Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω λιωσει στο ψαξιμο. αν ειναι λαθος ο preloader θα εχω καποιο θεμα?

αυτο το ζιπ εχει μεσα s820_row-ota-S820_ROW_S223_150119.zip_WITH_EBR

 

κ ναι με flash tool την περναω απλα λεω μηπως επηρεαζει μετα κ δεν μπορω να του περασω το recovery γι αυτο το λογο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι, δε νομίζω να έχει να κάνει με το zip.

 

Αν είναι λάθος o preloader νομίζω ότι δε θα μπορέσεις να την περάσεις, θα βγάζει σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

οκ κατσε να την ξαναπερασω μια. με το ρεκαβερυ δεν βγαζω ακρη ρε αντρεα. μ εχει βγαλει το λαδι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

η ρομ ετοιμη το recovery me καμια δυναμη

κανω κ οτι κανει αυτος εδω αλλα τπτ

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη με κουρασε τοσες μερες να ασχολουμαι με το κινητο ,ξερει κανεις να μ πει πως μπορω να επαναφερω τις επαφες μου που τις εχω σε αρχειο του titanium back up η που θα βρω το αρχειο π ειχα κανει backup με twrp πριν κανω φλασαρισμα ?

 

τωρα οταν παω να τις επαναφερω με το τιτανιουμ χαλαει ο contact manager και πρεπει να κανω φλασαρισμα απο την αρχη .

μηπως αν περναγα κ την εφαρμογη του contact manager της vibe rom θα δουλευε?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη με κουρασε τοσες μερες να ασχολουμαι με το κινητο ,ξερει κανεις να μ πει πως μπορω να επαναφερω τις επαφες μου που τις εχω σε αρχειο του titanium back up η που θα βρω το αρχειο π ειχα κανει backup με twrp πριν κανω φλασαρισμα ?

 

τωρα οταν παω να τις επαναφερω με το τιτανιουμ χαλαει ο contact manager και πρεπει να κανω φλασαρισμα απο την αρχη .

μηπως αν περναγα κ την εφαρμογη του contact manager της vibe rom θα δουλευε?

 

Όσον αφορά το preloader ,για κινητά που είναι πριν τον Απρίλιο του 2014 φλασάρουμε την rom όπως είναι.Αν είναι μετά τον Απρίλιο του 2014 απλά αλλάζουμε κ περνάμε τον καινούριο preloader.

Για τις επαφές τώρα,δεν τις είχες συγχρονίσει με το gmail?(λογικά όχι).Ποια rom είχες πριν που πήρες backup με το titanium?Αν είχες την vibe εγώ θα πρότεινα να την φλασάρεις ξανά με flashtool,να περάσεις twrp,να περάσεις τα backup όλα που έχεις να δεις τις επαφές σου.Να τις συγχρονίσεις με το gmail ωστε να μην τις χάνεις ποτέ .Και μετά αν θέλεις πέρνα ξανά την ROW κ μόνο με ένα συγχρονισμό με το gmail θα έχεις όλες τις επαφές σου.

Πιο πριν που έλεγες αν χρειαζόταν να περάσεις πρώτα παλιότερη έκδοση της ROW κτλ όχι δεν ισχύει.Ο οδηγός του xda όπως σου είπε κ ο Αντρέας είναι παλιός.Η τελευταία ROW S223 την φλασάρεις απευθείας με flashtool .K δεν χρειάζεται αλλαγή modem .Αλλαγή modem χρειάζεται μόνο στον οδηγό του xda που περνάει την παλιά ROW

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το preloader ,για κινητά που είναι πριν τον Απρίλιο του 2014 φλασάρουμε την rom όπως είναι.Αν είναι μετά τον Απρίλιο του 2014 απλά αλλάζουμε κ περνάμε τον καινούριο preloader.

Για τις επαφές τώρα,δεν τις είχες συγχρονίσει με το gmail?(λογικά όχι).Ποια rom είχες πριν που πήρες backup με το titanium?Αν είχες την vibe εγώ θα πρότεινα να την φλασάρεις ξανά με flashtool,να περάσεις twrp,να περάσεις τα backup όλα που έχεις να δεις τις επαφές σου.Να τις συγχρονίσεις με το gmail ωστε να μην τις χάνεις ποτέ .Και μετά αν θέλεις πέρνα ξανά την ROW κ μόνο με ένα συγχρονισμό με το gmail θα έχεις όλες τις επαφές σου.

Πιο πριν που έλεγες αν χρειαζόταν να περάσεις πρώτα παλιότερη έκδοση της ROW κτλ όχι δεν ισχύει.Ο οδηγός του xda όπως σου είπε κ ο Αντρέας είναι παλιός.Η τελευταία ROW S223 την φλασάρεις απευθείας με flashtool .K δεν χρειάζεται αλλαγή modem .Αλλαγή modem χρειάζεται μόνο στον οδηγό του xda που περνάει την παλιά ROW

 

καλημερα. την ROW223 περασα κ την εχω αφησει τωρα πανω απλα δεν μπορω με τπτ να περασω ουτε το TWRP ουτε το CWM.ειμαι με το recovery της ρομ. τις επαφες μ βρηκα καποιες σε ενα χαρτι π ειχα απο παλια κ τις υπολοιπες τις εχασα.γτ ετσι κ αλλιως το μπακ απ δεν ηταν προσφατο με το τιτανιουμ.τωρα βρηκα κ πως συγχρονιζουν στο gmail και το εκανα για να ειμαι ησυχος.

παρατηρω οτι με την ROW τρεχουν καλυτερα οι εφαρμογες κ δεν μ βγαζει συχνα σφαλματα.επισης το gps κλειδωνει πιο γρηγορα.

οι εφαρμογες που εχει στο google play για πιο γρηγορο εντοπισμο απο δορυφορους κανουν τπτ?

το μονο σοβαρο προβλημα μεχρι τωρα ειναι οτι η μπαταρια πεφτει γρηγορα το πολυ 1 μερα κραταει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα, ειχα περασει την αγγλικη vibe πριν 1 χρονο περιπου, κ τωρα το εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μου βγαζει κατι κινεζικα παλι... πρεπει να την ξαναπερασω απ την αρχη? απο ποιο σημειο πρεπει να ξεκινησω?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ειχα περασει την αγγλικη vibe πριν 1 χρονο περιπου, κ τωρα το εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μου βγαζει κατι κινεζικα παλι... πρεπει να την ξαναπερασω απ την αρχη? απο ποιο σημειο πρεπει να ξεκινησω?

 

Λογικά πρέπει να μην έχεις playstore τώρα.Αν όντως δεν έχεις ξεκινάς από το σημείο που φλασάρεις μέσω twrp την vibe με το Ui Cleaner και μετά την επαννεκίνηση τα gapps με το root

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να μην έχεις playstore τώρα.Αν όντως δεν έχεις ξεκινάς από το σημείο που φλασάρεις μέσω twrp την vibe με το Ui Cleaner και μετά την επαννεκίνηση τα gapps με το root

 

δεν εχει απολυτως τιποτα, με το που το ανοιγω μου πεταει ενα μηνυμα στα κινεζικα και οτι κ να πατησω αυτο παραμενει εκει. δεν εχει ουτε κινεζικη ρομ ουτε αγγλικη μαλλον. μονο αυτο το κινεζομηνυμα βγαζει:wacko:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει απολυτως τιποτα, με το που το ανοιγω μου πεταει ενα μηνυμα στα κινεζικα και οτι κ να πατησω αυτο παραμενει εκει. δεν εχει ουτε κινεζικη ρομ ουτε αγγλικη μαλλον. μονο αυτο το κινεζομηνυμα βγαζει:wacko:

 

Με κλειστο το τηλ πρισπαθησε να μπεις στο recovery.Power,volume +,volume - ταυτοχρονα πατημενα.Αν μπεις σε twrp recovery ξαναπερνας την vibe οπως σου ειπσ πριν.Αν σου βγαλει το δικο του recovery κανεις ολο τον οδηγο στο πρωτο post απο την αρχη

Link to comment
Share on other sites

Με κλειστο το τηλ πρισπαθησε να μπεις στο recovery.Power,volume +,volume - ταυτοχρονα πατημενα.Αν μπεις σε twrp recovery ξαναπερνας την vibe οπως σου ειπσ πριν.Αν σου βγαλει το δικο του recovery κανεις ολο τον οδηγο στο πρωτο post απο την αρχη

 

http://s32.postimg.org/ni4eqo7cx/f8d744442d26177803771b46a30b1ff1dc7a1e0650f1dfef.jpg

 

εδω με βγαζει..

 

edit. απο πανω γραφει :

team win recovery project v2.6.3.0

compiled by javum

Edited by crespo_3
Link to comment
Share on other sites

http://s32.postimg.org/ni4eqo7cx/f8d744442d26177803771b46a30b1ff1dc7a1e0650f1dfef.jpg

 

εδω με βγαζει..

 

edit. απο πανω γραφει :

team win recovery project v2.6.3.0

compiled by javum

 

Απο τον οδηγο στο πρωτο post ακολουθεις τις οδηγιες απο το βημα 6 κ μετα.

Βαζεις στην sd card τα αρχεια που χρειαζεσαι κ συνεχιζεις

Link to comment
Share on other sites

Απο τον οδηγο στο πρωτο post ακολουθεις τις οδηγιες απο το βημα 6 κ μετα.

Βαζεις στην sd card τα αρχεια που χρειαζεσαι κ συνεχιζεις

 

ντίνο 1000 ευχαριστω. περασα την τελευταια εκδοση επιτυχημενα,:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
καλησπερα εχω αυτη την ρομ http://www.needrom.com/download/lenovo_s820_kitkat_4-4-2_multi-langgapps/και μου λεει οτι ειναι γεματη συνεχεια η καρτα υπαρχει κατι που μπορω να κανω.αλλα προβληματα δεν εχω .
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες γεμάτη η κάρτα τι εννοείς; Ότι δεν έχεις άλλο ελεύθερο χώρο; Μιλάς για τον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο;
Link to comment
Share on other sites

ναι αποθηκευτικος χωρος τηλεφωνου απο 1.33gb menoyn 239.66 mb

Αγόρασε την επί πληρωμή έκδοση του LINK2SD έτσι ώστε να μπορείς να κάνεις σύνδεση στη εξωτερική SD ολόκληρες τις εφαρμογές και να αδειάσει ο χώρος της εσωτερικής μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Στο S820 ενός φίλου τα έχει παίξει η κάμερα και λέω να περάσω μια καλή custom rom η και κάποια επίσημη, αρκεί να είναι δοκιμασμένη και να μην χρειαστεί να το σκαλίζουμε κάθε τρεις και λίγο. Είναι νομίζω έκδοση CN και φοράει 4.2.2. Λεπτομέρειες θα ξέρω αύριο πάλι. Υπάρχει κάποια πρόταση, καθώς και κάνας οδηγός για φλασάρισμα/root?

 

ευχαριστώ.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Rom (Android 4.4.2) έκδοση 1421 από εδώ: http://www.needrom.com/mobile/lenovo-s820-vibe-ui/

Οδηγίες εδώ είναι για 4.2.2 αλλά τα ίδια βήματα ακολουθείς: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2600865

 

για ρουτάρισμα εγκατάσταση από CWM: https://www.dropbox.com/s/oyg9415lvrb7nhq/4.4Root.zip

Gapps εγκατάσταση από CWM αυτά: http://goo.im/devs/BaNkS/GApps/Older%20GApps/4.4.2//5-31_GApps_Minimal_4.4.2_signed.zip

 

Για rom με ελληνικά επιλέγουμε την 1421?

Link to comment
Share on other sites

H 1421 (εκτός του ότι είναι παλιά, έχουν βγει πολύ νεότερες) είναι official ROM και δεν έχει ελληνικά. Για ελληνικά ή θα πας σε custom ROM που έχει γίνει προσθήκη της ελληνικής γλώσσας ή θα βάλεις κάποια επίσημη και θα εγκαταστήσεις και το Locale More από το Store που θα σου κάνει μετάφραση το 80% περίπου του τηλεφώνου.
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να κάνω update το κινητό της κοπέλας μου και όλα πήγαν στραβά. Το πρόβλημα με το κινητό ξεκίνησε όταν το έβαλε στον υπολογιστή να μεταφέρει κάποιες φωτογραφίες και μετά όταν το έβγαλε κόλλησε και στο reboot έμενε στο Lenovo. Με power+vol-down κλπ έμπαινε σε meta.

 

Επειδή δεν είχα διαθέσιμη sdcard για να επαναφέρω την rom, αποφάσισα να το κάνω update στην τελευταία ROM με το SP tools. Δεν είχα ξανακάνει update σε αυτό το κινητό, ήταν όπως ήρθε από minideal. Το κινητό δεν ήξερα αν θέλει νέο ή παλιό preloader, η μπαταρία αναφέρει ημερομηνία κατασκευής 20140613 - πάντως δοκίμασα και με τους δύο preloader και φαίνεται να δουλεύει (εμφανίζεται σαν VCOM) μόνο με το δεύτερο. Οπότε είναι +2014 μοντέλο.

 

Το update απέτυχε γιατί "δεν έφτανε ο χώρος". Κάπου διάβασα ότι λύνεται με το να κάνεις format μέσα από το SP tools και μετά ξανά download. Το format πήγε καλά (πράσινος κύκλος στο SP tools). Από εκεί και πέρα το κινητό δεν άναβε αλλά συνδέεται στον υπολογιστή. Το SP tools έλεγε ότι μάλλον δεν υπάρχει PMT (partition management table) και να κάνω download. Έκανα, αλλά μετά από 2-3 φορές που προσπάθησα (μιας που δεν άλλαζε κάτι) το κινητό δεν επανήλθε. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι format τα πάντα από το SP tools και να ανεβάσω τον new_preloader από το download του SP tools. Οτιδήποτε άλλο αποτυγχάνει.

 

Πως είναι τώρα η κατάσταση:

1. Το κινητό δεν ανάβει αν του βάλεις μπαταρία, είναι εντελώς νεκρό.

2. Αν το συνδέσεις στον υπολογιστή αναγνωρίζεται σαν MTK USB Port (COM25) όταν είναι φορμαρισμένο και σαν VCOM με τον νέο preloader.

3. Δεν κάνει σύντομη δόνηση όταν το συνδέεις στο USB χωρίς μπαταρία (το έκανε σίγουρα πριν ξεκινήσω).

4. Το SP tools (δοκίμασα διάφορες εκδόσεις) αναφέρει σφάλμα S_FT_ENABLE_DRAM_FAIL (4032) ή S_DL_PMT_ERR_NO_SPACE (5069). Αυτά που μπόρεσα να βρω στο ίντερνετ σχετικά με αυτό το μήνυμα είναι ότι είτε χρησιμοποιείς λάθος firmware ή ότι χάλασε η EMMC.

5. Διάβασα τον τελευταίο 1 1/2 χρόνο μηνύματα εδώ μήπως βρω μία λύση χωρίς αποτέλεσμα.

 

Το έχω παλέψει δύο μέρες συνεχόμενες και τώρα έχει αρχίσει η γκρίνια "τι το πείραξες αφού δε ξέρεις" :)

Link to comment
Share on other sites

H 1421 (εκτός του ότι είναι παλιά, έχουν βγει πολύ νεότερες) είναι official ROM και δεν έχει ελληνικά. Για ελληνικά ή θα πας σε custom ROM που έχει γίνει προσθήκη της ελληνικής γλώσσας ή θα βάλεις κάποια επίσημη και θα εγκαταστήσεις και το Locale More από το Store που θα σου κάνει μετάφραση το 80% περίπου του τηλεφώνου.

 

Από επίσημη έχω περάσει την VibeUI 2.0 αλλά στην μετάφραση με το more locale είναι τραγικό και δεν αρεσει στον κάτοχο του τηλεφώνου.

Ίσως είναι και πρόβλημα της συγκεκριμένης rom γιατί έχει και θέματα με το proximity sensor. Θα δοκιμάσω να εγκαταστήσω και κάποια διαφορετική VibeUI 2.0 εκτός της τελευταίας.

 

Σε custom rom ποια να επιλέξω από το needrom ?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες και έχεις τη διάθεση να το κάνεις, πέρασε την ROW S223 με τη διαδικασία που αναφέρεται στα πρόσφατα προηγούμενα μηνύματα. Η συγκεκριμένη είναι η πιο συμβατή με τα ελληνικά δίκτυα ενώ το Locale More κάνει αρκετά καλή δουλειά, το είχα εγώ πριν έτσι και τώρα το έχει η γυναίκα μου.
Link to comment
Share on other sites

Για το πρόβλημα που περιγράφω λίγο παραπάνω, από όσο μπορώ να βρω στο ίντερνετ σημαίνει ότι χάλασε η εσωτερική μνήμη οπότε το κινητό πάει κάδο.

 

Θεωρητικά μπορεί κάποιος να αλλάξει το τσιπ της εσωτερικής μνήμης με σταθμό συγκόλλησης SMD αλλά δε νομίζω να αξίζει τον κόπο (κόστος) να γίνει κάτι τέτοιο εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αν ισχύει κάτι τέτοιο, εννοείται ότι απλά δεν ασχολείσαι καθόλου. Πας για νέο τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...