Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα σας,

σήμερα το πρωί κολλούσε το lenovo μου και όπως πολλές φορές κάνω, του έκανα reboot. όμως πρώτη φορά κολλάει στο σημείο Lenovo for those who do και δεν ανοίγει.

 

Είναι ρουταρισμένο με το τρόπου που λέτε εδώ. (Δεν το έκανα όμως εγώ).

 

Δοκίμασα να βγάλω την μπαταρία και να κρατήσω το κουμπί power για μερικά λεπτά και μετά να το ανοίξω. και δοκίμασα και με το καλώδιο ενώ το σύνδεσα με το laptop αλλά τίποτα.

 

Τι μπορώ να του κάνω τώρα ?.. (Δεν με νοιάζουν τόσο τα δεδομένα, φρόντιζα να κρατάω backup)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από τη στιγμή που μένει κολλημένο στο αρχικό σήμα LENOVO πολύ φοβάμαι ότι η μόνη λύση είναι να φλασάρεις και πάλι από την αρχή τη ROΜ.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα τα παραπάνω βήματα και πήγαιναν όλα καλά, μέχρι που έκανα το τελευταίο με την εγκατάσταση του Play Store και του King Root και βγάλει ασταμάτητα το μήνυμα "Unfortunately Setup Wizard has stopped" όσες φορές και να πατήσω οκ, μη μπορώντας να μπω πουθενά!

 

Πρέπει να ξανά κάνω όλα τα βήματα από την αρχή ?.. Ξέρεις κανείς τι πήγε λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Προσπάθησα να κάνω update το κινητό της κοπέλας μου και όλα πήγαν στραβά. Το πρόβλημα με το κινητό ξεκίνησε όταν το έβαλε στον υπολογιστή να μεταφέρει κάποιες φωτογραφίες και μετά όταν το έβγαλε κόλλησε και στο reboot έμενε στο Lenovo. Με power+vol-down κλπ έμπαινε σε meta.

 

Επειδή δεν είχα διαθέσιμη sdcard για να επαναφέρω την rom, αποφάσισα να το κάνω update στην τελευταία ROM με το SP tools. Δεν είχα ξανακάνει update σε αυτό το κινητό, ήταν όπως ήρθε από minideal. Το κινητό δεν ήξερα αν θέλει νέο ή παλιό preloader, η μπαταρία αναφέρει ημερομηνία κατασκευής 20140613 - πάντως δοκίμασα και με τους δύο preloader και φαίνεται να δουλεύει (εμφανίζεται σαν VCOM) μόνο με το δεύτερο. Οπότε είναι +2014 μοντέλο.

 

Το update απέτυχε γιατί "δεν έφτανε ο χώρος". Κάπου διάβασα ότι λύνεται με το να κάνεις format μέσα από το SP tools και μετά ξανά download. Το format πήγε καλά (πράσινος κύκλος στο SP tools). Από εκεί και πέρα το κινητό δεν άναβε αλλά συνδέεται στον υπολογιστή. Το SP tools έλεγε ότι μάλλον δεν υπάρχει PMT (partition management table) και να κάνω download. Έκανα, αλλά μετά από 2-3 φορές που προσπάθησα (μιας που δεν άλλαζε κάτι) το κινητό δεν επανήλθε. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι format τα πάντα από το SP tools και να ανεβάσω τον new_preloader από το download του SP tools. Οτιδήποτε άλλο αποτυγχάνει.

 

Πως είναι τώρα η κατάσταση:

1. Το κινητό δεν ανάβει αν του βάλεις μπαταρία, είναι εντελώς νεκρό.

2. Αν το συνδέσεις στον υπολογιστή αναγνωρίζεται σαν MTK USB Port (COM25) όταν είναι φορμαρισμένο και σαν VCOM με τον νέο preloader.

3. Δεν κάνει σύντομη δόνηση όταν το συνδέεις στο USB χωρίς μπαταρία (το έκανε σίγουρα πριν ξεκινήσω).

4. Το SP tools (δοκίμασα διάφορες εκδόσεις) αναφέρει σφάλμα S_FT_ENABLE_DRAM_FAIL (4032) ή S_DL_PMT_ERR_NO_SPACE (5069). Αυτά που μπόρεσα να βρω στο ίντερνετ σχετικά με αυτό το μήνυμα είναι ότι είτε χρησιμοποιείς λάθος firmware ή ότι χάλασε η EMMC.

5. Διάβασα τον τελευταίο 1 1/2 χρόνο μηνύματα εδώ μήπως βρω μία λύση χωρίς αποτέλεσμα.

 

Το έχω παλέψει δύο μέρες συνεχόμενες και τώρα έχει αρχίσει η γκρίνια "τι το πείραξες αφού δε ξέρεις" :)

 

Το μυνημα 4032 ειναι οτι ειναι λαθος ο preloader η πολυ πιθανον να μην διαβαζει τους drivers.Δοκιμασε τα ολα.Δηλαδη,και με μπαταρια firmware upgrade,download και χωρις μπαταρια τα ιδια.Αλλαγη preloader και με μπαταρια η χωρις κτλ.Δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο που μπορεις να κανεις.Το μοναδικο σταθερο που εχεις ωστε να δουλευεις πανω σε αυτο ειναι η official κινεζικη rom η η row rom.Πιστεψε με με το συγκεκριμενο τηλ κ με το flashtool ειναι κ θεμα τυχης το πως θα ανοιξει.

Μου εχει τυχει με το s820 και flashtool να ανοιξει απλα αλλαζοντας θυρα usb στον υπολογιστη.Αλλη φορα που κολλησε εφτιαξε αλλαζοντας καλωδιο.Αλλη φορα εφτιαξε κανοντας download στο flashtool με μπαταρια πανω.Πλεον πιστευω οτι ειναι και θεμα τυχης το φλασαρισμα του s820

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά είναι κάποιος που κατέβασε τα αρχεία που έχει δώσει το παλικάρι o Ntinos και έχει το recovery Twrp cn γιατί αυτό που κατέβασα δεν παίζει είναι corrupted το αρχείο και δεν μπορώ να συνεχίσω να το τελειώσω το Κινητό. Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά είναι κάποιος που κατέβασε τα αρχεία που έχει δώσει το παλικάρι o Ntinos και έχει το recovery Twrp cn γιατί αυτό που κατέβασα δεν παίζει είναι corrupted το αρχείο και δεν μπορώ να συνεχίσω να το τελειώσω το Κινητό. Ευχαριστώ πολύ.

 

  1. εδω το twrp
    http://goo.gl/rtZLal
    οι άλλες εκδώσεις είναι από άλλα λινκς του needrom μαλον
    εγω τ'ωρα εχω το 2.6.3.0 το έβαλα αφού φόρτωσα την εργοστασιακή την πρώτη
    αν θές να βάλει άλλη και όχι την vibe τότε ίσως θελει τις άλλες εκδώσεις(αν και νταξυ δοκιμαζεις)
    -----------

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

έχει δοκιμάσει κανείς αυτην την ρομ ;

αν ναι αξιζει τον κόπο;

http://www.needrom.com/download/miui-v7-cn/

Edited by basilismart
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και έβαλα recovery στο κινήτο με την s223

η διαδικασία είναι η εξής πρώτα κατεβάζουμε το ζιπάκι με την rom απο εδώ μετά κατεβάζουμε το recovery Twrp 3.0.2-3

από εδώ cn

ή από εδω row αυτή έβαλα αλλα μπαινουν και οι δυο απο όσο κατάλαβα

μετα κανουμε αποσυμπήεση την ρομ

ανοιγουμε flash tools κανουμε ανοιγμα το scatter της ρομ

(εχοντας κλασικά επιλέξει το DA DL All with checksum)

σβήνουμε το checksum.ini απο τον φακελο της ρομ

αντικαθηστούμε το recovery με διπλο κλικ στο flash tools και επιλέγουμε το recovery από 3.0.2 και το κάνουμε frimwire upgrade

βάζουμε το κινητο και περιμενουμε μεχρι να το έχουμε έτοιμο

*Υπάρχει μια σημιωση εγω προσωπικά κανω πάντα format γιατι είχα ενα θέμα με τα imei είναι αναγκαίο από όσο θυμάμαι

δεν γνωρίζω εάν θα χρειαστεί να κάνετε και εσείς οπότε όποιος το προσπαθησει ενημερώνει τους ενδιαφερόμενους.Μπορεί βεβαια να είναι και αναγκαιο για να παρακάμψεις την αλαγή recovery έχει να κάνει με το (pta κάτι τέτοιο)

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή όμως, δεν έχει ελληνικά, απλά μπαίνουν ελληνικά στο μεγαλύτερο τμήμα του τηλεφώνου με το locale more.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: είτε με τις VIBE είτε με την S223 με το που ξεκινάει μια κλήση, η οθόνη κλείνει πριν η συσκευή ακουμπήσει στο αυτί και δεν ξεκλειδώνει πριν τελειώσει η κλήση. Η συσκευή δεν φοράει screen protector.

 

Κάποιος αισθητήρας έχει βγει off?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδια εχω την S820_ROW_S120_131128 και προσπαθησα να περασω την s223 οπως αναφαιρει ο φιλος πιο πανω.Αλλα δεν μου την παιρναει με τιποτε οταν παταω update firmware μου βγαζει λαθος rom καποια ιδεα παιδια;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρά το γεγονός ότι είχα περάσει στη S223 αρκετές φορές όταν το είχα στη κατοχή μου, πλέον δε μπορώ. Brick-αρε προχθές στη γυναίκα μου και όσες προσπάθειες και εάν έχω κάνει να περάσω και την S223 αλλά και άλλες με το Sp Flash, μου βγάζει συνέχεια error 4032 Enable Drum Fail. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Τι μπορουμε να βαλουμε χωρις προβλημα παιδια ωστε να γινει τηλεφωνο ρε παιδια; Το δικο μου εχει vibe μηπως γι'αυτο δεν μπορω να περασω την S223;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα παιδια.

εδω κ μερικες μερες το κινητο μ εβγαλε μηνυμα στα καλα καθουμενα οτι πρεπει να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων κ δεν ανοιγε. πατησα να κανω στο μνμ που μ ειχε βγαλει αλλα δεν εκανε και λεω οκ θα το φλασαρω απο την αρχη.

ξεκιναω τη διαδικασια κ ειμαι 80% σιγουρος οτι δεν εκανα κατι δοαφορετικο απ ολες τις φορες ,αλλα μετα χαλασε εντελως.ουτε αναβει ουτε τπτ. μαλλον εγινε εντελως brick. εχει κανεις να μ προτεινει κατι? εχω δοκιμασει τα παντα αλλαξα κ υπολογιστη κ συνδιασμους και SP flash tool kai ROM .δεν γινεται τπτ. ακουω τι εχετε να με συμβουλεψετε

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο καιρό ασχολήθηκα με ένα S820,φορούσε την RΟW S223 και είχε μικροκολλήματα στο χειρισμό. Φλασάρισα αυτή εδώ http://www.needrom.com/download/miui-v7-cn/comment-page-4/#comment-319064 δεν είχα ξαναασχοληθεί με MIUI και το τηλέφωνο έγινε χρηστικότατο χωρίς κολλήματα,καλό σήμα.καλή διάρκεια μπαταρίας κλπ.:D
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο καιρό ασχολήθηκα με ένα S820,φορούσε την RΟW S223 και είχε μικροκολλήματα στο χειρισμό. Φλασάρισα αυτή εδώ http://www.needrom.com/download/miui-v7-cn/comment-page-4/#comment-319064 δεν είχα ξαναασχοληθεί με MIUI και το τηλέφωνο έγινε χρηστικότατο χωρίς κολλήματα,καλό σήμα.καλή διάρκεια μπαταρίας κλπ.:D

 

εχω προσπαθησει να τη βαλω κ γω αυτη παλιοτερα πριν τα παιξει εντελως το κινητο κ δεν ανοιγει καν οπως τωρα, αλλα κολλαγε στο λογαριασμο της μιουι κ δεν εμπαινε στο μενου να δουλεψω το κινητο. πως την περασες(με ποιο flash tool)? λες αμα περασω αυτη να ανοιξει ξανα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχε επάνω την S820_ROW_S223_150119 απο εδώ http://www.androidrookies.com/2015/03/update-lenovo-s820-with-new.html#.Vx8CzPmLSUk την οποία είχα φλασάρει απο το pc και μετά φλασάρισα το twrp.Η mioui στο σύνδεσμο έχει δύο εκδόσεις εγώ κατέβασα την έκδοση για ROW, την έβαλα στην κάρτα μνήμης και την φλασάρισα με το twrp.Απλά την πρώτη φορά αργεί αρκετά να ανοίξει απλά περίμενε.Μπορείς να φλασάρεις μιά ρομ CN έκδοση απλά θα κατεβάσεις και την ανάλογη έκδοση ROW.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχε επάνω την S820_ROW_S223_150119 απο εδώ http://www.androidrookies.com/2015/03/update-lenovo-s820-with-new.html#.Vx8CzPmLSUk την οποία είχα φλασάρει απο το pc και μετά φλασάρισα το twrp.Η mioui στο σύνδεσμο έχει δύο εκδόσεις εγώ κατέβασα την έκδοση για ROW, την έβαλα στην κάρτα μνήμης και την φλασάρισα με το twrp.Απλά την πρώτη φορά αργεί αρκετά να ανοίξει απλά περίμενε.Μπορείς να φλασάρεις μιά ρομ CN έκδοση απλά θα κατεβάσεις και την ανάλογη έκδοση ROW.

 

οκ να το πω πιο αναλυτικα. ειχα την row 223 panw k gw k μολις ειχα περασει αυτη την μιουι κολλαγε στη δημιουργια λογαριασμου κ την εβγαλα

ξαναφλασαρα την row 223 αλλα μετα απο ενα μηνα το κινητο τα επαιξε στο ξαφνικο. τωρα ειναι εντελως νεκρο ουτε λαμπακια ουτε αναβει ουτε τπτ. εχεις καμια ιδεα τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

δες τον οδηγό στην πρώτη σελίδα ξανα φλασάρησε μια ρόμ και μετά βάλε την αντίστοιχη ΜΙ.σε εμένα απλά άργησςε να ανοίξη .Λογαριασμό έβαλα μόνο της Google για την MIUI που ζητά δεν έβαλα τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...