Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Έχω μια συσκευή που έχει δουλευτεί ελάχιστα. Δεν ανοίγει τώρα και καιρό και μένει (κακώς) στο συρτάρι.

Πιστεύω πως με ένα καλό φλασάρισμα λειτουργεί. Από hardware κανένα πρόβλημα.

Δεν μου είναι χρήσιμη, αλλά σε κάποιον συμφορουμίτη πιθανόν να είναι. ΄'Οποιος θέλει pm.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα! σορρυ που γραφω εδω αλλα για να μην ανοιγω θεμα θελω να ρωτησω, μου χαρισαν αυτο εδω https://www.dhgate.com/product/original-lenovo-p780-mini-mtk6592-octa-core/232648731.html οσο και αν εψαξα ΔΕΝ βρηκα τετοιο μοντελο πουθενα!!! τα χαρακτηριστικα ειναι αληθινα, ισως η οθονη να μην ειναι full hd!!! αν ειναι δυνατον σε 4.5" :lol: γιατι δεν εχει τοση καλη ποιοτητα.

Καταφερα τελικα να μπαινω στην μαμα recovery μεσω adb commands, τωρα μπαινω και με αλλους τροπους εφοσον ειναι root και καταφερα και να το κανω root με ενα προγραμμα που λεγεται shuame και ειναι τα μενου στα κινεζικα!

ξερει κανεις κατι γιαυτο το κινητο? βασικα ηθελα custom recovery και custom rom, η μαμα ROM πεταει αρκετα λαθη οποτε νανε, το γνωστο η ταδε διεργασια εχει κλεισει....

επισης απο google play μερικες φορες δεν αφηνει να κατεβασεις κατι, ή σε αναβαθμιση ενω εχει χωρο εχω κανει τα παντα απο cache κτλ, καθως και επαναφορες και παλι τα κανει.

Μου κανει εντυπωση που παντου λεει lenovo και πισω κτλ αλλα νομιζω οτι ειναι κινεζικη απομιμηση κινεζικης μαρκας! :lol::lol::lol:

στο youtube εχει και βιντεακια https://www.google.gr/search?q=lenovo+p780+mini&source=lnms&tbm=vid&sa=X&ved=0ahUKEwjl6M3H3_bWAhUB2xoKHZoHAmoQ_AUICygC&biw=1440&bih=771

Το μονο που βρηκα εκτος το προγραμμα για το root ειναι και ενα backup της μαμα ομως ROM που οπως λεει εχει γινει μεσω CWM recovery.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! σορρυ που γραφω εδω αλλα για να μην ανοιγω θεμα θελω να ρωτησω, μου χαρισαν αυτο εδω https://www.dhgate.com/product/original-lenovo-p780-mini-mtk6592-octa-core/232648731.html οσο και αν εψαξα ΔΕΝ βρηκα τετοιο μοντελο πουθενα!!! τα χαρακτηριστικα ειναι αληθινα, ισως η οθονη να μην ειναι full hd!!! αν ειναι δυνατον σε 4.5" :lol: γιατι δεν εχει τοση καλη ποιοτητα.

Καταφερα τελικα να μπαινω στην μαμα recovery μεσω adb commands, τωρα μπαινω και με αλλους τροπους εφοσον ειναι root και καταφερα και να το κανω root με ενα προγραμμα που λεγεται shuame και ειναι τα μενου στα κινεζικα!

ξερει κανεις κατι γιαυτο το κινητο? βασικα ηθελα custom recovery και custom rom, η μαμα ROM πεταει αρκετα λαθη οποτε νανε, το γνωστο η ταδε διεργασια εχει κλεισει....

επισης απο google play μερικες φορες δεν αφηνει να κατεβασεις κατι, ή σε αναβαθμιση ενω εχει χωρο εχω κανει τα παντα απο cache κτλ, καθως και επαναφορες και παλι τα κανει.

Μου κανει εντυπωση που παντου λεει lenovo και πισω κτλ αλλα νομιζω οτι ειναι κινεζικη απομιμηση κινεζικης μαρκας! :lol::lol::lol:

στο youtube εχει και βιντεακια https://www.google.gr/search?q=lenovo+p780+mini&source=lnms&tbm=vid&sa=X&ved=0ahUKEwjl6M3H3_bWAhUB2xoKHZoHAmoQ_AUICygC&biw=1440&bih=771

Το μονο που βρηκα εκτος το προγραμμα για το root ειναι και ενα backup της μαμα ομως ROM που οπως λεει εχει γινει μεσω CWM recovery.

Εχω το P780 και είναι αυτό

https://www.gsmarena.com/lenovo_p780-5544.php

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! σορρυ που γραφω εδω αλλα για να μην ανοιγω θεμα θελω να ρωτησω, μου χαρισαν αυτο εδω https://www.dhgate.com/product/original-lenovo-p780-mini-mtk6592-octa-core/232648731.html οσο και αν εψαξα ΔΕΝ βρηκα τετοιο μοντελο πουθενα!!! τα χαρακτηριστικα ειναι αληθινα, ισως η οθονη να μην ειναι full hd!!! αν ειναι δυνατον σε 4.5" :lol: γιατι δεν εχει τοση καλη ποιοτητα.

Καταφερα τελικα να μπαινω στην μαμα recovery μεσω adb commands, τωρα μπαινω και με αλλους τροπους εφοσον ειναι root και καταφερα και να το κανω root με ενα προγραμμα που λεγεται shuame και ειναι τα μενου στα κινεζικα!

ξερει κανεις κατι γιαυτο το κινητο? βασικα ηθελα custom recovery και custom rom, η μαμα ROM πεταει αρκετα λαθη οποτε νανε, το γνωστο η ταδε διεργασια εχει κλεισει....

επισης απο google play μερικες φορες δεν αφηνει να κατεβασεις κατι, ή σε αναβαθμιση ενω εχει χωρο εχω κανει τα παντα απο cache κτλ, καθως και επαναφορες και παλι τα κανει.

Μου κανει εντυπωση που παντου λεει lenovo και πισω κτλ αλλα νομιζω οτι ειναι κινεζικη απομιμηση κινεζικης μαρκας! :lol::lol::lol:

στο youtube εχει και βιντεακια https://www.google.gr/search?q=lenovo+p780+mini&source=lnms&tbm=vid&sa=X&ved=0ahUKEwjl6M3H3_bWAhUB2xoKHZoHAmoQ_AUICygC&biw=1440&bih=771

Το μονο που βρηκα εκτος το προγραμμα για το root ειναι και ενα backup της μαμα ομως ROM που οπως λεει εχει γινει μεσω CWM recovery.

1) φυσικά και είναι μαϊμού (το dhgate καταρχάς είναι no1 στις μαϊμουδιές, και συνήθως υπερτιμημένες)

2) φυσικά και τα χαρακτηριστικά του είναι σχεδόν όλα ψεύτικα, μάλλον όλα εκτός απ τις ...διαστάσεις του. Οι ρομ αυτών των κινητών είναι φτιαγμένες έτσι ώστε να δείχνουν άλλα ντ άλλων, και να μην μπορείς να ανακαλύψεις την αλήθεια σχεδόν με τίποτα άλλο πέρα απ το ξήλωμα της πλακέτας (έχουν περάσει μύρια τέτοια απ τα χέρια μου:p)

3) δεν πρόκειται να βρεις custom rom για αυτό το αντίγραφο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ευχαριστω για την απαντηση! δυστυχως αυτα εχω καταλαβει και εγω!

εχει και θεμα η ROM, χτυπανε εφαρμογες, κολαει μερικες φορες στο boot logo, τι δεν εχω κανει, δεν εχει σωτηρια....

δειχνει οτι εχει 8πυρηνο μαλλον εχει, και 2gb ram, αλλα απο το Zopo 980 1/16 quad 1.2 MTK 6589 ειναι ποιο αργο, αν βαλεις μερικες εφαρμογες μεσα κοινωνικων δικτυων, γενικα για κλαματα, αλλα μου το χαρισαν.

Επισης η ROM λεει android 4.4.2 αλλα τα μενου κτλ θυμιζουν το παλιο μου κινητο με android 2.3.7!!!

δεν ξερω, ξερω και εγω να πειραξω το build.drop πως το λενε και να κανω να γραφει οτι θελω!!!

Btw αυτος που το πηρε, παραγγειλε απο alibaba και του εστειλαν αυτο απο λαθος!!! του εκαναν καποια μικρη πιστωση για να το κρατησει και καθοταν μερικα χρονια.

Αυτα, οποτε δεν ασχολουμε, για κινητο μονο για ωρα αναγκης, μεχρι να παρω νεοτερο απο το Zopo 980. :)

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ευχαριστω για την απαντηση! δυστυχως αυτα εχω καταλαβει και εγω!

εχει και θεμα η ROM, χτυπανε εφαρμογες, κολαει μερικες φορες στο boot logo, τι δεν εχω κανει, δεν εχει σωτηρια....

δειχνει οτι εχει 8πυρηνο μαλλον εχει, και 2gb ram, αλλα απο το Zopo 980 1/16 quad 1.2 MTK 6589 ειναι ποιο αργο, αν βαλεις μερικες εφαρμογες μεσα κοινωνικων δικτυων, γενικα για κλαματα, αλλα μου το χαρισαν.

Επισης η ROM λεει android 4.4.2 αλλα τα μενου κτλ θυμιζουν το παλιο μου κινητο με android 2.3.7!!!

δεν ξερω, ξερω και εγω να πειραξω το build.drop πως το λενε και να κανω να γραφει οτι θελω!!!

Btw αυτος που το πηρε, παραγγειλε απο alibaba και του εστειλαν αυτο απο λαθος!!! του εκαναν καποια μικρη πιστωση για να το κρατησει και καθοταν μερικα χρονια.

Αυτα, οποτε δεν ασχολουμε, για κινητο μονο για ωρα αναγκης, μεχρι να παρω νεοτερο απο το Zopo 980. :)

διπύρηνο mt6572 με 1gb ram και android 4.2.2 έχει κατά 99%. βγαίναν πολλά τέτοια. Από περιέργεια, στειλε μου σε πμ σκριινσοτ απ το μενού και τις πληροφορίες τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

διπύρηνο mt6572 με 1gb ram και android 4.2.2 έχει κατά 99%. βγαίναν πολλά τέτοια. Από περιέργεια, στειλε μου σε πμ σκριινσοτ απ το μενού και τις πληροφορίες τηλεφώνου.

 

καλημερα, δυσκολο για την cpu εχει οπως φαινεται παντου MTK 6592 δλδ 8πυρηνο, η διαφορα ταχυτητας με το zopo που εχω και εχει ΜΤΚ 6589 δλδ 1,2ghz quad ειναι πολυ αισθητη, επισης σιγουρα η RAM ειναι 2GB γιατι το lag που εχω στο Zopo εδω δεν υπαρχει.

Μονο αν τρεχουν ολα απο πισω κοινωνικα δικτυα κτλ, ζοριζεται λιγο το ινσταγκραμ αλλα οχι τοσο πολυ οπως στο Zopo.

Αν ειχε cpu που λες και την ram που λες θα επρεπε να ηταν εντελως χελονα. Ειχα ταμπλετς με 2πιρυνους και 1gb ram και τα εδωσα και δεν εχουν καποια σχεση ταχυτητας με αυτο το κινητο.

Επισης χρησιμοποιει API 19 που ειναι το KK kitkat https://developer.android.com/about/versions/android-4.4.html

Στο untuntu η γενικη βαθμολογια ειναι πανω απο την διπλη του Zopo 980 1/16/1.2 quad!

Ο τροπος που το εκανα root εψαξα για how to root MTK 6592 και το βρηκα, τωρα βεβαια για την ταχυτητα δεν ξερω, λεει οτι ειναι 2ghz, αλλα δεν το κοβω και τοοοοοσο γρηγορο, τα διαγνωστικα προγραμματα εκει το δειχνουν ομως, οτι και αν εβαλα.

Τελος να πω οτι τα γενικα συμπερασματα δεν τα βγαζω μονο με οτι λενε τα διαγνωστικα προγραμματα, αλλα απο την γενικη καθημερινη χρηση.

Οταν βλεπω οτι βαζω προγραμματα που δουλευω καθημερινα στο Zopo 980 και η διαφορα ταχυτητας και lag ειναι μεγαλη, μπορω να καταλαβω την διαφορα, μπορει ομως να οφειλεται κυριως στην μνημη RAM παρα στην cpu!

Εχω και ενα ταμπλετακι 8αρι που εχει ΜΤΚ 8163 quad 1.3 που εχει 2GB RAM και απο αυτο ακομα οι διαφορες ταχυτητας ειναι καπως αισθητες, οχι ομως πολυ. Οποτε ειναι σιγουρα ποιο γρηγορη η CPU σε αυτο το κινητο, αλλα δεν ξερω αν ειναι 8πυρηνη πραγματικα.

Δοκιμες οταν λεω με τα προγραμματα twitter, instagram, yahoo app, gmail app, viber, metal (προγραμμα αντιστοιχο του facebook app), facebook messanger.

Με ολα τα παραπανω η διαφορα lag, καθως και η γενικη ταχυτητα με αυτα να τρεχουν στο παρασκηνιο, σε αυτο το κινητο ηταν παραπανω απο αρκετα αισθητες οι διαφορες ειδικα με το Zopo και λιγοτερο με το ταμπλετ λογω προφανως 2gb ram.

Tελος να πω οτι εχει linux kernel 3.4.67 που ειναι ο ιδιος με του Zopo που φοραω MIUI 9 rom kitkat 4.4.2 (custom rom απο το needrom.com).

 

Σου εχω στειλει PM για δες το γιατι χρειαζομαι email.

 

Μετρησα τις 3 συσκευες με το Antutu, το Zopo εβγαλε 18520 νουμερο αρκετα ποιο μεγαλο απο αυτο που ειχε οταν το αγορασα το 2013, πιθανως λογω rom, και εκδοσης android. Το ταμπλετ εβγαλε 32144 και το 780mini εβγαλε 35524, εχει μια διαφορα με το ταμπλετ γενικα σε χρηση αλλα με τιποτα δεν δικαιολογει αυτο το νουμερο ο επεξεργαστης πιστευω. Δεν μπορει το ταμπλετ με αναλυση οθονης 720p και ΜΤΚ 4πυρηνο 1.3 να εχει τοσο κοντινο νουμερο στο κινητο με αναλυση πραγματικη στα 840 κατι Χ 240 νομιζω κατι και 8πυρηνο στα 2!!!

Επισης στο προγραμμα kernel Adiutor λεει στο μενου συσκευη κατω χαμηλα MT6592 αλλα απο κατω λεει Yλικό mt6582 τι ειναι αυτο παλι ?

https://www.mediatek.com/products/smartphones/mt6582

Παντως ολα τα προγραμματα δειχνουν 8πυρηνες αλλα τους μισους ΠΑΝΤΑ απενεργοποιημενους!

 

Η διαφορα στις 2 συσκευες στα νουμερα του Antutu θεωρω οτι μπορει να προελθει απο διαφορα της αναλυσης οθονης (καθως εγιναν και τεστς 2 και 3D), και να εχει αυτη την cpu.

Αδυνατω να πιστεψω οτι ενα κινητο με 4,5" οθονης που την παρουσιαζουν σαν full HD 1080!!! εχει 8πυρηνο στα 2ghz!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε Νικηφόρε, παραπάνω λες «αλλα απο το Zopo 980 1/16 quad 1.2 MTK 6589 ειναι ποιο αργο, αν βαλεις μερικες εφαρμογες μεσα κοινωνικων δικτυων, γενικα για κλαματα, αλλα μου το χαρισαν.» και μετά λες τα αντίθετα, μας μπέρδεψες :p
Link to comment
Share on other sites

μπορει κατι να μην καταλαβες, ή κατι να μην εγραψα σωστα, αφησα και ελλειψεις δεν τα εγραψα ολα δλδ αυτα που κανει, οποτε το για κλαματα παει οτι η οθονη ειναι 4.5" οποτε με ενοχλει σε σχεση με το 5αρι Zopo που ειναι πραγματικο full hd, και η ποιοτητα στο 780 ειναι αθλια ενω λενε και καλα οτι ειναι full hd!!! :lol::lol::lol:

εκτος αυτου, συχνα λεει οτι δεν κατεβαζει απο το google play βγαζει καποιο error 492 και αναγκαζομαι και το κανω format πολυ συχνα, επισης βαρανε εφαρμογες, η ταδε εχει κλεισει η αλλη εχει κλεισει, και μετα θελει format απο recovery γιατι μερικες φορες μενει χωρις γραφικο περιβαλλον!!! :lol::lol::lol: οποτε ναι ειναι για κλαματα ασχετα με την μεγαλυτερη ταχυτητα.

Να πω οτι εχω βρει τροπους να μπαινω και στην μαμα recovery που εχει (ευτυχως ειναι στα Αγγλικα) αλλα και σε ενα αλλο κρυφο μενου με διαφορα καλουδια.

Δεν εχω βρει καποια custom recovery να περασω, αλλα δεν εχει και νοημα εφοσον δεν υπαρχουν custom roms γιαυτο!

 

Το zopo 980 ειναι το βασικο μου κινητο και αυτο δουλευω, προσφατα εβαλα την τροποποιημενη MIUI και εχει βελτιωθει τρομερα, σε σχεση με την προηγουμενη custom 4.4.2. Δεν εχει επισημα Κ.Κ αυτο, ειχε 4.2.2.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ευχαριστω για την απαντηση! δυστυχως αυτα εχω καταλαβει και εγω!

εχει και θεμα η ROM, χτυπανε εφαρμογες, κολαει μερικες φορες στο boot logo, τι δεν εχω κανει, δεν εχει σωτηρια....

δειχνει οτι εχει 8πυρηνο μαλλον εχει, και 2gb ram, αλλα απο το Zopo 980 1/16 quad 1.2 MTK 6589 ειναι ποιο αργο, αν βαλεις μερικες εφαρμογες μεσα κοινωνικων δικτυων, γενικα για κλαματα, αλλα μου το χαρισαν.

Επισης η ROM λεει android 4.4.2 αλλα τα μενου κτλ θυμιζουν το παλιο μου κινητο με android 2.3.7!!!

δεν ξερω, ξερω και εγω να πειραξω το build.drop πως το λενε και να κανω να γραφει οτι θελω!!!

Btw αυτος που το πηρε, παραγγειλε απο alibaba και του εστειλαν αυτο απο λαθος!!! του εκαναν καποια μικρη πιστωση για να το κρατησει και καθοταν μερικα χρονια.

Αυτα, οποτε δεν ασχολουμε, για κινητο μονο για ωρα αναγκης, μεχρι να παρω νεοτερο απο το Zopo 980. :)

Βάλε το CPU intentifier για να δεις πραγματικά χαρακτηριστικά.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το CPU intentifier για να δεις πραγματικά χαρακτηριστικά.

 

καλημερα, θα το δοκιμασω ευχαριστω, δεν το γνωριζα αυτο το προγραμμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα προσπάθησα να κάνω εργοστασιακή επαναφορά ρυθμίσεων του τηλεφώνου με αποτέλεσμα να μην φορτώνει το μενού,δεν αγοράσθηκε απο Ελλάδα,υπάρχει περίπτωση να γίνει η ενημέρωση του λογισμικού σε κατάστημα ή απο κάποιον ειδικό;Αν υπάρχει κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας...ευχαριστώ!!

.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα προσπάθησα να κάνω εργοστασιακή επαναφορά ρυθμίσεων του τηλεφώνου με αποτέλεσμα να μην φορτώνει το μενού,δεν αγοράσθηκε απο Ελλάδα,υπάρχει περίπτωση να γίνει η ενημέρωση του λογισμικού σε κατάστημα ή απο κάποιον ειδικό;Αν υπάρχει κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας...ευχαριστώ!!

.

 

απο το θέμα της συσκευής http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5172872#post5172872 δεν είναι δύσκολο. Εάν δεν μπορείς έλα σε επικοινωνία με το μέλος http://www.myphone.gr/forum/member.php?u=121651.

Edited by papg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...