Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα,

 

παιδια εχω ενα jiayu G4 αλλα εσπασε η οθονη,τι προτεινεται να παρω αλλη οθονη ή να να παρω το Red Rice (μαλλον το δευτερο σκεφτομαι οποτε οποιος ενδιαφερεται παιρνει το G4)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ας ρωτήσω κι εδώ.

Μεταξύ των Xiaomi Red Rice και Lenovo S650 τι να προτιμήσω;

Πιο σημαντικά για εμένα είναι, η αξιοπιστία, η ποιότητα κατασκευής και η αυτονομία της μπαταρίας

 

Τα πιο βασικά χαρακτηριστικά των δυο τηλεφώνων είναι:

 

Xiaomi Red Rice Lenovo S650

CPU: MT6589T Quad Core 1.5GHz MT6582 Quad Core 1.3GHz

RAM/ROM 1GB / 4GB 1GB / 8GB

Οθόνη: 4.7 inch ,1280x720, 16M 4.7 inch , 960×540, 16Μ

Διαστάσεις: 137 x 69 x 9.9 137.9 x 70 x 9.3

Βάρος: 158g 128g

Camera: back 8.0 MP/ Auto Focus / Flash Light back 8.0 MP / Auto Focus / Flash Light

front 1.3 MP front 0.3 MP

Μπαταρία: 2000mAh 2000mAh

Link to comment
Share on other sites

Ας ρωτήσω κι εδώ.

Μεταξύ των Xiaomi Red Rice και Lenovo S650 τι να προτιμήσω;

Πιο σημαντικά για εμένα είναι, η αξιοπιστία, η ποιότητα κατασκευής και η αυτονομία της μπαταρίας

 

Τα πιο βασικά χαρακτηριστικά των δυο τηλεφώνων είναι:

 

Xiaomi Red Rice Lenovo S650

CPU: MT6589T Quad Core 1.5GHz MT6582 Quad Core 1.3GHz

RAM/ROM 1GB / 4GB 1GB / 8GB

Οθόνη: 4.7 inch ,1280x720, 16M 4.7 inch , 960×540, 16Μ

Διαστάσεις: 137 x 69 x 9.9 137.9 x 70 x 9.3

Βάρος: 158g 128g

Camera: back 8.0 MP/ Auto Focus / Flash Light back 8.0 MP / Auto Focus / Flash Light

front 1.3 MP front 0.3 MP

Μπαταρία: 2000mAh 2000mAh

 

Πολύ καλά και τα 2, όποιο σου αρέσει πιο πολύ εμφανισιακά πάρε:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Θέλω την γνώμη σας... Καλό κινητό γύρο στα 120 € πιο θα διάλεγατέ;

 

Φιλέ μου, εγω ήμουν αναμεσα στα lenovo a820, thl t5s, zopo zp700 και θα αγοράσω το thl. Αλλά και τα άλλα ειναι πολύ καλα. Υπάρχουν και άλλα τηλεφωνα αξιολογα ομως στα λεφτά αυτά. Αν μπορεις να πας καμια 25-30 ευρω πανω με κλειστά μάτια πάρε το xiaomi hongmi

Link to comment
Share on other sites

Ας ρωτήσω κι εδώ.

Μεταξύ των Xiaomi Red Rice και Lenovo S650 τι να προτιμήσω;

Πιο σημαντικά για εμένα είναι, η αξιοπιστία, η ποιότητα κατασκευής και η αυτονομία της μπαταρίας

Το πρώτο :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ας ρωτήσω κι εδώ.

Μεταξύ των Xiaomi Red Rice και Lenovo S650 τι να προτιμήσω;

Πιο σημαντικά για εμένα είναι, η αξιοπιστία, η ποιότητα κατασκευής και η αυτονομία της μπαταρίας

 

Τα πιο βασικά χαρακτηριστικά των δυο τηλεφώνων είναι:

 

Xiaomi Red Rice Lenovo S650

CPU: MT6589T Quad Core 1.5GHz MT6582 Quad Core 1.3GHz

RAM/ROM 1GB / 4GB 1GB / 8GB

Οθόνη: 4.7 inch ,1280x720, 16M 4.7 inch , 960×540, 16Μ

Διαστάσεις: 137 x 69 x 9.9 137.9 x 70 x 9.3

Βάρος: 158g 128g

Camera: back 8.0 MP/ Auto Focus / Flash Light back 8.0 MP / Auto Focus / Flash Light

front 1.3 MP front 0.3 MP

Μπαταρία: 2000mAh 2000mAh

 

...Red Rice, καλύτερες επιδόσεις επεξεργαστή/κάρτας γραφικών, καλύτερη ανάλυση/οθόνη, miui για να εστιάσω σε κάποια πλεονεκτήματα. Μοναδικό μειονέκτημα η έλλειψη backlit hardware keys.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

παιδια εχω ενα jiayu G4 αλλα εσπασε η οθονη,τι προτεινεται να παρω αλλη οθονη ή να να παρω το Red Rice (μαλλον το δευτερο σκεφτομαι οποτε οποιος ενδιαφερεται παιρνει το G4)

 

 

Καμια συμβουλή;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καμια συμβουλή;

Θα σου προτεινα το δευτερο. :)

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Καμια συμβουλή;

Από ότι είδα, η ανταλλακτική οθόνη κοστίζει 80 δολλάρια στο AliExpress, και υπάρχουν και οδηγίες στο YOUTUBE γιά αλλαγή οθόνης.

Εσύ θα κρίνεις εάν είσαι ευχαριστημένος και εάν αξιζει να το επισκευάσεις ή να πάρεις καινούριο. :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας σχετικα με μια παραγγελια που εκανα για εναν γνωστο.

Λοιπον , μου ζητησε ο γνωστος μου να του παραγγειλω ενα κινητακι απο Κινα , επειδη αυτος δεν γνωριζει και δεν ηθελε να μπλεκει με τετοια.

Λοιπον ηρθε το κινητο, και οπως ηρθε χωρις να το ανοιξω καν του το εστειλα με κουριερ , ετσι ειχαμε συμφωνησει .

Μενει σε αλλη πολη , μακρια απο μενα.

Μου λεει λοιπον σημερα που το παρελαβε οτι το κινητο ειναι μεταχειρισμενο , εχει λεει κατι γρατζουνιες και κατι τετοια , οχι πολυ μεγαλες , αλλα εχει.

Εγω τον ρωτησα αν ειχε την προστατευτικη μεμβρανη , μου ειπε οχι.

Επειδη μου φαινεται πολυ παραξενο ολο αυτο , μια και οσες παραγγελιες εχω κανει δεν εχω συναντησει ποτε κατι τετοιο , ηθελα την γνωμη καποιων απο εσας που εχουνε κανει πολλες παραγγελιες αν τους ετυχε ποτε κατι παρομοιο.

Η αγορα εγινε απο το to2c και ητανε ενα ZTE 889 κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήταν καμιά ultra special έκπτωση/προσφορά για used/refurbished?

 

2 αγορές που έκανα πρόσφατα από To2c όλα ήταν καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήταν καμιά ultra special έκπτωση/προσφορά για used/refurbished?

 

2 αγορές που έκανα πρόσφατα από To2c όλα ήταν καλά.

 

οχι , τιποτα τετοιο.

να αυτο εδω ειναι , ιδια τιμη το ειχα παρει.

 

http://www.to2c.com/zte-v889m-with-leather-case-mtk6577-android-4-0-5-0mp-camera-3g-gps-4-0-inch-512mb-ram-4gb-rom-smart-phone.html

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απορία έχω και γώ...γιατί ήμουν έτοιμος να παραγγείλω το T100s αλλά μετά το presentation με το ζοπο είμαι σε δίλημμα.

:D

Oneplus one, really my first smartphone.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την ίδια απορία είχα,αλλά τελικά κατέληξα στο thl t100s.Από αυτά που διάβασα στο forum αλλά και από συγκρίσεις μεταξύ τους.

Αρχικά το T100s μπορείς να το βρεις με 293$ εδώ ενώ το zopo zp998 έχει 320$ εδώ.Νομίζω ότι γενικά είναι λίγο υπερβολή να δώσεις 320$ για μια εταιρία σαν τη zopo,ειδικά όταν δεν ξέρεις αν θα έρθει το κινητό 100% εντάξει,και να μην έχει προβλήματα.Βέβαια η διαφορά στην τιμή είναι μικρή. Όσον αφορά τα βασικά χαρακτηριστικά:

 

THL T100s ZOPO zp998

οθόνη: 5 inch 5,5 inch

ROM: 32 gb 16 gb

Βάρος: 145 g 150 g

μπαταρία: 2300mAh 2400mAh

κάμερα: 13MP/13MP 5MP/14MP

επεξεργαστή και ανάλυση οθόνης,αν δεν κάνω λάθος έχουν τα ίδια.Στην κάμερα είναι μικρές οι διαφορές.

Σημαντικό:Το thl έχει γωνίες,ενώ το zopo είναι πιο στρογγυλεμένο.

Τέλος,από κάποια σχόλια στο forum κατάλαβα ότι τo thl είναι λίγο καλύτερης κατασκευής σε σχέση με το zopo.Κάπου διάβασα ότι το zopo είναι αρκετά ευλίγιστο!!!

Αν θες μεγαλύτερη οθόνη απο 5 inch δες και το thl t200s (είναι 6 inch).

Ελπίζω να βοήθησα.

Εγώ θα παραγγείλω το thl, αλλά σε λίγο καιρό,να πέσει λίγο η τιμή.

 

Διαβάστε και εδώ,από άτομα που τα έχουν πάρει:

THL t100s

ZOPO zp998

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι πλέον η τιμή είναι η ίδια με το κουπόνι 25 δολαρίων από το geekbuying. Και η παρουσίαση που έγινε εδώ από ένα μέλος του φορουμ έλεγε ότι η οθόνη του ζόπο είναι ανώτερη από του Τ100s. Για αυτό και μπήκα στο δίλημα ποιό από τα δύο.

:D

Oneplus one, really my first smartphone.

Link to comment
Share on other sites

guys επειδή φρίκαρα με τόσα πολλά θέματα και τόσες πολλές σελίδες για κινέζικα κινητά,

δεν θέλω να ξεπεράσω το ταβάνι των 170 ευρώ,

ψάχνω για αντικαταστάτη του Sony Xperia Arc S που έχω εδώ και 2 χρόνια,

θέλω δίκαρτο, είμαι μεταξύ lenovo s820 και xiaomi hongmi καθώς παλιότερα είχα κινητό με gorilla glass και σιχαίνομαι τις ζελατίνες.

Θέλω πραγματικό gorilla glass όμως, πχ. αν δεν το αναφέρει το gsmarena ή ο κατασκευαστής του κινητού τότε πολύ απλά δεν έχει.

πχ. στα lenovo μόνο ένα δίκαρτο έχει πραγματικά gorilla glass. γιατί έχω δεί πολλά παλαβά στα κινεζομαγαζιά για lenovo που ο κατασκευαστής στα site του δεν τα επιβεβαιώνει.

Δεν με νοιάζει αν θα είναι διπύρηνο ή τετραπύρηνο αρκεί να μη λαγγάρει, games δεν παίζω ποτέ μου(η πολύ σπάνια), αλλά χρησιμοποιώ σχεδόν συνέχεια gps και τις δυνατότητες μουσικής του υπάρχοντος κινητού μου, άρα θέλω οπωσδήποτε καλή αυτονομία και πραγματικά πολύ καλό gps.

Σαν gps app χρησιμοποιώ το dont panic από τον "θείο" και το sygic.

Επίσης να είναι δυνατό το ηχείο λόγω ακοής και να έχω πολύ καλό wifi browsing μιας και αυτός είναι ο λόγος που θέλω να αλλάξω το υπάρχον μιας και όλο κρασάρει λόγω μνήμης. Άρα και μνήμη ραμ καλή. Επειδή θα χρησιμοποιηθεί και για development αν για κάποιες συσκευές έχετε ακούσει προβλήματα με αυτό μην το αναφέρετε. αν υπάρχουν ουδέτερες απόψεις γι αυτό αναφέρετέ το.

 

Άρα αυτά που ψάχνω είναι:

 

2G / 3G , Dual SIM, Android > 4.1.x , CPU > 1 GHz , RAM >= 1GB , internal >= 2GB , microsd slot, capacitive touchscreen , 3.5mm audio jack, rear camera με autofocus (δεν πολυχρησιμοποιω την κάμερα.. περισσότερο για QR codes που θέλουν autofocus) και φλας (σαν φακό το χρησιμοποιώ πολύ συχνά) , front camera i dont care... :P , gps πολύ καλό(δεν με ενδιαφέρουν χρόνοι κλειδώματος, υπάρχουν workarounds γι αυτά, θέλω πραγματικά καλή συμπεριφορά στο δρόμο), wifi αν μπορεί να υποστηρίζει 802.11n έχει καλώς αλλιώς αρκεί απλώς να έχει ευαίσθητο δέκτη σε b/g, bluetooth, gorilla glass, αυτονομία πολύ καλή!

 

sorry για το μακροσκελές μήνυμα, αν μπορεί κάποιος να απαντήσει θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ, Σίμος

Proud owner of HTC P4350! :happy:
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι πλέον η τιμή είναι η ίδια με το κουπόνι 25 δολαρίων από το geekbuying. Και η παρουσίαση που έγινε εδώ από ένα μέλος του φορουμ έλεγε ότι η οθόνη του ζόπο είναι ανώτερη από του Τ100s. Για αυτό και μπήκα στο δίλημα ποιό από τα δύο.

 

που είναι αυτό το ποστ για την οθόνη;;

εγώ βλέπω 5,5 ιντες το zopo 401 PPI

και το ΤΗL t100s 5 ιντσες 441 ppi....

ίδια τεχνολογία οθόνης ίδια ανάλυση ίδια χρώματα! το THL έχει καλύτερη οθόνη κατά την γνώμη μου!αν και δεν θα δεις διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

απο οτι εχω καταλαβει και απο προσωπικη εμπειρια,αλλα και απο οσα διαβαζω για τα κινεζικα,κανενα δικαρτο κινεζικο με mtk δεν εχει αξιοπιστο gps.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο οτι εχω καταλαβει και απο προσωπικη εμπειρια,αλλα και απο οσα διαβαζω για τα κινεζικα,κανενα δικαρτο κινεζικο με mtk δεν εχει αξιοπιστο gps.

 

Άρα το δικό μου που κλειδώνει δορυφόρους από το υπόγειο, δεν είναι κινέζικο W200, Galaxy S4 είναι, που μασκαρεύτηκε κινέζος για τις απόκριες...

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου μια χαρά το παιζει το sygic. Εντάξει δεν έχει ακρίβεια καρφίτσας αλλά κάμποσο που το έχω δοκιμάσει παιζει μια χαρά.

Τωρα αν με χασει για κανενα δευτερολεπτο η αν κλεδώνει καμια φορα σε 30" αντι για 10" για μενα δε χαλασε και ο κσμος αφου ουτε ο Κουστό ειμαι ουτε κανενας εξερευνητής του discovery. :blink:

Έχω και κανονικό gps και έχει και αυτό τα κουσουρια του.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Άρα το δικό μου που κλειδώνει δορυφόρους από το υπόγειο, δεν είναι κινέζικο W200, Galaxy S4 είναι, που μασκαρεύτηκε κινέζος για τις απόκριες...
κλειδωνει απο το υπογειο?:lol:

κατι παρομοια ειχα διαβασει και εγω,και οχι τοσο υπερβολικα για υπογειο,αλλα πειστηκα και πηρα κινητο με mtk.οταν ειδα οτι εχει προβλημα με το gps τοτε αρχισα να ψαχνω στο ιντερνετ και ειδα οτι υπαρχουν ειδικα θεματα και πατεντες για να βελτιωθει καπως το gps των δικαρτων mtk.μιλησα και με ατομα που γνωριζω απο παλια στο myphone και ειναι κατοχοι δικαρτων mtk και δηλωσαν απογοητευμενοι απο το αναξιοπιστο gps που σε πουλαει στον δρομο ανα πασα στιγμη και για να δει απλα ενα δορυφορο και οχι να κλειδωσει,οχι στο υπογειο,αλλα πρεπει να βλεπει ουρανο για να τον δει.ουτε καν στο μπαλκονι δεν δουλευει!

αυτα μπηκα στη διαδικασια να τα γραψω απλα για να προφυλαξω τον φιλο σιμο να μην δοκιμασει απογοητευση μολις το αγορασει.και θα ηταν καλο να ειμαστε πιο αντικειμενικοι οταν γραφουμε μια αποψη σε αυτα τα θεματα για να βοηθησουμε αυτον που ρωταει και οχι να τον αποπροσανατολιζουμε...:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτά τα κλειδώνει σε υπόγειο κλπ τα διαβάζω και γώ και σε ξένα φόρα και γελάω... εντάξει ίσως να ήμουν υπερβολικός αλλά έτσι πως το πάτε δεν υπάρχει κανένα σε αυτά τα λεφτά... μια-δύο προτάσεις τουλάχιστον; Ή μεταξύ lenovo s820 vs xiaomi hongmi ; ποιο προτείνετε; από άποψη αυτονομίας αφού πάνω κάτω τα ίδια είναι...

 

έχετε δεί κανένα κινητάκι με snapdragon σε αυτή την κατηγορία τιμής ή κινητά με τους επεξεργαστές της huawei που να αξίζει κατά τη γνώμη σας; πάντα δίκαρτο και gorilla glass...

Proud owner of HTC P4350! :happy:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...