Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρουμε κάποιο κινέζικο που να είναι αρκετά εως πολύ γρήγορο στο σερφαρισμα, σε 3G ή με wifi?

Εδώ κανείς καμιά πρόταση?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα Lenovo πηγαίνουν καρφί.

 

 

βεβαίως , θεωρώ τα lenovo όπως και τα meizu & huawei ,oppo , πρωτοκλασσάτα ,

επίσης οι mtk επεξεργαστές στις πιο φθηνές υλοποιήσεις έχουν "θέμα" με το pgs .

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κανείς καμιά πρόταση?

Εξαρτάται πως το θεωρείς το γρήγορο.Προσωπική μου άποψη μου ειναι ότι και ένα κινητό με mtk6589T 720p ανάλυση και 1gb ram μια χαρά γρήγορα πάει.Αν τώρα θες κάτι που να είναι γρήγορο και smooth σαν το κινητό του avatar σου και άνω,πας και στην ανάλογη κατηγορία χρημάτων

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κανείς καμιά πρόταση?

 

οποιοδηποτε με snap δεν νομιζω οτι εχει τιποτα να ζηλεψει σε ταχυτητα απο τα "επωνυμα" hi end. δες oppo find 5, xiaomi mi2s, mi3

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

οποιοδηποτε με snap δεν νομιζω οτι εχει τιποτα να ζηλεψει σε ταχυτητα απο τα "επωνυμα" hi end. δες oppo find 5, xiaomi mi2s, mi3

Ευχαριστω, Γλυκοκοιταζω το mi3. :D

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

κι εγω προσωπικα..απο review που ειδα εχει και αρκετα τιμια φωτογραφικη..τιμη πολυ καλη για τις επιδοσεις του που πιστευω ειναι οι κορυφαιες απο οτι κινειται αυτη τη στιγμή..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

βεβαίως , θεωρώ τα lenovo όπως και τα meizu & huawei ,oppo , πρωτοκλασσάτα ,

επίσης οι mtk επεξεργαστές στις πιο φθηνές υλοποιήσεις έχουν "θέμα" με το pgs .

 

δεν έχουν οι mtk το πρόβλημα,απλά στα φτηνά,βάζουν φτηνές λύσεις και εξαρτήματα.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

δεν έχουν οι mtk το πρόβλημα,απλά στα φτηνά,βάζουν φτηνές λύσεις και εξαρτήματα.
το gps δηλαδη ειναι θεμα κακου δεκτη gps και οχι του mtk ετσι?
Link to comment
Share on other sites

δεν έχουν οι mtk το πρόβλημα,απλά στα φτηνά,βάζουν φτηνές λύσεις και εξαρτήματα.

 

δεν νομίζω πως είναι θέμα περιφερειακών μόνο , γιατί βελτιώνεται σε μερικές περιπτώσεις δραματικά με Software λύσεις ;

και οι MSM8225Q είναι σε φθηνές υλοποιήσεις αλλά δεν έχουν τέτοιες gps επιδόσεις .

 

http://www.oppoforums.com/threads/gps-bug-identified-mtk-and-android-problem-oppo-please-include-the-fix-in-rom.6540/

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

το gps δηλαδη ειναι θεμα κακου δεκτη gps και οχι του mtk ετσι?

Ναι ο κακός δέκτης gps παίζει μεγάλο ρόλο.Εγώ "είδα φως" στο τωρινό μου mtk απο τότε που έβαλα αλουμινόχαρτο στην κεραία :lol: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5100715#post5100715 άκομψο να κρέμεται αυτή η "κεραία" :p όταν κάνω πλοήγηση αλλά ειναι η μόνη λύση

Τα προηγούμενα κινητά που είχα το zte v967s δούλευε κανονικά χωρίς πατέντες,ενώ το thl w7s ειχε στο πισω καπάκι 2 σιδεράκια που έπαιζαν τον ρόλο της κεραίας.Χωρίς το καπάκι δεν κλείδωνε με τίποτε σωστό σήμα

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο κακός δέκτης gps παίζει μεγάλο ρόλο.Εγώ "είδα φως" στο τωρινό μου mtk απο τότε που έβαλα αλουμινόχαρτο στην κεραία :lol: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5100715#post5100715 άκομψο να κρέμεται αυτή η "κεραία" :p όταν κάνω πλοήγηση αλλά ειναι η μόνη λύση

Τα προηγούμενα κινητά που είχα το zte v967s δούλευε κανονικά χωρίς πατέντες,ενώ το thl w7s ειχε στο πισω καπάκι 2 σιδεράκια που έπαιζαν τον ρόλο της κεραίας.Χωρίς το καπάκι δεν κλείδωνε με τίποτε σωστό σήμα

εβαλα την πατεντα σου αλλα μεσα απο το καπακι,δεν μπορω να φαινεται ετσι!καμια βλετιωση πηρα εξωτερικο δεκτη και ησυχασα!
Link to comment
Share on other sites

@bbbb respect φιλε απλα!

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω πως είναι θέμα περιφερειακών μόνο , γιατί βελτιώνεται σε μερικές περιπτώσεις δραματικά με Software λύσεις ;

και οι MSM8225Q είναι σε φθηνές υλοποιήσεις αλλά δεν έχουν τέτοιες gps επιδόσεις .

 

http://www.oppoforums.com/threads/gps-bug-identified-mtk-and-android-problem-oppo-please-include-the-fix-in-rom.6540/

 

Γιατί αναγκάζεσαι να τσιτώσεις εσωτερικά την ενίσχυση του σήματος, ώστε να αντισταθμίσεις την χαμηλή λήψη της κεραίας. Και αν ήταν πρόβλημα του chip, θα το είχαν όλα τα κινητά με MTK.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αναγκάζεσαι να τσιτώσεις εσωτερικά την ενίσχυση του σήματος, ώστε να αντισταθμίσεις την χαμηλή λήψη της κεραίας. Και αν ήταν πρόβλημα του chip, θα το είχαν όλα τα κινητά με MTK.
ναι απο την αλλη μονο τα "επωνυμα zte" εχουν καλο gps.μηπως ειναι θεμα mtk αφου ΟΛΑ τα αλλα εχουν θεμα?
Link to comment
Share on other sites

ναι απο την αλλη μονο τα "επωνυμα zte" εχουν καλο gps.μηπως ειναι θεμα mtk αφου ΟΛΑ τα αλλα εχουν θεμα?

 

για αρχή δεν είναι μόνο τα zte επώνυμα.Αν ήταν όπωε λες θέμα του mtk θα είχαν και επώνυμα πρόβλημα όχι μόνο τα noname.

Επίσης ποια όλα τα άλλα έχουν θέμα;δεν έχουν όλα φίλε μου.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς δεν έχουν όλα θέμα.Αλλά ειναι κανόνας όσο πιο ανώνυμο το κινητό,τόσες περισσότερες πιθανότητες να έχει θέμα.Και επισης δεν ειναι μόνο θέμα κόστους.πχ. Τα zopo zp980/990 ειναι πανάκριβα σε σχέση με άλλα mtk ίδιας cpu και rom/ram αλλά τέλειο gps δεν έχουν.Απο την άλλη τα lenovo οκ αλλά ειναι ακόμη πιο ακριβά αλλά τουλάχιστον το αξίζουν.Και επισης χάριν της μείωσης του κόστους υπάρχουν και άλλα "θέματα" πχ. το navigon απο τον θείο δεν παίζει και απο ότι κατάλαβα αυτό γινεται γιατί όλα μα όλα τα mtk (πλην hongmi νομίζω,για oppo r819 δε γνωρίζω) έχουν στην πλακέτα τον ίδιο σειριακό αριθμό... Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

και για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους,απλά έχουν το gps configuration αρχείο ρυθμισμένο για Κίνα.γιαυτό και αργιύν να πιάσουν σήμα εδώ στην Ελλάδα στην αρχή.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Nαι οκ αλλά πέρα απο ότι αργουν να πιάσουν σήμα στο δρόμο δεν υπάρχει και η καλύτερη συμπεριφορά μιας και το gps ενω κλειδώνει γρήγορα μετά την ρύθμιση του εν λόγω αρχείου,δεν έχει ισχυρό σήμα για να έχει και την κατάλληλη ακρίβεια που απαιτείται για σωστή πλοήγηση ειδικά μέσα σε πόλη με ψηλά κτίρια
Link to comment
Share on other sites

Nαι οκ αλλά πέρα απο ότι αργουν να πιάσουν σήμα στο δρόμο δεν υπάρχει και η καλύτερη συμπεριφορά μιας και το gps ενω κλειδώνει γρήγορα μετά την ρύθμιση του εν λόγω αρχείου,δεν έχει ισχυρό σήμα για να έχει και την κατάλληλη ακρίβεια που απαιτείται για σωστή πλοήγηση ειδικά μέσα σε πόλη με ψηλά κτίρια

 

ναι βασικά έλεγα για τα επώνυμα που την πρώτη φορά αργούν λίγο.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω πρόβλημα έκλεισα το lenovo s820 και δεν ξανά ανοίγει το βάζω να φορτώσει και δεν φορτώνει δεν ανάβει λαμπάκι κόκκινο.. αυτό το έπαθα όταν επέλεξα εντοπισμός σφαλμάτων στις επιλογές προγραμματιστεί το έκλεισα και δεν ξανά ανοίγει :(

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως δεν έχω δει σε φθηνό qualcomm (A760 πχ ) τόσα προβλήματα όσα σε υψηλότερης τιμής mediatek out of the box .

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω πρόβλημα έκλεισα το lenovo s820 και δεν ξανά ανοίγει το βάζω να φορτώσει και δεν φορτώνει δεν ανάβει λαμπάκι κόκκινο.. αυτό το έπαθα όταν επέλεξα εντοπισμός σφαλμάτων στις επιλογές προγραμματιστεί το έκλεισα και δεν ξανά ανοίγει :(

 

έχει ρωτήσει ήδη μία φορά στο θέμα του κινητού σου.στις επιλογές προγραμματιστή λοιπόν έκανες την επιλογή αυτή,αλλά δεν παίζει ρόλο με την εκκίνηση της συσκευής.

Βγάλε την μπαταρία για κανένα 10λεπτο,ξαναβάλτην και δοκίμασε.

@mimo

έτυχε απλά.

αν αγοράζεις noname κινέζικα και περιμένεις να σκίζουν,κάτι κάνεις λάθος.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

ναι απο την αλλη μονο τα "επωνυμα zte" εχουν καλο gps.μηπως ειναι θεμα mtk αφου ΟΛΑ τα αλλα εχουν θεμα?

Άριστο gps έχουν και τα THL, αλλά και πολλά άλλα, πχ zopo zp810. Όσα έχουν πρόβλημα, έχουν γενικά κακές κεραίες, ή κακή σχεδίαση και τοποθέτηση, γιατί παίζουν πολλά ρόλο, δεν μπορείς να βάζεις την κεραία όπου γουστάρεις, όπως κάνουν κάτι κινεζοεργοστάσια

 

εγώ πάντως δεν έχω δει σε φθηνό qualcomm (A760 πχ ) τόσα προβλήματα όσα σε υψηλότερης τιμής mediatek out of the box .
Συγκρίνεις ένα Lenovo...με ποιο;
Link to comment
Share on other sites

Άριστο gps έχουν και τα THL, αλλά και πολλά άλλα, πχ zopo zp810. Όσα έχουν πρόβλημα, έχουν γενικά κακές κεραίες, ή κακή σχεδίαση και τοποθέτηση, γιατί παίζουν πολλά ρόλο, δεν μπορείς να βάζεις την κεραία όπου γουστάρεις, όπως κάνουν κάτι κινεζοεργοστάσια

 

Συγκρίνεις ένα Lenovo...με ποιο;

το 810 εχει καλο gps?(και εγω δεν μιλαω για το αρχικο κλειδωμα αλλα για την συμπεριφορα του στον δρομο,ετσι?)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...