Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το Asus Zenfone 2 από amazon.it θα πρότεινα, τη μικρή έκδοση με 5" και 2gb ram.

 

Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε αυτό;

 

EDIT: λέει ότι δεν στέλνει Ελλάδα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ίσως τα παιδιά στο αντίστοιχο νήμα θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν με το ψάξιμο μιας και από ιταλικά δεν ... :O

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα,

 

Ψάχνω για αγορά κινέζικου κινητού και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας.Κατ'αρχην τα λεφτά που θα διαθέσω είναι περίπου 200-250 ευρώ.Θα με ενδιέφερε μια συσκευή με αρκετά καλα χαρακτηριστικα (επεξεργαστής,μνήμη ram,κάμερα).Έχω βρει κάποιες συσκευές για τις οποίες θα ήθελα τα σχόλια σας:

1.xiaomi mi4

2.xiaomi mi4i

3.Meizu mx4

4.one plus two

5.Huawei Honor 6

6.huawei 4c

7.zte nubia z9

8.Leagoo Elite 1

9.coolpad f1

10.cubot x9

 

Σκέφτομαι να αγοράσω από gearbest,vickmall,merimobiles ή από οποιοδήποτε άλλο κατάστημα μου προτείνετε κι έχετε δοκιμάσει εσείς οι ιδιοι.

Λόγω τωρα των capital controls υπάρχει δυνατότητα να γίνει αγορά απο έξω κι αν ναι με ποιον τροπο;Έχω λογαριασμό στο paypal που χρησιμοποιουσα για αγορές στο ebay.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα,

 

Ψάχνω για αγορά κινέζικου κινητού και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας.Κατ'αρχην τα λεφτά που θα διαθέσω είναι περίπου 200-250 ευρώ.Θα με ενδιέφερε μια συσκευή με αρκετά καλα χαρακτηριστικα (επεξεργαστής,μνήμη ram,κάμερα).Έχω βρει κάποιες συσκευές για τις οποίες θα ήθελα τα σχόλια σας:

1.xiaomi mi4

2.xiaomi mi4i

3.Meizu mx4

4.one plus two

5.Huawei Honor 6

6.huawei 4c

7.zte nubia z9

8.Leagoo Elite 1

9.coolpad f1

10.cubot x9

 

Σκέφτομαι να αγοράσω από gearbest,vickmall,merimobiles ή από οποιοδήποτε άλλο κατάστημα μου προτείνετε κι έχετε δοκιμάσει εσείς οι ιδιοι.

Λόγω τωρα των capital controls υπάρχει δυνατότητα να γίνει αγορά απο έξω κι αν ναι με ποιον τροπο;Έχω λογαριασμό στο paypal που χρησιμοποιουσα για αγορές στο ebay.

 

Vickmail εχει καλο aftersale support και είναι αξιόπιστο. Gearbest πολύ καλό με γρήγορη σχετικά παράδοση απ' ότι λένε οι γνώστες.

 

xiaomi mi4 / xiaomi mi4i : αν μπορεις να ζήσεις χωρις sd και μολις 16gb πολύ καλό σε όλα. με τα 64 ανεβαινει πολυ σαν τιμη.

Meizu mx4 : πολύ καλο αλλα αρκετα πανω απο αυτα που δινεις

one plus two : αυτο συνδυαζει τα παραπανω προβληματα δλδ αρκετα παραπανω σε χρηματα και χωρις sd

Huawei Honor 6 : πλεον τρομερο κατ εμε vfm απλα για ελλαδα κοιτας τα L04 + L12

huawei 4c : δωσε λιγα παραπανω και παρε καλυτερα το 6

zte nubia z9 : λογικα θα εννοεις το mini για το z9 εχει πανω απο 500+€ αλλα δεν ξερω πολλα για το συγκεκριμενο

 

Όσο για το cc δες εδω : http://luben.tv/web/www/61154

Edited by sisx1

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

Παιδια αναμεσα σε:

Jiayu s3

Meizu m2 note

Xiaomi redmi note 2

 

Προτεινετε καποιο?

Εχω μπερδευτει!

Να παρω 3 gb ram

'η 64bit επεξεργαστη?

 

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

Παιδια αναμεσα σε:

Jiayu s3

Meizu m2 note

Xiaomi redmi note 2

 

Προτεινετε καποιο?

Εχω μπερδευτει!

Να παρω 3 gb ram

'η 64bit επεξεργαστη?

 

Ευχαριστω!!

Το S3 συγκρίνεται με το M1 NOTE, όχι το Μ2 που είναι πιο αργό και πιο φτηνό

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα,

 

Ψάχνω για αγορά κινέζικου κινητού και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας.Κατ'αρχην τα λεφτά που θα διαθέσω είναι περίπου 200-250 ευρώ.Θα με ενδιέφερε μια συσκευή με αρκετά καλα χαρακτηριστικα (επεξεργαστής,μνήμη ram,κάμερα).Έχω βρει κάποιες συσκευές για τις οποίες θα ήθελα τα σχόλια σας:

1.xiaomi mi4

2.xiaomi mi4i

3.Meizu mx4

4.one plus two

5.Huawei Honor 6

6.huawei 4c

7.zte nubia z9

8.Leagoo Elite 1

9.coolpad f1

10.cubot x9

 

Σκέφτομαι να αγοράσω από gearbest,vickmall,merimobiles ή από οποιοδήποτε άλλο κατάστημα μου προτείνετε κι έχετε δοκιμάσει εσείς οι ιδιοι.

Λόγω τωρα των capital controls υπάρχει δυνατότητα να γίνει αγορά απο έξω κι αν ναι με ποιον τροπο;Έχω λογαριασμό στο paypal που χρησιμοποιουσα για αγορές στο ebay.

 

Παρε το ολοκαινουριο xiaomi redmi note 2 απο vickmall, το2c ή gearbest στα 167 δολλαρια περιπου. Σto to2c έχει και ένα coolpad f1 plus στο clearance στα 99$. Με 250 ευρώ που διαθέτεις παίρνεις δύο κινητά.

Edited by mark1979
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση, επειδη δεν εχω ψαχτει τον τελευταιο καιρο, μπορουμε τωρα με τα capital controls να ψωνισουμε απο εξωτερικο, ή εστω απο το greece stock house του minideal?
Link to comment
Share on other sites

..μπορουμε τωρα με τα capital controls να ψωνισουμε απο εξωτερικο, ή εστω απο το greece stock house του minideal?

Ναι αν έχεις υπόλοιπο στο paypal ή κάρτα ξένης τράπεζας

Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ XIAOMI Redmi Note 2 και Lenovo K3 Note ποιο θα προτιμουσατε?

Ειναι για την κορη μου και θα 'θελα καλο-δυνατο Wi-Fi και αντοχη στις καταπονησεις :)

Για το Lenovo διαβασα οτι εχει ενα θεματακι με τις ROM, αλλα αν ειναι να του αλλαξω μια και να στρωσει το παραβλεπω.

Link to comment
Share on other sites

κανενας αλλος τροπος ε?:blink:

Διαβασε στο νημα του paypal, υπαρχει τροπος να μπορεσεις να μεταφερεις χρηματα στο balance απο την καρτα σου.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

κανενας αλλος τροπος ε?:blink:

Να σου βάλει χρήματα στο paypal balance σου κάποιος από εξωτερικό.

Τόσους τρόπους σου είπαμε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω ένα Ecoo Aurora e04 plus. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος για να τροποποιήσω τα watchfaces από την flip cover θήκη μου; Κάτι σε στυλ quick circle; Έψαξα πολύ, αλλά δεν βρήκα τίποτα. :lost::lost::help::help:
Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ XIAOMI Redmi Note 2 και Lenovo K3 Note ποιο θα προτιμουσατε?

Ειναι για την κορη μου και θα 'θελα καλο-δυνατο Wi-Fi και αντοχη στις καταπονησεις :)

Για το Lenovo διαβασα οτι εχει ενα θεματακι με τις ROM, αλλα αν ειναι να του αλλαξω μια και να στρωσει το παραβλεπω.

Πιστεύω ότι και τα δύο πρέπει να είναι εξαιρετικές αγορές.

Για την αντοχή σε καταπονήσεις ωστόσο, δεν μπορώ να σου πω...

 

Με το Lenovo βλέπω στο θέμα του ότι όλοι έχουν... λιώσει να αλλάζουν ROM τη μια μετά την άλλη. Διαβάζοντας όμως και σε κάποια ξένα φόρουμ, βλέπω που λένε ότι αν δεν κυνηγάς και την τελευταία λεπτομέρεια και θες απλά μια συσκευή που να δουλεύει ικανοποιητικά σε όλες τις συνθήκες, βάζεις την τελευταία διαθέσιμη "World" ROM της 'μαμάς' και ξενοιάζεις!

 

Αντίστοιχα, στο νήμα του Redmi Note 2 βλέπω ότι ακόμα έχει κι αυτό προβληματάκια (...νεανικής ηλικίας, προφανώς), αλλά πιστεύω ότι μετά από μερικά updates θα στρώσει - η Xiaomi δε θα το αφήσει έτσι.

 

Και προφανώς ναι, δεν απάντησα στο ερώτημά σου! Κατέληξα σε κάτι του στυλ "και τα 2 καλά είναι" :lol:

 

Μετά βέβαια μπαίνουν στην μέση και κάποιοι υποκειμενικοί παράγοντες.

Π.χ. το MIUI, που ο περισσότερος κόσμος το θεωρεί... ευλογία του Θεού -ή μάλλον του... Βούδα- στην κινητή τηλεφωνία, εγώ δε θέλω να το βλέπω ούτε ζωγραφιστό (και είναι και ο λόγος που δε θα αγόραζα ποτέ το Redmi Note 2, παρ' όλο που φαίνεται εξαιρετικό!)

Κάτι παρόμοιο ισχύει (κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα) και για τα heavily skinned λειτουργικά της Lenovo, λένε όμως ότι αυτό στο K3 Note έχει πολύ... διακριτικές παρεβάσεις σε σχέση με τα υπόλοιπα, οπότε θα ήθελα τουλάχιστον να το δώ από κοντά πριν αποφανθώ...

Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ XIAOMI Redmi Note 2 και Lenovo K3 Note ποιο θα προτιμουσατε?

Ειναι για την κορη μου και θα 'θελα καλο-δυνατο Wi-Fi και αντοχη στις καταπονησεις :)

Για το Lenovo διαβασα οτι εχει ενα θεματακι με τις ROM, αλλα αν ειναι να του αλλαξω μια και να στρωσει το παραβλεπω.

εχω αγορασει το lenovo k3 note.ολοι εχουμε αλλαξειπολλες rom επειδη κυριως δεν ειχαν αμεσες ειδοποιησεις στον messager του facebook.τωρα ολα δουλευουν κανονικα,αλλα αν το παρεις για να εχεις το maximum θα χρειαστει να βαλεις μια απο τις τελευταιες custom rom.

παντως ειναι φανταστικο σε επιδοσεις,οθονη,καμερες ,σημα τηλεφωνου ,wifi και gps.

αν το παρεις μην αμελησεις να βαλεις το tempered glass που δινουν δωρεαν γιατι η οθονη χαραζει.

το xiaomi note το προηγουμενο ειχα αγορασει για εναν φιλο μου.αριστη συσκευη αλλα χαμηλες επιδοσεις σε σχεση με το κ3.νομιζω ουτε και το note 2 συγκρινεται σε επιδοσεις με το lenovo k3.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το xiaomi note ...αριστη συσκευη αλλα χαμηλες επιδοσεις σε σχεση με το κ3. νομιζω ουτε και το note 2 συγκρινεται σε επιδοσεις με το lenovo k3.

Από πού προκύπτουν αυτά φίλε? Είναι προσωπική σου άποψη ή υπάρχουν τεστ?

Link to comment
Share on other sites

Από πού προκύπτουν αυτά φίλε? Είναι προσωπική σου άποψη ή υπάρχουν τεστ?
απο τεστ που ειχα κανει στο xiaomi note 1 ειχε βγαλει στο antutu 28.000.το lenovo κ3 μου βγαζει 46.000.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο τεστ που ειχα κανει στο xiaomi note 1 ειχε βγαλει στο antutu 28.000.το lenovo κ3 μου βγαζει 46.000.

A οκ.

Πάντως το note 2 έχει antutu 47+

Link to comment
Share on other sites

απο τεστ που ειχα κανει στο xiaomi note 1 ειχε βγαλει στο antutu 28.000.το lenovo κ3 μου βγαζει 46.000.

 

Σωστο αυτο που λες αλλα για το 1. Το redmi note 2 δεν εχει πλεον snapdragon αλλα το πιο συγχρονο επεξεργαστη της mediatek ειδικα το prime και ειναι σιγουρα πιο δυνατο απο το lenovo.

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο είναι εξίσου καλά, ίσως λίγο καλύτερο το Xiaomi. Θα έλεγα όμως το Lenovo επειδή υπάρχει σε κίτρινο χρώμα. (Για κορίτσι είπες, σωστά;) Αρκεί όμως να βρεις μια νέα ρομ που να έχει Ελληνικό μενού.

Για το Xiaomi, έχει φροντίσει η ελληνική κοινότητα του miui να αποκτήσει ελληνικό μενού.

 

Δύο φίλοι μου ζήτησαν κινητό. Για τον έναν παρήγγειλα το K3 note και για τον άλλο το Radmi note 2.

Όταν φτάσουν, είμαι στην διάθεσή σας για ό,τι δοκιμές θέλετε.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι νέο μέλος στο forum και με όσα διαβάζω έχω χάσει το μπούσουλα.

 

Θέλω να αγοράσω ένα smartphone περίπου στα 250 ευρώ.

Θα ήθελα να έχει καλές κάμερες μπρος πίσω, rom, μπαταρία, ποιότητα κατασκευής, επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...