Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω για την αμεση απαντηση Ντινο.

περιεργως οτι και να δοκιμαζα δεν με εβαζε σε recovery mode.

αναγκάστηκα και εκανα απο την αρχη όλη την διαδικασία με το flashtool και όλα καλά .στην συνεχεια μπήκα σε recovery mode κανονικά με τα τρια κουμπιά .(φαινεται κάπου ειχε φάει "σκάλωμα"...)

 

Ναι κατι δεν θα του αρεσε.χαχα.ολα καλα λοιπον

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μιας και μιλάμε για recovery, εγώ έχω την S223 ROW και για ένα παράξενο λόγο δεν έχει recovery με την έννοια ότι πατώντας το γνωστό συνδυασμό πλήκτρων δεν έκανε τίποτα απολύτως. Προσπάθησα να βάλω το TWRP με αυτή τη διαδικασία αλλά μου έβγαζε σφάλμα Error 8038 και δε προχώραγε. Τελικά μπόρεσα να περάσω CWM με αυτόν τον οδηγό και να πάρω back-up.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
έχει κάνεις το κωδικό του systemv8
Mobile Phones: Nokia 3300, Nokia 7710, HTC touch dual, HTC touch 2, Dell Streak mini 5, Coming Soon Lenovo P780
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις αυτή http://www.needrom.com/download/lenovo-s820-4-4-2-multilang-gapps-root/ και έχεις και Ελληνικά.Θέλει βέβαια 2$

 

σε ευχαριστώ για την βοήθεια, αλλά αυτό που έχω να πω, είναι τζίφος η κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις επάνω έκδοση του 2013...!!! Πολύ παλιά... Βάλε αυτή που σου λέω, είναι ο,τι νεότερο υπάρχει σε ROW. Εγώ αυτή έχω εδώ και καιρό. Λογικά θα μπορείς να τη κάνεις και update απευθείας από το κινητό σου.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις επάνω έκδοση του 2013...!!! Πολύ παλιά... Βάλε αυτή που σου λέω, είναι ο,τι νεότερο υπάρχει σε ROW. Εγώ αυτή έχω εδώ και καιρό. Λογικά θα μπορείς να τη κάνεις και update απευθείας από το κινητό σου.

 

μιας κ δουλεύει καλά τώρα το κινητό μου, φοβάμαι να το ξανά πειράξω!

Link to comment
Share on other sites

θέλω να κάνω μια ερώτηση.Την επωνυμία της εταιρείας LENOVO που φαίνεται επάνω στο κινητό είναι στην οθόνη αφής ή στην οθόνη του κινητού!!!
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν κατάλαβα καλά την ερώτηση, αλλά να πω ότι το Lenovo είναι γραμμένο σε σημείο περιμετρικά της φωτιζόμενης οθόνης αφής, επάνω μεν στο τζάμι αλλά στο χώρο των λεγόμενων bezels της οθόνης.
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν κατάλαβα καλά την ερώτηση, αλλά να πω ότι το Lenovo είναι γραμμένο σε σημείο περιμετρικά της φωτιζόμενης οθόνης αφής, επάνω μεν στο τζάμι αλλά στο χώρο των λεγόμενων bezels της οθόνης.

 

για να καταλάβείς τη λέω ,κόιτα την φωτογραφία το ένα επάνω λέει την επωνυμία και το αλλο δεν έχει ,επειδή μου έσπασε και θέλω να το αντικαταστήσω δεν ξέρω ποιο να πάρω γιατι τα μισα έιναι σαν το αριστερό και τα άλλα μισα που βρίσκω είναι σαν το δεξί ,

http://s10.postimg.org/mtct9t0g5/s_820.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι,

Θέλω να μάθω εάν υπάρχει κάποια ROM για την συσκευή ή οποία να είναι καθαρή από εφαρμογές που δεν είναι αναγκαίες τύπου cyanogen mode και σχετικά καθαρή από εφαρμογές google. Γενικά έχω δοκιμάσει αρκετές πρόσφατα έβαλα την mui από την ομάδα minovo (PDA forum) και παρατήρησα ότι δεν υπάρχει τρόπος μεταφοράς των εφαρμογών στην sD card γεγονός που με περιορίζει και με κάνει να θέλω να την αλαξω.

Υπάρχει λύτρωση;

Link to comment
Share on other sites

Η επίσημη ROW S223 (στα αγγλικά μόνο, δεν έχει ελληνικά) είναι η πιο καθαρή από όσες έχω δοκιμάσει με την έννοια ότι έχει ελάχιστες (αν όχι καθόλου) κινέζικες εφαρμογές. Έχει φυσικά όλες τις εφαρμογές της Google αλλά το κάνεις εύκολα root και τις βγάζεις με κάποια uninstaller εφαρμογή χωρίς κανένα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

δοκιμαζα μια ρομ και παρατηρισα οτι δεν ζητούσε pin έβαλα και άλλη ρομ για να δω και πάλυ τα ίδια

το imei έχει σβηστεί.

Παρόλαυτά το έχω σαν screenshot το θέμα είναι πως το αποθηκεύω.

Δοκίμασα μια μέθοδο με το mobile uncle tools αλλα δεν αλάζει δοκιμασα και την μέθοδο με το Mobileuncle_MTK_IMEI_Write_Tool και το restore παλυ τζιφος τι να κανω ;

Link to comment
Share on other sites

To ΙΜΕΙ αν δε κάνω λάθος το γράφει και στο πίσω μέρος του κινητού, εκεί που μπαίνει η μπαταρία. Και στη συσκευασία φυσικά αν την έχεις ακόμα. Τσέκαρε καταρχάς αν το ΙΜΕΙ που βάζεις είναι όντως το σωστό. Τώρα για τη διαδικασία, κάποια στιγμή που χρειάστηκα και εγώ να το ξαναπεράσω, ακολούθησα τη διαδικασία που φαίνεται
με το Mobileuncle Tools.
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα αρκετές μεθόδους λείπει ένα αρχείο " pttycmd1" δικιμάζω αυτή την μεθοδο τώρα αλλα εχω θέμα το root explorer δεν μεταφέρει απο την sd στο "/data/nvram/md/NVRAM/NVD_IMEI/" joharihebat γενικά αρχίζω και χάνω τις ελπίδες μου όποιος γνωρίζει οτιδήποτε άς το πει.
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι τις αλλαγές ROM τις κάνεις με SP Flash Tool... Στη θέση σου, ως τελευταία λύση θα έκανα μέσω του SP ένα format να σβήσουν τα πάντα και μετά να ξαναπεράσω από την αρχή μία ROM.
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε Ανδρέα αυτό έκανα την Κυριακή είχα δοκιμάσει τον τελευταίο τρόπο που βρήκα(σχετικό με το πρόβλημα μου)

για την αλλαγή IMEI αλλα ενώ έγραφε success δεν έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει...

Βρήκα μια υποσημείωση για Format οποτε

με μιση καρδια καθώς δεν ξέρω ακριβώς την λειτουργία του format και φοβόμουν μην το αποτελειώσω

το έκανα με το Sp flash tools (εκτός του bootloader αν θυμαμαι καλά την επιλογή)

Αφού έκανα sp format την Κυριακή φοβήθηκα καθώς δεν άνοιγε (υπέθεσα πως σβήστηκαν τα πάντα ακόμα και τα partitions του android

(η φάκελοι δεν ξέρω ακριβώς πως είναι από όπως τα φαντάζομαι καθώς είναι και αυτά linux ))

τέλος πάντων το κινητό μετά το format δεν άνοιγε

Δεν τρομοκρατήθηκα λέω θα ξαναπεράσω την stock με τον κλασικό τρόπο...

Θα ανοίξει που θα πάει.Όταν περάστηκε η stock και το recovery το κινητό άνοιξε και ζήτησε Sim Password(επιτέλους)

το έκανα root μπήκα στο Engineer mode παρατήρησα ότι πλέον αντί για Unknown είχε έστω ένα μη αληθές νούμερο στο IMEI και το IMSI

και ξαναδοκίμασα μια από τις μεθόδους για αλλαγή IMEI

(από τις πολλές που είχαν αποτύχει νωρίτερα με το σκεπτικό ότι αφού πλέον δείχνει κάτι και όχι unknown μπορεί να πετύχει)

συγκεκριμένα αυτή με το "AT +EGMR=1,7,”NEW IMEI Number” και "AT +EGMR=1,10,”NEW IMEI Number”.

Η διαδικασία έγινε επιτυχώς (τουλάχιστον στο IMEI στο Phone1 (τις πρώτης sim δείχνει το σωστό imei στο δεύτερο δεν αλλάζει (έβαζα το ίδιο καθώς πίσω από την μπαταρία έχει έναν αριθμό IMEI και επίσης στην φωτό που είχα με το IMEI είχε μονο ένα αριθμό αλλα δεν άλλαζε))

το αποτέλεσμα είναι να μπορώ να κάνω κλήσεις από την Sim1(συνεπώς δουλεύει κομπλέ)

στην Sim2 δεν είχα κάρτα αλλα έλαβε κλήση όταν έβαλα τον αδερφό να πάρει τηλέφωνο για Testing και έλαβε σήμα οποτε φαντάζομαι δουλεύει (αν υπάρχει κάποια διευκρίνιση θα είναι χρήσιμη)...

(φυσικά όταν αλλάζω rom θα πρέπει να βάζω κάθε φορα το σωστό IMEI αλλα μικρό το κακό (έχω την εντύπωση ότι με το SN write tool φτιάχνεται μόνιμα χωρίς να απαιτείται κάθε φορα αλλα προς το παρόν δεν με απασχολεί))

Είχα επίσης ένα bug στο wifi μετά το πέρασμα τις Stock που διόρθωσα από αυτό το

και έστρωσε

Το πρόβλημα είναι ότι τα δεδομένα δεν δουλεύουν (3G) και δεν έχω ιδέα πως να αναζητήσω κάτι για την διόρθωση τους.

Μπορώ να ανεβάσω εικόνες αν πιστεύει κάποιος ότι μπορεί να βοηθήσει και χρειάζεται περισσότερες λεπτομέρειες.

Η rom που έβαλα είναι αυτή λίγο παλιά αλλα έτσι δοκιμαστικά πειραματίζομαι

Ευχαριστω για την ανταπόρκιση (παρόλο που το είχα κάνει το συγκεκριμένο σημαίνει πολλά μονο που απαντάς να είσαι καλά!!! :) )

-Ελπίζω να μπορείς να δώσεις και καποια υπόδιξη για τα δεδομένα

Edited by basilismart
Link to comment
Share on other sites

έγραψα αυτό στο dealer *#*#4636#*#* με πέρασε στο testing και απλά πάτησα το update από το phone information με δεδομένα ανοιχτά και βρήκε σήμα.Με την vodaphone,αλλά με την cosmote που είναι στην 2 θέση της sim δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν έχω και κάρτα και γιατί γενικά το σήμα της 2 sim ήταν πάντα πιο αδύναμο.

Από τα φαινόμενα δηλαδή φαίνεται να λειτουργεί η πρώτη για την δεύτερη θα δείξει όταν βάλω κάρτα.

παρόλα αυτά αν πιστεύετε ότι πρέπει να μου διευκρινίσετε οτιδήποτε είμαι όλος αφτιά.Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά. Δεν έκανα και τίποτα, απλά πράγματα που έχω κάνει και εγώ σου αναφέρω μπας και κάποιο από αυτά σε βοηθήσει. Είναι παράξενο που κάθε φορά που περνάς νέα ROM χάνει το ΙΜΕΙ, συνήθως αυτό γίνεται μόνο με το format. Αν δε κάνω λάθος, γιατί πάει και καιρός που έκανα τέτοιες διαδικασίες, μόνο το πρώτο ΙΜΕΙ περνάς, όχι και αυτό της 2ης SIM.
Link to comment
Share on other sites

εχει αλλαξει πολλες rom στον κινητο μου αλλα αυτην την στιγμη εχει διαγραφει το imei απο την συσκευη μου και δεν βλεπει τις καρτες sim που εχω και δεν εχει γενικοτερα σημα το κινητο !! εχω εγκαταστησει ξανα αλλες rom αλλα εξακολουθει το προβλημα μετο σημα.. εχω περασει το imei με apk enginner mode αλλα το σημα πουθενα τι να κανω ? σας παρακαλω βοηθηστε με
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και αυτό που είχα αναφέρει μερικά posts πιο πίσω.
To ΙΜΕΙ αν δε κάνω λάθος το γράφει και στο πίσω μέρος του κινητού, εκεί που μπαίνει η μπαταρία. Και στη συσκευασία φυσικά αν την έχεις ακόμα. Τσέκαρε καταρχάς αν το ΙΜΕΙ που βάζεις είναι όντως το σωστό. Τώρα για τη διαδικασία, κάποια στιγμή που χρειάστηκα και εγώ να το ξαναπεράσω, ακολούθησα τη διαδικασία που φαίνεται
με το Mobileuncle Tools.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...