Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα εχω το παρον κινητο..

εδω και 2 μερες κανει μονο του restart και καμια φορα δεν ανοιγει καθολου...εβαλα custom recovery και εκανα hard reset και ολα μια χαρα..αλλα μετα απο μια ωρα παλι τα ιδια.

Τι μου προτεινετε να κανω??

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα εχω το παρον κινητο..

εδω και 2 μερες κανει μονο του restart και καμια φορα δεν ανοιγει καθολου...εβαλα custom recovery και εκανα hard reset και ολα μια χαρα..αλλα μετα απο μια ωρα παλι τα ιδια.

Τι μου προτεινετε να κανω??

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!!

 

Ποια ROM έχεις πάνω?Θα βάλεις με flashtool ή την ROW(Ευρωπαϊκή) που έχει κ ο Αντρέας ή την official vibe που υπάρχει στον οδηγό μου στο πρώτο post

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γειά σας ,έχω στην κατοχή μου την συγκεκριμένη συσκευη ,η οποία εχει αγγλίκα στο μενου και πολλές κινέζικες εφαρμογές και δεν εχει play store, βασικά θα ήθελα ελληνικά στο μενου και το play store και να βγάλω τις κινέζικες εφαρμογες!!! δεν έχω ασχοληθει ποτε ξανά και δεν ξέρω ποσο δυσκολο ειναι!!!
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργικό με ελληνικά σε όλο το μενού δε θα βρεις, μιας και η συγκεκριμένη συσκευή δε εισήχθη ποτέ επίσημα Ελλάδα, οπότε δεν υπήρξε και ποτέ επίσημο ελληνικό λειτουργικό. Ό,τι υπάρχει σαν εναλλακτική είναι custom λειτουργικά όπου ο developer έχει μεταφράσει στα ελληνικά τα περισσότερα αλλά όχι όλα. Οπότε σε κάθε περίπτωση θα κληθείς να αντιμετωπίσεις την αγγλική σε κάποιες περιπτώσεις. Προσωπική μου άποψη είναι να βάλεις μία από τις επίσημες ROM του S820, είτε την VIBE 2.0 είτε τη ROW S223 (η δεύτερη είναι καθαρή από κινέζικες εφαρμογές και με προεγκατεστημένο το Play Store) και να εγκαταστήσεις από το play store το MoreLocale2 με το οποίο θα μεταφράσεις το 80-85% του τηλεφώνου.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εχω ενα θεματακι με το κινητο. επειδη δεν θυμαμαι κ επειδη θελει παλι πολυ διαβασμα αν μπορει ας μ απαντησει καποιος αμεσα. μου εβγαζε σφαλμα το google play has stopped. και επειδη με ειχε πρηξει εκανα απεγκατασταση ολα τα update του δλδ το γυρισα στην αρχικη εκδοση οπως οταν ειχα κανει παλια εγκατασταση της νεας ρομ vibe 2. η εκδοση του αν θυμαμαι καλα ειναι 4.6.

εκανα κ αναβαθμιση στον king root mhpvw eftaige k ayto. μετα λοιπον παω κ κανω μια επανεκκινηση κ εμεινε εκει. δεν μπαινει με τπτ. φτανει μεχρι την οθονη που λεει ''lenovo for those eho do''.

μπορω να κανω κατι εν τελη για να μην κανω φορματ η ειναι μονοδρομος? επισης πως μπορω να σωσω τις επαφες μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολα τα παιδια..εχω πανω την τελευταια vibe 2 ....και λεω να περασω την τελευταια row την 223... Πρεπει να τα κανω ιλα απο την αρχη??? Ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εχω ενα θεματακι με το κινητο. επειδη δεν θυμαμαι κ επειδη θελει παλι πολυ διαβασμα αν μπορει ας μ απαντησει καποιος αμεσα. μου εβγαζε σφαλμα το google play has stopped. και επειδη με ειχε πρηξει εκανα απεγκατασταση ολα τα update του δλδ το γυρισα στην αρχικη εκδοση οπως οταν ειχα κανει παλια εγκατασταση της νεας ρομ vibe 2. η εκδοση του αν θυμαμαι καλα ειναι 4.6.

εκανα κ αναβαθμιση στον king root mhpvw eftaige k ayto. μετα λοιπον παω κ κανω μια επανεκκινηση κ εμεινε εκει. δεν μπαινει με τπτ. φτανει μεχρι την οθονη που λεει ''lenovo for those eho do''.

μπορω να κανω κατι εν τελη για να μην κανω φορματ η ειναι μονοδρομος? επισης πως μπορω να σωσω τις επαφες μου?

Θεωρώ ότι από τη στιγμή που κολλάει εκεί, είναι θέμα σφάλματος στη εγκατάσταση, προσωπικά θεωρώ ότι δεν υπάρχει άλλη λύση από ξαναπέρασμα της ROM.

Καλησπερα σε ολα τα παιδια..εχω πανω την τελευταια vibe 2 ....και λεω να περασω την τελευταια row την 223... Πρεπει να τα κανω ιλα απο την αρχη??? Ευχαριστω πολυ

Δεν έχω δοκιμάσει να τη περάσω επάνω από την VIBE 2, και εγώ όταν είχα τη VIBE 2 έκανα από την αρχή τη διαδικασία για να βάλω τη ROW S223.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι από τη στιγμή που κολλάει εκεί, είναι θέμα σφάλματος στη εγκατάσταση, προσωπικά θεωρώ ότι δεν υπάρχει άλλη λύση από ξαναπέρασμα της ROM.

 

Δεν έχω δοκιμάσει να τη περάσω επάνω από την VIBE 2, και εγώ όταν είχα τη VIBE 2 έκανα από την αρχή τη διαδικασία για να βάλω τη ROW S223.

 

καλως αντρεα. να σε ρωτησω εχεις δοκιμασει τη miui καθολου?

σκεφτομαι να περασω αυτη εδω: http://www.needrom.com/download/miui-v7-cn/comment-page-2/#comments

 

κ αν μπορεις πες μ λιγο αξιζει η row γιατι εγω εχω το κινητο με την κινεζικη πανω.

Link to comment
Share on other sites

Είχα δοκιμάσει στην αρχή όταν είχα πάρει το τηλέφωνο την επίσημη MIUI 4.3.21 για το S820 και μου άρεσε, λίγο που τη δούλεψα. Μετά έμπλεξα με τις VIBE και κόλλησα εκεί. Έχοντας δοκιμάσει όλες τις VIBE, προσωπικά θεωρώ ότι πιο εύχρηστη είναι η ROW. Αυτό είναι και αρκετά υποκειμενικό βέβαια, εγώ πάντως από τότε που την έβαλα δε ξανασχολήθηκα με άλλες, με κάλυψε πλήρως. Και τώρα που τη συσκευή την έχει η γυναίκα μου με αυτή τη ROM είναι.
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δεις λιγο κ αυτη που σ εστειλα στο λινκ να μ πεις τη γνωμη σου? αν φαινεται απο θεμα λειτουργικοτητας κ bugs καλη.

με τα τηλεφωνα που ειχα υπαρχει τροπος να τα σωσω η να μην σβηστουν αν κανω επαναφορα η εγκατασταση αλλης ρομ η restore?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά εγώ δε συμπαθώ τις custom ROMs, προτιμώ τις επίσημες ή κάποιες που αναπτύσσονται από μεγάλους και επώνυμους developers (όπως η MIUI). Και στα σχόλια δε βλέπω και τα καλύτερα. Αν δε τη βάλεις να τη δεις στη πράξη πάντως δε μπορείς να ξέρεις πόσο καλή είναι.

 

Αν θυμάμαι καλά, προσπάθησα να πάρω backup από VIBE 2 και να κάνω μετά restore στη ROW VIBE αλλά νομίζω ότι δε το πέρασε. Αν πάρεις back-up από τη VIBE 2 και το κρατήσεις κάπου (π.χ. στο PC), θα μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις και να κάνεις restore στη περίπτωση δε σου αρέσει κάτι άλλο και γυρίσεις πάλι στη VIBE 2.

Link to comment
Share on other sites

εκανα backup me to twrp κ πηγα να κανω ρεστορ τωρα αλλα δεν το δεχτηκε :( θα την περασω μια στα μπαμ αυτη π σ εδειξα τωρα κ μετα μπορει να περασω κ τη row na τη δω κ αυτη.κ αν ειναι ξαναρωταω αποριες :Ρ
Link to comment
Share on other sites

αντρεα κατι κανω λαθος με τη συσκευη .λογικα εκει που πρεπει να περασω τους ντραιβερς USB Vcom driver.εχω win 7 alla δεν θυμαμαι πως ειχα λυσει αυτο το θεματακι γτ κ τοτε με ειχε παιδεψει .

εφοσον παλια ειχα φλασαρει το κινητο κ ειχα περασει την κινεζικη ρομ τωρα χρειαζεται ξανα ολη αυτη η διαδικασια για να περασω τη row?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οπως ειπα ειχα κινεζικη ρομ.γραψε μ σε παρακαλω οσο πιο αναλυτικα μπορεις τι πρεπει να κανω για να περασω την ROW γτ δεν βγαζω ακρη με τπτ.

κανω οτι λεει κ δεν γινεται τiποτα

Link to comment
Share on other sites

με τον οδηγο αυτο αντρεα δεν εβγαζα ακρη κ τελικα βρηκα κατι αλλο κ εκανα αλλαγη ρομ κ τωρα δουλευει κομπλε το κιν.ανοιγει δλδ.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2576898

 

μαλλον εφταιγε το sp flash tool. εχω μια απορια ομως.εγω περασα απευθειας την row s223 χωρις να περασω την αρχικη row που λεει ο τυπος στις οδηγιες. επισης δεν περασα κ το μοντεμ που λεει. λες να υπαρχει προβλημα με αυτο?

και θελω να μ πεις πως θα περασω το twrp η το cwm γτ δεν μ το περναει με τπτ.

 

με ποιο προγραμμα το εχεις ρουταρει εσυ κ χρειαζεται να αλλαξω κατι στην κατανομη του χωρου ?

Edited by lenovos820
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ακολουθήσει και παλαιότερα αλλά και πριν περίπου ένα μήνα (όταν ξαναφλάσαρα τη ROW πριν το δώσω στη σύζυγο) τον οδηγό που σου έβαλα και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση, εφόσον την έβαλες με τον άλλο τρόπο από XDA είναι όλα μια χαρά.

 

Modem δεν είχα αλλάξει εγώ, νομίζω ότι η S223 ROW έχει το πλέον πρόσφατο (Ιανουάριος 2015), ο οδηγός του XDA αναφέρεται σε παλαιότερη έκδοση ROW ROM S120 (2013) και για αυτό αναφέρει να κάνεις αλλαγή στο modem. Εσύ όμως τελικά ποια έβαλες; Ακολούθησες τον οδηγό του XDA και έβαλες εκείνη που δίνει εκεί, την S120 δηλαδή; Αν έβαλες αυτή, τότε έχεις βάλει παλιά έκδοση (Android 4.2.1). Η νεότερη είναι αυτή που σου δίνει το link που σου έβαλα, η S223 (Android 4.4.2), αυτή να βάλεις.

 

Για επιβεβαίωση και για πιο εύκολα, κατέβασε από εδώ το Lenovo Smart Assistant, εγκατέστησέ το στο PC σου, σύνδεσε το κινητό με το USB και τρέξε το πρόγραμμα, αυτό θα σου πει εάν έχεις τη τελευταία έκδοση ή όχι.

 

Root έκανα με το Kingo ROOT αφού κατέβασα στο σχετικό πρόγραμμα στο PC μου και σύνδεσα το κινητό.

 

Για custom recovery είχα προσπαθήσει να ακολουθήσω αυτή τη διαδικασία αλλά δε δούλευε, προσπάθησε αν θες να κάνεις και αυτό.

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

οχι αντρεα δεν με καταλαβες . εβαλα την τελευταια ρομ που εχεις εσυ στον οδηγο που ειχες βαλει στο λινκ,απλα την περασα απευθειας χωρις να εγκαταστησω τη ρομ που λεει στο xda σαν φουλ ρομ κ μετα περναει τα update αυτος.

οποτε υπεθεσα μηπως παιζει καποιο ρολο αυτο γτ στην αρχη δεν μ την περναγε με το συγκεκριμενο sp flash tool κ εψαξα κ βρηκα πιο παλιο.

 

αυτη που δεν δουλευε σε σενα δεν δουλευε ουτε σε μενα.την εχω δοκιμασει ηδη.δοκιμαζω την αλλη με το Mobileuncle MTK Tools k epanerxomai.

το μπακ απ που κρατησα με την παλια ρομ μεσω twrp μπορω καπως να το κανω επαναφορα για να επαναφερω τις εφαρμογες μ κ τις επαφες μου οπως ηταν???

 

ενα παλιο αρχειο απο titanium back up που βρηκα δεν μ το ανοιγει...

Edited by lenovos820
Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται με την row αργει λιγο το τηλ.

ποια ειναι η διαφορα της row που εχει βαλει ο αντρεας με αυτη εδω?

 

http://www.needrom.com/download/vibeui-v2-0-1452-st/

 

επισης οντως ειναι ωραια σαν ρομ αλλα γτ μ βγαζει σφαλμα σε καποιες εφαρμογες?

Link to comment
Share on other sites

Αργεί; Παράξενο, εγώ δεν είχα τέτοιο θέμα, εκτός εάν έτρεχα βαριές εφαρμογές όπως το facebook, όπως και να το κάνουμε το κινητό δεν έχει μεγάλα περιθώρια multitasking ή χρήσης απαιτητικών εφαρμογών. Σε γενικές γραμμές πάντως εγώ τη θεωρώ αρκετά smooth.

 

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Σε official, η VIBE 2 (version 1512 ST) είναι ότι νεότερο έχει βγει για το συγκεκριμένο τηλέφωνο, απλά είναι ROM που προορίζεται για την ασιατική αγορά, για αυτό και η επίσημη VIBE 2 δεν έχει προεγκατεστημένο το Play Store, έχει πολλές κινέζικες εφαρμογές και κάποιες ας πούμε ασυμβατότητες με τα ευρωπαϊκά δίκτυα. Η ROW είναι VIBE 1.5 που προορίζεται για τις υπόλοιπες αγορές (Rest Of World) και είναι καθαρή από κινέζικες εφαρμογές και έχει Play Store. Αυτή του link είναι custom και όχι επίσημη και προφανώς ένας συνδυασμός των δύο, είναι VIBE 2 σε βάση ROW.

Link to comment
Share on other sites

Αργεί; Παράξενο, εγώ δεν είχα τέτοιο θέμα, εκτός εάν έτρεχα βαριές εφαρμογές όπως το facebook, όπως και να το κάνουμε το κινητό δεν έχει μεγάλα περιθώρια multitasking ή χρήσης απαιτητικών εφαρμογών. Σε γενικές γραμμές πάντως εγώ τη θεωρώ αρκετά smooth.

 

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Σε official, η VIBE 2 (version 1512 ST) είναι ότι νεότερο έχει βγει για το συγκεκριμένο τηλέφωνο, απλά είναι ROM που προορίζεται για την ασιατική αγορά, για αυτό και η επίσημη VIBE 2 δεν έχει προεγκατεστημένο το Play Store, έχει πολλές κινέζικες εφαρμογές και κάποιες ας πούμε ασυμβατότητες με τα ευρωπαϊκά δίκτυα. Η ROW είναι VIBE 1.5 που προορίζεται για τις υπόλοιπες αγορές (Rest Of World) και είναι καθαρή από κινέζικες εφαρμογές και έχει Play Store. Αυτή του link είναι custom και όχι επίσημη και προφανώς ένας συνδυασμός των δύο, είναι VIBE 2 σε βάση ROW.

 

προσπαθω να την ξαναπερασω μπας κ εχει γινει τπτ λαθος κ αργει γι αυτο. για τις επαφες μ που δεν αναγνωριζει το αρχειο του τιτανιουμ μπακ απ η το αρχειο που κρατησα με το twrp το οποιο κ δεν βρισκω τι μπορω να κανω. πρεπει να ξαναβρω τις επαφες

Link to comment
Share on other sites

7/2014

 

οταν περασα την vibe τον αλλαζα τον preloader.

τωρα απλα περναω τη row που εχω κατεβασει απο εκει που μ ειπες η τον αλλαζω?

και με τους 2 τροπους που την περασα παντως το cwm η το twrp δεν μπορω να τα περασω με τπτ. και σημερα το πρωι ξαφνικα μ εβγαλε σφλαμα 101 κ δεν αναγνωριζει καν τη σιμ

 

επισης το αρχειο .zip που εχει μεσα η ρομ αυτη γτ το εχει? το χρειαζομαι καπου?

Edited by lenovos820
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι χρειάζεσαι τον νέο preloader εσύ. Κάνε λίγο αναζήτηση στο θέμα με τον όρο preloader να δεις από πότε και μετά χρειάζεται ο νέος, νομίζω από Απρίλιο του 2014. Ποιο zip αρχείο; Εσύ έτσι και αλλιώς με SP flash δε περνάς τη ROM;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...