Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θες να μ πεις τωρα οτι το battery drain ειναι απο τον ανταπτορα?

Έχουν ακουστεί περιπτώσεις για συσκευές με αντάπτορα ότι δεν κάνει καλή επαφή η sim και υπάρχουν κάποιες δυσλειτουργίες. Τώρα για 5euro δεν καταλαβαίνω το να χει κάποιος αντάπτορα, εκτός και αν αλλάζει κάθε τρεις και λίγο συσκευή όπου και πάλι υπάρχει λύση...

Link to comment
Share on other sites

Ωχου...

Όπως νομίζεις...

Αν δεν κάνει σωστή επαφή και δυσκολεύεται να βρει σήμα σου φαίνεται παράξενο? Εδώ χρήστες είχαν θέμα και με κομμένες σιμ !!! Αυτό που παρέθεσα το διάβασες?

Ελληνικά μιλάω. Ζήτησες βοήθεια και σου την έδωσα. Αν την δεχτείς είναι δικό σου θέμα... Δεν τα βγάζω απ' την κεφάλα μου. Είναι πράγματα που έχουν γραφτεί σε αυτό και σε ξένα forums...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω θεμα με σημα...εχω θεμα με μπαταρια.....επισης αυτο με την κομενη sim το εχω διαβασει...καμια σχεση το ενα με το αλλο....ρισκαρω ξιλωμα pins ναι οκ....εδω εχω θεμα με μπαταρια...οχι με σιμ
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω να πέσουν λίγο οι τόνοι. Βρισκόμαστε εδώ για να ανταλλάσουμε απόψεις και εμπειρίες και όχι να ερχόμαστε σε αντιπαραθέσεις. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω θεμα με σημα...εχω θεμα με μπαταρια.....επισης αυτο με την κομενη sim το εχω διαβασει...καμια σχεση το ενα με το αλλο....ρισκαρω ξιλωμα pins ναι οκ....εδω εχω θεμα με μπαταρια...οχι με σιμ

 

Δεν ξέρω για την μπαταρία αλλα σε μένα με ολα ανοιχτά όλη μέρα κρατούσε με νορμαλ χρήση μια μέρα ολόκληρη. Sim reader = πλακέτα για το 1020. 220 ευρω η επισκευή. Αν κολλήσει όταν πας να βγάλεις την κάρτα αστο έτσι και πήγαινε το σε ένα Nokia care. Μην προσπαθήσεις να το βγάλεις μόνος σου. Αν δεν κολλήσει εισαι τυχερός! Όσα κινητά είχα με amoled ολα είχαν τις μαυριλες που λες σε σημεία. Το ίδιο και το 1020 και το έχω συνηθίσει.

Link to comment
Share on other sites

το 808 εχει λιγο καλυτερη ποιοτητα φωτογραφιας από το 1020 είναι αληθεια αυτό.αλλα όχι τοσο μεγαλη διαφορα ετσι ώστε να εισαι σε διλημμα για μενα. εχε υποψη σου ότι το 1020 εχει image stabilization που είναι μεγαλο ατου ειδικα αν κανεις εκθεση πανω από μισο δευτερολεπτο και τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακα.ουτως η αλλως η ποιοτητα που χανεται στο 1020 από το 808 την φερνεις με λιγο φωτοσοπακι. από την άλλη το 808 παιρνει microsd που είναι μεγαλο ατου.(εμενα προσωπικα δε με απασχολει) το 1020 από το 808 εχει παραπανω Corning Gorilla Glass 3, PureMotion HD+,dual capture, panorama,Dual-core 1.5 GHz Krait,barometer,στον ηλιο καλυτερη φωτεινοτητα και καλυτερη μπαταρια.και διαφορετικο λειτουργικο φυσικα από το οποιο windows θα διαλεγα με κλειστα ματια(windows το 1020 και belle το 808) .το βιντεο δε ξερω ποσο σε ενδιαφερει γιατι εμενα με εξεπληξε λιγο ακομα και σε χαμηλο φωτισμο σε μαυρες περιοχες δεν υπαρχει θορυβος και παραμορφωση.φυσικα όλα αυτά είναι αποψη μου αλλα αν εχεις μια άλλη αποψη γραψε την

 

Θα ήθελα να διαφωνήσω σε ότι αφορά στην μπαταρία, το 808 υπερέχει και μάλιστα με διαφορά. Σχετικά με τις φωτογραφίες, δυστυχώς η διαφορά επίσης είναι αρκετά σημαντική και δεν διορθώνεται με λογισμικό. Έκανα πραγματικά πάρα πολλές συγκρίσεις και μ ε λίγα λόγια μπορώ να πω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις η φωτο του 1020 δείχνει αρχικά πιο έντονη πιο επιτηδευμένη (processing), είναι όμως εντυπωσιακή η καθαρότητα -έλλειψη θορύβου αυτής του 808 και η ποσότητα πληροφορίας που εμπεριέχει καθώς σου επιτρέπει να διακρίνεις λεπτομέρειες στο κάδρο που είναι πραγματικά αδύνατο με το 1020. Επίσης με παραξενεύει το γεγονός ότι η καλύτερη φωτο το 1020 είναι 7712x4352- 72χ72 dpi ενώ του 808 είναι 7728χ4354 300χ300 dpi. Τίθεται λοιπόν το ερώτημα αξίζουν τα καλύτερα επιμέρους όταν χάνεις σε αποθήκευση –μπαταρία-φωτο και μάλιστα από ένα τηλέφωνο 2 χρόνια πίσω. Μήπως το 1020 είναι τεχνοοικονομικός συμβιβασμός με φτηνότερα εξαρτήματα και εμπορικότερο προφίλ?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ισχύει...μου λείπει η ποιότητα του 808...βεβαια όλα αυτα θα σωθούν με το νέο update μιας και υπάρχουν αλλαγες,στον αλγόριθμο αποθήκευσης καθώς και δυνατότητα αποθήκευσης σε raw...
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ισχύει...μου λείπει η ποιότητα του 808...βεβαια όλα αυτα θα σωθούν με το νέο update μιας και υπάρχουν αλλαγες,στον αλγόριθμο αποθήκευσης καθώς και δυνατότητα αποθήκευσης σε raw...

 

πολύ ωραία επιλογή να τραβάμε σε RAW.νομίζω είναι το πρώτο κινητό στα χρονικά που γίνεται αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά. Θα έτρεχες τζάμπα στο σερβις...

Το battery το ξαναεγκατήστησες? Πρέπει να προσέχεις να κλείνουν οι εφαρμογές και να συγχρονίζονται τα mail, μέχρι την νέα αναβάθμιση, για να αποφύγεις τέτοια φαινόμενα...

Βγάλε και τον αντάπτορα και άλλαξε και σιμ κα θα είσαι κομπλε.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

για την ωρα καλα ειμαι με ανταπτορα....δν εχω θεμα....αν και το ειχα διαβασει προ πολου ολα καλα...ποτε θα βγει το update?
Link to comment
Share on other sites

επαναφορα ρυθμισεων....καποια εφαρμογη μαλλον εκανε battery drain....

 

Χαίρομαι που είχα δίκιο τελικά γιαυτό στο πρότεινα πριν το πας στο σέρβις!

Μου είχε τύχει και εμένα να σκαλώσει εφαρμογή και επειδή είχα πολλές(έκανα δοκιμές) και δεν είχα χρόνο να τις δοκιμάζω μια μια, του είχα κάνει επαναφορά και όλα ok!

Νομίζω ήταν κάποια εφαρμογή για μπαταρία αλλά δε θυμάμαι πια.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Μια απορια. Το 808 που εχει παλιοτερη cpu και gpu πως γινεται να τραβαει στο μισο χρονο φωτογραφιες; Και oversampling κανει κ απ ολα. Πιστευετε πως ειναι θεμα λογισμικου η μεγαλη καθυστερηση στο shot to shot του 1020 και θα βελτιωθει; Edited by manosve
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα η gpu που εχει το 1020 ειναι λογικα πιο γρηγορη. Οποτε αν υπηρχε κατι σαν opencl θα τελειωνε μπαμ μπαμ. Ελπιζω να διορθωθει στο μελλον.
Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά από τα σκρουτζομαγαζα που δεν είναι μάλλον ελληνικά, έχουν ελληνική γλώσσα? Ή είναι όπως το Ν8 και χρειάζεται φλασαρισμα . ρωτώ γιατί από windows phone δεν σκαμπάζω!
Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά από τα σκρουτζομαγαζα που δεν είναι μάλλον ελληνικά, έχουν ελληνική γλώσσα? Ή είναι όπως το Ν8 και χρειάζεται φλασαρισμα . ρωτώ γιατί από windows phone δεν σκαμπάζω!

 

ξεχνα το Symbian. Ελληνικά που δεν χάνονται ΠΟΤΕ.....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδια. εχω στο ν8 2000 επαφες με τα πεδια τους,αφμ διευθυνσεις κτλ,είμαι ελευθερος επαγγελματιας και δεν πρεπει να χαθει τιποτε.αν παρω το 1020 θα εχω θεμα? μπορω να τις στειλω με Bluetooth?
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...