Jump to content

Alcatel One Touch Idol X (6040 / 6040D)


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 186
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά γειά σας ! Έχω στα υπ'όψιν μου το alcatel one touch idol x για τη νέα μου συσκευή. Θα ήθελα, αν μπορούσε κάποιος, να μου πει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του κινητού, καθώς και αν αξίζει την τιμή των 260 € που το έχω βρει. Επίσης έχω στο νου μου και το HTC one M7. Τι θα μου προτείνατε ; Ενδεχομένως και για άλλη συσκευή.

 

Φίλε μου , μου ειχε δωθεί η συγκεκριμένη συσκευη ως συσκευη αντικατάστασης για το lg g2. Μου άφησε παρά παρά πολυ καλή εντύπωση. Δεν είδα την συσκευη να ζεστενεται η να κανει τα τρέλα της... Κάποια μικρο κολλήματα τα έτρωγε που και που αλλα τιποτα το κακό. To μοναδικό πρόβλημα για εμενα ηταν η μπαταρία η οποία δεν με ικανοποιούσε.. Κατα τα αλλα όλα μια χαρά και η οθονη του ωραιότατη και η αίσθηση στο χέρι παρά πολυ ωραία...

 

Σπο το όνομα σου καταλαβαίνω ότι ειςαι φαν του συγκροτήματος ... Τα παλιά τους τραγούδια με έκαναν να μελετήσω κάποτε την μουσική τους και να ειμαι σε θέση σήμερα να κατέχω την ίδια την κιθάρα του songster από custom shop

Iphone 6 s plus Rose gold 64 gb

IPad Air 2 gold 64gb

Link to comment
Share on other sites

ρε guys εχει ερθει ενα update γυρω στα 478 mb το οποιο παω να το κανω και μου βγαζει κατα την εγκατασταση error καμια ιδεα? Edited by Ippotas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδιά επειδή ενδιαφέρεται φιλος. http://www.skroutz.gr/s/5066353/Alcatel-One-Touch-Idol-X-16GB.html Αυτό έχει κάποια διαφορά σε σχέση με αυτά που προτείνετε από το mini deal; Επίσης το ραδιόφωνο δουλεύει στην Ελλάδα; Και κάτι τελευταίο επειδή θα θέλει να βάλει και nova go το έχει δοκιμάσει κανένας; Έρχεται ρουταρισμενο; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή ενδιαφέρεται φιλος. http://www.skroutz.gr/s/5066353/Alcatel-One-Touch-Idol-X-16GB.html Αυτό έχει κάποια διαφορά σε σχέση με αυτά που προτείνετε από το mini deal; Επίσης το ραδιόφωνο δουλεύει στην Ελλάδα; Και κάτι τελευταίο επειδή θα θέλει να βάλει και nova go το έχει δοκιμάσει κανένας; Έρχεται ρουταρισμενο; Ευχαριστώ!

 

Αυτό είναι άλλο τηλέφωνο. Είναι το idol X plus και όχι το idol X. Έχει οκταπυρηνο επεξεργαστή και ναι δουλεύει το ραδιόφωνο. Πιστεύω είναι καλύτερο από το idol X.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδιά , υπάρχει περίπτωση να γνωρίζει κανένας πως θα μπορούσα να ξεμπρικάρω το τηλέφωνο ? κανά καλό οδηγό ή κάτι άλλο γιατί απο xda δεν είδα άσπρη μέρα ότι και αν δοκίμασα δεν είδα να έγινε τπτ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Υπαρχει καποια αξιοπιστη ROM με ελληνικα; Μπορουμε να βαλουμε ROM απο Alcatel;

Γεια σας. Εγώ έκανα τα παρακάτω και πέρασα στοκ ρομ με ελληνικά. Θα χρειαστείτε τα παρακάτω.

01001.zip

FlashtoolMod

MTK6589 Drivers

Pro Info

SpFlashTool

Mobile Upgrade S 4.3.0

 

1.Κάνουμε εγκατάσταση τα drivers που βρίσκονται στο MTK6589 Driver.rar

2.Ανοίγουμε το SpFlashTools που βρίσκεται στον φάκελο που έχουμε κάνει εξαγωγή από το SP_Flash_Tool_exe_v3.1336.0.198.zip και επιλέγουμε το scatter file που βρίσκεται στον φάκελο ALCATEL-ONE-TOUCH-6040X_130912_ForFlashtoolFromReadBack_131210-015548 που κάναμε εξαγωγή από το 01001.zip

 

Screenshot_8.png?_subject_uid=58639252&w=AADTae1jXKa6nj5WmUuL025_Knk1WYN4G62_imCVz2VBzA

 

3. Ξετσεκάρουμε τον PRELOADER και επιλέγουμε το CUSTPACK και το RECOVERY

 

Screenshot_1.png?_subject_uid=58639252&w=AACvaSGlzapNyKBE6NLZXbvR0N3POkafDxjCYpDq_PiZBw

 

Screenshot_2.png?_subject_uid=58639252&w=AAD4q7yEseTnlZx6P3OkPlLAYPDe0jkA6UJZVZ2EDxIVGQ

 

και πατάμε Download

 

4. Μόλις τελειώσει ανοίγουμε το Flashtool που κάναμε εξαγωγή στον φάκελο FlashToolMod από το FlashToolMod.zip και επιλέγουμε το scatter file που κάναμε εξαγωγή από το pro_info.zip και επιλέγουμε το PROINFO που βρισκόταν στο ίδιο zip και πατάμε Download.

 

Screenshot_3.png?_subject_uid=58639252&w=AAD62Iueu3ufbB6SysXIkvEc0PV7_WNlVi8ucfSPITOa7w

 

Μέσα στο pro_info έχω προσθέσει ένα ελληνικό pid που το αναγνωρίζει το Mobile Upgrade S. Αν θέλει κάποιος μπορεί να το αλλάξει στο δικό του αν το γνωρίζει.

 

Screenshot_4.png?_subject_uid=58639252&w=AABNbac_9vQAhhtqgmf0wujl8rY-q0R16ejzpTpeCJmJ6w

 

5. Ανοίγουμε το Mobile Upgrade S ακολουθούμε τις οδηγίες και το κινητό μας αναβαθμίζεται σε 4.2.2 με ελληνικά.

 

Ας διευκρινίσω ότι δουλεύει στο Single Sim. Αν κάποιος θέλει να κάνει κάτι ανάλογο στο Dual Sim μπορεί να βρει μια ξένη ρομ για δίκαρτο και να ακολουθήσει τον ίδιο τρόπο αλλάζοντας το pid number στο δικό του.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό ενος φιλου του έκανε κάτι κολλήματα απο το πρωι και με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν έφτιαχνε. Του είπα την ιδέα να κάνουμε επαναφορά μέσω του upgrade της alcatel ( είναι alcatel και όχι tcl) αλλά τώρα κολλάει στην άσπρη οθόνη που εναλλάσσει το alcatel με το one touch στην εκκίνηση. Όπως καταλαβαίνετε εκτέθηκα... Έχετε καμια ιδέα τι να κάνουμε να ξεκολλήσει;
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό ενος φιλου του έκανε κάτι κολλήματα απο το πρωι και με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν έφτιαχνε. Του είπα την ιδέα να κάνουμε επαναφορά μέσω του upgrade της alcatel ( είναι alcatel και όχι tcl) αλλά τώρα κολλάει στην άσπρη οθόνη που εναλλάσσει το alcatel με το one touch στην εκκίνηση. Όπως καταλαβαίνετε εκτέθηκα... Έχετε καμια ιδέα τι να κάνουμε να ξεκολλήσει;

Δοκίμασε να κάνεις wipe cache

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Παιδια καλησπερα, εχω ενα idol x s950 6040d και ξαφνικα χθες μου εσβησε και οταν πηγα να το ανοιξω κολλαγε στην αρχικη μαυρη οθονη που γραφει alcatel idol x. Αφου το εβαλα για φορτιση ολο το βραδυ μηπως και ειχε αδειασει τελειως η μπαταρια , το πρωι μου εκανε τα ιδια μονο που προχωραγε ενα βημα πιο κατω και κολλαγε στην λευκη οθονη με το σημα της alcatel. Το πασπατεψα αρκετη ωρα μεχρι που ανοιξε και μπηκα στο μενου οπου ομως μου πεταγε συνεχεια μυνηματα '' δυστυχως η εφαρμογη .... δεν μπορει να λειτουργησει'', για ολες τις εφαρμογες , και δεν μπορουσα να κανω τιποτα. Το αφησα μισο λεπτο για να φερω το λαπτοπ να το συνδεσω και εσβησε. απο τοτε οταν παω να το ανοιξω κολλαει στην μαυρη η στην ασπρη οθονη η δεν ανοιγει καθολου.

Μπορει καποιος να μου πει τι μπορω να κανω?

 

Μπορω τουλαχιστον να σωσω τα αρχεια που ειχα μεσα?

 

Το wipe cache που ανεφερε καποιος πιο πανω τι ειναι?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel One Touch Idol X (6040 / 6040D)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...