Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άριστο gps έχουν και τα THL, αλλά και πολλά άλλα, πχ zopo zp810. Όσα έχουν πρόβλημα, έχουν γενικά κακές κεραίες, ή κακή σχεδίαση και τοποθέτηση, γιατί παίζουν πολλά ρόλο, δεν μπορείς να βάζεις την κεραία όπου γουστάρεις, όπως κάνουν κάτι κινεζοεργοστάσια

 

Συγκρίνεις ένα Lenovo...με ποιο;

 

γιατί ; τα lenovo δεν πρέπει να συγκρίνονται με κανένα άλλο ανεξαρτήτως αν το άλλο mtk έχει διπλάσια τιμή (jiayu g4t ,zopo zp920 ,blackview -ας πούμε ότι εδώ φταίει η κεραία , παρότι με snr 35-40max δεν είναι και ότι καλύτερο- ,zopo c2 ,zopo 980 ,gt99 , w8 ) ;

που οφείλεται ; στην συναρμολόγηση ; στην κεραία ; και όχι στο gps soc των qualcomm/mtk και στην συνεργασία τους με το υπόλοιπο hardware/software (και στην υπόλοιπη υλοποίηση ) ;

δεν είδα κανέναν οδηγό βελτίωσης λήψης gps για άλλους επεξεργαστές .

 

Btw βέβαια δεν βρήκα ,απ την άλλη ,όσο και αν έψαξα , και μια τεχνική σοβαρή απόδειξη ότι από μόνος του ο mtk είναι υποδεέστερος του qualcomm στο gps .

 

τέλος πάντων δεν θα πλακωθώ κιόλας για το θέμα αυτό

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τόση ώρα λέμε ότι φταίει η ποιότητα της κεραίας,η θέση της και ο σχεδιασμός.τι άλλο θες να πούμε για να δείς πως δεν φταίει ο mtk;;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

έχει ρωτήσει ήδη μία φορά στο θέμα του κινητού σου.στις επιλογές προγραμματιστή λοιπόν έκανες την επιλογή αυτή,αλλά δεν παίζει ρόλο με την εκκίνηση της συσκευής.

Βγάλε την μπαταρία για κανένα 10λεπτο,ξαναβάλτην και δοκίμασε.

ευχαριστώ φιλε μου άνοιξε τελικά μετά από αυτό που μου πες να κάνω..αλλα γιατί το έκανε? άμα το ξανά κλείσω λες να πάθω τα ίδια?η φταίει η rom λογικά?

Edited by gerstavros2

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

έχει ρωτήσει ήδη μία φορά στο θέμα του κινητού σου.στις επιλογές προγραμματιστή λοιπόν έκανες την επιλογή αυτή,αλλά δεν παίζει ρόλο με την εκκίνηση της συσκευής.

Βγάλε την μπαταρία για κανένα 10λεπτο,ξαναβάλτην και δοκίμασε.

ευχαριστώ φιλε μου άνοιξε τελικά μετά από αυτό που μου πες να κάνω..αλλα γιατί το έκανε? άμα το ξανά κλείσω λες να πάθω τα ίδια?η φταίει η rom λογικά?

 

Λογικά δεν θα πάθει τίποτα.Απλά ίσως κόμπλαρε για λίγο.Αν έχει επιλογή για γρήγορη εκκίνηση βγάλτην!

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Screenshots από το GPS του THL W200, σε μιά πολύ συννεφιασμένη νύχτα, πριν από λίγο. Η πρώτη στο μπαλκόνι με τον βορρά μπλοκαρισμένο και αν δεν βαριόμουνα να κατέβω σε τελείως ανοιχτό χώρο, θα είχε και 15-16 δορυφόρους κλειδωμένους. Δύο μέτρα ακρίβεια θέσης. Όταν ο ουρανός είναι καθαρός, βλέπω και 45 snr.

 

Η δεύτερη screenshot είναι μέσα στο σπίτι. Εξακολουθεί και μένει κλειδωμένο, έχοντας μόνο οπτική σε μιά νότια μπαλκονόπορτα και πλάκα και κεραμοσκεπή από πάνω.

 

Οπότε κάπου εδώ λήγει το θέμα περί κακής επίδοσης των MTK, όλα είναι κατά τον μέγιστο βαθμό θέμα κεραίας και τοποθέτησης. Αν ο Qual είναι καλύτερος, θα είναι καλύτερος κατά 1-2 δορυφόρους και 2-3 μονάδες στο SNR.

Link to comment
Share on other sites

 

Λογικά δεν θα πάθει τίποτα.Απλά ίσως κόμπλαρε για λίγο.Αν έχει επιλογή για γρήγορη εκκίνηση βγάλτην!

πάλι τα ίδια όταν κάνω επανεκκίνηση το κινητό σβήνει δεν κάνει επανεκκίνηση βγάζω την μπαταρία και μετά δεν ανοίγει :mad:

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Καμία πρόταση για κινητό με τον MTK MT6592;

Επίσης ξέρει κανείς αν έχει την Mali 450MP4 ή την MP2?

 

Κανείς για αυτό;;;; :worry:

 

Τα Zoppo τι λένε ως ποιότητα;

Link to comment
Share on other sites

το 810 εχει καλο gps?(και εγω δεν μιλαω για το αρχικο κλειδωμα αλλα για την συμπεριφορα του στον δρομο,ετσι?)
Μιλάω για πλοήγηση σε αυτοκίνητο. Ποτέ κανένα πρόβλημα. Αντίθετα έχω δει samsung galaxy note 2 να κολλάει λίγα μέτρα πίσω με αποτέλεσμα να περάσω το στενό στο οποίο έπρεπε να στρίψω

Καμία πρόταση για κινητό με τον MTK MT6592;

Επίσης ξέρει κανείς αν έχει την Mali 450MP4 ή την MP2?

Mali-450 MP4 @ 700 MHz

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ cell styndby

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του φόρουμ. Ήθελα να μοιραστώ με όλους το πρόβλημα μου και όποιος μπορεί να με βοηθήσει.Αγόρασα ένα καινούριο HDC GALAXY S4 legend 2 απο γνωστό κινέζικο μαγαζάκι..εδω κ μια εβδομάδα...το τηλέφωνο δουλέυει μια χαρα όμως η μπαταρία τελειώνει σε 4 ώρες.Μετά απο ψάξιμο βρήκα ότι καταναλώνει το ''cell standby'' 52 % 'εβαλα και άλλη μπαταρια μην τύχον έφταιγε η μπαταρία άλλα το cell standby παραμένη έκει στο 50-55% έχω τρελαθή !!!!!!! το τηλέφωνο είναι μια χαρα δουλευουν όλα και δέν μπορώ να το χρισιμοποιησω! ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.. αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει και να μου δώσει μία λύση.

(τι και αν έχω απενεργοποιήση όλα αυτα που καταναλώνουν μπαταρία δεν αλλαζει τίποτα!)

 

 

Αν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.. ευχαριστώ εκ τον προτέρων! ll styndby

Link to comment
Share on other sites

Άριστο gps έχουν και τα THL, αλλά και πολλά άλλα, πχ zopo zp810. Όσα έχουν πρόβλημα, έχουν γενικά κακές κεραίες, ή κακή σχεδίαση και τοποθέτηση, γιατί παίζουν πολλά ρόλο, δεν μπορείς να βάζεις την κεραία όπου γουστάρεις, όπως κάνουν κάτι κινεζοεργοστάσια

 

Συγκρίνεις ένα Lenovo...με ποιο;

 

συμφωνω με τον gerstavros2 τα thl εχουν πολυ καλο gps.του φιλου μου το w11 σε 450 χιλ διαδρομη δεν εχασε πουθενα και κλειδωνει πολυ γρηγορα.οσο αφορα για τους mtk δεν το πιστευω οτι βγαινει απο εκει το προβλημα με τα gps.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ cell styndby

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του φόρουμ. Ήθελα να μοιραστώ με όλους το πρόβλημα μου και όποιος μπορεί να με βοηθήσει.Αγόρασα ένα καινούριο HDC GALAXY S4 legend 2 απο γνωστό κινέζικο μαγαζάκι..εδω κ μια εβδομάδα...το τηλέφωνο δουλέυει μια χαρα όμως η μπαταρία τελειώνει σε 4 ώρες.Μετά απο ψάξιμο βρήκα ότι καταναλώνει το ''cell standby'' 52 % 'εβαλα και άλλη μπαταρια μην τύχον έφταιγε η μπαταρία άλλα το cell standby παραμένη έκει στο 50-55% έχω τρελαθή !!!!!!! το τηλέφωνο είναι μια χαρα δουλευουν όλα και δέν μπορώ να το χρισιμοποιησω! ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.. αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει και να μου δώσει μία λύση.

(τι και αν έχω απενεργοποιήση όλα αυτα που καταναλώνουν μπαταρία δεν αλλαζει τίποτα!)

 

 

Αν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.. ευχαριστώ εκ τον προτέρων! ll styndby

 

Και εμένα πρώτο είναι στο zopo 980 μου.

 

 

[ATTACH]39910[/ATTACH] δες και στην φώτο

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειναι αξιόπιστο;;;; http://www.chinapadmall.com

 

Το fastcardtech με έχασε επειδη θελει μίνιμουμ 150€ αγορά + φόρος απο PayPal

 

ΥΓ:

Air Mail ->We recommend "Express Delivery" as fast and safe delivery!

Free Shipping, No Tracking Number(15-45 days) €0.00

Reg Air Mail ->We recommend "Express Delivery" as fast and safe delivery!

Standard, With Tracking Number(12-20 days) €1.54

Ποια επιλογή έχει τις λιγότερες πιθανότητες να περάσει τελωνείο; (Ή ειναι το ίδιο; )

 

 

ΥΓ2: Τέλος with shipping box ή όχι;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον gerstavros2 τα thl εχουν πολυ καλο gps.του φιλου μου το w11 σε 450 χιλ διαδρομη δεν εχασε πουθενα και κλειδωνει πολυ γρηγορα.οσο αφορα για τους mtk δεν το πιστευω οτι βγαινει απο εκει το προβλημα με τα gps.

 

Θα συμφωνήσω με τους φίλους πιο πάνω το gps έχει να κάνει με την εταιρεία και όχι με τον MTK έχω ένα TCL και ένα ALCATEL-IDOL MINI MTK και τα δύο δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το GPS με το που το ανοίξεις έχει κλειδώσει....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους φίλους πιο πάνω το gps έχει να κάνει με την εταιρεία και όχι με τον MTK έχω ένα TCL και ένα ALCATEL-IDOL MINI MTK και τα δύο δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το GPS με το που το ανοίξεις έχει κλειδώσει....
στην πλοηγηση πως ειναι?και εμενα το ζοπο κλειδωνει αμεσα αλλα στην πληγηση πολες φορες με δειχνει αλλα αντι αλλων
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ cell styndby

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του φόρουμ. Ήθελα να μοιραστώ με όλους το πρόβλημα μου και όποιος μπορεί να με βοηθήσει.Αγόρασα ένα καινούριο HDC GALAXY S4 legend 2 απο γνωστό κινέζικο μαγαζάκι..εδω κ μια εβδομάδα...το τηλέφωνο δουλέυει μια χαρα όμως η μπαταρία τελειώνει σε 4 ώρες.Μετά απο ψάξιμο βρήκα ότι καταναλώνει το ''cell standby'' 52 % 'εβαλα και άλλη μπαταρια μην τύχον έφταιγε η μπαταρία άλλα το cell standby παραμένη έκει στο 50-55% έχω τρελαθή !!!!!!! το τηλέφωνο είναι μια χαρα δουλευουν όλα και δέν μπορώ να το χρισιμοποιησω! ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.. αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει και να μου δώσει μία λύση.

(τι και αν έχω απενεργοποιήση όλα αυτα που καταναλώνουν μπαταρία δεν αλλαζει τίποτα!)

 

 

Αν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.. ευχαριστώ εκ τον προτέρων! ll styndby

 

Φιλε σε όλους το standby είναι πρωτο. Τωρα αν μιλας για διάρκεια μπαταρίας 4 ωρες με συνεχη σκάλισμα τοτε είναι λογικο. Μη περιμένεις παραπάνω. Πάντως εγω εχω απενεργοποιησει τελειως το 3g και ειδα διάφορα στη μπαταρία διότι με το 3g εψαχνε συνεχώς για σημα και ρουφαγε μπαταρία. Δοκίμασε το

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειναι αξιόπιστο;;;; http://www.chinapadmall.com

 

Το fastcardtech με έχασε επειδη θελει μίνιμουμ 150€ αγορά + φόρος απο PayPal

[...]

Τι πράμα ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα πιο κατάλληλο topic να κάνω την ερώτηση και θα την κάνω εδώ. Αν κάποιος ξέρει πιο κατάλληλο topic να μου πει.

Πως λέγεται ο αισθητήρας που καταλαβαίνει πότε βγάζουμε το τηλέφωνο από το αυτί και ανοίγει την οθόνη.

Ο αισθητήρας δεν είναι πολύ ευαίσθητος και δεν ανταποκρίνεται άμεσα ή δεν λειτουργεί καθόλου όταν βγάζουμε το τηλέφωνο από το αυτί. Δεν τον εμποδίζει κάτι (βρομιά, θήκη, screen protector) Μπορούμε να κάνουμε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητήρας που αναφέρεσαι λέγετε Proximity sensor.

Ψαξε στο νετ μήπως υπαρχουν αναφορές για την συσκευή σου οτι μπορεί να έχει θέμα.

Αν φτιάχνετε δεν ξέρω να σου απαντήσω, αν και κάπου είχα δει οτι μπορείς να κάνεις calibration στον σενσορα. Παραπάνω πληροφορίες δεν έχω να σου δώσω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητήρας που αναφέρεσαι λέγετε Proximity sensor.

Ψαξε στο νετ μήπως υπαρχουν αναφορές για την συσκευή σου οτι μπορεί να έχει θέμα.

Αν φτιάχνετε δεν ξέρω να σου απαντήσω, αν και κάπου είχα δει οτι μπορείς να κάνεις calibration στον σενσορα. Παραπάνω πληροφορίες δεν έχω να σου δώσω.

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Θα το ψάξω τώρα που ξέρω πως το λένε.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ cell styndby

 

Δεν υπάρχει custom rom για το κινητό σου να περάσεις, για να δεις αν φταίει κάτι τέτοιο?

Εννοείται θα κρατήσεις backup τη μαμίσια ρομ μέσω recovery πριν κάνεις κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ cell styndby

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του φόρουμ. Ήθελα να μοιραστώ με όλους το πρόβλημα μου και όποιος μπορεί να με βοηθήσει.Αγόρασα ένα καινούριο HDC GALAXY S4 legend 2 απο γνωστό κινέζικο μαγαζάκι..εδω κ μια εβδομάδα...το τηλέφωνο δουλέυει μια χαρα όμως η μπαταρία τελειώνει σε 4 ώρες.Μετά απο ψάξιμο βρήκα ότι καταναλώνει το ''cell standby'' 52 % 'εβαλα και άλλη μπαταρια μην τύχον έφταιγε η μπαταρία άλλα το cell standby παραμένη έκει στο 50-55% έχω τρελαθή !!!!!!! το τηλέφωνο είναι μια χαρα δουλευουν όλα και δέν μπορώ να το χρισιμοποιησω! ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.. αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει και να μου δώσει μία λύση.

(τι και αν έχω απενεργοποιήση όλα αυτα που καταναλώνουν μπαταρία δεν αλλαζει τίποτα!)

 

 

Αν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.. ευχαριστώ εκ τον προτέρων! ll styndby

 

 

μπορεις να δοκιμασεις μια κοστουμ ρομ δεν εχεις να χασεις τιποτα http://www.needrom.com/mobile/hdc-galaxy-s4-legend-ii-dual-sim-with-gesture-control-rom-android-4-2-2/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Παραγγειλα απο merimobiles το ZOPO ZP950+ και το ειδαν 2 φιλοι και το θελουν και αυτοι,ελα που ομως ειναι out of stock στο merimobiles,και το βρηκα μαλλον μονο στο geekbuying,αλλα δεν ξερω αν εχει Ελληνικα. Εαν ΔΕΝ εχει ελληνικα,πεζει να μπορω καπως να τους τα βαλω εγω?

Remove before flight :!:

HTC Desire Z

ZOPO ZP950+

Xiaomi Redmi Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Παραγγειλα απο merimobiles το ZOPO ZP950+ και το ειδαν 2 φιλοι και το θελουν και αυτοι,ελα που ομως ειναι out of stock στο merimobiles,και το βρηκα μαλλον μονο στο geekbuying,αλλα δεν ξερω αν εχει Ελληνικα. Εαν ΔΕΝ εχει ελληνικα,πεζει να μπορω καπως να τους τα βαλω εγω?

 

κοιτα κ εδω http://www.merimobiles.com/zopo-zp950_p/meri7970.htm στειλτους ενα μηνυμα ρωτα εαν ειναι στοκ κ αν υποστηριζει τα ελληνικα,που νομιζω η ζοπο τις συσκευες της βγαζει πολυγλωσσικιες,ας με διορθωσει καποιος που γνωριζει πιο καλα.ναι μπορεις να το βαλεις ελληνικα εσυ μετα αρκει να ειναι ροοταρισμενο το κινητο σου.με το morelocale 2 (στο πλει στορ υπαρχει) για τα ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο το κινητο εχετε καμια ιδεα;

Καμια γνωμη, καμια προταση;

 

Unlocked HTM H9503 Cell Phone Android 4.2 MTK6572 5.0'' Screen AT&T 1.3GHz 3G

 

 

Το λινκ: http://www.ebay.com/itm/301004407650?var=600163114957&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

"Πολλες φορές στο Ιντερνετ, βλεπουμε πραγματα που δεν ειναι αληθινα"

(Γεώργιος Καραϊσκάκης, 1824 μΧ.)

便宜不好,好的不便宜! (Γιώργος, 2014 μΧ.)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...