Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατεβαίνει αναβάθμιση είμαι με GDR3 for developers:lol: product code 059T2J3 RM-875 VAR EURO DE CV BLACK.

Ναι είμαι σε BLACK.

Edited by ipso
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατεβαίνει αναβάθμιση είμαι με GDR3 for developers:lol: product code 059T2J3 RM-875 VAR EURO DE CV BLACK.

Ναι είμαι σε BLACK.

 

αντε να δουμε ποτε θα βγει για εμας :)

Link to comment
Share on other sites

Μιάμιση ώρα αναβάθμιση είναι πολύ?

 

Μάλλον. Στο 925 κανα τέταρτο 20 λεπτά έκανε. Εκτός κι αν το wifi χάλια.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον. Στο 925 κανα τέταρτο 20 λεπτά έκανε. Εκτός κι αν το wifi χάλια.

 

Όχι το κατέβασμα ήταν 10 λεπτά, η εγκατάσταση κράτησε μιάμιση ώρα.

Link to comment
Share on other sites

μου εβγαλε ένα update

Microsoft update 8.0.10501.127; και κατι αλλα. αυτό είναι?

edit: ναι τελικα αυτό είναι :) με μια γρηγορη ματια δεν εχει και τιποτα τρομακτικες αλλαγες αλλα το DNG που μπηκε σαν επιλογή ηταν αυτό που ηθελα

Edited by skordilis
Link to comment
Share on other sites

παιδια κατεβασα και εγω την αναβαθμιση..να με συγχωρατε δηλ..ποιες ειναι οι αλλαγες..οι τουλαχιστον ποιες ειναι οι βασικες αλλαγες?

 

glance screen-new color choices for night mode

glance screen-notifications

glance screen-pedometer,custom text and calendar info

RAW camera support(1020 and 1520)

new camera algorithms,especially for lumia 1020 (tone mapping,noise reduction)

Bluetooth 4.0 LE

για folders κατι που λεγανε να υπαρχουν στην οθονη εναρξης δε το βλεπω μεχρι στιγμης

Link to comment
Share on other sites

glance screen-new color choices for night mode

glance screen-notifications

glance screen-pedometer,custom text and calendar info

RAW camera support(1020 and 1520)

new camera algorithms,especially for lumia 1020 (tone mapping,noise reduction)

Bluetooth 4.0 LE

για folders κατι που λεγανε να υπαρχουν στην οθονη εναρξης δε το βλεπω μεχρι στιγμης

 

τo glance screen που ειναι??

 

για τους φακελους πρεπει να κατεβασεις την εφαρμογη απο το store

Link to comment
Share on other sites

τo glance screen που ειναι??

 

για τους φακελους πρεπει να κατεβασεις την εφαρμογη απο το store

 

settings/glance.

για πια εφαρμογή μιλάς? Είναι official?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αγόρασα σήμερα το 1020 και το δοκιμάζω. Προερχόμενος απο το Galaxy S4 Zoom, με ενδιαφέρει να δω τη διαφορά της κάμερας.

Θα ακουστώ ίσως άσχετος, αλλά δεν το βρίσκω:

Βλέπω οτι οι φωτο που τράβηξα και έκανα sync στον υπολογιστή μου είναι σε ανάλυση 3072χ1728 η οποία νομίζω οτι είναι η 5ΜΡ. Στις ρυθμίσεις της Pro Cam έχω βάλει την επιλογή 5+38.

Που είναι οι 38ΜΡ;; οεο; δεν τις βλέπω πουθενά...

Επίσης όταν στείλω μια φωτο με email, μου έρχεται σε μικρή ανάλυση. Δεν μπορεί να στείλει με την πραγματική ανάλυση;

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αγόρασα σήμερα το 1020 και το δοκιμάζω. Προερχόμενος απο το Galaxy S4 Zoom, με ενδιαφέρει να δω τη διαφορά της κάμερας.

Θα ακουστώ ίσως άσχετος, αλλά δεν το βρίσκω:

Βλέπω οτι οι φωτο που τράβηξα και έκανα sync στον υπολογιστή μου είναι σε ανάλυση 3072χ1728 η οποία νομίζω οτι είναι η 5ΜΡ. Στις ρυθμίσεις της Pro Cam έχω βάλει την επιλογή 5+38.

Που είναι οι 38ΜΡ;; οεο; δεν τις βλέπω πουθενά...

Επίσης όταν στείλω μια φωτο με email, μου έρχεται σε μικρή ανάλυση. Δεν μπορεί να στείλει με την πραγματική ανάλυση;

Λόγω μεγέθους τις "μεγάλες" φωτό τις βλέπεις όταν θα συνδέσεις το κινητό με τον υπολογιστή. Θα δεις δύο αρχεία "αδελφάκια". Το Skydrive πχ τραβάει μόνο τις μικρές.

 

Είμαι και εγώ μαύρος πλέον. Μερικές δικές μου παρατηρήσεις.

 

- λίγο πιο σπίρτο όλο το κινητό.

- το ίδιο και η κάμερα. Και η αποθήκευση και η εστίαση. Επιλογή μη συμπίεσης.

- δύο νέες εφαρμογές που μου άρεσαν. Nokia Beam. Storyteller.

- επιτέλους επιλογή ήχου για sms, mail Κλπ.

- ειδοποιήσεις στην οθόνη κλειδώματος.

- μπλε χρωματάκι στην Glance. Είναι κάπως πιο αδύναμο από το πορτοκαλί που είχε (μαζί με το άσπρο) αλλά είναι ωραία απόχρωση.

 

Τι εξακολουθεί να μου λείπει? Περισσότερες επιλογές στον dialer. Η τουλάχιστον ξεκλείδωμα της "Ασφάλειας" να μην μπορεί να καλέι άλλη εφαρμογή εκτός από την μαμά χωρίς να πρέπει να επιβεβαιώσεις.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

- επιτέλους επιλογή ήχου για sms, mail Κλπ.

Μπορείς να βάλεις ότι ήχο θέλεις σε κάθε επαφή ξεχωριστά ή ήχο μηνυμάτων για όλες τις επαφές κτλ? Επίσης επιλέγεις ήχο για μηνύματα, για κλήσεις και email? Τι τύπους υποστηρίζει (αν και mp3 είναι αρκετό)?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ότι ήχο θέλεις σε κάθε επαφή ξεχωριστά ή ήχο μηνυμάτων για όλες τις επαφές κτλ? Επίσης επιλέγεις ήχο για μηνύματα, για κλήσεις και email? Τι τύπους υποστηρίζει (αν και mp3 είναι αρκετό)?

Από πριν είχε επιλογή σε κάθε επαφή για ringtone και text tone(<- αυτό μάλλον δεν το θυμάμαι καλά, δείτε κάτωθεν :) ) (το πρώτο προφανές, το δεύτερο υποθέτω ότι είναι για το sms από αυτή την επαφή). Δεν μπορούσες όμως να βάλεις άλλον ήχο σε εισερχόμενα sms από καμιά 10άρια δικούς του που είχε. Τώρα μπορείς να βάλεις Mp3 δικό σου για εισερχόμενα sms. Εννοείται πως μπήκε το μπι μπιπ, μπι μπιπ το παλιό της Νοκια ΑΜΕΣΩΣ. Μπορείς να βάλεις και στα εισερχόμενα e-mail άλλον ήχο Mp3 πέρα από τα ενσωματωμένα.

Edited by sleon

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ότι ήχο θέλεις σε κάθε επαφή ξεχωριστά ή ήχο μηνυμάτων για όλες τις επαφές κτλ? Επίσης επιλέγεις ήχο για μηνύματα, για κλήσεις και email? Τι τύπους υποστηρίζει (αν και mp3 είναι αρκετό)?

 

ήχο κλήσης διαφορετικό σε κάθε επαφή υπήρχε από την αρχή. Για μηνύματα όχι.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λόγω μεγέθους τις "μεγάλες" φωτό τις βλέπεις όταν θα συνδέσεις το κινητό με τον υπολογιστή. Θα δεις δύο αρχεία "αδελφάκια". Το Skydrive πχ τραβάει μόνο τις μικρές.

........................

 

Τι εννοεις, οτι τραβαω φωτο των 38ΜΡ και δεν μπορω να τις δω στη συσκευη; Ειναι σαν να μην υπαρχουν; Θελω π.χ. Να την επεξεργαστω, να την στειλω, να την κανω οτι θελω τελος παντων.

Κατι δεν καταλαβαινω; Ειναι δυνατον;

Οταν συγχρονισα, μου εφερε στον υπολογιστη μονο τις 5αρες (τις οποιες δεν θελω μαλιστα, δεν με ενδιαφερουν). Αλλα μου κανει εντυπωση οτι δεν ειδα επιλογη να σωζω μονο σε μεγαλη αναλυση στις ρυθμισεις.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις, οτι τραβαω φωτο των 38ΜΡ και δεν μπορω να τις δω στη συσκευη; Ειναι σαν να μην υπαρχουν; Θελω π.χ. Να την επεξεργαστω, να την στειλω, να την κανω οτι θελω τελος παντων.

Κατι δεν καταλαβαινω; Ειναι δυνατον;

Οταν συγχρονισα, μου εφερε στον υπολογιστη μονο τις 5αρες (τις οποιες δεν θελω μαλιστα, δεν με ενδιαφερουν). Αλλα μου κανει εντυπωση οτι δεν ειδα επιλογη να σωζω μονο σε μεγαλη αναλυση στις ρυθμισεις.

Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι στην Black αλλά επί της ουσίας (νομίζω) ότι τις "μεγάλες" φωτό δεν μπορείς να τις δουλέψεις στην συσκευή. Πριν καιρό είχα ψάξει για κάποια εφαρμογή ή ρύθμιση αλλά δεν βρήκα κάτι.

 

Αν συνδέσεις το 1020 στον υπολογιστή τότε θα δεις την μικρή φωτό και δίπλα της την μεγάλη. Από εκεί και πέρα την κάνεις ότι θέλεις. Μην συγχρονίζεις δλδ για να πάρεις τις μεγάλες. Mε αντιγραφή. Ακούγεται ηλίθιο (και ίσως και να είναι. Αλλά μπορεί να είναι και τίποτα περιορισμοί του λειτουργικού) αλλά εγώ το συνήθισα. Άλλωστε στο κινητό δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα με φωτό των 40+ ΜΒ που είναι οι raw. :)

 

Το να σώζει και μια μικρή εξαρχής μου φάνηκε βολικό. Π.χ. μία 15ΜΒ, ή 42ΜΒ (πλέον) ίσως να μην μπορούσες να την στείλεις με μέιλ π.χ.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα

οσοι εχετε αναβαθμιστει στη black, η εκδοση λογισμικου απο τι νουμερο ξεκινα? (3050.χχχχ.χχχχ η 3051.4000.χχχχ)?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πιο απο τα 808 η το 1020 έχει το καλύτερο αποτέλεσμα στις φώτο???

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Το 808 με μικρή διαφορά υπέρ του στην ποιότητα. Ακόμη περισσότερη διαφορά στην ταχύτητα λήψης και αποθήκευσης αλλά μειονεκτεί σαν δυνατότητες εφαρμογών φωτογραφικών και χειροκίνητων ρυθμίσεων αν είσαι γνωστής της φωτογραφίας. Σαν λειτουργικό και σαν τηλέφωνο καθαρά το 1020
Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Το 808 με μικρή διαφορά υπέρ του στην ποιότητα. Ακόμη περισσότερη διαφορά στην ταχύτητα λήψης και αποθήκευσης αλλά μειονεκτεί σαν δυνατότητες εφαρμογών φωτογραφικών και χειροκίνητων ρυθμίσεων αν είσαι γνωστής της φωτογραφίας. Σαν λειτουργικό και σαν τηλέφωνο καθαρά το 1020

 

Οκ...Ευχαριστώ πολύ...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...