Jump to content

Alcatel One Touch Idol X (6040 / 6040D)


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού ακόμα θέλει βελτιστοποίηση δεν αξίζει ούτε τα 299,είναι μια συσκευή που out of the box τώρα δεν αποδίδει 100% τα αναμενόμενα και αυτό ωφείλεται (όπως το αντιλήφθηκα εγώ όσες μέρες το είχα) σε 2 πράγματα κατα την άποψη μου,1ον στη rom όπως έχει υλοποιηθεί και 2ον μάλλον στην fullHD οθόνη του που επιβαρύνει αρκετά τον A7 επεξεργαστή του.

 

Δηλαδή ποια θεωρείς σαν αξιόλογη εναλλακτική σε δίκαρτο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδή ποια θεωρείς σαν αξιόλογη εναλλακτική σε δίκαρτο?

 

Δίκαρτο πιστεύω έχει 20-30 συσκευές στα διάφορα κινέζικα eshop με το ίδιο συνολάκι 6589Τ Mediatek και με 1GB/2GB ram 5άρα οθόνη 13 ΜΡ κάμερα κλπ. αλλά είναι κάπως πιστεύω και η υλοποίηση(δεν λείπουν τα κολλήματα και οι σοβαρές ενίοτε λειτουργίες,οι rom με τα ελληνικά είναι συνθέσεις και......:X),βέβαια πρέπει να δοκιμάσει κανείς την τύχη του.....εγώ δεν είχα ποτέ δίκαρτο αλλά έχω 2-3 γνωστούς που τα δουλεύουν και έτσι έχω δει πως είναι,προσωπικά δεν θα τα έπαιρνα γιατί είδα πολλά που δεν μου κόλλαγαν σωστά....;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα και απο μενα..Το κινητο ηρθε στην κατοχη μου σημερα ελληνικο και 16αρι..Στην αρχη του νηματος ειχα αναφερει οτι ειχα το idol το απλο και επειδη με τις οποιες ελειψης του μου αφησε αριστες εντυπωσεις ειπα οτι θα παρω μετα και το idolx..Και ετσι εγινε..το κινητο ειναι πολυ κομψο και πολυ ωραιο και αν και πλαστικο στο πισω μερος ειναι στιβαροτατο..απαιχτη οθονη..ηξερα οτι ο συγκεκριμενος επεξεργαστης δεν ειναι και ο καλυτερος αλλα σε ολα τα αλλα ειναι αστερι το μηχανακι..και μολις με το καλο ερθει και το idolx+ θα το αλλαξω μεαυτο...ασε ποθ διαβαζω σ ε ξενα φορουμς οτι το συγκεκριμενο θα παρει και την 4.4..οποτε ειμαστε κομπλε
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα..Το κινητο ηρθε στην κατοχη μου σημερα ελληνικο και 16αρι..Στην αρχη του νηματος ειχα αναφερει οτι ειχα το idol το απλο και επειδη με τις οποιες ελειψης του μου αφησε αριστες εντυπωσεις ειπα οτι θα παρω μετα και το idolx..Και ετσι εγινε..το κινητο ειναι πολυ κομψο και πολυ ωραιο και αν και πλαστικο στο πισω μερος ειναι στιβαροτατο..απαιχτη οθονη..ηξερα οτι ο συγκεκριμενος επεξεργαστης δεν ειναι και ο καλυτερος αλλα σε ολα τα αλλα ειναι αστερι το μηχανακι..και μολις με το καλο ερθει και το idolx+ θα το αλλαξω μεαυτο...ασε ποθ διαβαζω σ ε ξενα φορουμς οτι το συγκεκριμενο θα παρει και την 4.4..οποτε ειμαστε κομπλε

 

Απο αυτονομια πως τα παει;

Link to comment
Share on other sites

4 με 4.30 ωρες ανοιχτη οθονη.. Εχει σταθερη καταναλωση.. Και ειδικα σε νεκρο διαστημα υπνου καιει ενα τα εκατο στο 8ωρο.Επισης εντυπωση μου εχει κανει το πολυ καλο wifi
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

4 με 4.30 ωρες ανοιχτη οθονη.. Εχει σταθερη καταναλωση.. Και ειδικα σε νεκρο διαστημα υπνου καιει ενα τα εκατο στο 8ωρο.Επισης εντυπωση μου εχει κανει το πολυ καλο wifi

 

Ευχαριστω..Οποτε με μετρια χρηση κραταει ανετα η μια μερα..Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω..Οποτε με μετρια χρηση κραταει ανετα η μια μερα..Σωστα;

 

Ναι. Καμια 30αρια ωρες τις φτάνει.... Αν και στην αρχη μαυτη την οθόνη και με 2000mah μπαταρία δεν του το χα αλλα ο Α7 μπορει να υστερε λίγο σε σβελταδα αλλα κερδίζει σε αυτονομία.

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπερα παιδια..μου εχει κινησει το ενδιαφερον το Alcatel One Touch Idol X 6040D και πριν το παρω εχω καποιες αποριες.. 1ον ειναι οντως dual sim?ρωταω γτ αλλου το βρισκω dual και μια single..εκτος και αν υπαρχουν και τα 2..και αν ειναι dual ειναι active η standby??και οι sim ειναι και οι 2 κανονικες??τελος θελω να ρωτησω για την καμερα του.. πλησιαζει καθολου την ποιοτητα που λεει η ουτε καν? ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Στο minideal το έχει 150 ευρό το 16 με 2g ram .. Πιστεύω ότι είναι καλή η τιμή του πλέον..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη ειμαι αναμεσα στο honer 3c στο coolpad f1 ξαι στο TCL idolx950 στα 200$ πιο απο τα τρια να προτιμησω,παιρνει εξωτερικη καρτα sd το 16gb TCL idolx950?
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ ggtaxo για την γρήγορη απάντηση σου. Μήπως ξέρεις τι παιζει με τους φόρους στο τελωνείο? Το συγκεκριμένο καταστημα το κοίταξα κ χθες μιας κ το διάβασα στις προηγούμενες συζητήσεις, αλλά απ οτι καταλαβα το καταστημα ειναι κινεζικο. Δεν θα έχω να πληρωσω στο τελωνείο μιας κ ειναι εξω απο την Ευρωπαϊκή Ενωση?

Αυτό σου λέει τίποτα?

http://www.mobileshop.eu/mobile-phones/alcatel/one-touch-idol-x-dual-ot-6040d-slate-gray/

 

δεν έχει τελωνείο.. γράφει ότι είναι η τελική τιμή αυτή που αναγράφεται στην οθόνη.. άρχισαν βλέπω να κάνουν προσφορές, διάβασα σχόλια στο γοοογλε από άλλες χώρες και οι περισσότεροι λεν ότι είναι αξιόπιστοι με την πρόφαση πληρωμής μέσω πεοι παλ

 

http://gr.mobileshop.eu/

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνομαι για ένα καλό δίκαρτο εδώ και αρκετό καιρό, έχω δει πολλά και από κίνα αλλά θέλοντας κάτι πιο επώνυμο είπα να δοκιμάσω το alcatel. Είδα το συγκεκριμένο ότι βγαίνει σε δίκαρτο αλλά χωρίς κάρτα μνήμης. Σε μαγαζί στο skroutz μου είπαν ότι το δίκαρτο ευρωπαϊκή έκδοση με 2ram, 16 rom έχει και εξωτερική κάρτα μνήμης (κάτι που είδα και σε ένα site σε αναζήτηση στο google). Γνωρίζει κάποιος από εσάς αν ισχύει κάτι τέτοιο? Αν τελικά το πάρω θα μπορώ να του βάλω ελληνικά (μου είπαν ότι δεν έχει)? Ακόμη να ρωτήσω από μπαταρία πως πάει με χρήση πιο πολύ κλήσεων (2 ώρες περίπου τη μέρα, ελάχιστο Internet-μηνύματα και λίγο παιχνίδι τύπου mind games)? Η φωτογραφική είναι καλή? Γενικά είναι καλό σαν κινητό? Edited by crazy_ch
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχετε γενικα λαγκ στο κινητο? (κυριως στο browsing και στην καθημερινη χρηση του κινητου αλλα και σε παιχνιδια)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το τηλ στα 200$ είναι η καλύτερη τιμή για αυτά που δίνει. Φορτώστε άφοβα και

θα το ευχαριστηθείτε πάρα πολύ, και για ιντερνετ και για παιχνιδάκια..

Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να το βρω να το αγορασω αμεσα σε τιμη μικροτερη ή ιση των 200$ ??

Μινιντιλ ειναι οφ στοκ, καλη επιλογη πχ απο aliexpress ή αλλου?

Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να το βρω να το αγορασω αμεσα σε τιμη μικροτερη ή ιση των 200$ ??

Μινιντιλ ειναι οφ στοκ, καλη επιλογη πχ απο aliexpress ή αλλου?

 

Εγώ το παρήγγειλα από ali 139 euros!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες επειδη το σκεφτομαι για αγορα αμεσα ...Η μπαταρια πως συμπεριφερεται στα δυσκολα ;;

 

Βγαζει με τα παντα ανοιχτα 12-15 ωρες ; Εννοειται με 50 εως 80 % φωτεινοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες επειδη το σκεφτομαι για αγορα αμεσα ...Η μπαταρια πως συμπεριφερεται στα δυσκολα ;;

 

Βγαζει με τα παντα ανοιχτα 12-15 ωρες ; Εννοειται με 50 εως 80 % φωτεινοτητα.

Μπα - μπα καινούριο προφίλ βλέπω.....

Μεγάλη μπαταρία θα βρεις στα lenovo , επίσης δες και αυτό πού λένε ότι μάλλον θα το φέρει η wind http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=382145

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μπα - μπα καινούριο προφίλ βλέπω.....

Μεγάλη μπαταρία θα βρεις στα lenovo , επίσης δες και αυτό πού λένε ότι μάλλον θα το φέρει η wind http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=382145

 

Τι λεει φιλος ; :) Καλα κοιτα το θεμα ειναι ποτε θα το φερει η wind..Βασικα στο moto G με κουρασε η οθονη,ειναι μικρη τελικα.

Ειχα πριν Galaxy S 4 και ξερεις μου φαινεται καπως.

Link to comment
Share on other sites

Τι λεει φιλος ; :) Καλα κοιτα το θεμα ειναι ποτε θα το φερει η wind..Βασικα στο moto G με κουρασε η οθονη,ειναι μικρη τελικα.

Ειχα πριν Galaxy S 4 και ξερεις μου φαινεται καπως.

Μην παίρνεις αέρα, φίλος με εσένα δεν πρόκειται να γίνω ΠΟΤΕ.

Το s4 με αυτά πού βλέπω θεωρώ ότι δεν έχει καλή μπαταρία.

Αν θες brand ψάξε για μοντέλα με τον Snapdragon 800, έχει καλή αυτονομία

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μην παίρνεις αέρα, φίλος με εσένα δεν πρόκειται να γίνω ΠΟΤΕ.

Το s4 με αυτά πού βλέπω θεωρώ ότι δεν έχει καλή μπαταρία.

Αν θες brand ψάξε για μοντέλα με τον Snapdragon 800, έχει καλή αυτονομία

 

Αυτη τη μαγκια ξερεις θα ηθελα να την δω απο κοντα :)

 

Οντος το s4 εχει χαλια μπαταρια γιαυτο κιολας το εδωσα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel One Touch Idol X (6040 / 6040D)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...