Jump to content

[Επίσημο] Nokia 515


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πηρα σημερα εντελως απογοητευμενος το εχω με μια cosmote και μια wind καθε λιγο και λιγακι λευκη οθονη και κολαει.Επισης επιβεβαιωνω δεν συνεργαζεται με pc suite.Ωραιο τηλεφωνο αλλα μαπα το καρπουζι.Επισης τα δικα σας ειναι ελληνικης αντιπροσωπειας?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 266
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πηρα σημερα εντελως απογοητευμενος το εχω με μια cosmote και μια wind καθε λιγο και λιγακι λευκη οθονη και κολαει.Επισης επιβεβαιωνω δεν συνεργαζεται με pc suite.Ωραιο τηλεφωνο αλλα μαπα το καρπουζι.Επισης τα δικα σας ειναι ελληνικης αντιπροσωπειας?

 

Το τηλέφωνο είναι αυτό που περιμέναμε μετά τη σειρά 6300. Άψογη εμφάνιση και διάρκεια μπαταρίας εντυπωσιακή για τηλέφωνο με 2 Sim Cards.

Αυτό το τηλέφωνο το θέλουμε για να μιλάμε...

Συνεργάζεται με το pc Suite με σύνδεση bluetooth (σε Win 7 Pro δουλεύει σε όλες τις βασικές λειτουργίες).

Η απόλυτη κάλυψη, για όσους μιλούν πολύ, είναι ένα android dual Sim (για να περνάει και η ώρα...) και το 515. Οι γραμμές περνάνε σε twin Sim (micro για το 515) οπότε, όταν θέλουμε κλείνουμε το android (ή όταν τελειώσει η μπαταρία του) και οι γραμμές μεταφέρονται στο 515 - και αντίστροφα !

Link to comment
Share on other sites

Ενα σκρουτζομαγαζο και αναφερει πως ειναι με αγγλικο μενου. Αυτο τι σημαινει? Μπορει να αναγνωριζει τις επαφες μου στα ελληνικα? Μπορω να γραφω Ελληνικά? Δηλαδη υποστηριζει την Ελληνική γλωσσα?
Link to comment
Share on other sites

Ενα σκρουτζομαγαζο και αναφερει πως ειναι με αγγλικο μενου. Αυτο τι σημαινει? Μπορει να αναγνωριζει τις επαφες μου στα ελληνικα? Μπορω να γραφω Ελληνικά? Δηλαδη υποστηριζει την Ελληνική γλωσσα?

 

Αν δεν γράφει ότι υποστηρίζει ελληνική γραφή (sms ας πούμε) δεν θα μπορείς να κάνεις ούτε καταχώρηση επαφών με ελληνικούς χαρακτήρες.

Πάντως οι περισσότεροι που έχουν το τηλέφωνο από ευρωπαϊκή αντιπροσωπεία, έχουν φροντίσει να υπάρχει και ελληνικό μενού.

Προτίμησε αυτούς που το γράφουν ξεκάθαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το περιεργαστηκα σημερα στα media markt Πυλαίας, πολυ όμορφο το κινητό. το ειχαν σε μαύρο δικαρτο, το μόνο που δε μου άρεσε ειναι οτι φαινόντουσαν έντονα οι δαχτυλιές στο πίσω μέρος και η αλμυρή τιμή του (130 ευρω)

 

να τονίσω πως ειχε και ελληνικούς χαρακτήρες το πληκτρολόγιο, περα απο τους λατινικούς.

Link to comment
Share on other sites

Όλα προσεγμένα στο κινητό.

Αλλά δεν μπορεί να γίνει φακός το LED;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Όλα προσεγμένα στο κινητό.

Αλλά δεν μπορεί να γίνει φακός το LED;

 

δεν εχω βρει καποιο τροπο... πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης ηχειο ακουστικο καμερα αλλα μεγαλο λαθος το s40 λειτουργικο με κυριοτερο προβλημα η αναζητηση επαφων... επισης αρκετα αργο στην αποκριση του μενου... το πηρα σαν μικρο κινητο για τη δουλεια αλλα ακομη προτιμω το N95 8gb που ειχα...

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι καλό όντως,η τιμή του υψηλή όμως.

Προτίμησα το utopia 5611 πού δίνει τα ίδια πράγματά και ποιότητα σε χαμηλότερη τιμή πάρα να δώσω πάλι πάνω από 100 ευρώ.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος είναι ξεκάθαρα καλύτερος.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Νομιζω πως δεν εχει.

παντως η συσκευη ακομη πουλαει για τα καλα. σε αρκετα καταστηματα περιμενουν νεες παρτιδες.

Edited by THED
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ενα πραγμα παντως που δεν μου αρεσε καθολου ειναι τα handsfree. απαραδεκτα!!! και στα αυτια δεν καθονται καλα και δεν υπαρχει ενα κουμπακι για να απαντας στις κλησεις. τοσο ακριβο ειναι αυτο το κουμπακι επιτελους???
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εχω αποκτησει τη συσκευη μολις ενα μηνα κ η μπαταρια μου κραταει με το ζορι μιαμυσι μερα.

Το πηγα σε nokia care για αναβαθμιση κ παλι τα ιδια κ μου ειπαν οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο, στο μεταξυ

δε χρησιμοποιω ιντερνετ ουτε 3g.

Link to comment
Share on other sites

εχω αποκτησει τη συσκευη μολις ενα μηνα κ η μπαταρια μου κραταει με το ζορι μιαμυσι μερα.

Το πηγα σε nokia care για αναβαθμιση κ παλι τα ιδια κ μου ειπαν οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο, στο μεταξυ

δε χρησιμοποιω ιντερνετ ουτε 3g.

το ιδιο προβλημα ειχα κι'εγω.στην βδομαδα πανω το εστειλα για αναβαθμιση και αλλαγη μπαταριας.το προβλημα δεν διορθωθηκε ποτε.:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απλα μου εχει κανει εντυπωση που εχουν γραψει καποιοι οτι τους κραταει πανω απο 3 μερες η μπαταρια

και εχω ανησυχησει μηπως ειναι ελαττωματικο το δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

απλα μου εχει κανει εντυπωση που εχουν γραψει καποιοι οτι τους κραταει πανω απο 3 μερες η μπαταρια

και εχω ανησυχησει μηπως ειναι ελαττωματικο το δικο μου.

για εναν που το χρησιμοποιει σαν τηλεφωνο με 1-2 ωρες ομιλια την ημερα η μπαταρια ειναι κακη.εγω εχω απογοητευθει και το χαρισα.στην αυτονομια ειναι μετριο εως κακο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το ξαναπηρα απο μελος μας σε λευκο χρωμα,αυτη την φορα σε dual sim.

καλα το λευκο δεν το ειχα δει,το μαυρο δειχνει φτηνο διπλα του τοσο απλα.

αληθεια,υποστηριξη απο ανταλλακτικα και γενικα service εχουμε?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας,

καταστάλαξα σε ένα κινητό του έτους 2013 το

Nokia 515 DS. Όμως έχω απογοητευθεί στο ότι δε μπορώ να βρω άκρη για το τηλέφωνο αυτό. Αντιπροσωπία δεν υπάρχει , μαγαζί που είναι εξουσιοδοτημένο της Nokia που το διαθέτη το μοντέλο αυτό δε ξέρει τα παρακάτω ερωτήματα που έχω αρίθμηση, η εταιρία τηλεπικοινωνιών cosmote στην οπια αντιστοιχούν τα 2 νούμερα (sim) με στέλνουν στην εταιρία του κινητού τηλεφώνου. Έτσι με βλέπετε να θέτω τα ερωτήματα εδώ μήπως τυχών έχετε το κινητό αυτό και ξέρετε κάποια πράματα. :

 

 

1) Πριν απαντήσω σε μια κλήση μπορώ να καταλάβω πιο sim με καλή (sim 1 ή sim 2) με διαφορετικό ήχο;

 

2) Την ίδια απορία έχω αν παραλάβω ένα γραπτό μήνυμα (sms).

 

3) Ο τρόπος εναλλαγής από sim 1 σε sim 2 για να τηλεφωνήσω κάπου ή να αποστείλω ένα μήνυμα είναι άμεσος ; ή απαιτεί αρκετά κλικς;

 

4) Την ώρα που μιλώ κάπου χρησιμοποιώντας το sim 1, την ίδια ώρα με καλεί κάποιο άτομο στο νούμερο του sim 2. Εκείνη την στιγμή τι συμβαίνει; Μήπως κανί «Ντριν Ντριν» στο αυτί μου με κίνδυνο να κουφαθώ; Όπως επίσης , τι ακούει το άτομο που με καλή στο sim2 πριν απαντήσω;

 

5) Όταν ανοίξω την συσκευή μπαίνουν σε λειτουργία και τα 2 νούμερα (κε τα 2 sim) . Αν επιθυμήσω στην συνέχεα το sim 2 να το απενεργοποιήσω (να το κλείσω) έχει εύκολη διαδικασία ή απαιτεί αρκετά κλικς;

 

6) Προβληματίζομαι για την συσκευασία , διότι κάποια μαγαζιά λένε πώς αναγκαστικά ανοίχτηκε αφαιρώντας το αυτοκόλλητο ασφαλείας για να εγκαταστήσουν την ελληνική γλώσσα. Και εκεί ρωτώ, με πιο τρόπο διασφαλίζεται ότι η μπαταρία μέσα στην συσκευασία είναι καινούρια κε όχι μεταχειρισμένη;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

καταστάλαξα σε ένα κινητό του έτους 2013 το

Nokia 515 DS. Όμως έχω απογοητευθεί στο ότι δε μπορώ να βρω άκρη για το τηλέφωνο αυτό. Αντιπροσωπία δεν υπάρχει , μαγαζί που είναι εξουσιοδοτημένο της Nokia που το διαθέτη το μοντέλο αυτό δε ξέρει τα παρακάτω ερωτήματα που έχω αρίθμηση, η εταιρία τηλεπικοινωνιών cosmote στην οπια αντιστοιχούν τα 2 νούμερα (sim) με στέλνουν στην εταιρία του κινητού τηλεφώνου. Έτσι με βλέπετε να θέτω τα ερωτήματα εδώ μήπως τυχών έχετε το κινητό αυτό και ξέρετε κάποια πράματα. :

 

 

1) Πριν απαντήσω σε μια κλήση μπορώ να καταλάβω πιο sim με καλή (sim 1 ή sim 2) με διαφορετικό ήχο;

 

2) Την ίδια απορία έχω αν παραλάβω ένα γραπτό μήνυμα (sms).

 

3) Ο τρόπος εναλλαγής από sim 1 σε sim 2 για να τηλεφωνήσω κάπου ή να αποστείλω ένα μήνυμα είναι άμεσος ; ή απαιτεί αρκετά κλικς;

 

4) Την ώρα που μιλώ κάπου χρησιμοποιώντας το sim 1, την ίδια ώρα με καλεί κάποιο άτομο στο νούμερο του sim 2. Εκείνη την στιγμή τι συμβαίνει; Μήπως κανί «Ντριν Ντριν» στο αυτί μου με κίνδυνο να κουφαθώ; Όπως επίσης , τι ακούει το άτομο που με καλή στο sim2 πριν απαντήσω;

 

5) Όταν ανοίξω την συσκευή μπαίνουν σε λειτουργία και τα 2 νούμερα (κε τα 2 sim) . Αν επιθυμήσω στην συνέχεα το sim 2 να το απενεργοποιήσω (να το κλείσω) έχει εύκολη διαδικασία ή απαιτεί αρκετά κλικς;

 

6) Προβληματίζομαι για την συσκευασία , διότι κάποια μαγαζιά λένε πώς αναγκαστικά ανοίχτηκε αφαιρώντας το αυτοκόλλητο ασφαλείας για να εγκαταστήσουν την ελληνική γλώσσα. Και εκεί ρωτώ, με πιο τρόπο διασφαλίζεται ότι η μπαταρία μέσα στην συσκευασία είναι καινούρια κε όχι μεταχειρισμένη;

 

Ευχαριστώ

 

θα απαντήσω σε κάποια ερωτήματα με βάση άλλες dual sim συσκευές nokia που είχα, όποτε ό,τι γράψω είναι με κάθε επιφύλαξη.

1) και 2) υπάρχει ρύθμιση στο μενού, πχ αν πας στις ρυθμίσεις ήχων λογικά θα βρεις για κάθε κάρτα sim ξεχωριστά.

3) συνήθως, πατώντας παρατεταμένα τον αστερίσκο σε ρωτάει ποια sim θες να διαλέξεις,αλλιώς υπάρχει επιλογή στο βασικό μενού

4) κατά τη διάρκεια μιας κλήσης, η sim που δεν χρησιμοποιείται χάνει το δίκτυο κι αν σε πάρουν θα δείχνει κλειστό και θα σου ρχεται μήνυμα με τις κλήσεις (αν είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία από τον πάροχο)

6) τα καταστήματα που φέρνουν παραεισαγωγής nokia, ανοίγουν τις συσκευασίες για να περάσουν την ελληνική γλώσσα. όχι, δεν υπάρχει κίνδυνος να έχει χαλασμένη μπαταρία και καλό θα ήταν, αν χρησιμοποιείς internet, να μην κάνεις καμία μελλοντική ενημέρωση στο λογισμικό γιατί κινδυνεύεις να χάσεις τα ελληνικά και θα χρειαστείς είτε υπολογιστή για να τα ξαναπεράσεις, ή επί πληρωμή σε κάποιο nokia care.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα,

 

Μου κάνει εντύπωση η απάντηση στο ερώτημα 4) , τι είδους λογική είναι όταν ένα κινητό που έχει φτιαχτή ιδικά για χρήση 2 sim , όταν μιλώ με το sim 1 την ώρα εκείνη το sim 2 είναι εκτός δικτύου; Στην προκειμένη το sim 1 είναι προσωπικό τηλέφωνο και το sim 2 είναι δουλειάς. Δηλαδή αν μιλώ με το προσωπικό τηλέφωνο 30 λεπτά την μια φορά, 45 λεπτά την άλλη φορά και την ώρα εκείνη κάποιος πελάτης με καλέσει θα είμαι εκτός δικτύου; Πάει έκλισε το μαγαζί...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα,

 

Μου κάνει εντύπωση η απάντηση στο ερώτημα 4) , τι είδους λογική είναι όταν ένα κινητό που έχει φτιαχτή ιδικά για χρήση 2 sim , όταν μιλώ με το sim 1 την ώρα εκείνη το sim 2 είναι εκτός δικτύου; Στην προκειμένη το sim 1 είναι προσωπικό τηλέφωνο και το sim 2 είναι δουλειάς. Δηλαδή αν μιλώ με το προσωπικό τηλέφωνο 30 λεπτά την μια φορά, 45 λεπτά την άλλη φορά και την ώρα εκείνη κάποιος πελάτης με καλέσει θα είμαι εκτός δικτύου; Πάει έκλισε το μαγαζί...

 

δυστυχώς όλα τα dual sim κινητά (εκτός κάποιων εξαιρέσεων) είναι dual sim stand by, δηλαδή έχουν δίκτυο και οι δύο κάρτες, αλλά όταν κάποιος σε παίρνει στο ένα, η άλλη τίθεται εκτός λειτουργίας. δεν μπορείς να κάνεις κάτι από το να έχεις δύο διαφορετικά κινητά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια , αυτά τα λίγα κινητά τηλέφωνα dual sim που μπορούν να είναι σε λειτουργία sim1 & sim2 παρόλο που μπορεί να μιλάς στο sim1 χωρίς να υπάρχει το μήνυμα ότι «είσαι εκτός δικτύου» , τα γνωρίζει κανείς; ή πώς μπορεί να τα διακρίνει μέσα στα τόσα εκατοντάδες μοντέλα που υπάρχουν;
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια , αυτά τα λίγα κινητά τηλέφωνα dual sim που μπορούν να είναι σε λειτουργία sim1 & sim2 παρόλο που μπορεί να μιλάς στο sim1 χωρίς να υπάρχει το μήνυμα ότι «είσαι εκτός δικτύου» , τα γνωρίζει κανείς; ή πώς μπορεί να τα διακρίνει μέσα στα τόσα εκατοντάδες μοντέλα που υπάρχουν;

 

τα dual active, δηλαδή και οι δύο κάρτες ενεργές, είναι μετρημένα στα δάκτυλα κι όσον αφορά μη smartphone κινητά, οι επιλογές είναι ελάχιστες ως μηδαμινές. Με μία αναζήτηση, βρήκα ότι το sony xperia m dual κάνει τη δουλειά που θες, χωρίς να ξέρω κατά πόσο ισχύει μιας και έχω την single έκδοση. Μια δημιουργία θέματος εδώ και μία ματιά στο νήμα της sony, θα σε βοηθούσε πολύ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...