Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 625


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 759
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

- Το μόνο μέχρι στιγμής αρνητικο που του προσαπτω είναι η ευκρίνεια της οθόνης κάτω από τον ήλιο!! Η επιφάνεια της έχει μεγάλο βαθμο ανάκλασης και αν δεν έχεις φουλ φωτεινοτητα δεν βλέπεις τίποτα σχεδόν!!! Αλλά μέχρι εκεί ,σε όλες τις άλλες περιπτώσεις είναι άψογη. Είμαι φαν του υποφωτισμου όποτε είναι λογικο να έχω αυτο το αποτέλεσμα.

 

Φιλικά

 

Πιστέυω οτι είναι σοβαρό αρνητικό πάντως το να μη βλέπεις χριστό στη παραλία... :rolleyes:

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω οτι είναι σοβαρό αρνητικό πάντως το να μη βλέπεις χριστό στη παραλία... :rolleyes:

 

υπάρχει βέβαια και ρύθμιση για υψηλή φωτεινότητα οπότε λύνεται το θέμα

Link to comment
Share on other sites

 

- Το μόνο μέχρι στιγμής αρνητικο που του προσαπτω είναι η ευκρίνεια της οθόνης κάτω από τον ήλιο!! Η επιφάνεια της έχει μεγάλο βαθμο ανάκλασης και αν δεν έχεις φουλ φωτεινοτητα δεν βλέπεις τίποτα σχεδόν!!! Αλλά μέχρι εκεί ,σε όλες τις άλλες περιπτώσεις είναι άψογη. Είμαι φαν του υποφωτισμου όποτε είναι λογικο να έχω αυτο το αποτέλεσμα.

 

Φιλικά

 

Συμφωνώ στα θετικά . Η μετάβαση του αδερφού απο Android εχει 2 κενά -που θα τα χαρακτιριζα αρνητικά :

 

-δεν υπαρχει συντομευση για τα data

-δεν μπορεις να ορισεις mp3 για ηχο κλήσης

 

κατα τα άλλα το εχει συμπαθήσει πολύ γουστάρει την μεγαλη οθονη και το μενού του

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει συντομευση για τα data

μπορείς να κατεβάσεις μια από τις δεκάδες εφαρμογές connectivity tiles

 

δεν μπορεις να ορισεις mp3 για ηχο κλήσης

μπορείς να βάλεις mp3 μέσω του desktop app http://www.windowsphone.com/en-US/how-to/wp8/windows-phone-app-for-desktop

Link to comment
Share on other sites

- Μια χαρά λοιπόν το 625. Πιστεύω ότι είναι ένα καλό mid range πακέτο ...

 

- Το msm8930 είναι πιο ισχυρο από το entry level 8227(lumia 520,620,720) ,η οθόνη του έχει αποδεκτο μέγεθος για τα σημερινά δεδομένα .... θα μπορούσε να ήταν clear black ... άντε και 720ρ ,αλλά θα ανεβαινε το κόστος ,.. επίσης θα επιδρουσε αρνητικά στην μπαταρία ... μένει να δούμε πως θα τα πάει με τα επερχόμενα 8.1 !!!

- Η φωτεινοτητα πιστευω πως στην μέγιστη τιμή της, σε δυνατο ήλιο θα είναι εντάξει...

- Ενα άλλο που με παραξενεψε είναι ότι παρότι το σύνδεσα στον υπολογιστή ,δεν βρίσκω στον φακελο documents κάποια αρχεία PDF's που κατέβασα!!!!!! Καλά, που τα έχει αποθηκευμενα;;;;; ... καλά ότι δεν σου δίνει επιλογή το λειτουργικο να επιλέξεις που να αποθηκευσης κάτι, αλλά να μην μπορείς να το βρεις ούτε όταν το συνδέσεις στον υπολογιστη;;;!!!! Απίστευτο!!!!

- Δεν μπορει !!! ... κάτι μου διαφεύγει έτσι;; Θα ρίξω μια ματια μήπως υπάρχει κανας file explorer στο στόρ ...

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει συντομευση για τα data

μπορείς να κατεβάσεις μια από τις δεκάδες εφαρμογές connectivity tiles

 

δεν μπορεις να ορισεις mp3 για ηχο κλήσης

μπορείς να βάλεις mp3 μέσω του desktop app http://www.windowsphone.com/en-US/how-to/wp8/windows-phone-app-for-desktop

 

Σ ευχαριστω πολύ φιλε :)

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Αποκτήσαμε το πρώτο wp μας, μετα απο τα θρυλικά windows mobile :-p

 

 

Σχετικα με το τηλέφωνο αν και δεν είναι για δική μου χρηση μου άρεσε αρκετά όπως και το λειτουργικό νομιζω είναι ωραίο. Το μονο μείον στο κατεβατο των εφαρμογών αργεί/δυσκολεύει η εύρεση με σκρολλ(λίγο)

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Αποκτήσαμε το πρώτο wp μας, μετα απο τα θρυλικά windows mobile :-p

 

 

Σχετικα με το τηλέφωνο αν και δεν είναι για δική μου χρηση μου άρεσε αρκετά όπως και το λειτουργικό νομιζω είναι ωραίο. Το μονο μείον στο κατεβατο των εφαρμογών αργεί/δυσκολεύει η εύρεση με σκρολλ(λίγο)

 

Το πήρα στη κόρη μου τελικά. Είναι μια χαρά. Το μόνο που δε μ΄αρεσε εμένα προσωπικά ήταν η non clear black οθόνη που όπως καταλαβαίνεις έχοντας το 925 που είναι απίστευτη με ξένισε αρκετά.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Αποκτήσαμε το πρώτο wp μας, μετα απο τα θρυλικά windows mobile :-p

 

 

Σχετικα με το τηλέφωνο αν και δεν είναι για δική μου χρηση μου άρεσε αρκετά όπως και το λειτουργικό νομιζω είναι ωραίο. Το μονο μείον στο κατεβατο των εφαρμογών αργεί/δυσκολεύει η εύρεση με σκρολλ(λίγο)

Η εύρεση στη λίστα με τις εφαρμογές θα διευκολυνθεί όταν εμφανιστούν τα γράμματα του αλφαβήτου.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Και με αυτά σκρολλ πρεπει να κανεις μέχρι το γράμμα που θες. Δεν αλλάζουν πολύ τα πραγματα. Μπορεί να φταίει οτι επαιξα απλα μαζί του κάνα 2ωρο και να συνηθίζεται η να έχει κάποιο κόλπο.
Link to comment
Share on other sites

Και με αυτά σκρολλ πρεπει να κανεις μέχρι το γράμμα που θες. Δεν αλλάζουν πολύ τα πραγματα. Μπορεί να φταίει οτι επαιξα απλα μαζί του κάνα 2ωρο και να συνηθίζεται η να έχει κάποιο κόλπο.

 

Αν πατήσεις πάνω στο γράμμα, διαλέγεις γράμμα και σε πάει αμέσως.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις πάνω στο γράμμα, διαλέγεις γράμμα και σε πάει αμέσως.

Ακριβώς.

 

Τα γράμματα που εμφανίζονται είναι συντομεύσεις που πατάς πάνω και πας κατευθείαν εκεί που θες.

(Να γιατί υπάρχει περίπτωση να αδικήσει κάποιος το οποιοδήποτε λειτουργικό/sw , αν το χειριστεί επιφανειακά.)

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα οτι το ξεπατωσα. Δεν το ανακάλυψα αυτό που λέτε το οποίο φαίνεται να βοηθάει. Έχει δυνατότητα για grid? Πιο βολικό φαίνεται, επειδή το έχω συνηθησει κι όλας μάλλον.
Link to comment
Share on other sites

- Έτσι, πατώντας πάνω στο γράμμα ,εμφανίζεται σε πλέγμα όλη η αλφαβήτα και επιλέγεις το γράμμα που θέλεις ,το ίδιο που ισχύει και στις επαφές. Το θεωρώ πολύ βολικό.

- Πλάκα έχει η συσκευούλα!! Τώρα ποσταρω απ' αυτήν και σε πορτραιτ και η πληκτρολόγηση έχει κορυφαία απόκριση. Έχω πραγματικά εκπλαγεί από την αμεσότητα της πληκτρολόγησης!!

- Διπλα έχω και το z ultra και μου φαίνεται πολύ περίεργο!! Απορώ με τους φίλους που μιλάνε για 4" και 4,5"!!!! ... Καλά για τους 620 με 3,8" δεν λέω κουβέντα. Επίσης η ips οθόνη του 625 μπορεί να μην είναι clear black αλλά έχει πολύ καλή απόδοση..,εκτός απο ντάλα ήλιο ... Εντάξει, θα δυσκολευτώ μεσημέρι στην παραλία! Απο την αλλη σε περιβάλλον σκιερό, που είμαι τον περισσότερο χρόνο δείχνει πολύ πιο ευχάριστη απο την amoled που φωτίζει σα λαμπατέρ.

 

Αντε να δούμε και τα 8.1 προσεχώς!!

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Άμα βάλεις την αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας, ούτε η amoled φέγγει πολύ (μάλλον εξοικονομεί και μπαταρία κιόλας).

Άλλα κακά έχει η amoled όπως τον ενοχλητικά παραμορφωτικό κορεσμό των χρωμάτων,

αλλά το 'εκτυφλωτικό' μαύρο της amoled τσακίζει κόκκαλα (κερδίζοντας εντυπώσεις ειδικά στα WP)!

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Το πληκτρολόγιο το ερωτευτηκα. Γράφω για πλάκα και παρα πολύ εύκολα στο 625. Στο nexus 4 παιζει να γράφω και πιο αργά που είναι δική μου συσκευή.

 

Αυτο με την αλφάβητα το είδα. Δεν μπορω μα πω οτι με ενθουσίασε εξακολουθώ να προτιμώ το grid. Αυτά είναι και λίγο υποκειμενικά βέβαια.

 

Σε γενικές γραμμές νομιζω είναι μια καλη αγορά. Τα android στα ίδια χρήματα δεν θα τα πλησιαζα. Τα 512 mb της μνήμης τους για το 4.2.2 που τρέχουν τα περισσότερα μου φαίνονται οριακά. Το λουμια όμως πετάει. Η οθόνη του σε ανάλυση είναι στα ίδια αλλά νομιζω πως είναι απο τις μεγαλύτερες στα 200 ευρώ και αν και κάπως θαμπή δεν με άφησε απογοητευμένο.

 

Θα το ξαναπω πως το τηλέφωνο σε γενικές γραμμές με άφησε ενθουσιασμένο και πιστεύω πως είναι καλη αγορά αν το βάλει κανείς δίπλα στα android μέχρι 200 €. Μονο το μότο τζι έρχεται πολλά υποσχόμενο στην κατηγορία αλλά για την ωρα νομιζω δεν είναι διαθέσιμο. Τουλάχιστον εγώ δεν το βρήκα.

Edited by megawatt
Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει και η ονομαστική αναζήτηση με το κουμπί πάνω αριστερά

ως επιλογή για να αποφεύγεις το scroll στη λίστα των εφαρμογών.

 

Για το πληκτρολόγιο τέλος να θυμίσω και την προσθήκη του swype στα Windows Phone 8.1 .

Edited by mobiuser

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Swype έχει και το nexus αλλά δεν το έχω συνηθησει. Μάλλον είμαι περίεργος χρήστης. Το πληκτρολόγιο του νοκια είναι μια χαρά όπως είναι πάντως. Με το καλό να έρθει και το swype γι αυτους που τους βολευει
Link to comment
Share on other sites

Νέος χρήστης 625 (παλιός LG-E900, WP 7.5 δηλαδή) και χρήστης android.

Το WP είναι τέλειο λειτουργικό, θα ήθελα λίγο ψηλότερη ανάλυση, αλλά δε βαριέσαι...!

Πότε περιμένουμε 8.1 ?

Link to comment
Share on other sites

Νέος χρήστης 625 (παλιός LG-E900, WP 7.5 δηλαδή) και χρήστης android.

Το WP είναι τέλειο λειτουργικό, θα ήθελα λίγο ψηλότερη ανάλυση, αλλά δε βαριέσαι...!

Πότε περιμένουμε 8.1 ?

 

Μές το καλοκαίρι το βλέπω. Προηγούνται τα ακριβά μοντέλα.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα με επιδότηση απο Γερμανο και το δουλεύω εδώ και 2 μέρες . Μαλλον τίμια συσκευή για τα € της , κορυφαιο για messaging, browsing/youtube , αλλα ρε παιδιά τέτοια κινηταρα (στο ματι) και να τρωει χυλοπίτες απο τοσα games λόγω μνήμης? Όχι ότι με νοιάζει ιδιαίτερα , αλλα όσο να ναι ένα FIFA περίμενα να το έτρεχε...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Εχω διαβάσει αρκετές ενότητες. Πολλές φορές μπερδεύεσαι διαβάζοντας πολλά.

Λοιπον,

Θα ήθελα να μου προτείνετε μια συσκευή με wp, η οποία θα λειτουργεί ως δεύτερο κινητό. Η χρηση του θα ειναι τηλεφωνία, mails, tapatalk και μερικά app ειδήσεων. Το κόστος δεν θα ήθελα να ξεφύγει απο τα 150€-160€. Και νομιζω συμπαθώ αυτα τα Nokia.... :)

 

Αναμένω με ενδιαφερον τις απαντηςεις σας.... :)

It's nice to be important, but it's more important to be nice...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Εχω διαβάσει αρκετές ενότητες. Πολλές φορές μπερδεύεσαι διαβάζοντας πολλά.

Λοιπον,

Θα ήθελα να μου προτείνετε μια συσκευή με wp, η οποία θα λειτουργεί ως δεύτερο κινητό. Η χρηση του θα ειναι τηλεφωνία, mails, tapatalk και μερικά app ειδήσεων. Το κόστος δεν θα ήθελα να ξεφύγει απο τα 150€-160€. Και νομιζω συμπαθώ αυτα τα Nokia.... :)

 

Αναμένω με ενδιαφερον τις απαντηςεις σας.... :)

 

είσαι σε λάθος θέμα , μάλλον το 520 είναι για σένα :) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357969&page=87

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...