Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το post που η συσκευή χαρίζεται για ανταλλακτικά, επανήλθε αν και ήδη είχε λάβει pm.

 

Δε διάβασα καμιά αγγελία ούτε έγραψα καμία. Με ποιο δικαίωμα μου σβήνεις το ποστ μου; Εδώ δεν είμαστε για να αλληλοβοηθιόμαστε; Χρειάζομαι μια λύση και για αυτό μπαίνω εδώ. Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος.

Για αγγελίες μια χαρά κάνετε moding. Για τα νήματα που γεμίζουν άχρηστα μηνύματα τι κάνετε;

 

Το να ρωτάς αν κάποιο μέλος δίνει το κινητό του για ανταλλακτικά χωρίς να διευκρινίζεις αν το χαρίζει ή το πουλάει, θεωρείται αγγελία.

Όσο για τα άχρηστα μηνύματα υπάρχουν και οι αναφορές, μπορείς να πράττεις αναλόγως αν χρειάζεται.

 

Για οποιαδήποτε άλλη απορία, παρακαλώ με pm.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια. Ειμαι καινουργιος κάτοχος του P780. Μου ηρθε χθες απ το minideal με rom VIBEUI V2.0 9439 7.10.1 DEV P780 σε εκδοση 4.4.2. Αλλα εχω προβημα με την γλωσσα επειδη οι μισες ρυθμισεις ειναι στα αγγλικα κ δεν γνωριζω καλα αγγλικα. Η παραπανω ROM που αναφέρεις τα εχει ολα στα ελληνικα? Κ αν ναι μπορεις να μου στειλεις το λινκ? Η υπαρχει καποια αλλη καλη που μπορειτε να μου προτεινετε?

 

Κατέβασε το

P780_4.4.2_1443_VibeUI_2.0_MultiLang_Gapps_Root_baralajbi

απο το needrom.com

Εντελως Ελληνικη και χωρις προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα να βρω την παραπάνω Rom που μου έγραψες στο needrom αλλά δεν την βρίσκω πουθενά! Μήπως κάνω κάτι λαθος;; υπάρχει κάποιο λινκ;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κατέβασε το

P780_4.4.2_1443_VibeUI_2.0_MultiLang_Gapps_Root_baralajbi

απο το needrom.com

Εντελως Ελληνικη και χωρις προβλήματα.

 

Έψαξα να βρω την παραπάνω Rom που μου έγραψες στο needrom αλλά δεν την βρίσκω πουθενά! Μήπως κάνω κάτι λαθος;; υπάρχει κάποιο λινκ;;

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα να βρω την παραπάνω Rom που μου έγραψες στο needrom αλλά δεν την βρίσκω πουθενά! Μήπως κάνω κάτι λαθος;; υπάρχει κάποιο λινκ;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Έψαξα να βρω την παραπάνω Rom που μου έγραψες στο needrom αλλά δεν την βρίσκω πουθενά! Μήπως κάνω κάτι λαθος;; υπάρχει κάποιο λινκ;;

εδώ http://www.needrom.com/download/lenovo-p780-4-4-2-vibe-ui-2-0/ κάνε εγγραφή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

τα φώτα σας παρακαλώ.

Έχω P780 chinese με δύο κάρτες σιμ (sim1 cosmote, sim 2 vodafone). Τη βόνταφον σπάνια τη χρησιμοποιώ και δε με πειράζει να την αφαιρέσω. Το κινητό έχει φάει μερικά πεσίματα, ένα από αυτά μετά από 1-2 μήνες στην κατοχή μου (έφτασε αρχές Ιουλίου), με αποτέλεσμα αλλαγή οθόνης. Δούλευε κανονικά πριν και μετά την αλλαγή οθόνης. Έκτοτε έχει πέσει πάλι κάνα δυο φορές, αλλά χωρίς να φανεί ζημιά.

Μια μέρα ξαφνικά (χωρίς πολύ πρόσφατη πτώση) άρχισε να χάνει το σήμα και από τις δύο sim.

Διάβασα διάφορα, άλλαξα rom (από 136κάτι από minideal) σε life v.07 και έκανα repartition με το ρωσικό aroma επιτυχώς. Το σήμα δεν επανερχόταν. Δοκίμασα διάφορα μόντεμ και αυτό που φαίνεται να πιάνει καλύτερα είναι το V101. Ώρες ώρες πιάνει φουλ 3G και έχει τύχει να μιλάω χωρίς καμία γραμμή σήματος με το V101. Όμως, συχνά πυκνά το σήμα κόβεται εντελώς και εμφανίζεται ένα μικρό X κόκκινο στην ένδειξη του σήματος και φυσικά καμία γραμμούλα.

Επίσης, σήμερα παρουσίασε άλλο ένα πρόβλημα. Χτύπησε το τηλέφωνο ενώ φόρτιζε, το σήκωσα και διαπίστωσα ότι δε φορτίζει πια. Δοκίμασα άλλο φορτιστή τίποτα. Το τηλέφωνο φορτίζει μόνο όταν είναι κλειστό πλέον... Ανάβει δηλαδή το κόκκινο λεντ και όταν φορτίσει πλήρως σβήνει. Δεν εμφανίζεται η εικόνα μπαταρίας που δείχνει την πρόοδο της φόρτισης.

Τι προτείνετε; Να βάλω κάποια άλλη ROM? Να είναι πρόβλημα hardware? Ευχαριστώ πολύ.

Update: Η φόρτιση λειτουργεί, μετά από ενημέρωση του lenovo power.

Το πρόβλημα με το σήμα παραμένει...

Edited by peaudzob
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κανένας δεν θα σου απαντήσει με σιγουριά αλλά οι ενδείξεις... φαίνεται να μιλάνε για hardware πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ok, ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το ανοίξω να δω αν έχει ορατή ζημιά. Αν π.χ. θέλει κεραία θα ναι εύκολο, αν όμως θέλει μητρική πλακέτα...πάμε γι άλλα :(. Αν έχετε καμιά πρόταση για το τι άλλο να κοιτάξω πείτε. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

τα φώτα σας παρακαλώ.

Έχω P780 chinese με δύο κάρτες σιμ (sim1 cosmote, sim 2 vodafone). Τη βόνταφον σπάνια τη χρησιμοποιώ και δε με πειράζει να την αφαιρέσω. Το κινητό έχει φάει μερικά πεσίματα, ένα από αυτά μετά από 1-2 μήνες στην κατοχή μου (έφτασε αρχές Ιουλίου), με αποτέλεσμα αλλαγή οθόνης. Δούλευε κανονικά πριν και μετά την αλλαγή οθόνης. Έκτοτε έχει πέσει πάλι κάνα δυο φορές, αλλά χωρίς να φανεί ζημιά.

Μια μέρα ξαφνικά (χωρίς πολύ πρόσφατη πτώση) άρχισε να χάνει το σήμα και από τις δύο sim.

Διάβασα διάφορα, άλλαξα rom (από 136κάτι από minideal) σε life v.07 και έκανα repartition με το ρωσικό aroma επιτυχώς. Το σήμα δεν επανερχόταν. Δοκίμασα διάφορα μόντεμ και αυτό που φαίνεται να πιάνει καλύτερα είναι το V101. Ώρες ώρες πιάνει φουλ 3G και έχει τύχει να μιλάω χωρίς καμία γραμμή σήματος με το V101. Όμως, συχνά πυκνά το σήμα κόβεται εντελώς και εμφανίζεται ένα μικρό X κόκκινο στην ένδειξη του σήματος και φυσικά καμία γραμμούλα.

Επίσης, σήμερα παρουσίασε άλλο ένα πρόβλημα. Χτύπησε το τηλέφωνο ενώ φόρτιζε, το σήκωσα και διαπίστωσα ότι δε φορτίζει πια. Δοκίμασα άλλο φορτιστή τίποτα. Το τηλέφωνο φορτίζει μόνο όταν είναι κλειστό πλέον... Ανάβει δηλαδή το κόκκινο λεντ και όταν φορτίσει πλήρως σβήνει. Δεν εμφανίζεται η εικόνα μπαταρίας που δείχνει την πρόοδο της φόρτισης.

Τι προτείνετε; Να βάλω κάποια άλλη ROM? Να είναι πρόβλημα hardware? Ευχαριστώ πολύ.

Update: Η φόρτιση λειτουργεί, μετά από ενημέρωση του lenovo power.

Το πρόβλημα με το σήμα παραμένει...

 

το εχω παθει και εγω δες εχεις ΙΜΕΙ στο κινητο, κατα καποιο τροπο το εσβησες και χωρις ΙΜΕΙ δεν βγαζει σημα

Mobile Phones: Nokia 3300, Nokia 7710, HTC touch dual, HTC touch 2, Dell Streak mini 5, Coming Soon Lenovo P780
Link to comment
Share on other sites

Στο ΙΜΕΙ γράφει ένα15ψήφιο νούμερο για τη slot 1 και IMEI SV (Slot1) 78

και ένα 15ψήψιο για τη slot2 και μετά MEI SV (Slot2) 78.

Δεν το έχω σβήσει από ότι φαίνεται. Μάλλον είναι θέμα hardware...

Τι προτείνετε να πάρω ένα από το ίδιο (θα χω κ ανταλλακτικά...) ή να κοιτάξω τίποτα άλλο (π.χ. LG G2 ή άλλο που δεν έχω υπόψιν) μην έχω πάλι προβλήματα (βέβαια δε φταίει αυτό για τις πτώσεις...);

Το άνοιξα, δε φαίνεται με το μάτι κάτι, μόνο είχε φύγει μια βίδα από την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

ειδες εκει που κουμπωνει η κεραια?

 

(παντως, σκεψου για καποιο rugged μοντελο, πολλα πεσιματα βρε παιδι μου :-))

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω ένα από το ίδιο. Δύσκολο να υπάρχει κάτι με τόση μπαταρία στα λεφτά του.

Τα πεσίματα τα καλά ήταν δύο βασικά... Είμαι λίγο αδέξια! :-P

Σας έχει βγάλει προβλήματα γενικά;

Ναι το είδα, κουμπώνει κανονικά η κεραία, δεν έχει ορατή ζημιά...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω ένα από το ίδιο. Δύσκολο να υπάρχει κάτι με τόση μπαταρία στα λεφτά του.

Τα πεσίματα τα καλά ήταν δύο βασικά... Είμαι λίγο αδέξια! :-P

Σας έχει βγάλει προβλήματα γενικά;

Ναι το είδα, κουμπώνει κανονικά η κεραία, δεν έχει ορατή ζημιά...

 

Μπαταρια και αλουμινενιο σασι, δηλ. καλυτερο στα πεσιματα, για σενα.

Παρε και μια θηκη, προστατευει πολυ, αναλογως το πεσιμο, ενδεχεται να ειναι σωτηρια!

 

Το δικο μου δεν εχει βγαλει προβληματα και ειμαι απο τους πρωτους, το ειχα παραγγειλει οταν πρωτοβγηκε, εκατσε στραβη με το μαγαζι και το πηρα μετα απο αλλο μαγαζι μετα απο ~2 μηνες συνολικα. Τα εχει βγαλει τα λεφτα του και με το παραπανω!

Τωρα μου εμφανισε ενα προβλημα με την φορτιση (το ανεφερα πριν, φορτιζει αργα και δεν φταιει η ρομ αφου αλλαξα και συμπεριφερεται το ιδιο, μαλλον ο φορτιστης τα επαιξε), αλλα δεν με ενοχλει, το αφηνω το βραδυ κ φορτιζει, παλι κραταει πολλες ημερες.

Παντως εχουν βγει πολυ καλυτερα κινητα σε λοιπες προδιαγραφες (εκτος δηλ. μπαταριας-αλουμινιο) παρολο που εχουν ριξει την τιμη στο Ρ780, φαινεται οτι πλεον ξεστοκαρουν, μετα απο λιγο καιρο, εκτιμω κανα διμηνο το πολυ, δεν θα υπαρχει πια στην αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε δοκιμάζεις άλλο φορτιστή να δεις αν κάνει το ίδιο;

Θήκη είχα πριν από το τηλέφωνο...με τη θήκη επεσε κ τις δύο φορές... από ύψος τραπεζιού. Ήταν ο τρόπος με τον οποίο έπεσε...

Μου το ματιάσανε φαίνεται γιατί το πέρασαν για note! lol

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε δοκιμάζεις άλλο φορτιστή να δεις αν κάνει το ίδιο;

Θήκη είχα πριν από το τηλέφωνο...με τη θήκη επεσε κ τις δύο φορές... από ύψος τραπεζιού. Ήταν ο τρόπος με τον οποίο έπεσε...

Μου το ματιάσανε φαίνεται γιατί το πέρασαν για note! lol

Καταλαβα, εισαι ομορφη και σε ματιαζουν ;)

Ο φορτιστης του P780 ειναι 2000ma. Εχω πολλους μικροτερους απο 600 εως 1000 οι οποιοι δεν κανουν ταχυφορτιση στο P780. Καποια στιγμη θα πετυχω 2000αρο, μαλλον απο κανα ταμπλετ και θα δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ "ΑΤΥΧΗΜΑΤΑΚΙ" ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΟ Ρ780.ΕΠΕΣΕ Κ ΕΣΠΑΣΕ Η ΟΘΟΝΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ Η ΟΘΟΝΗ ΑΦΗΣ.ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 110ΕΥΡΩ ΑΦΟΥ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΓΥΑΛΙ.

ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ?ΒΡΗΚΑΤΕ ΚΑΤΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ?ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟ?ΒΡΗΚΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ SITES ΚΙΝΑΣ ΚΥΡΙΩΣ ΑΛΛΑ...ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ.ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 10 -20 ΕΥΡΩ Κ ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν μου σπασε εψαξα στο ebay, βρήκα για καλή μου τύχη από Αγγλία και ήρθε γρήγορα. Πλήρωσα γύρω στα 50€ και 15€ εργασία για την αντικατάσταση σε γνωστό μου τεχνικό. Το δύσκολο είναι ότι είναι κολλητή η οθόνη κ θέλει ζέσταμα για ξεκόλλημα και να έχει κατάλληλη ταινία πολύ λεπτή διπλής όψης για το κόλλημα. Έχει βίντεο για το πως το ανοίγεις στο youtube. Ψάξε P780 dissassembly. Δες σε τι τιμή τα βρίσκεις...γιατί με 125€ παίρνεις καινούριο από το minideal που ξεστοκάρει...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν μου σπασε εψαξα στο ebay, βρήκα για καλή μου τύχη από Αγγλία και ήρθε γρήγορα. Πλήρωσα γύρω στα 50€ και 15€ εργασία για την αντικατάσταση σε γνωστό μου τεχνικό. Το δύσκολο είναι ότι είναι κολλητή η οθόνη κ θέλει ζέσταμα για ξεκόλλημα και να έχει κατάλληλη ταινία πολύ λεπτή διπλής όψης για το κόλλημα. Έχει βίντεο για το πως το ανοίγεις στο youtube. Ψάξε P780 dissassembly. Δες σε τι τιμή τα βρίσκεις...γιατί με 125€ παίρνεις καινούριο από το minideal που ξεστοκάρει...

ευχαριστω πολυ θα το ψαξω και οταν θα εχω αποτελεσμα θα σε ξανα ευχαριστησω.:):):):):):):):)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

μόλις χθες πήρα το τηλέφωνο απο Κίνα αγορασμένο από εδω.. http://www.aliexpress.com/item/SG-POST-FREE-SHIPPING-Lenovo-P780-Smartphone-MTK6589-Android-4-2-5-0-Inch-Gorilla-Glass/1168021947.html

Όλα σχετικά καλά δεν έχει κάποιο λειτουργικό πρόβλημα εκτός από:

1. Όταν πάει να κάνει system update από τα settings, κρασάρει κ μου βγάζει μήνημα "Unfortunately Settings has stopped", και

2. Όταν προσπαθώ να μεταφέρω εφαρμογές με το Link2SD στο 2ο partition στην εξωτερική sd, μετά από το reeboot δεν το 'βλέπει' (το partition) κ οι εφαρμογές χάνονται.. μετά από recreate mount scripts, πάμε πάλι απο την αρχή (μεταφορά εφαρμογών, reboot, χάσιμο).

Το τηλ. ήρθε rooted χωρίς να το ζητήσω, αλλα νομίζω έχει το στοκ ρεκοβερυ και έχει:

Baseband Version

P780, 2014/03/12 15:06

Build Number

VIBEUI_V2.0_9439_7.10.1_DEV_P780

Να κρατήσω αυτή την ROM? είναι καλή? αν οχι ποια μπορώ να βάλω? (Έχω μικρή εμπειρία με αυτά κ δεν ξέρω πως γίνεται να αλλαξεις ROM κ φοβάμαι να το κάνω μήπως αρχίσουν τα προβλήματα πχ σημα, ΙΜΕΙ κλπ)

Ξεκίνησα να διαβάζω το thread αλλά κάπου χάθηκα και θα ήθελα την βοήθεια σας!

Edited by dr_cat
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό 2 χρόνια ... όπως ήρθε από minideal P780_S125_130529

 

τελευταία άρχισε να μη φορτίζει καλά... όλη νύχτα πάει από 28% στο 60%... ενώδεί χνει να φορτίζει...

 

Ειναι μπαταρία ή ο φορτιστής?... μπορώ να κάνω κάτι????

 

Κανείς καμιά βοήθεια????

Μανώλης - Ηράκλειο Κρήτης
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ "ΑΤΥΧΗΜΑΤΑΚΙ" ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΟ Ρ780.ΕΠΕΣΕ Κ ΕΣΠΑΣΕ Η ΟΘΟΝΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ Η ΟΘΟΝΗ ΑΦΗΣ.ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 110ΕΥΡΩ ΑΦΟΥ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΓΥΑΛΙ.

ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ?ΒΡΗΚΑΤΕ ΚΑΤΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ?ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟ?ΒΡΗΚΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ SITES ΚΙΝΑΣ ΚΥΡΙΩΣ ΑΛΛΑ...ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ.ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 10 -20 ΕΥΡΩ Κ ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

 

 

 

Αν η οθόνη έσπασε εντελώς και δεν δείχνει τίποτα θα αλλάξεις LCD screen + digitizer glass. Δεν θέλεις ούτε ξεκωλλημα ούτε τίποτα. Απλή αφαιροτοποθετηση, που βλέποντας ένα βίντεο, θα την κανεις μόνος σου. Κόστος αγοράς γύρω στα 30€.

 

 

 

Αν τωρα σου έχει ραγίσει ΜΟΝΟ το εξωτερικό τζαμι, τότε μπορείς να αλλάξεις μόνο το digitizer glass, και χρειάζεται αυτή η παραπάνω διαδικασία.

 

 

 

Συμβουλή μου: Για να μη μπλεκεις με κολλα-ξεκολλα, αγόρασε ολόκληρο το σετ και άλλαξε το. Αν η οθόνη σου είναι καλη, τότε την κρατάς για ανταλλακτικό. Χαμένη δεν πάει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια,

ειχα παραγγειλει το κινητο απο minideal και το παρελαβα τον Νοεμβρη. τον πρωτο καιρο ολα καλα.

τους τελευταιους 2 μηνες ομως που το χρησιμοποιεί ενας φιλος, η κάμερα (προεπιλεγμένη εφαρμογή κινητου) δεν αφηνει την ληψη λόγω "ελλειψης χώρου αποθηκευσης".

το θεμα ειναι οτι εχει ελευθερη κανα 2 gbyte τόσο στην καρτα μνημης όσο και στην μνημη τηλεφωνου.

 

καμια ιδεα τι μπορεί να φταίει ?

 

ΥΓ.ο προχειρος τροπος επιλυσης, είναι διαγραφή κάποιων αρχείων και μετα ίσως καταφερει να τραβήξει φωτογραφια/βιντεο.

 

προτάσεις επίλυσης ?

ευχαριστώ.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια,

ειχα παραγγειλει το κινητο απο minideal και το παρελαβα τον Νοεμβρη. τον πρωτο καιρο ολα καλα.

τους τελευταιους 2 μηνες ομως που το χρησιμοποιεί ενας φιλος, η κάμερα (προεπιλεγμένη εφαρμογή κινητου) δεν αφηνει την ληψη λόγω "ελλειψης χώρου αποθηκευσης".

το θεμα ειναι οτι εχει ελευθερη κανα 2 gbyte τόσο στην καρτα μνημης όσο και στην μνημη τηλεφωνου.

καμια ιδεα τι μπορεί να φταίει ?

ΥΓ.ο προχειρος τροπος επιλυσης, είναι διαγραφή κάποιων αρχείων και μετα ίσως καταφερει να τραβήξει φωτογραφια/βιντεο.

προτάσεις επίλυσης ?

ευχαριστώ.

Αυτο και καναδυο αλλα αντιστοιχα προβληματα, ειχα αντιμετωπισει στα πρωτα repartition στις παλιες ρομς, 2 φορες και ειχα ξηλωσει ρομ.

Εχοντας βαλει την τελευταια επισημη, με ολο τον χωρο εξαρχης διαθεσιμο, μετα απο 1 βδομαδα, εβγαλε κατι αντιστοιχο.

Λεω, δεν γινεται να φταινει ολες οι ρομ, το εφτιαξα τελικα πολυ απλα!

Γκουγκλαρα επακριβως το μηνυμα που βγαζει στην οθονη, βρηκα 4-5 λυσεις απο τις απειρες σελιδες, δοκιμασα 1 και εστρωσε ως δια μαγειας. Το ιδιο να κανεις.

 

Κανείς καμιά βοήθεια????

Εχω γραψει φιλε καναδυο σχολια σχετικα, και σε μενα τα ιδιο κανει, η αλλαγη ρομ δεν αλλαξε την συμπεριφορα του, προσεχως που θα ανεβω Αθηνα θα δοκιμασω με αλλον 2Α φορτιστη απο Λενοβο ταμπλετ (δεν εχω τωρα εδω στο νησι) και αν κανει το ιδιο, ειναι θεμα μπαταριας, αν οχι, ειναι θεμα φορτιστη. Η ολονυχτια φορτιση καλυπτει μεν, αλλα ειχαμε καλομαθει πριν :-)

Link to comment
Share on other sites

Αν η οθόνη έσπασε εντελώς και δεν δείχνει τίποτα θα αλλάξεις LCD screen + digitizer glass. Δεν θέλεις ούτε ξεκωλλημα ούτε τίποτα. Απλή αφαιροτοποθετηση, που βλέποντας ένα βίντεο, θα την κανεις μόνος σου. Κόστος αγοράς γύρω στα 30€.

 

 

 

Αν τωρα σου έχει ραγίσει ΜΟΝΟ το εξωτερικό τζαμι, τότε μπορείς να αλλάξεις μόνο το digitizer glass, και χρειάζεται αυτή η παραπάνω διαδικασία.

 

 

 

Συμβουλή μου: Για να μη μπλεκεις με κολλα-ξεκολλα, αγόρασε ολόκληρο το σετ και άλλαξε το. Αν η οθόνη σου είναι καλη, τότε την κρατάς για ανταλλακτικό. Χαμένη δεν πάει.

 

Και εγώ στην ίδια περίπτωση ήμουν. Πήρα LCD screen + digitizer glass από το ebay, το πήγα σε έναν τεχνικό που επισκευάσει κινητά, τον πλήρωσα και την έβαλε. Αγόρασε όλο το σετ για να είσαι σίγουρος!

Edited by Prosagon
Link to comment
Share on other sites

φίλε το πρόβήμα μεγάλωνε αργούσε όλο και πιο πολύ να φορτίσει... ευτυχώς δοκίμασα με ένα φορτιστή του γιού μου και φορτίζει κανονικά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εχω γραψει φιλε καναδυο σχολια σχετικα, και σε μενα τα ιδιο κανει, η αλλαγη ρομ δεν αλλαξε την συμπεριφορα του, προσεχως που θα ανεβω Αθηνα θα δοκιμασω με αλλον 2Α φορτιστη απο Λενοβο ταμπλετ (δεν εχω τωρα εδω στο νησι) και αν κανει το ιδιο, ειναι θεμα μπαταριας, αν οχι, ειναι θεμα φορτιστη. Η ολονυχτια φορτιση καλυπτει μεν, αλλα ειχαμε καλομαθει πριν :-)

 

φίλε το πρόβήμα μεγάλωνε αργούσε όλο και πιο πολύ να φορτίσει... ευτυχώς δοκίμασα με ένα φορτιστή του γιού μου και φορτίζει κανονικά... :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτο και καναδυο αλλα αντιστοιχα προβληματα, ειχα αντιμετωπισει στα πρωτα repartition στις παλιες ρομς, 2 φορες και ειχα ξηλωσει ρομ.

Εχοντας βαλει την τελευταια επισημη, με ολο τον χωρο εξαρχης διαθεσιμο, μετα απο 1 βδομαδα, εβγαλε κατι αντιστοιχο.

Λεω, δεν γινεται να φταινει ολες οι ρομ, το εφτιαξα τελικα πολυ απλα!

Γκουγκλαρα επακριβως το μηνυμα που βγαζει στην οθονη, βρηκα 4-5 λυσεις απο τις απειρες σελιδες, δοκιμασα 1 και εστρωσε ως δια μαγειας. Το ιδιο να κανεις.

 

κι εγώ έχω θέμα με τη μνήμη.. μου έρχονται ενημερώσεις εφαρμογών και όταν πάω να κάνω ενημέρωση μου βγάζει μήνυμα "υπάρχει επαρκής χώρος στη μνήμη?" και μάλιστα με ερωτηματικό.. τι ακριβώς έκανες ? γίνεται με τη παλιά ROM που έχω εγώ ?.. γιατί από φλασαρίσματα κλπ δεν τα πάω και πολύ καλά.

Edited by manolisva
Μανώλης - Ηράκλειο Κρήτης
Link to comment
Share on other sites

Ομορφα, οποτε ειναι ο φορτιστης, καλυτερα αυτο, καπου 13$ τον ειχα δει χωρις ψαξιμο.

Θα το δω και εγω σε λιγες μερες στην Αθηνα.

 

Για το αλλο, δεν θα χρειατει να πειραξεις ρομ.

Κανε copy-paste το μηνυμα που σου βγαζει στο google και θα βρεις πολλες απαντησεις να δοκιμασεις.

Σε μενα εβγαζε "Unfortunately, the process android.process.media has stopped"

Προφανως κατι με την καρτα, η οποια ειναι καλη αλλα δεν ειχα ουτε ηθελα να κανω φορματ, οποτε διαλεξα τις παρακατω σελιδες με πολλες λυσεις,

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2005921

http://forums.androidcentral.com/samsung-galaxy-tab-7-0-plus/243854-how-fix-unfortunately-process-android-process-media-has-stopped.html

http://en.miui.com/thread-22273-1-1.html

http://thedroidguy.com/2014/04/fixing-android-process-media-stopped-galaxy-s4-88893#mk8q6yQVto5zmwkJ.97

http://www.techzilo.com/fix-android-process-media-has-stopped-force-close-crash/

δοκιμασα 1-2, δεν θυμαμαι τωρα τι ακριβως και το προβλημα εξαφανιστηκε.

Αλλη λυση θα ηταν η αντιγραφη της καρτας καπου αλλου και φορματ και μετα παρακολουθηση.

Παλαιοτερα που το ειχα συναντησει αυτο και κατι αλλο παρομοιο με 2 αλλες ρομ, μια με ξεχωρο repartition και μια ετοιμη repartitioned, αλλαζα ρομ, τελικα απο οτι φαινεται συνηθως δεν χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...