Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!

 

Ψαχνω για ενα φθηνο 5.5" φθηνο για χρηση εντελως τυπικη. Ειμαι αναμεσα στα HT7 και Cubot S Note. Η διαφορα τους ειναι περιπου στο εικοσαρικο, ενω το δευτερο εχει 2gb μνημη.

Καποια αποψη, τοποθετηση θα βοηθουσε. Μη

 

letv 600 στα 150 ευρω φιλε ριξε μια ματια εδω και στο νημα απο τους κατοχους του φοβερη ποιοτητα συσκευη !!! το εχω και εγω τεσσερια μηνες ειναι πολυ καλο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H ερώτησή μου ήταν "πραγματική" και όχι "επιθετική".

Εγώ κανένα πρόβλημα δεν έχω, σε αντίθεση με σένα που την ανέφερες αυτή τη λέξη για μένα, όχι μια φορά, αλλά δις.

 

Τo θέμα των αξιόπιστων μαγαζιών πως προέκυψε? Δεν τον καταλαβαίνω πραγματικά το συλλογισμό σου....:blink:

Αυτό για παράδειγμα,

http://www.vickmall.com/meizu-mx5-helio-x10-turbo-4g-lte-octa-core-2-2ghz-flyme-4-5-3gb-16gb-android-5-0-smartphone-5-5-inch-screen.html

http://www.vickmall.com/meizu-mx4-pro-samsung-exynos-5430-octa-core-1-8ghz-4g-lte-smartphone-3gb-16gb-5-5inch-gorilla-glass-2k-screen-20-70mp-camera-otg-nfc-grey.html

το θεωρείς αναξιόπιστο μαγαζι?

 

Ψάχνομαι και θέλω να κάνω την καλύτερη επιλογή γιατί έχω κουραστεί να....ψάχνω.

 

Λοιπόν πάμε πάλι με πραγματική ερώτηση και αν θα μπορούσες, δώσε μου μια κανονική απάντηση....:p

 

Αν έπαιρνες συσκευή αυτή τη στιγμή, θα προτιμούσες το MX5 στα 220 ή το MX4 PRO στα 180?

Ο λόγος που ρωτάω είναι πως δε βλέπω τρομακτικές διαφορές υπέρ του νεώτερου MX5, εκτός του νεώτερου προφανώς επεξεργαστή, κάμερα έχουν ίδια, γιατί σε ανάλυση οθόνης το MX4 PRO, σκίζει...

 

Λολ! Ααχαχαχαχ! Όχι, παρεξήγηση! Προσπάθησα να γίνω επεξηγηματικός και όχι επιθετικός... Ήθελα να πω ότι συνολικά αν δεις τα χαρακτηριστικά έχει μικροβελτιώσεις που δικαιολογούν τα +50$, δηλαδή επεξεργαστής, διαστάσεις, βάρος κλπ. Επίσης κατά τη γνώμη μου η οθόνη του mx5 ίσως είναι καλύτερη σαν επιλογή (amoled, 1080p). Στο θέμα των μαγαζιών την πάτησα, έκανα μια γρήγορη αναζήτηση και δεν το βρήκα στο vick, οπότε θεώρησα ότι το είδες κάπου αλλού :( btw 166€ και 209€ βγαίνει μαζί με την προμήθεια της τράπεζας! Οπότε αν ήταν να διαλέξω ανάμεσα σε αυτά τα δύο, πρώτα θα διάβαζα στα γρήγορα τα δύο αντίστοιχα νήματα και ύστερα θα αγόραζα το mx5!:lol:

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

αγορά κινητού dual sim +micro sd 5" 120-130euro πολύ καλή μπαταρία επίσης θα κυκλοφορήσει κάποιο μοντέλο σύντομα με αυτά τα χαρακτηριστικά?

φωτογραφίζεις το redmi 3 http://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_3-7862.php ή μου φαίνεται? :blink:

 

Aμα βαλεις ενα mx4 pro με flyme 5.1.3.0 διπλα σε mx5 με 4.7.1 εχουν την ιδια αυτονομια.

Μην ξεχνατε ποτε τις εκδοσεις που φοραει το καθε ενα...Αλλο ο exynos αλλο ο ΜΤΚ

Εσύ έχεις το MX4 PRO? Τι θέλεις να πεις ακριβώς με την αναφορά σου στους διαφορετικούς επεξεργαστές?

 

Λολ! Ααχαχαχαχ! Όχι, παρεξήγηση! Προσπάθησα να γίνω επεξηγηματικός και όχι επιθετικός... Ήθελα να πω ότι συνολικά αν δεις τα χαρακτηριστικά έχει μικροβελτιώσεις που δικαιολογούν τα +50$, δηλαδή επεξεργαστής, διαστάσεις, βάρος κλπ. Επίσης κατά τη γνώμη μου η οθόνη του mx5 ίσως είναι καλύτερη σαν επιλογή (amoled, 1080p). Στο θέμα των μαγαζιών την πάτησα, έκανα μια γρήγορη αναζήτηση και δεν το βρήκα στο vick, οπότε θεώρησα ότι το είδες κάπου αλλού :( btw 166€ και 209€ βγαίνει μαζί με την προμήθεια της τράπεζας! Οπότε αν ήταν να διαλέξω ανάμεσα σε αυτά τα δύο, πρώτα θα διάβαζα στα γρήγορα τα δύο αντίστοιχα νήματα και ύστερα θα αγόραζα το mx5!:lol:

 

Ωραία, MX5 δαγκωτό από σένα λοιπόν.

Τα 16GB αποθηκετυτικού χώρου, μόλις, που στην πράξη είναι λιγότερα λόγω λειτουργικού, με προβληματίζουν αρκετά...:cry:

Link to comment
Share on other sites

αγορά κινητού dual sim +micro sd 5" 120-130euro πολύ καλή μπαταρία επίσης θα κυκλοφορήσει κάποιο μοντέλο σύντομα με αυτά τα χαρακτηριστικά?

 

φωτογραφίζεις το redmi 3 http://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_3-7862.php ή μου φαίνεται? :blink:

 

Yup, REDMI 3 πολύ καλό, και παίζει κουπόνι που το ρίχνει κ άλλο στα $145

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

φωτογραφίζεις το redmi 3 http://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_3-7862.php ή μου φαίνεται? :blink:

 

Yup, REDMI 3 πολύ καλό, και παίζει κουπόνι που το ρίχνει κ άλλο στα $145

 

ναι αλλά ή θα έχεις 2 sim ή 1 sim και micro sd το σκέφτομαι πολύ καιρό.

υπάρχει στο ali στα 125euro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

Πρόσφατα είδα 2 φιλους να χρησιμοποιούν ενα Jiayu G2 και το elephone p9000. έμεινα εντυπωσιασμένος γι αυτό άρχισα να ψάχνω μπας και βρω κάτι στα μέτρα μου. Έπεσα στην μεγάλη κοινότητα σας :) .

Θα ήθελα τη γνώμη σας και πρόταση σας για ένα κινητό με budget -250euro για χρήση κυρίως browsing, internet chatting, social networks και λιγότερο gaming. Θα ήθελα να μην ξεπερνάει τις 5.5inches η οθόνη του και να μην μπλέξω με roots, flashes κ.α. που δεν γνωρίζω(έβλεπα π.χ. οτι πολλά κινητά δεν έχουν Google Play Store και δεν θέλω να μπλέξω).

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Δεν με νοιάζει αν θα είναι αγγλικά ή ελληνικά το μενού. Ίσως να προοτριμώ και αγγλικα αλλα πραγματικά δεν με ενδιαφέρει τόσο αυτό. Αυτό που θέλω να αποφύγω είναι να βάζω νέες roms η να μην έχει καν googleplaystore...

 

Βάση budget και χαρακτηριστικών καταλήγω στα:

-One+ X

-Elephone P9000

-Meizu MX5

-Xiaomi Redmi note 3 pro

-Asus Zenfone 2

-Huawei Ascend P8 Lite

 

Επειδή δεν έχω κάποιο που να έχει δουλέψει τέτοια κινητά(όλοι έχουν lg, samsung, iphones) θα με βοηθούσε πάρα πολύ η γνώμη σας. Αν νομίζεται οτί υπάρχει κάποιο καλύτερο πείτε μ. Επίσης άμα κάποιο έχει χάλια rom ή έχει προβλήματα κλπ κλπ πείτε το μ πάλι για να αποκλείω κανένα ;) . Ευχαριστώ παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Δεν με νοιάζει αν θα είναι αγγλικά ή ελληνικά το μενού. Ίσως να προοτριμώ και αγγλικα αλλα πραγματικά δεν με ενδιαφέρει τόσο αυτό. Αυτό που θέλω να αποφύγω είναι να βάζω νέες roms η να μην έχει καν googleplaystore...

 

Βάση budget και χαρακτηριστικών καταλήγω στα:

-One+ X

-Elephone P9000

-Meizu MX5

-Xiaomi Redmi note 3 pro

-Asus Zenfone 2

-Huawei Ascend P8 Lite

 

Επειδή δεν έχω κάποιο που να έχει δουλέψει τέτοια κινητά(όλοι έχουν lg, samsung, iphones) θα με βοηθούσε πάρα πολύ η γνώμη σας. Αν νομίζεται οτί υπάρχει κάποιο καλύτερο πείτε μ. Επίσης άμα κάποιο έχει χάλια rom ή έχει προβλήματα κλπ κλπ πείτε το μ πάλι για να αποκλείω κανένα ;) . Ευχαριστώ παιδιά

 

Βγάλε τα elephone από τη λιστα

Τα αλλά είναι κομπλε

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά ή θα έχεις 2 sim ή 1 sim και micro sd το σκέφτομαι πολύ καιρό.

υπάρχει στο ali στα 125euro

Το έχει τόσο χαμηλά στο ali ?

Link to comment
Share on other sites

https://www.fastcardtech.com/goods.php?id=15860 128$??[/quote

αυτό το site έχει πολλά προιόντα σε τιμές χώμα. Πολλοί εδώ στο forum λένε μακρυά, κάποιοι έχουν πάρει νομίζω, αλλά μάλλον είναι ρίσκο...

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σήμερα δύο κινητά από fct, όλα καλά.

Παρόλα αυτά, έχει προσφορά το vickmall 10$ παραπάνω (το fct έχει και επιπλέον χρεωσεις που το πάνε στα 135$), οπότε δεν τίθεται σοβαρό δίλημμα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ Xiaomi Redmi Note 2 και Meizu M2 Note ποιο πιστεύετε αξίζει περισσότερο? Τα χαρακτηριστικά τους είναι περίπου ίδια αλλά ρωτάω κυρίως γιατί δεν ξέρω τι παίζει από άποψη χρήσης. Έχουν παρουσιάσει τίποτα προβλήματα γενικά οι συσκευές? Έχουν κυκλοφορήσει σταθερές ROM?

Θα το πάρω από vickmall και οι τιμές είναι $135 για το Xiaomi και $148 για το Meizu.

Το Redmi Note 3 στα $176 αξίζει τα παραπάνω λεφτά?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα κινητο λεει οτι ειναι huawei honor 6 plus αλλα δεν εχει καμια σχεση του περασα twrp recovery και ελεγε οτι εχει τον mt6592 αλλα ουτε αυτο ηταν αληθεια γιατι εχει τον mt6572 οτι ελεγε στις πληροφοριες ηταν λαθος και δεν ανοιγει καθολου τωρα πειτε μου καμια ιδεα να το κανω να δουλεψει γιατι εχω δοκιμασει ολα τα mtk tools και εχω κατεβασει πολλα firmware αλλα και παλι τιποτα!!! παρακαλω αν ξερει καποιος κατι ας μου πει κατι να κανω:wacko::wacko::wacko::wacko:
Link to comment
Share on other sites

Το Redmi Note 3 στα $176 αξίζει τα παραπάνω λεφτά?

Ευχαριστώ!

 

To redmi Note 3 PRO, σίγουρα τ αξίζει τα παραπάνω λεφτά....;)

Βρίσκεις την 16ρα έκδοση γύρω στα 170 presale...έχεις τη δυνατότητα για 2 sim ή 1 sim+1sd card, μπαταριάρα και σούπερ επεξεργαστή...

 

 

@gtgr89 , μήπως το πήρες από το fastcardtech? :lol: :X :lol:

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

To redmi Note 3 PRO, σίγουρα τ αξίζει τα παραπάνω λεφτά....;)

Βρίσκεις την 16ρα έκδοση γύρω στα 170 presale...έχεις τη δυνατότητα για 2 sim ή 1 sim+1sd card, μπαταριάρα και σούπερ επεξεργαστή..

To Pro είναι το Prime ή είναι διαφορετικά?

Μεταξύ των 2 άλλων που είπα (Xiaomi Redmi Note 2 και Meizu M2 Note) ποιο αξίζει περισσότερο? Βασικά να μην έχει βγάλει προβλήματα ως συσκευή και να υπάρχει σταθερή ΡΟΜ (δε με νοιάζει αν έχει ελληνικά ή όχι).

Link to comment
Share on other sites

Για την 1η ερώτησή σου:

δεν είναι το note 2 prime, δεν είναι το note 3, είναι η τρελή αναβάθμιση του note 3 που ονομάζεται note 3 pro και είναι αυτό:

http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Redmi-Note-3-Pro-5-5-Inch-FHD-2GB-16GB-Smartphone-Qualcomm-Snapdragon-650-Hexa-Core-MIUI-V7-16-0MP-TOUCH-ID---Silvery-White-362398.html?source=ShareAsale

Για την 2η ερώτησή σου:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=431525

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα κινητο λεει οτι ειναι huawei honor 6 plus αλλα δεν εχει καμια σχεση του περασα twrp recovery και ελεγε οτι εχει τον mt6592 αλλα ουτε αυτο ηταν αληθεια γιατι εχει τον mt6572 οτι ελεγε στις πληροφοριες ηταν λαθος και δεν ανοιγει καθολου τωρα πειτε μου καμια ιδεα να το κανω να δουλεψει γιατι εχω δοκιμασει ολα τα mtk tools και εχω κατεβασει πολλα firmware αλλα και παλι τιποτα!!! παρακαλω αν ξερει καποιος κατι ας μου πει κατι να κανω:wacko::wacko::wacko::wacko:

 

νομίζω ότι δεν ρωτάς στο σωστό νήμα..

Επίσης, εσύ είσαι σίγουρος ποιο κινητό έχεις;;; Γιατί νομίζω ότι το Huawei honor 6 plus φοράει τον KIRIN 925 για επεξεργαστή..

Όπως κι αν έχει ρώτα καλύτερα σ'αυτό το νήμα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=406348

Edited by balakof

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

To Pro είναι το Prime ή είναι διαφορετικά?

Μεταξύ των 2 άλλων που είπα (Xiaomi Redmi Note 2 και Meizu M2 Note) ποιο αξίζει περισσότερο? Βασικά να μην έχει βγάλει προβλήματα ως συσκευή και να υπάρχει σταθερή ΡΟΜ (δε με νοιάζει αν έχει ελληνικά ή όχι).

Και τα 2 έχουν σταθερή Ρομ και είναι δοκιμασμένα χωρίς προβλήματα.

Εσένα ποιο σου αρέσει πιο πολύ;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για την 2η ερώτησή σου:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=431525

Ουπς, δεν το είχα δει ότι υπάρχει ξεχωριστό thread για αυτά τα 2 κινητά Θα το παρακολουθήσω!

Όσο για το PRO είναι τούμπανο και θα το έχω υπόψη αν το πετύχω σε χαμηλότερη τιμή. Το vickmall δεν το έχει καν.

Και τα 2 έχουν σταθερή Ρομ και είναι δοκιμασμένα χωρίς προβλήματα.

Εσένα ποιο σου αρέσει πιο πολύ;

Δεν έχω εμπειρία με καμία από τις 2 εταιρείες. Δεν μου άρεσει κάποιο περισσότερο, το ίδιο καλά τα βλέπω. Απλώς θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, να μη χρειάζεται αλλαγή ρομ ή επίλυση προβλημάτων κάθε τόσο. Οι απόψεις απ' ό,τι φαίνεται διίστανται και εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=431525

ο ένας λέει ότι τα xiaomi έχουν καλύτερη υποστήριξη και ο άλλος ότι δεν έχουν. Συμπέρασμα: σίγουρα δεν θα είναι πάρω σήμερα την απόφαση. :)

Link to comment
Share on other sites

Ουπς, δεν το είχα δει ότι υπάρχει ξεχωριστό thread για αυτά τα 2 κινητά Θα το παρακολουθήσω!

Όσο για το PRO είναι τούμπανο και θα το έχω υπόψη αν το πετύχω σε χαμηλότερη τιμή. Το vickmall δεν το έχει καν.

Δεν έχω εμπειρία με καμία από τις 2 εταιρείες. Δεν μου άρεσει κάποιο περισσότερο, το ίδιο καλά τα βλέπω. Απλώς θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, να μη χρειάζεται αλλαγή ρομ ή επίλυση προβλημάτων κάθε τόσο. Οι απόψεις απ' ό,τι φαίνεται διίστανται και εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=431525

ο ένας λέει ότι τα xiaomi έχουν καλύτερη υποστήριξη και ο άλλος ότι δεν έχουν. Συμπέρασμα: σίγουρα δεν θα είναι πάρω σήμερα την απόφαση. :)

 

Εγώ θα πρότεινα το Xiaomi. Είναι πολύ καλό, και έχει πολύ καλύτερο επεξεργαστή από το Meizu. Σχετικά τις rom: για το Meizu δεν ξέρω. Στο Xiaomi όμως περνάς μια φορά την Ελληνική, ή οποία παίρνει αναβάθμιση κάθε εβδομάδα , και ξενοιάζεις. Άσε που τα Xiaomi έχουν και μεγάλη κοινότητα στην Ελλάδα .

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα το Xiaomi. Είναι πολύ καλό, και έχει πολύ καλύτερο επεξεργαστή από το Meizu. Σχετικά τις rom: για το Meizu δεν ξέρω. Στο Xiaomi όμως περνάς μια φορά την Ελληνική, ή οποία παίρνει αναβάθμιση κάθε εβδομάδα , και ξενοιάζεις. Άσε που τα Xiaomi έχουν και μεγάλη κοινότητα στην Ελλάδα .

Τότε για καλύτερο cpu πας στο Meizu Μ1 Note που παίρνει επίσημες αναβαθμίσεις σχεδόν κάθε βδομάδα και που είναι εντελώς απροβλημάτιστο.

Δεν χρειάζεται ούτε custom Rom, ούτε πειράγματα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έσπασα την προπερασμενη εβδομάδα το oppo find 7 και το παράτησα..παρήγγειλα ενα umi iron plus στα 151.40 απο banggood με δωρο το γνήσιο οπίσθιο κάλυμμα και το tampered class .για να δούμε τι θα λέει.Όταν και οπότε ερθει

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Τότε για καλύτερο cpu πας στο Meizu Μ1 Note που παίρνει επίσημες αναβαθμίσεις σχεδόν κάθε βδομάδα και που είναι εντελώς απροβλημάτιστο.

Δεν χρειάζεται ούτε custom Rom, ούτε πειράγματα.

Συνεχίζουν και δίνουν ενημερώσεις; Εγώ περίμενα ότι με τόσα που έχουν βγάλει μετά από αυτό, θα το είχαν γειώσει...

Μπράβο τους! Πόντοι στη Meizu

(και ορατή αντίθεση με άλλες κινέζικες, που δίνουν ίσως 1-2 updates στην αρχή -για να διορθώσουν τυχόν εξώφθαλμα προβλήματα- και μετά τα αφήνουν στην τύχη τους...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...