Jump to content

Alcatel One Touch Idol X (6040 / 6040D)


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Alcatel One Touch IDOL X (6040-6040D)

 

http://www.alcatelonetouch.com/contents/products/color/idol-x-308-360-01.png

 

Size:140.4 x 67.5 x 6.9mm

Weight:130g

Screen:5” Full HD IPS 1080 x 1920 pixels

Display:16M color display

Colors:SlateFlash+RedFlash+Yellow

 

Single SIM Version : 6040 / 6040A

Dual SIM Version : 6040D / 6040E

 

Screen : 5” Full HD IPS 1080 x 1920 pixels, “0” bezel (2.4mm edge-to-edge), Dragontrail Glass

Display : 16M color display, Black Crystal touch panel, Multi-touch 5 points

Proximity Sensor : Yes

Light Sensor : Yes

Others : Oleophobic coating

 

Main Camera : 13.1 Mpxl camera autofocus with HDR, face detection, touch focus, panorama, burst mode, night mode, timer, ISO control, ...

Autofocus : Yes

Digital Zoom : Yes

Sub Camera : 2 Mpxl Full HD, 1080p 30fps

Video Capture : 1080p@30fps

LED Flash : Yes

Video Player : 1080p@30fps

Video Codec : H.264/H.263/MPEG-4/ XVID/VP8/VC-1

Video Streaming : 1080p@30fps

 

Operating System : Android Jelly Bean 4.2

Network : GSM Quadband (850/900/1800/1900), UMTS (EMEA - APAC) 900/2100, UMTS (LATAM - APAC) 850/1900/2100

CPU : Quad Core 1.5 GHz CPU

HSPA : DC-HSPA (HSDPA/HSUPA) / 42 Mbps downlink, 11 Mbps uplink

Wi-Fi : Wi-Fi 802.11b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Display

 

Game : Yes

Bluetooth : 4.0 A2DP

Micro USB : 2.0 high speed

A-GPS : GPS with A-GPS

E-compass : Yes

 

Internal Memory : 8GB EMMC + 2GB RAM (Single SIM) / 16GB EMMC + 2GB RAM (Dual SIM)

End User Memory : 5.5GB (Single SIM) / 12.7GB (Dual SIM)

MicroSD Card : up to 32GB / no MicroSD card for dual SIM version

 

Voice Codec : HR / FR / EFR / AMR / NB / AMR-WB

Others : Micro SIM, EAP SIM, USB Modem Tethering: Plug & Play, Hotspot

Music Player : Supported formats: MP3, MP2, AMR, MIDI, Vorbis, APE, AAC, AAC+, FLAC

Sound Effects : Yes

FM Radio RDS : Yes

HD Voice : Yes

Noise Cancellation : Yes

HAC : M3 (6040A / 6040E only)

Handsfree : Yes

Vibrator : Yes

Flight Mode : Yes

Flip to Mute : Yes

 

Battery Lithium : 2000mAh

Talk Time : 20h(2G) / 12h(3G)

Standby Time : 320h(2G) / 240h(3G)

Charging Time : 2.5h

Music Play Time : 36h

Charger : Slim charger head

Cable : USB cable

Headset : 3.5 jack In-Ear stereo headset

Quick User Guide : Yes

SAR : IDOL X CE User Manual 6040X Head: 0.264W/kg, Body: 0.584 W/kg; 6040D Head: 0.264 W/kg, Body: 0.584 W/kg

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετα την πρωτη μου επαφη με συσκευες της εταιρειας που μου αφησε θετικοτατες εντυπωσεις αν βγει σε μια λογικη τιμη αυτο θα ειναι το επομενο μου...
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Ωχ, να κατι που δεν περιμενα απο την alcatel! Ξερουμε ποτε θα ερθει προς τα εδω? Επισης ο επεξεργαστης τι λεει?
Link to comment
Share on other sites

O ιδιος επεξεργαστης (ΜΤΚ 6589) χρονισμένος στα 1.2 σε ενα Star b94m (κινεζικο) που εχω εγω απλα ΠΥΡΟΒΟΛΑΕΙ.Στα 1,5 που ειναι αυτο θα ειναι ακομη καλυτερος ΑΛΛΑ σε συνδυασμο με την μεγαλη οθονη εαν δεν εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ μπαταρια θα εχει μικρη αυτονομία.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Εχει κυκλοφορησει προσφατα και εκδοση με 32GB για single και dual sim.

 

Επισης εχει OGS οθονη και Sony Exmor RS camera.

 

Κυκλοφορει περισσοτερο σαν TCL Idol X S950 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα, εχω αγορασει το συγκεκριμενο μοντελο και ειναι απο τα καλυτερα κινιτα που εχω πιασει, μπορω να πω οτι ειναι πιο γρηγορο απο το σ3 γιατι ειχα και ξερω, η ανταποκρηση της οθονης ειναι παρα πολυ καλη και το σημαντικοτερο, ειναι πως η τιμη του ειναι παρα πολυ χαμηλη για αυτο που προσφερει.

Το προβλημα μου ειναι οτι απο κει που το πηρα ειχε το κοστουμ ρομ της μιυι το οποιο δεν συμπεριλαμβανει ελληνικα. ξερω καλα αγγληκα απλα θελω να εχει και ελληνικα. το κινιτο δεν ειναι ουτε καν ρουταρισμενο και δν εχω μεγαλη εμπυρεια στο ρουτ/φλας και θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου δωσει καποιες οδυγιες. Π.χ. Βημα1, Βημα2 κλπ.

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Για το recovery δες εδω, μεσω του MobileUncle, recovery update.-> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2248396

Για ελληνικα κανε υπομονη λιγες μερες μηπως και κατεφερω να κανω port καποια rom που να εχει ελληνικα.

 

Ηδη κανω καποιες αποπειρες εδω -> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2451831

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα σας. Για το συγκεκριμενο μοντελο ξερουμε αν πωλειται με ελληνικο μενου? ή Ειναι αυτο απο την ευρωπαϊκη αντιπροσωπεια που κυκλοφορει εδω? Και κατι αλλο οποιος ξερει. Το εχω βρει στο vnp μονο ξερει κανεις αν το πουλανε αλλου?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα σας.Ενδιαφέρομαι για αγορά τηλεφώνου και θα ήθελα τη γνώμη σας.Δεν νομίζω να το έχουν πάρει πολλά άτομα το συγκεκριμένο αν και φένεται πολύ καλό.Πριν δώ αυτό το κινητό ήμουν έτοιμος να πάρω το Thl w11 αλλά άλλαξα γνώμη.Κάποιος που έχει το τηλέφωνο να γράψει όσο αναλυτικά μπορεί εντυπώσεις,απο πιο site το αγόρασε και το gps αν λειτουργεί σωστά αλλά και γενικά όλο το τηλέφωνο πως τα πάει.(Ελληνικά,Play store περιλαμβάνει;)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε, εγω πριν 2 μερες το πηρα στην εκδοση TCL και μεχρι τωρα εχω χ...ει απο τη χαρα μου. Το τηλεφωνο εναι κοσμημα.

Τελεια οθονη, λεπτο και ελαφρυ.. Για μπαταρια δε ξερω ακομα και για Gps με υποβοηθηση από το δικτυο στιγμιαια..

 

link με coupon code MOE

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε, εγω πριν 2 μερες το πηρα στην εκδοση TCL και μεχρι τωρα εχω χ...ει απο τη χαρα μου. Το τηλεφωνο εναι κοσμημα.

Τελεια οθονη, λεπτο και ελαφρυ.. Για μπαταρια δε ξερω ακομα και για Gps με υποβοηθηση από το δικτυο στιγμιαια..

 

link με coupon code MOE

 

Καλορίζικο...!!!Είναι multilanguage?Ελληνικά περιλαμβάνει;

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να εχει ελληνικα όπως μου εταξε αλλα έχει μονο ελληνικο πληκτρολόγιο. Δε με νοιαζει καθόλου γιατι η ρομ που εβαλε πάει πολυ καλά

και δε σκεφτομαι να το πειράξω.(Προς το παρον). Γενικά επειδή εχω πιάσει πολλά κινεζικα στα χερια μου το μηχανάκι ειναι πολύ μπροστα

σε ποιότητα. Τι G4 και βλακίες...

Link to comment
Share on other sites

Το εχω 1 βδομαδα το κινιτο και θα σας πω τα + και τα - του γιατι το εχω λιωσει. Η μποαταρια του που ανεφεραι ενα παλικαρι πιο πανω, εμενα μου κραταει ολη τη μερα και αυτο με 4 ωρες συνεχες ιντερνετ, παιχνιδιου κλπ και γουαι φαι ανοιχτω 100%. Δοκιμασα μια μερα να δω ποσο αντεχει σε κανονικη λειτουργεια, δλδ λιγο ιντερνετ και παιχνιδι πανω κατω καμια ωρα και τηλεφονα και μνμτ φυσικα και κραταει ανετα 2 24ωρα.

 

παμε στα +

1. Τελεια οθονη φουλ ειτσ ντι

2.υπερβολικα γρηγορο (ειδα καποιος σκευτεται για το Τι ειτσ ελ, του προτεινω να παρει αυτο ειναι πολυ καλυτερο)

3. δεν κολλαει πουθενα

 

τα - ειναι

1.Στα πολυ βαρια παιχνιδια που ειναι φουλ ειτσ ντι πεφτουν τα φπσ, εχω συναντησει 1 βεβαια μονο αλλα δεν παιζεται

2.Αν και η καμερα ειναι οπλυ καλη συγκρινοντας την με μια 8αρα του αι φοουν δν ειναι τοσο καλη γιατι το προγραμμα φοτο που εχει η ρομ δν εχει καλη εξισοροπηση του ισο και το κλειστρο αργει με αποτελεσμα στο μεγαλο ζουμ να μην ειναι τοσο καθαρη (ειναι πολυ καλη ομως, απλα μιλαω για λεπτομεριες)

3.Δεν εχει ελληνικα αλλα αυτο μονο για αυτους που δεν ξερουν αγγλικα ειναι -

 

Στην γουιντ ρωτησα ποσο κανει το αλκατελ και μου ειπαν 350ευρο ενω το τι σι ελ κανει 250ευρο και αυτο εχει 32 γκιγκα ρομ οχι 8 οπως το αλκατελ. προτεινω ανεπιφιλακρα το τι σι ελ παιδες. Ειναι ενα ομορφο τερας που μπορει να σκισει το ιντερνετ στα 2

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυνατό και κομψό μηχάνημα αλλά βγάζει όντως μια ημέρα χρήσης ένα 5ιντσο FHD, τετραπύρηνο τηλέφωνο, με μπαταρία χωρητικότητας 2.000 mAh;! :confused:
Link to comment
Share on other sites

παιδια παραγγειλα το tcl idol x αν και ψηνομουν και για το hero αλλα τελικα με κερδισε το idol το πηρα απο merimobiles με stock rom διοτι θελω miracast οπου υποστηριζει η τηλεοραση μου δεν ηξερα αν χανεται με την rom που βαζουν αυτοι

προς αναμονη και για τις δικες μου εντυπωσεις

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως θα το κανουμε αντροιντ 4.3 η 4.4 το tcl s950? προσπαθω να βρω κανα θρετ σε κανενα φορουμ αλλα δεν ειχα πολυ τυχη. αν καποιος ξερει παρακαλω ας απαντησει
Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυνατό και κομψό μηχάνημα αλλά βγάζει όντως μια ημέρα χρήσης ένα 5ιντσο FHD, τετραπύρηνο τηλέφωνο, με μπαταρία χωρητικότητας 2.000 mAh;! :confused:

 

2 μερες δεν μου κραταει εμενα με σκαλισμα, σημερα για παραδειγμα ειχα ταξιδι και επεζα παιχνιδια περιπου 5-6 ωρες και το κινιτο απο 93% πηγε 56%. αλλα οταν λεω 5-6 ωρες, ασταματητα. δεν το αφησα σε υσηχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel One Touch Idol X (6040 / 6040D)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...