρεσεις την gorilla glass τοτε και το thl t5s εχει μια χαρα τιμη και χαραχτηριστικα.

http://www.to2c.com/thl-t5s-with-leather-case.html

Ερχομαστε.Ενωση 1924.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ντιπ noname και όταν θα έρθει η κακιά η ώρα, θα βγαίνετε και θα λέτε παιδιά καμιά ROM να ρίξω, γιατί μου κάνει το χ και το ψ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας! Προσπαθω να βοηθησω εναν φιλο στην ευρεση ενος οικονομικου, αλλα καλου κινεζινου android, καθως εκεινος εχει σχεδον μηδενικο ελευθερο χρονο. ...

ΜΑκριά από το Star και ότι άλλο να είναι

Τελικά καλύτερα να δίνεις 30€ παραπάνω και να ξενοιάζεις :)

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα εχθες ενα Lenovo A376 απο το Minideal.net . Εχει τα θεματακια του, π.χ αν διαστηματα αλλαζει το theme αλλα το βασικοτερο ειναι το "τρεμουλο" στην οθονη, σαν να ειναι το refresh rate χαμηλο.... μπορω να κανω κατι ? Εχουν και πρωτοχρονιες στην Κινα και δεν ειναι κανεις στο site...
Link to comment
Share on other sites

http://www.merimobiles.com/mlais-mx28-5inch-smartphone_p/meri8465.htm εχει Gorilla Glass.κανει τιμη 85 ευρω

 

Εξαιρετικό εύρημα...δεν παίζεται από άποψη value for money...αν δεν διαλύεται στο χέρι σου, θα είναι εξαιρετικό

- otg

- gorilla glass

- περισσότεροι αισθητήρες

Link to comment
Share on other sites

http://www.merimobiles.com/mlais-mx28-5inch-smartphone_p/meri8465.htm εχει Gorilla Glass.κανει τιμη 85 ευρω

 

Δώστε 20-30€ παραπάνω και πάρτε το zopo 700,αυτό που κοιτάτε είναι εντελώς άγνωστο και δεν υπάρχει υποστήριξη, είναι κρίμα για 30 να βαράτε το κεφάλι σας

Link to comment
Share on other sites

Δώστε 20-30€ παραπάνω και πάρτε το zopo 700,αυτό που κοιτάτε είναι εντελώς άγνωστο και δεν υπάρχει υποστήριξη, είναι κρίμα για 30 να βαράτε το κεφάλι σας

Εδώ υπάρχει και ρομ!!

http://www.needrom.com/mobile/mlais-mx28/

http://www.mlais.com/

 

εξαιρετικό το ΖΟΡΡΟ, αλλα με μικρή μπαταρία...γενικά βρίσκω ωραία κινητά από άποψη χαρακτηριστικών, αλλά "ξεπουλάνε" τη μπαταρία....

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχει και ρομ!!

http://www.needrom.com/mobile/mlais-mx28/

http://www.mlais.com/

 

εξαιρετικό το ΖΟΡΡΟ, αλλα με μικρή μπαταρία...γενικά βρίσκω ωραία κινητά από άποψη χαρακτηριστικών, αλλά "ξεπουλάνε" τη μπαταρία....

 

Μια χαρά είναι η μπαταρία, έχει πολύ καλή διαχείριση η rom.

Το πήρα για φίλο και συγκεκριμένα σήμερα μου είπε ότι του άντεξε η μπαταρία 3 μερες(ελαφριά χρήση)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε σύγκριση το inew v3 με το inew i3000 που είναι στην ίδια τιμή, ποιό προτείνετε και γιατί; και τα χαρακτηριστικά τους ίδια είναι νομίζω πλην κάμερας που όμως με το interpolation αντισταθμίζεται η διαφορά. Φυσικά εξαιρώ για οποιοδήποτε από τα δύο σαν πλεονέκτημα την εμφάνιση, ρωτάω καθαρά για τεχνικούς λόγους ποιό θεωρείτε καλύτερο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η μπαταρία, έχει πολύ καλή διαχείριση η rom.

Το πήρα για φίλο και συγκεκριμένα σήμερα μου είπε ότι του άντεξε η μπαταρία 3 μερες(ελαφριά χρήση)

 

Στο video review του σχετικού θέματος ανέφερε το παιδί πως με 53% μπαταρία πήγε βόλτα με το ποδήλατο με ανοιχτό GPS και σε 2:30 με 3 ώρες το πολύ είχε εξαντληθεί η μπαταρία, το τηλέφωνο έκλεισε μόνο του...

Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλή διαχείριση, μπορεί η χωρητικότητα εν γένει να είναι μικρή, για μένα πάντως είναι επιεικώς απαράδεκτο...δεν είναι κινητό, αλλά άγκυρα...

Link to comment
Share on other sites

Στο video review του σχετικού θέματος ανέφερε το παιδί πως με 53% μπαταρία πήγε βόλτα με το ποδήλατο με ανοιχτό GPS και σε 2:30 με 3 ώρες το πολύ είχε εξαντληθεί η μπαταρία, το τηλέφωνο έκλεισε μόνο του...

Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλή διαχείριση, μπορεί η χωρητικότητα εν γένει να είναι μικρή, για μένα πάντως είναι επιεικώς απαράδεκτο...δεν είναι κινητό, αλλά άγκυρα...

το gps καταναλωνει τρελα την μπαταρια! και πολυ του κρατησε!το εχεις δοκιμασει εσυ?ΧΩΡΙΣ GPS ενα μεσαιας μπαταριας κινητο κραταει με ανοιχτη οθονη 5 ωρες και εσυ λες με gps που του κρατησε 2.5 ωρες απο το 53% λιγο?δεν νομιζω!
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάπου ότι κινητά με ΜΤΚ6582Μ δεν δέχονται πλήρες root, ισχύει;

 

Εύκολα ή δύσκολα, όλα γίνονται root.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που ημαστε ευχαριστημενοι με το κινητο, γιατι να γινει ροοτ ? μηπως παιζουμε με την φλογα ετσι; Και ιδιατερα σε κινεζικα.
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που ημαστε ευχαριστημενοι με το κινητο, γιατι να γινει ροοτ ? μηπως παιζουμε με την φλογα ετσι; Και ιδιατερα σε κινεζικα.

 

Γιατί προφανώς έχουμε διαφορετικές απαιτήσεις από το κινητά :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...