Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδη εγω θέλω να παραγγείλω το ecoo που το εχει στην αποθήκη Ευρώπη πόσεςμμέρες θα κάνει να έρθει;;; ; το τελωνείο το γλιτώνεις 100%;;;;

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδη εγω θέλω να παραγγείλω το ecoo που το εχει στην αποθήκη Ευρώπη πόσεςμμέρες θα κάνει να έρθει;;; ; το τελωνείο το γλιτώνεις 100%;;;;
To Ecoo απο τη στιγμη που υπαρχει στην αποθηκη της Ευρωπης (ΕΛΛΑΔΑ), φανταζομαι σε 2-3 μερες απο τη στιγμη παραγγελιας θα το εχεις. Ποσο θα κανει να ταξιδεψει εντος Ελλαδας με ΕΛΤΑ Courier ?

Ειπαμε φευγει απο την αποθηκη στην Ελλαδα και ερχεται στο σπιτι σου. Τι δουλεια εχει το τελωνειο βρε ?

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

To Ecoo απο τη στιγμη που υπαρχει στην αποθηκη της Ευρωπης (ΕΛΛΑΔΑ), φανταζομαι σε 2-3 μερες απο τη στιγμη παραγγελιας θα το εχεις. Ποσο θα κανει να ταξιδεψει εντος Ελλαδας με ΕΛΤΑ Courier ?

Ειπαμε φευγει απο την αποθηκη στην Ελλαδα και ερχεται στο σπιτι σου. Τι δουλεια εχει το τελωνειο βρε ?

 

Ωραία ευχαριστώ πολυ

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εγω θέλω να παραγγείλω το ecoo που το εχει στην αποθήκη Ευρώπη πόσεςμμέρες θα κάνει να έρθει;;; ; το τελωνείο το γλιτώνεις 100%;;;;

Το κινητό σου έρχεται σε μία μέρα (εργάσιμη).

Link to comment
Share on other sites

θέλω να πάρω το Lenovo K3 Note για συγγενικό πρόσωπο.

 

Το gearbest θεωρείται αξιόπιστο κατάστημα?

Αν όχι θα προτιμούσατε κάποιο άλλο από την αυτή την λίστα? (τα οικονομικά έχουν προτεραιότητα)

Link to comment
Share on other sites

θέλω να πάρω το Lenovo K3 Note για συγγενικό πρόσωπο.

 

Το gearbest θεωρείται αξιόπιστο κατάστημα?

Αν όχι θα προτιμούσατε κάποιο άλλο από την αυτή την λίστα? (τα οικονομικά έχουν προτεραιότητα)

Είσαι εκτός θέματος, ερωτήσεις περί καταστημάτων εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=224493

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

μεταξύ ενός κινητού με οθονη HD και ενος με οθονη FHD υπάρχει ορατή διαφορά σε ευκρίνεια και φωτεινότητα?η εξαρτάται και από την ποιότητα της οθονης?δηλαδή ενα κινητο μιας μέτριας ποιοτικά εταιρειας όπως π.χ.elephone με οθόνη FHD,έχει καλύτερη οθόνη από ένα huawei με HD ανάλυση?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στην ευκρίνεια δύσκολα θα καταλάβεις διαφορά οπότε μετά ρόλο παίζουν η απεικόνιση χρωμάτων και η φωτεινότητα κατά την άποψή μου.
Link to comment
Share on other sites

Στην ευκρίνεια δύσκολα θα καταλάβεις διαφορά οπότε μετά ρόλο παίζουν η απεικόνιση χρωμάτων και η φωτεινότητα κατά την άποψή μου.
στο θεμα μπαταριας η HD καταναλώνει λιγότερη από την FHD?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επίσης η χαμηλότερη ανάλυση επιβαρύνει λιγότερο τον επεξεργαστή και τον επιταχυντή γραφικών, δίνοντας έτσι και καλύτερες επιδόσεις.

Αλλά και σε κατανάλωση, πιστεύω ότι η διαφορά είναι αξιοπρεπής!

 

Μεταξύ δύο τηλεφώνων με συγκρίσιμη ποιότητα οθονών, η διαφορά μεταξύ HD και FHD μπορεί να γίνει αισθητή. Δεν είναι ότι βλέπεις τα pixel στην 'απλή' HD (κατά την ταπεινή μου άποψη, η HD είναι μια χαρά ανάλυση για μεγέθη οθόνης ακόμα και 5.5" - ή και παραπάνω αν η οθόνη είναι όντως καλή!). Απλά στην FHD έχεις μια γενικότερη αίσθηση μεγαλύτερης καθαρότητας και 'λαμπρότητας' (ελλείψει καλύτερου όρου...) της εικόνας.

Επειδή όμως όντως υπάρχουν αισθητές διαφορές (ποιότητας) από οθόνη σε οθόνη, θα προτιμούσα σαφώς μια *καλή* HD από μια μέτρια FHD. Εκεί, πιστεύω, θα δεις όντως διαφορά (υπέρ της HD)!

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στο Lenovo K3 Note και στο Meizu M1 Note ποιό θα επιλέγατε και γιατί ;

Θα στο πω αλλιώς.

Ο μόνος λόγος να μην πάρεις το Μ1 είναι η διαφορετική Ρομ του.

Σε όλα τα άλλα σκίζει το κινητό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα στο πω αλλιώς.

Ο μόνος λόγος να μην πάρεις το Μ1 είναι η διαφορετική Ρομ του.

Σε όλα τα άλλα σκίζει το κινητό.

Έτσι κι αλλιώς και τα δύο 'διαφορετικές' ROM έχουν (σε σχέση τουλάχιστον με το standard Android).

Αλλά αν ήταν να πάρω κάτι τέτοιο, σαφώς θα προτιμούσα το FlyMe (την κατά Meizu εκδοχή του Android)

από το... χμ... πράγμα που βάζει στα τηλέφωνά της η Lenovo...

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου λόγω ότι έχει λιγότερα pixel

 

Επίσης η χαμηλότερη ανάλυση επιβαρύνει λιγότερο τον επεξεργαστή και τον επιταχυντή γραφικών, δίνοντας έτσι και καλύτερες επιδόσεις.

Αλλά και σε κατανάλωση, πιστεύω ότι η διαφορά είναι αξιοπρεπής!

 

Μεταξύ δύο τηλεφώνων με συγκρίσιμη ποιότητα οθονών, η διαφορά μεταξύ HD και FHD μπορεί να γίνει αισθητή. Δεν είναι ότι βλέπεις τα pixel στην 'απλή' HD (κατά την ταπεινή μου άποψη, η HD είναι μια χαρά ανάλυση για μεγέθη οθόνης ακόμα και 5.5" - ή και παραπάνω αν η οθόνη είναι όντως καλή!). Απλά στην FHD έχεις μια γενικότερη αίσθηση μεγαλύτερης καθαρότητας και 'λαμπρότητας' (ελλείψει καλύτερου όρου...) της εικόνας.

Επειδή όμως όντως υπάρχουν αισθητές διαφορές (ποιότητας) από οθόνη σε οθόνη, θα προτιμούσα σαφώς μια *καλή* HD από μια μέτρια FHD. Εκεί, πιστεύω, θα δεις όντως διαφορά (υπέρ της HD)!

ευχαριστώ!

ανοιξα αυτη την συζητηση γιατι σκεφτομαι να προτιμησω αυτο το lenovo που εχει hd οθονη,απο το elephone p7000 με fhd αλλα αμφιβόλου ποιότητας,και έχοντας διαβάσει τόσα παράπονα για την αξιοπιστία της elephone

.θεωρητικα ειναι δυο συγχρονες 64bit 4g συσκευες με ολα τα specs υπερ του elephone.στην πραξη ομως μπορει το lenovo να εχει καλυτερο σημα τηλεφωνου,φωτογραφιες,gps,ηχο μεγαφωνου,σημα wifi και πιο καθαρη οθονη.

το σκεφτομαι σωστα?η θα κανω πατάτα?

Edited by dimikord
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ωπ! Δεν το είχα καν πάρει χαμπάρι αυτό το Lenovo! Και φαίνεται ενδιαφέρον!

Εντάξει, ούτε ο ελαφρά υποχρονισμένος ΜΤ6752Μ επεξεργαστής του πιστεύω ότι θα κάνει τη διαφορά (εις βάρος του).

 

Το μόνο που θα έβαζα στη ζυγαριά εις βάρος του Lenovo είναι το... αγρίως custom-αρισμένο λειτουργικό που (έχει τη μανία να) βάζει η Lenovo σε όλα τα κινητά της. Δες π.χ. τι γίνεται και στο "διπλανό" νήμα του (αντιστοίχων προδιαγραφών - και ιδιαίτερα αξιόλογου) Lenovo K3 Note, όπου ο κόσμος... βγάζει τα μάτια του προσπαθώντας να το φέρει στα ίσια του.

 

Για μένα αυτό είναι σημαντικό μειονέκτημα των Lenovo έναντι οποιουδήποτε άλλου με stock Android (και το P7000 είναι ένα απ' αυτά. όπως και το Ulefone Be Touch, το Mlais M7 κ.ά.)

Αλλά βεβαίως αυτό είναι και θέμα προσωπικού γούστου, οπότε κρίνεις εσύ κατά πόσο μπορεί να επηρεάσει την επιλογή σου...

Link to comment
Share on other sites

Ωπ! Δεν το είχα καν πάρει χαμπάρι αυτό το Lenovo! Και φαίνεται ενδιαφέρον!

Εντάξει, ούτε ο ελαφρά υποχρονισμένος ΜΤ6752Μ επεξεργαστής του πιστεύω ότι θα κάνει τη διαφορά (εις βάρος του).

 

Το μόνο που θα έβαζα στη ζυγαριά εις βάρος του Lenovo είναι το... αγρίως custom-αρισμένο λειτουργικό που (έχει τη μανία να) βάζει η Lenovo σε όλα τα κινητά της. Δες π.χ. τι γίνεται και στο "διπλανό" νήμα του (αντιστοίχων προδιαγραφών - και ιδιαίτερα αξιόλογου) Lenovo K3 Note, όπου ο κόσμος... βγάζει τα μάτια του προσπαθώντας να το φέρει στα ίσια του.

 

Για μένα αυτό είναι σημαντικό μειονέκτημα των Lenovo έναντι οποιουδήποτε άλλου με stock Android (και το P7000 είναι ένα απ' αυτά. όπως και το Ulefone Be Touch, το Mlais M7 κ.ά.)

Αλλά βεβαίως αυτό είναι και θέμα προσωπικού γούστου, οπότε κρίνεις εσύ κατά πόσο μπορεί να επηρεάσει την επιλογή σου...

η γνωμη σου με βοηθαει.εχω ηδη ενα lenovo vibe x προπερσινο μοντελο και βεβαια του εχω βαλει custom rom και ειναι αψογο.ενω παλαιοτερα ειχα παρει ενα iocean x7 elite με νορμαλ android και πολυ καλα specs αλλα στην πραξη κατω του μετριου.

ισως αυτο που πειραζουν το λειτουργικο στην lenovo να ανεβαζει και τις 42.000+ στο antutu,που η elephone δεν τις φτανει.

θα μπω στο νημα παντως του κ3 να δω τι παιζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

hello

ποιο να διαλέξω;εσείς ποιο θα επιλέγατε και γιατί;

ulefone be touch ή ecoo e04 plus ?

 

Εγώ κλίνω στο Be Touch προσωπικά. Θα το παραγγείλω από αύριο μάλλον. Θα έλεγα πως και το Elephone P7000 είναι καλή επιλογή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Ποιο είναι το καλύτερο τηλέφωνο μέχρι 150 ευρώ από Ελλάδα; για κινέζικο μιλάω και το θέλω άμεσα. Δε θέλω να περιμένω μήνες. Δε θέλω να κολλάει πουθενά και να κρατάει λίγο παραπάνω η μπαταρία του. Αυτά. Ακούω προτάσεις
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Ποιο είναι το καλύτερο τηλέφωνο μέχρι 150 ευρώ από Ελλάδα; για κινέζικο μιλάω και το θέλω άμεσα. Δε θέλω να περιμένω μήνες. Δε θέλω να κολλάει πουθενά και να κρατάει λίγο παραπάνω η μπαταρία του. Αυτά. Ακούω προτάσεις

 

Elephone P6000 από την ευρωπαϊκή αποθήκη του vickmall στα 145$, με παράδοση σε 1-2 εργάσιμες ημέρες.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Elephone P6000 από την ευρωπαϊκή αποθήκη του vickmall στα 145$, με παράδοση σε 1-2 εργάσιμες ημέρες.

 

Είμαι ανάμεσα στο Ρ6000 και στο P3000S 3GB. Το 3000 έχει καλύτερη ανάλυση οθόνης, μεγαλύτερη RAM, ταχύτερο επεξεργαστή και είναι γύρω στα 165€ στο Gearbest. Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κλίνω στο Be Touch προσωπικά. Θα το παραγγείλω από αύριο μάλλον. Θα έλεγα πως και το Elephone P7000 είναι καλή επιλογή.

 

και γω προς τα κει αλλά τι λες και για το jiayu s3?

και το elephone αξίζει

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα στο Ρ6000 και στο P3000S 3GB. Το 3000 έχει καλύτερη ανάλυση οθόνης, μεγαλύτερη RAM, ταχύτερο επεξεργαστή και είναι γύρω στα 165€ στο Gearbest. Σχόλια;

Εγώ πήρα το lenovo a806 πάντως

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...