Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το gps καταναλωνει τρελα την μπαταρια! και πολυ του κρατησε!το εχεις δοκιμασει εσυ?ΧΩΡΙΣ GPS ενα μεσαιας μπαταριας κινητο κραταει με ανοιχτη οθονη 5 ωρες και εσυ λες με gps που του κρατησε 2.5 ωρες απο το 53% λιγο?δεν νομιζω!

Αν είναι έτσι, μόνο το Lenovo P780 με σώζει...

 

όταν είναι ενεργοποιημένο το gps δεν dimάρει καθόλου η οθόνη;

Η οθόνη είναι νομίζω το πιο ενεργοβόρο μέρος του κινητού...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χρησιμοποιω κατά κόρον το κινητό μου πάνω στο ποδήλατο ως καταγραφέα της διαδρομής μου.

Σε περίπου 5,5 ώρες μου είχε φάει τη μπαταρία από φουλ φορτισμένο. Και να σκεφτείτε πως στο runkeeper η οθόνη σβήνει μετά από μισό λεπτό και λειτουργεί το κινητό με το gps έτσι χωρίς να το βλέπεις.

Άρα στις 2,5 ώρες να σου έφαγε τη μισή μπαταρία το βλέπω απόλυτα λογικό. Αν το άνοιξε και καμια δεκαριά φορές στην πορεία να δει πως πάει, δεν με παραξενεύει.

 

Εμένα αυτή τη στιγμή με τη χρήση που του κάνω (ελάχιστη ομολογουμένως) το κινητό βγάζει μιάμιση μέρα. Αυτό το αναφέρω για να πω πως η μπαταρία μου δεν είναι πεσμένη ή κάτι τέτοιο και δεν μου κράτησε.

Επίσης από την άλλη σκέφτομαι πως εγώ προσωπικά, βόλτες της τάξης των 5 ωρών στο ποδήλατο δεν κάνω κάθε μέρα.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω κατά κόρον το κινητό μου πάνω στο ποδήλατο ως καταγραφέα της διαδρομής μου.

Σε περίπου 5,5 ώρες μου είχε φάει τη μπαταρία από φουλ φορτισμένο. Και να σκεφτείτε πως στο runkeeper η οθόνη σβήνει μετά από μισό λεπτό και λειτουργεί το κινητό με το gps έτσι χωρίς να το βλέπεις.

Άρα στις 2,5 ώρες να σου έφαγε τη μισή μπαταρία το βλέπω απόλυτα λογικό. Αν το άνοιξε και καμια δεκαριά φορές στην πορεία να δει πως πάει, δεν με παραξενεύει.

 

Εμένα αυτή τη στιγμή με τη χρήση που του κάνω (ελάχιστη ομολογουμένως) το κινητό βγάζει μιάμιση μέρα. Αυτό το αναφέρω για να πω πως η μπαταρία μου δεν είναι πεσμένη ή κάτι τέτοιο και δεν μου κράτησε.

Επίσης από την άλλη σκέφτομαι πως εγώ προσωπικά, βόλτες της τάξης των 5 ωρών στο ποδήλατο δεν κάνω κάθε μέρα.

 

Παναγιώτης

 

Ποιό κινητό έχεις / τί χωρητικότητα μπαταρίας;

Link to comment
Share on other sites

τα μονοκαρτα κινεζικα οπως αυτο εχουν προβληματα με την κεραια και το σημα gps οπως τα mtk?

\

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τα μονοκαρτα κινεζικα οπως αυτο εχουν προβληματα με την κεραια και το σημα gps οπως τα mtk?

\

 

Από όσα έχω διιαβάσει εδω μέσα τα xiaomi είναι σαν τον Δούρειο ίππο, κάνουν την δουλειά που φτιαχτήκανε να κάνουν χωρίς κανένα πρόβλημα , να σημειώσω ότι δεν έχω xiaomi, θέλω να πάρω ομως αλλά no money no party!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα μονοκαρτα κινεζικα οπως αυτο εχουν προβληματα με την κεραια και το σημα gps οπως τα mtk?

\

το haier w910 που έχω είναι μονοκαρτο και δεν έχει τέτοια θέματα έχει πολύ ισχυρό σήμα wifi gps και data..άψογο γενικά

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Ποιό κινητό έχεις / τί χωρητικότητα μπαταρίας;

 

Το κινητό μου είναι αυτό που έχει και το Avatar μου, το Htc Desire και η μπαταρία του είναι 1400mAh.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια LENOVO A850 VS THL T5S .. τι λετε ?

 

Σαν σύγκριση brand name δεν υφίσταται να αναφερθώ στο ότι η λενοβο είναι η καλύτερη. Οσο αφορά το 850, θα σου προτεινα αντί για αυτό το α830 ή to a859 που βγαίνει σε λιγες μέρες , πάνω κάτω ενα 20αρικο διαφορά. Υπάρχουν και άλλα αξιολογα κινητά αλλά θα ξεφύγουμε πολύ απο το αρχικό σου ερώτημα. Αν πάντως είσαι αποκλειστικά και μόνο ανάμεσα σε αυτά τα 2, θα πρότεινα το λενοβο. Συγνώμη αν σε κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

τα μονοκαρτα κινεζικα οπως αυτο εχουν προβληματα με την κεραια και το σημα gps οπως τα mtk?

\

 

οχι δεν εχει κανένα προβλημα με το gps ητε snapdragon ητε nvidia TD, ετσι κιαλος και το galaxy 4 εχει snapdragon :)

πρόβλημα εχουνε μονο τα mtk αλλα με πολλες πατεντες και οδηγοι μπορει να δουλεψει ομως και παλι καμια σχεσει με το xiaomi mi3.

ειμαι απολυτα ευχαριστημενος εγω μιας και εχω mi3 εαν επαιρνε και sd θα σου ελεγα οτι ειναι top.

ΥΣ: ναι ξερω υπαρχουνε κατι σαν adaptor αλλα προεξέχει σαν ματζαφλαρι και δεν μου αρεσει :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.. δέν με κουρασες Για το A859 το ξέρω οτι βγαίνει αλλα οατν ρωτησα τους κινέζους μου απαντουν αόριστα .Θα μπορουσες να μου πεις και τα αλλα αν δεν ξεφευγουν πολυ σε τιμή .. που μα μην εχουν θεμα γλώσσας.. .κ.λ.π

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπερα παιδια LENOVO A850 VS THL T5S .. τι λετε ?

 

ε

 

 

[/color]ευχαριστώ.. δέν με κουρασες Για το A859 το ξέρω οτι βγαίνει αλλα οατν ρωτησα τους κινέζους μου απαντουν αόριστα .Θα μπορουσες να μου πεις και τα αλλα αν δεν ξεφευγουν πολυ σε τιμή .. που μα μην εχουν θεμα γλώσσας.. .κ.λ.π

Link to comment
Share on other sites

Το A859 μαλλον ξεφευγει σε τιμη πανω απο τα 400.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάπου ότι κινητά με ΜΤΚ6582Μ δεν δέχονται πλήρες root, ισχύει;

Με το εργαλείο Vroot rootάρονται

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.. δέν με κουρασες Για το A859 το ξέρω οτι βγαίνει αλλα οατν ρωτησα τους κινέζους μου απαντουν αόριστα .Θα μπορουσες να μου πεις και τα αλλα αν δεν ξεφευγουν πολυ σε τιμή .. που μα μην εχουν θεμα γλώσσας.. .κ.λ.π

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Στα λεφτά εκείνα (πάνω κάτω 15-20 ευρώ κινούνται) θα μπορούσες να δεις τα zopo zp700, lenovo a820 (το εχει ο αδερφός μου είναι πολύ κάλο), xiaomi red rice (το έχει ένα φιλαράκι πολυυυυυυυυ καλό κινητό), επίσης και για αυτό λένε πολλά INEW V3 Quad Core MT6582. Θέλει ψάξιμο, το βασικό για μένα είναι να βάλεις ένα αυστηρό όριο στα λεφτά, ενα "ταβάνι" και μετά να αποφασίσεις πόσες ίντσες γιατί αν συνεχίσουμε θα σου γράψουμε 100 μοντέλα εδώ μέσα. Επίσης καλό ειναι εδω μέσα στο myphone, να ψάξεις για τα νήματα κάποιων κινητών και να διαβάσεις αρκετά ώστε να δεις ποια παρουσιάζουν τα λιγότερα προβλήματα ή και καθόλου και να πάρεις την απόφασή σου. Επίσης ότι πρόβλημα και να εμφανιστεί εδώ μέσα θα βρεις σίγουρα βοήθεια (ελπίζω να μην χρειαστεί)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επαναλαμβάνω εδώ την ερώτηση που έκανα στα "android" επειδή δεν βρέθηκε κανένας να μου απαντήσει.

Μήπως μπορείτε να μου πείτε το πως μπορώ να δώ πόσους χαρακτήρες στέλνει το τηλέφωνο στα μηνύματα;

Από ότι κατάλαβα, είναι ζήτημα τηλεφώνου και όχι εταιρείας τηλεφωνίας. Επίσης, τι πρέπει να κάνω γιά να στέλνει μεγάλα μηνύματα χωρίς να τα "κόβει" και να χρεώνομαι δύο μηνύματα αντί ενός;

Ευχαριστώ.

(Τα τηλέφωνα που το κάνουν είναι τα DOOGE DG500, HAIER W910 και το W450)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επαναλαμβάνω εδώ την ερώτηση που έκανα στα "android" επειδή δεν βρέθηκε κανένας να μου απαντήσει.

Μήπως μπορείτε να μου πείτε το πως μπορώ να δώ πόσους χαρακτήρες στέλνει το τηλέφωνο στα μηνύματα;

Από ότι κατάλαβα, είναι ζήτημα τηλεφώνου και όχι εταιρείας τηλεφωνίας. Επίσης, τι πρέπει να κάνω γιά να στέλνει μεγάλα μηνύματα χωρίς να τα "κόβει" και να χρεώνομαι δύο μηνύματα αντί ενός;

Ευχαριστώ.

(Τα τηλέφωνα που το κάνουν είναι τα DOOGE DG500, HAIER W910 και το W450)

Προσωπικά στα mtk κινητά μου αυτό το θέμα το λύνω με την εγκατάσταση του xposed framework και του gravitybox μέσω του οποίου η default εφαρμογή sms του κινητού μπορει να στέλνει 160 χαρακτήρες.Φυσικά θέλει root για να εγκαταστήσεις το xposed framework

επόμενη non root λύση ειναι να βάλεις το greek keyboard και να γράφεις μέσω αυτού τα μηνύματά σου.Προσωπικά δε με βόλεψε γιατι το πληκτρολόγιο είναι εξαιρετικά απλό χωρίς t9 ή κάποια άλλη μέθοδο πρόβλεψης. Και μια ακόμη λύση ειναι να βάλεις άλλη εφαρμογή sms πχ go sms,handcent κτλ

Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτά εκείνα (πάνω κάτω 15-20 ευρώ κινούνται) θα μπορούσες να δεις τα zopo zp700, lenovo a820 (το εχει ο αδερφός μου είναι πολύ κάλο), xiaomi red rice (το έχει ένα φιλαράκι πολυυυυυυυυ καλό κινητό), επίσης και για αυτό λένε πολλά INEW V3 Quad Core MT6582. Θέλει ψάξιμο, το βασικό για μένα είναι να βάλεις ένα αυστηρό όριο στα λεφτά, ενα "ταβάνι" και μετά να αποφασίσεις πόσες ίντσες γιατί αν συνεχίσουμε θα σου γράψουμε 100 μοντέλα εδώ μέσα. Επίσης καλό ειναι εδω μέσα στο myphone, να ψάξεις για τα νήματα κάποιων κινητών και να διαβάσεις αρκετά ώστε να δεις ποια παρουσιάζουν τα λιγότερα προβλήματα ή και καθόλου και να πάρεις την απόφασή σου. Επίσης ότι πρόβλημα και να εμφανιστεί εδώ μέσα θα βρεις σίγουρα βοήθεια (ελπίζω να μην χρειαστεί)

 

Συμφωνώ φίλε μου ... τα κοιτάζω όλα αυτα που λές.. ναι το red rice ειναι καλό... το inew v3 απο οτι διαβάζω εχει μονο καλό σχεδιο ..αλλα τεχνικά προβλήματα και θεματα πολλα - και μπαταρία πολυ χάλια το ZOPPO ZP700 Τ τι λεει?.Δέν βάζω αυστηρο οριο οικονομικό μπορω να δώσω και παραπανω. .Θελω 5 ' οθονη με καλή κάμερα και μουσική καλή τα αλλα ειναι σε δευτερη μοιρα για μένα . Τι λές για το ZOPP 980 + TO 8ΠΥΡΗΝΟ ..

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμφωνώ φίλε μου ... τα κοιτάζω όλα αυτα που λές.. ναι το red rice ειναι καλό... το inew v3 απο οτι διαβάζω εχει μονο καλό σχεδιο ..αλλα τεχνικά προβλήματα και θεματα πολλα - και μπαταρία πολυ χάλια το ZOPPO ZP700 Τ τι λεει?.Δέν βάζω αυστηρο οριο οικονομικό μπορω να δώσω και παραπανω. .Θελω 5 ' οθονη με καλή κάμερα και μουσική καλή τα αλλα ειναι σε δευτερη μοιρα για μένα . Τι λές για το ZOPP 980 + TO 8ΠΥΡΗΝΟ ..

Το RED RICE ειναι οκ. απο γλώσσα.. κ.λ.π. ? δουλευει χωρις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πως μπορώ να κάνω root (κι αν χρειαστεί unroot) σ' ένα δίκαρτο τηλέφωνο ZER Phone S350 με Android 4.2.2; Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στα mtk κινητά μου αυτό το θέμα το λύνω με την εγκατάσταση του xposed framework και του gravitybox μέσω του οποίου η default εφαρμογή sms του κινητού μπορει να στέλνει 160 χαρακτήρες.Φυσικά θέλει root για να εγκαταστήσεις το xposed framework

επόμενη non root λύση ειναι να βάλεις το greek keyboard και να γράφεις μέσω αυτού τα μηνύματά σου.Προσωπικά δε με βόλεψε γιατι το πληκτρολόγιο είναι εξαιρετικά απλό χωρίς t9 ή κάποια άλλη μέθοδο πρόβλεψης. Και μια ακόμη λύση ειναι να βάλεις άλλη εφαρμογή sms πχ go sms,handcent κτλ

Ευχαριστώ πολύ, εφ'όσον εγκαταστήσω το greek keyboard, υπάρχει τρόπος να στέλνει μηνύματα μόνο μέσω αυτού; Πως μπορώ να το ελέγξω;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...