Jump to content

Alcatel One Touch Idol X (6040 / 6040D)


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 186
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά, επειδή ψάχνομαι για ένα καλό δίκαρτο smartphone, έχει κανείς εμπειρία με την έκδοση dual-sim;

edit:Και πως πάει από ποιότητα και ένταση ηχείου;

Edited by tsamo
Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

δειχνει να ειναι εξαιρετικα προταση για τα 350 ευρω που κοστιζει.φοβαμαι ομως απο αξιοπιστια τι θα λεει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω την εμπειρια μου 2 βδομαδες που το εχω. Το ομορφοτερο , ελαφρυτερο και λεπτοτερο 5 ιντζο της αγορας με εξαιτερικη ποιοτητα κατασκευης χωρις τρικσιματα και κακοπλαστικουρες. Μπαταρια εχω κανει και 3 ανετες μερες μονο τηλεφωνα. Οσο για τη τιμη το τηλεφωνο κανει 230 απο merimobiles. Αυτα...
Link to comment
Share on other sites

Για οσους εχουν ορεξη ή/και γνωσεις τα sources ειναι εδω ->

 

http://netcologne.dl.sourceforge.net/project/alcatel/OT_6040D_20131202.tar.xz

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό το tcl πού λέτε ρε παιδιά?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό το tcl πού λέτε ρε παιδιά?

 

Η ιδια συσκευη βγαινει στην Ευρωπη απο την Alcatel και στην Ασια κλπ απο την TCL.

 

Το 6040D (dual sim) ειναι το TCL S950.

 

Στην ουσια η Alcatel αποροφηθηκε απο την TCL και κρατησε μονο το brand για της Ευρωπαικες χωρες

Link to comment
Share on other sites

Καλό το dual sim???έχει εγγύηση αντιπροσωπείας?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ενα μηνα το εχω το κιν και θα σας πω λειτουργικα πως παει. Το κινιτο 1 φορα μονο μου αντεξε 3 μερες μονο με τηλ και μνμτ και αυτο γιατι ολη τη μερα τοχω λιωσει, δεν το αφηνω σε υσηχια. δεν εχω βρει να κολλαει ακομα καπου η να μην ειναι τουλαχιστον πολυ καλο. απο ηχο ειναι παρα πολυ καλο και αρκετα δυνατο, σε γενικες γραμμες του δινω 8/10 για την κατηγορια του. εγω εχω παρει το 32γκιγκα με 27γκιγκα ελεφθερο για εφαρμογες χωρις εσ ντι καρτα. 2καρτο αν και δεν εχω 2 σιμ μεσα. το κινιτο τα σπαει και ελπιζω να μπορεσουν να το αναβαθμισουν σε 4.4 αντροιντ καποια στιγμη. το προτεινω ανεπιφιλακτα σε οποιον θελει 5αιντσο κινιτο
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω δύο TCL S950 ΜΕ Ελληνικό μενού Μαύρα το ένα το δίνω το άλλο θα το κρατήσω όποιος ενδιαφέρεται να μου στείλει στο ποστ
Link to comment
Share on other sites

Εχει βρει κανείς καμμιά καλή θήκη για το κινητό;

 

Δες αυτή

http://www.aliexpress.com/item/Original-Flip-Case-for-TCL-idol-X-S950-Quad-Core-Smartphone-Black/1118920241.html

Link to comment
Share on other sites

 

Κάτι τέτοιο έψαχνα,γιατί στο ebay κάτι σκληρές και σιλικονάτες είχε και δεν με ενθουσιάσαν.

Thanks!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω δύο TCL S950 ΜΕ Ελληνικό μενού Μαύρα το ένα το δίνω το άλλο θα το κρατήσω όποιος ενδιαφέρεται να μου στείλει στο ποστ

 

Επειδη ενδιαφερομαι να προβω στην αγορα του συγκεκριμενου κινητου,απο που το αγορασες και ποσο το δινεις?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ενδιαφερομαι να προβω στην αγορα του συγκεκριμενου κινητου,απο που το αγορασες και ποσο το δινεις?Ευχαριστω

 

Καλημέρα το έδωσα από aliexpress τα πήρα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα το έδωσα από aliexpress τα πήρα

Oκ δεν πειραζει,θα σου ηταν ευκολο να μου πεις απο ποιο καταστημα τα παρηγγειλες και ποσο εκαναν να ερθουν?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα! Επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι πολύ για το τηλέφωνο, από ότι κατάλαβα το Alcatel με το TCL είναι ακριβώς το ίδιο και δεν αξίζει να δώσω 300€ για να το αγοράσω με 16GB μνήμη σαν Alcatel όταν το TCL με 32GB κοστίζει γύρω στα 260... Δηλαδή πέρα από το λογότυπο δεν υπάρχει άλλη διαφορά (σε ποιότητα, υλικά κλπ) σωστά; Απλά επειδή στη δουλειά μου χρειάζεται αρκετά συχνά το GPS θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις από τη χρήση του. Κάτι είχα ακούσει ότι ο ΜΤΚ6589 είχε ένα θέμα με το GPS. Αυτό αν δεν κάνω λάθος φοράει τον ΜΤΚ6589Τ, μήπως παρουσίασε κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα με το GPS του; Και κάτι τελευταίο, λόγω του ότι δεν έχω ξανακάνει ΠΟΤΕ αγορά από Κίνα θα ήθελα να μου προτείνετε κατάστημα και τι να προσέξω στην αγορά.

Ευχαριστώ.

Edited by ggtaxo
I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται εγώ προτείνω αυτό το μαγαζί. Να έχεις το νου σου να του πεις να στο κάνει ρουτ (πατάς το κουμπί) γιατί αλλιώς δεν έχει playstore.

Στην ολοκλήρωση της παραγγελιές πατάς στο code δεξιά στη οθόνη το κωδικό MOE και έχεις και 5% έκπτωση. Να ξέρεις ότι η ρομ

που θα σου βάλει είναι πολύ καλή άλλα αγγλική με ελληνικό πληκτρολόγιο.Oσο αφορά το GPS με υποβοήθηση από το δίκτυο είναι άμμεσο.

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται εγώ προτείνω αυτό το μαγαζί. Να έχεις το νου σου να του πεις να στο κάνει ρουτ (πατάς το κουμπί) γιατί αλλιώς δεν έχει playstore.

Στην ολοκλήρωση της παραγγελιές πατάς στο code δεξιά στη οθόνη το κωδικό MOE και έχεις και 5% έκπτωση. Να ξέρεις ότι η ρομ

που θα σου βάλει είναι πολύ καλή άλλα αγγλική με ελληνικό πληκτρολόγιο.Oσο αφορά το GPS με υποβοήθηση από το δίκτυο είναι άμμεσο.

Αυτά...

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση. Κάτι τελευταίο. Ποια η γνώμη σου για αυτό το μοντέλο; http://www.minideal.net/new-amoi-a920w-smartphone-with-5inch-ogs-fhd-ips-1920x1080p-ram-2gb-rom-32gb.html

Βλέπω ότι στα χαρτιά είναι ακριβώς το ίδιο με το idol x και βγαίνει κάπου 50-60€ φθηνότερο. Αξίζει το idol x τα παραπάνω ευρουλάκια; Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός με τις ερωτήσεις και τις απορίες μου αλλά θέλω πριν κάνω την αγορά να έχω μια καλή εικόνα του τι πρόκειται να πάρω και αν αξίζει.

Ευχαριστώ.

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Δε το ξερω αυτο το τηλεφωνο. Σιγουρα δεν ειναι το ιδιο αφου και πιο παχυ και πιο πλατυ ειναι. Σαν specs φαινεται οκ αλλα δε

ξερουμε τη οθονη εχει.. Αν το παρεις βεβαια θα εχουμε καποιο να μας λυσει τις αποριες...

Link to comment
Share on other sites

Δε το ξερω αυτο το τηλεφωνο. Σιγουρα δεν ειναι το ιδιο αφου και πιο παχυ και πιο πλατυ ειναι. Σαν specs φαινεται οκ αλλα δε

ξερουμε τη οθονη εχει.. Αν το παρεις βεβαια θα εχουμε καποιο να μας λυσει τις αποριες...

 

Λες να κάνω το πειραματόζωο; :D

Και εγώ μόνο για την οθόνη το σκέφτομαι. Και μιας και διαβάζω ότι η οθόνη του TCL είναι πολύ καλή μάλλον για εκεί το βλέπω. Αλλά και τα 70€ διαφορά που έχουν τελικά δεν είναι και λίγα...

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι για ενα καλό δικαρτο κ μόλις χθες διάβασα για το Alcatel One Touch Idol X 6040D.

Απο βιντεακια κ σχόλια που διάβασα μου φαίνεται αρκετά καλο. Το θέμα μου ειναι απο που να το αγοράσω. Υπαρχουν κάποια κομματια στο ebay και σε πολύ καλη τιμή. Γράφουν duty free απο Hong Kong. Αναρωτιέμαι όμως αν αποφεύγω το τελωνείο γιατί δε θέλω να μου βγει τελικά στην διπλάσια τιμή.

Το ιδιο και στο γαλλικο ebay. Αν παραγγειλω απο το γαλλικο η παραγγελια θα ερθει κατ ευθείαν απο το Hong Kong η μεσω Γαλλίας?? Επίσης είδα και το mobileshop.eu. Νομιζω το αναφέρεται πιο πανω. Απο εκεί λόγω του οτι παραγγελνω απο Αγγλία δεν θα έχω να πληρωσω φόρους έτσι??

 

Εχεις κανεις καμια ιδέα?? Η κανένα καταστημα εντος Ελλάδος καλυτερα??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι για ενα καλό δικαρτο κ μόλις χθες διάβασα για το Alcatel One Touch Idol X 6040D.

Απο βιντεακια κ σχόλια που διάβασα μου φαίνεται αρκετά καλο. Το θέμα μου ειναι απο που να το αγοράσω. Υπαρχουν κάποια κομματια στο ebay και σε πολύ καλη τιμή. Γράφουν duty free απο Hong Kong. Αναρωτιέμαι όμως αν αποφεύγω το τελωνείο γιατί δε θέλω να μου βγει τελικά στην διπλάσια τιμή.

Το ιδιο και στο γαλλικο ebay. Αν παραγγειλω απο το γαλλικο η παραγγελια θα ερθει κατ ευθείαν απο το Hong Kong η μεσω Γαλλίας?? Επίσης είδα και το mobileshop.eu. Νομιζω το αναφέρεται πιο πανω. Απο εκεί λόγω του οτι παραγγελνω απο Αγγλία δεν θα έχω να πληρωσω φόρους έτσι??

 

Εχεις κανεις καμια ιδέα?? Η κανένα καταστημα εντος Ελλάδος καλυτερα??

 

http://www.merimobiles.com/tcl-idol-x-s950-quad-core-mtk6589t-1-5ghz-android-4-2-5-0-inch-ips-1920x1080-32gb-smartphone_p/meri7950.htm

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ ggtaxo για την γρήγορη απάντηση σου. Μήπως ξέρεις τι παιζει με τους φόρους στο τελωνείο? Το συγκεκριμένο καταστημα το κοίταξα κ χθες μιας κ το διάβασα στις προηγούμενες συζητήσεις, αλλά απ οτι καταλαβα το καταστημα ειναι κινεζικο. Δεν θα έχω να πληρωσω στο τελωνείο μιας κ ειναι εξω απο την Ευρωπαϊκή Ενωση?

Αυτό σου λέει τίποτα?

http://www.mobileshop.eu/mobile-phones/alcatel/one-touch-idol-x-dual-ot-6040d-slate-gray/

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ ggtaxo για την γρήγορη απάντηση σου. Μήπως ξέρεις τι παιζει με τους φόρους στο τελωνείο? Το συγκεκριμένο καταστημα το κοίταξα κ χθες μιας κ το διάβασα στις προηγούμενες συζητήσεις, αλλά απ οτι καταλαβα το καταστημα ειναι κινεζικο. Δεν θα έχω να πληρωσω στο τελωνείο μιας κ ειναι εξω απο την Ευρωπαϊκή Ενωση?

Αυτό σου λέει τίποτα?

http://www.mobileshop.eu/mobile-phones/alcatel/one-touch-idol-x-dual-ot-6040d-slate-gray/

 

Το TCL είναι ακριβώς το ίδιο με άλλο όνομα. Και φθηνότερο.

Και εγώ πρώτη φορά θα κάνω παραγγελία από Κίνα αλλά από όσο έχω ψάξει αν τους πεις να στο στείλουν με απλό ταχυδρομείο είσαι κατά 99,9% καλυμμένος.

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel One Touch Idol X (6040 / 6040D)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...