Jump to content

Alcatel One Touch Idol X (6040 / 6040D)


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα φοβάμαι λιγάκι. Απ οτι είχα διαβάσει πριν κάποιους μηνες που έψαχναν για tablet αν η παραγγελία ειναι απο 150€ και πανω το πακέτο ελέγχεται στο τελωνείο κ τοτε αν ειναι ηλεκτρονική συσκευή μπορεί να στο χτυπήσουν και να το πληρώσει χρυσο. Γι αυτό σκέφτομαι για το alcatel γιατί το καταστημα από το λινκ που ανέφερε ειναι ευρωπαικο, στην Τσεχία νομιζω, οποτε δε θα έχει φόρους.

Έχει τύχει να αγοράσω απο ebay απο hong kong αλλά ηταν ψιλοπραγματα, καλώδια κ θήκες για tablet, οποτε δεν πλήρωσα κάτι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα φοβάμαι λιγάκι. Απ οτι είχα διαβάσει πριν κάποιους μηνες που έψαχναν για tablet αν η παραγγελία ειναι απο 150€ και πανω το πακέτο ελέγχεται στο τελωνείο κ τοτε αν ειναι ηλεκτρονική συσκευή μπορεί να στο χτυπήσουν και να το πληρώσει χρυσο. Γι αυτό σκέφτομαι για το alcatel γιατί το καταστημα από το λινκ που ανέφερε ειναι ευρωπαικο, στην Τσεχία νομιζω, οποτε δε θα έχει φόρους.

Έχει τύχει να αγοράσω απο ebay απο hong kong αλλά ηταν ψιλοπραγματα, καλώδια κ θήκες για tablet, οποτε δεν πλήρωσα κάτι παραπανω.

 

Τι να σου πω, και εγώ αγορά κινητού από Κίνα πρώτη φορά θα κάνω, οπότε βασίζομαι στην εμπειρία των άλλων μελών.

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε δίλλημα. Βρηκα το Alcatel στο dutyfreeisland μέσω ebay στην ιδια τιμη με το tcl και μου ειπαν οτι τα στελνουν σαν δώρο με κοστολογιο στα 35 € για να αποφύγεις τους φόρους. Απο την αλλη το tcl έχει 32GB εσωτερική μνήμη οποτε σαφως ειναι καλυτερο. Βέβαια για το tcl δεν γραφουν για το αν το κινητό θα δέχεται ευρωπαϊκές καρτες SIM, ενω το alcatel παιρνει. Επικοινώνησα με το merimobiles και περιμένω απάντηση για το αν μπορούν να το στείλουν κ αυτοί σαν δώρο. Ξέρεις αν κανουν κάτι αντίστοιχο??
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το δίκαρτο παίρνει microsd? Η μπαταρία είναι removable?

Έχει δει μήπως κανείς και το Idol X+ με τον 6592? Βασικά αν παίρνει sd...

Link to comment
Share on other sites

Δε το ξερω αυτο το τηλεφωνο. Σιγουρα δεν ειναι το ιδιο αφου και πιο παχυ και πιο πλατυ ειναι. Σαν specs φαινεται οκ αλλα δε

ξερουμε τη οθονη εχει.. Αν το παρεις βεβαια θα εχουμε καποιο να μας λυσει τις αποριες...

 

Μία τελευταία αλλά κρίσιμη απορία. Η οθόνη του TCL σε σύγκριση π.χ. με του LG Optimus G είναι καλύτερη, χειρότερη ή περίπου στα ίδια επίπεδα;

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Tou lg δε την εχω δει απο κοντα αλλα σιγουρα ειναι χειροτερη αφου ειναι 720 και οχι hd. To TCL παντως απο οθονη δε μασαει οπου και να σταθει.

Τωρα βεβαια αν θες να περιμενεις γιατι βγαινει και το idol x+ ....

Link to comment
Share on other sites

Tou lg δε την εχω δει απο κοντα αλλα σιγουρα ειναι χειροτερη αφου ειναι 720 και οχι hd. To TCL παντως απο οθονη δε μασαει οπου και να σταθει.

Τωρα βεβαια αν θες να περιμενεις γιατι βγαινει και το idol x+ ....

 

Η ανάλυση δεν την κάνει χειρότερη. Όχι με αυτό το ppi. Εξάλλου και τα 720p HD είναι. Εγώ αναφέρομαι στα χρώματα. Το αν είναι 720p ή 1080p δε λέει κάτι στις 4,7-5".

Edited by ggtaxo
I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πριν 2-3 μέρες είχα μια μικρή επαφή με το Idol X και ειδικότερα το αγόρασα από PUBLIC.

Ολο περιέργεια για το τι θα συναντήσω(αφού δεν είχαν εκθεσιακό να το δω) πήγα σπίτι και έκανα unboxing και η πρώτη εντύπωση πριν από το First boot ήταν ότι είναι μια πολύ στιβαρή και ποιοτική συσκευή.

Το ανάβω λοιπόν(και υποψιασμένος από το απλό Idol ήδη που είχα το καλοκαίρι λόγω IPS) βλέπω τα γνωστά screen bleeding σημεία(όχι πολύ έντονα βέβαια) σε 4 άκρες πάνω κάτω στην οθόνη-μπορεί βέβαια να ήταν και τα σημεία έδρασης στο υποπλαίσιο που δημιοργούσαν την όποια πίεση με το αποτέλεσμα της διάχυσης φωτός-η οθόνη του Idol X αλλά και του απλού Idol είναι zerogap που σημαίνει πως κάθε πίεση που ασκείται σε ένα σημείο είναι άμεσα αντιληπτή και βέβαια στην τελική συναρμολόγηση πάιζει ρόλο η παραμικρή λεπτομέρεια, στο Idol X υπάρχει και ακαμψία διότι είναι από κάποιο μεταλλο το "σασί" του.

ΟΚ σχεδόν σε όλες τις IPS/LCD υπάρχει αυτό το θέμα σε μικρό/μεγαλύτερο βαθμό οπότε το ξεπερνάω.

Σετάρω και μέσα από αυτό βλέπω το UI που δεν είναι και άσχημο από εικονίδια κλπ. αλλά δεν είναι σβέλτο ιδιαίτερα ή καλύτερα δεν έχει smoothness ας πούμε....τεσπα.....το βάζω κάποια στιγμή για φόρτιση με δικό μου καλώδιο USB και το φορτιστή-μετά από 10 λεπτά κάποιος με παίρνει και το βγάζω από το καλώδιο για να μιλήσω άνετα,μιλάω 5-6 λεπτά κλείνω την συνομιλία και έκλπηκτος βλέπω πως παρόλο που το έχω εκτός φορτιστή το άσπρο led είναι αναμένο και το εικονίδιο της μπαταρίας δείχνει ότι φορτίζει.

Κάνω Reboot τα ίδια ξανά.....λέω θαναι software glitch πάω πίσω στο PUBLIC το δοκιμάζουμε εκεί δε το κάνει,γυρνάω σπιτι το ξανακάνει, ξαναπάω PUBLIC και το κάνει και εκεί σε άλλη πρίζα τους....οπότε DOA κανονικότατα.....αλλά τελικά δεν το πήρα το ίδιο πάλι γιατί πέρα από την φοβία μην τύχει και στην επόμενη συσκευή ένα παρόμοιο πρόβλημα, αυτά που με απέτρεψαν ήταν για μένα το λίγο screen bleeding έστω που όμως το είδα από την πρώτη στιγμή,και η ασθενική(πιθανολογώ) μπαταρία του-όταν το άνοιξα 1η φορά είχε 43% μετά από 2 ώρες είχε πάει 14% με τα σεταρίσματα κλπ.(γιαυτό και το έβαλα για φόρτιση και ευτυχώς δηλαδή που πρόλαβα και να δώ το πρόβλημα-αν περίμενα και το έβαζα αργότερα δεν θα προλάβαινα το PUBLIC ανοιχτο για να κάνω DOA-Σάββατο).

Επίσης και εγγραφή βίντεο .3gp(1080) σε μια τέτοια συσκευή δε λέει με τίποτα(ήλπιζα να γράφει mp4 αλλά βλέπωντας στις λεπτομέρειες του βίντεο το είδα-μήπως και εδώ σχετίζεται με τον Mediatek δε ξέρω....:confused:),κατα το 2ωρο και κάτι όμως που το είχα είδα και καλά όπως καλό μεγάφωνο με αρκετή ένταση και ποιοτική απόδοση,δυνατό ακουστικό σε κλήση,πολύ καλή ορατότητα κάτω από τον ήλιο και πολύ καλή φορητότητα,το κουμπί on/off παρόλο που είναι πάνω βολέυει και δεν είναι δυσπρόσιτο.

Είπαμε σύντομη επαφή αλλά απόλα κρατάω ως αρνητικό την μπαταρία που κατέβαινε με ρυθμούς φραπέ το καλοκαίρι όταν διψάμε πιο πολύ για δροσιά,τα της οθόνης είναι πιο πολύ δικά μου που με ενοχλούν κάπως πιο πολύ γιατί δεν έχουν βρεί τρόπο να τα εξαλέιψουν κάπως......:mad:

Τελειώνοντας η τιμή στα 399 για το "ελληνικό" είναι πολλά-πρέπει να πάει 300 αλλά και πάλι με την υποστήριξη δε ξέρεις τι να περιμένεις.....και πότε.....:worry::blink:(είχα το Idol 2 μήνες και μέχρι τώρα που συνολικά πέρασαν κοντά 6 μήνες το "ελληνικό" Idol ακόμα δεν έχει δει μεγάλο software update)

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνοντας η τιμή στα 399 για το "ελληνικό" είναι πολλά-πρέπει να πάει 300 αλλά και πάλι με την υποστήριξη δε ξέρεις τι να περιμένεις.....και πότε.....:worry::blink:(είχα το Idol 2 μήνες και μέχρι τώρα που συνολικά πέρασαν κοντά 6 μήνες το "ελληνικό" Idol ακόμα δεν έχει δει μεγάλο software update)

 

Thanks για το mini review, ωστόσο εμένα δεν μου παρουσιάζει κανένα θέμα (με εξαίρεση το ελαφρύ bleeding), οπότε για τα λεφτά του το συστήνω. Να το κοιτάξω;

 

Πέρα από την πλάκα στα 399 ευρώ θεωρώ πως σκοράρει ψηλά στον δείκτη value for money, ενώ μου αρέσει που η Wind το εισάγει, χωρίς φόβο και πάθος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειμαι σε αναζητηση κινητου πολυ καιρο τωρα

μπορει καποιος καταχος αυτου του κινητου να μου πει πως ειναι το συγκεκριμενο κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται εγώ προτείνω αυτό το μαγαζί. Να έχεις το νου σου να του πεις να στο κάνει ρουτ (πατάς το κουμπί) γιατί αλλιώς δεν έχει playstore.

Στην ολοκλήρωση της παραγγελιές πατάς στο code δεξιά στη οθόνη το κωδικό MOE και έχεις και 5% έκπτωση. Να ξέρεις ότι η ρομ

που θα σου βάλει είναι πολύ καλή άλλα αγγλική με ελληνικό πληκτρολόγιο.Oσο αφορά το GPS με υποβοήθηση από το δίκτυο είναι άμμεσο.

Αυτά...

Καλησπερα να κανω μια ερωτηση απ αυτο το μαγαζι αμα το παραγγειλω ποιο ειναι ακριβως το τελικο ποσο που θα πληρωσω??και αυτο που λες με την ρομ τ ακριβως ειναι επειδη ειμαι λιγο ασχετος με αυτα!!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω δύο TCL S950 ΜΕ Ελληνικό μενού Μαύρα το ένα το δίνω το άλλο θα το κρατήσω όποιος ενδιαφέρεται να μου στείλει στο ποστ

φιλε μου καλησπερα το κινητο ειναι γενικα καλο? γιατι θελω να το παρω και εγω απο την alixpress..το μενου ειναι στα ελληνικα?? το παρελαβες οπως το ειδες και ειναι το ιδιο οπως αυτο που παρουσιαζουν η στελνουν καμια μαιμου??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα να κανω μια ερωτηση απ αυτο το μαγαζι αμα το παραγγειλω ποιο ειναι ακριβως το τελικο ποσο που θα πληρωσω??και αυτο που λες με την ρομ τ ακριβως ειναι επειδη ειμαι λιγο ασχετος με αυτα!!

 

Γιατι να μπλεκεις με Κινα αφου το εχουν φερει τα σκρουτζομαγαζα? Εγω ενα κινητακι παρηγγειλα απο κει και δεν το χαρηκα ιδιαιτερα.. Με την εγγυηση αμα σου παθει κατι θα χασεις 1,5 μηνα μεχρι να στο φτιαξουν και να στο γυρισουν. Το ευρωπαϊκο που θα παρεις απο σκρουτζομαγαζο θα ειναι μια χαρα απο θεμα ρομ, δε θα μπλεκεις με root και ιστοριες, κατι που ειναι καλο σε περιπτωση που δε γνωριζεις και πολλα γι αυτα. Επισης η εδω εγγυηση του ειναι για 2 χρονια. Θεωρω πως εισαι καλυμμενος και με το παραπανω, οποτε τα 290ευρω για τη dual sim εκδοση ειναι ενα πολυ καλο deal.

Link to comment
Share on other sites

Με τη μπαταρία τους που είναι ενσωματωμένη τη γίνεται σε αυτά που είναι ενσωματωμένη ? Αν μετά από κάποιο διάστημα "βαρέσει" ? ενδιαφέρομαι και εγώ για το Idol X s950 αλλά μόνο αυτό ακόμα ψάχνω να δω τη γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kinita-amp-suskeues/kinita-suskeues/view-device/?deviceid=629

(μια χαρά είναι αν αναλογιστεί κανείς ότι το πρώτο Idol είχε αρχική τιμή 269 € και πλέον έχει 169-230- http://www.skroutz.gr/s/3459466/Alcatel-One-Touch-Idol-6030X-OT-6030X.html?from=catspan ).

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

Ειδα το κινητο σε κατι Review και μου αρεσε αρκετα..

Σε οσους το εχουν θελω να κανω καποιες ερωτησεις..

1.Απο αυτονομια πως τα παει;

2.Η οθονη ειναι τοσο καλη οσο φαινεται;(Φαινεται ανωτερη απο του Galaxy S4).

3.Η καμερα ειναι ικανοποιητικη;

4.Ποιοτητα κατασκευσης;(Ειναι πλαστικο;Εχει καλη αισθηση στο χερι;)

5.Λειτουργουν ταυτοχρονα και οι δυο sim;

 

Και κατι τελευταιο τρεχει ρομ της Alcatel οπως σε αυτο το βιντεο?

 

Ειναι αξιοπιτσο αυτο το μαγαζι http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-TCL-idol-x-s950-Android-phone-5-0-inches-Android-4-2-FHD-MTK6589T/1002459919.html ;

Ευχαριστω.. :)

Edited by lostre21
Link to comment
Share on other sites

το δα απο κοντα σε ενα παιδι..σημερα..:rolleyes:

ειχα s4 ως πριν 1 εβδομαδα..απλα καμμια σχεση σε εμφανιση!!:)το παιρνα χτες αν το βρισκα σε δικαρτο!!!!!!!:p

οθονη του s4 ειναι λιγη μπροστα στην οθοναρα του αλκατελου

καμερα??πολυ καλη!!:),μου φανηκε καλυτερη,αλλα βοηθα κ η

απιστευτη οθοναρα ,που νομιζεις οτι τραβηξες με λουμια 1020..

 

εβγαλα κ φωτο με την μπροστινη καμερα..αληθεια τωρα τοσο καλη

μπροστινη καμερα σε ποιοτητα ΔΕΝ εχω ξαναδει ΠΟΥΘΕΝΑ!!:)καλα δεν λεω σε wp..:happy:

 

τουμπανο ποιοτητα κατασκευης,τουμπανο και στο χερι

και πραγματικα σαν να κρατας το s4 που κουμπωνει

στο χερι..

πανεμορφο!!:)

 

θα αγορασω το δικαρτο αν το βρω..

 

αυτονομια δεν ξερω τσεκαρε gsmarena..

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς που να το έχει αγοράσει από το επίσημο site της alcatel μιας και λέω για 40-50ε διαφορά να το προτιμήσω από το κινέζικο?

http://www.alcatelonetouchshopping.com/en/smartphones/295-6040d-2aaleu1idolx.html

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς που να το έχει αγοράσει από το επίσημο site της alcatel μιας και λέω για 40-50ε διαφορά να το προτιμήσω από το κινέζικο?

http://www.alcatelonetouchshopping.com/en/smartphones/295-6040d-2aaleu1idolx.html

Αν πάρεις από το link αυτό μάλλον δεν θα είναι με ελληνικά(δεν είναι πολυγλωσσικές οι rom στο Idol X-αυτό που είχα από Wind πριν μέρες είχε 5 γλώσσες μόνο μαζί με ελληνικά),αν πάλι πάρεις το κινέζικο(πχ. αυτό http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-TCL-idol-x-s950-Android-phone-5-0-inches-Android-4-2-FHD-MTK6589T/1002459919.html )πας σε μια prerooted rom που ναι θα έχει και ελληνικά αλλά δεν θα είναι και επίσημη οπότε η υποστήριξη σε αναβαθμίσεις κλπ. δεν......:wacko:(πιαστο αυγό και κούρευτο....:lol:).

Τα 299 από Wind είναι ΟΚ αλλά πιστεύω πως το Idol X σαν συσκευή και εμπειρία χρήσης κλπ. θέλει αρκετή βελτιστοποίηση ακόμα με αναβαθμίσεις κλπ.(πχ.διάβασα κάπου-android hilfe- νυχτερινό βίντεο 1080p από 30fps πέφτει στα 16fps και είναι κάπως αυτό χώρια που είναι 3gp ακόμα......).

Γενικά στο hardware είναι μια πολύ καλή κατασκευή αλλά στο software κομμάτι θέλει πολύ optimization ακόμα...;)

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις από το link αυτό μάλλον δεν θα είναι με ελληνικά(δεν είναι πολυγλωσσικές οι rom στο Idol X-αυτό που είχα από Wind πριν μέρες είχε 5 γλώσσες μόνο μαζί με ελληνικά),αν πάλι πάρεις το κινέζικο(πχ. αυτό http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-TCL-idol-x-s950-Android-phone-5-0-inches-Android-4-2-FHD-MTK6589T/1002459919.html )πας σε μια prerooted rom που ναι θα έχει και ελληνικά αλλά δεν θα είναι και επίσημη οπότε η υποστήριξη σε αναβαθμίσεις κλπ. δεν......:wacko:(πιαστο αυγό και κούρευτο....:lol:).

Τα 299 από Wind είναι ΟΚ αλλά πιστεύω πως το Idol X σαν συσκευή και εμπειρία χρήσης κλπ. θέλει αρκετή βελτιστοποίηση ακόμα με αναβαθμίσεις κλπ.(πχ.διάβασα κάπου-android hilfe- νυχτερινό βίντεο 1080p από 30fps πέφτει στα 16fps και είναι κάπως αυτό χώρια που είναι 3gp ακόμα......).

Γενικά στο hardware είναι μια πολύ καλή κατασκευή αλλά στο software κομμάτι θέλει πολύ optimization ακόμα...;)

 

Και το alcatel 997 που έχω τώρα δεν έχει ελληνικά αλλά δεν βλέπω καμία διαφορά.. Πάντως και στη wind βρίσκω μόνο αυτό http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kinita-amp-suskeues/kinita-suskeues/view-device/?deviceid=629, που είναι με μια κάρτα.. Ενδιαφέρον αυτό που λες για το optimazition αλλά σε αυτά τα λεφτά νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή..

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκέφτομαι να το παραγγείλω απο εδώ:

 

http://www.chinasmart.gr/p.TCL-Idol-X-S950-MTK6589T-1-5GHz-Quad-Core-5-0-IPS-FHD-Android-4-2-16GB.543254.html

 

Φαίνεται ασφαλές αφού γλιτώνεις τελωνεία και μπορείς να το πληρώσεις με αντικαταβολή. Αυτός που το εισάγει λέει ότι αναλαμβάνει ο ίδιος να εγκαταστήσει ελληνικά:

 

http://www.youtube.com/watch?v=MTjCHlq15L8

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκέφτομαι να το παραγγείλω απο εδώ:

 

http://www.chinasmart.gr/p.TCL-Idol-X-S950-MTK6589T-1-5GHz-Quad-Core-5-0-IPS-FHD-Android-4-2-16GB.543254.html

 

Φαίνεται ασφαλές αφού γλιτώνεις τελωνεία και μπορείς να το πληρώσεις με αντικαταβολή. Αυτός που το εισάγει λέει ότι αναλαμβάνει ο ίδιος να εγκαταστήσει ελληνικά:

 

http://www.youtube.com/watch?v=MTjCHlq15L8

 

Παντως το εχει σε πολυ καλη τιμη..Να ρωτησω για οποιον ξερει..Το Alcatel ειναι ακριβως το ιδιο στην ποιοτητα κατασκευης με το Tcl;Απλα αλλαζει μονο το ονομα;

Για την αυτονομια δεν εχω βρει κατι..Οποιος το εχει,κραταει η μπαταρια του μια μερα;

Edited by lostre21
Link to comment
Share on other sites

Και το alcatel 997 που έχω τώρα δεν έχει ελληνικά αλλά δεν βλέπω καμία διαφορά.. Πάντως και στη wind βρίσκω μόνο αυτό http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kinita-amp-suskeues/kinita-suskeues/view-device/?deviceid=629, που είναι με μια κάρτα.. Ενδιαφέρον αυτό που λες για το optimazition αλλά σε αυτά τα λεφτά νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή..

Αφού ακόμα θέλει βελτιστοποίηση δεν αξίζει ούτε τα 299,είναι μια συσκευή που out of the box τώρα δεν αποδίδει 100% τα αναμενόμενα και αυτό ωφείλεται (όπως το αντιλήφθηκα εγώ όσες μέρες το είχα) σε 2 πράγματα κατα την άποψη μου,1ον στη rom όπως έχει υλοποιηθεί και 2ον μάλλον στην fullHD οθόνη του που επιβαρύνει αρκετά τον A7 επεξεργαστή του.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel One Touch Idol X (6040 / 6040D)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...