Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν έκανες απεγκατάσταση drivers όπως λέω στο μήνυμα 2277 ξανα εγκατάσταση και έχεις το ίδιο πρόβλημα δοκίμασε και σε κανα άλλο PC.Πάντως μην απελπίζεσαι δεν χαλάει.;)

 

ευχάριστο

για την βοήθεια papag

το δοκίμασα σε άλλο και τελικά το αναγνώρισε αλλα μου έβγαλε πρόβλημα το flash tool 4032

Ούτε γαρ άρχειν, ούτε άρχεσθαι εθέλω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ευχάριστο

για την βοήθεια papag

το δοκίμασα σε άλλο και τελικά το αναγνώρισε αλλα μου έβγαλε πρόβλημα το flash tool 4032

 

να κάνω format η να προσπαθήσω να ανεβάσω το αρχείο preloader ώστε να μου βλέπει το κινητό

Ούτε γαρ άρχειν, ούτε άρχεσθαι εθέλω
Link to comment
Share on other sites

Format μην κάνεις γιατί μετά πάπαλα. Το φάκελο με τη rom και το φλας τοολ

Να το έχεις στον c και όχι ελληνικά γράμματα στην ονομασία του φακέλου και στη διαδρομή του αρχείου

Edited by papg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Εδώ και 2 χρόνια είμαι κάτοχος ενός Lenovo P780 αγορασμένο από Minideal. Κανένα πρόβλημα ως τώρα, απροβλημάτιστη χρήση και πολύ ικανοποιημένος κυρίως από την μπαταρία του αν και το μονο που με ενοχλούσε και ενοχλεί είναι το κακο partition της μνήμης, που δε βοηθά στην εγκατάσταση εφαρμογών.

 

Τα πρόβληματα : Εδώ και ένα μήνα περίπου αρχίσαν κάποια σοβαρά προβλήματα.

 

Η φόρτιση : Αρχικά, το θέμα ξεκίνησε με τη φόρτιση. Όταν συνδεόταν με το φορτιστή, αρχικά το αναγνώριζε, για να χάσει τη σύνδεση αμέσως μετά. Το κοκκινο LEDακι έπαιζε σαν τρελο όπως και ο ήχος που κανει όταν μπαινει σε λειτουργία φόρτισης. Σαν να έμπαινε σε φόρτιση για 1 δεύτερο και μετά από 1 δεύτερο να έβγαινε μόνο του. Φυσικά και δε φόρτιζε όταν ήταν ανοιχτο. Να σημειώσω ότι 1)δεν είχε προηγηθεί κάτι αξιοσημείωτο που να θυμάμαι (πχ να έπεσε, να πειραξα το usb port του ή κατι άλλο) ,2) ότι δοκιμασα καμια 10αριά διαφορετικούς φορτιστές (lenovo και μη) με το ίδιο αποτέλεσμα 3) σε όλες τις εφαρμογές για μπαταρίες (battery doctor, lenovo battery κτλπ) η υγεία/κατάσταση της μπαταρίας μου φαίνεται κανονική. Όταν όμως κλεινει το κινητό και συνδέεται με τον φορτιστη, τότε το κοκκινο LEDακι μένει σταθερό και το κινητό φορτίζει. Ποτέ όμως δε φορτίζει πλήρως, πάντα κάπου στο 65-85%. Τα ίδια συμβαίνουν και όταν συνδέεται με τον υπολογιστή.

 

Το σήμα : Πριν από δύο εβδομάδες και εντελώς ξαφνικά πάλι το κινητό άρχισε να μην έχει καθόλου σήμα σε καμία από τις δύο SIM ή να έχει τόσο ασθενές που δεν μπορούσε ούτε κλήση να βγάλει. Μετά από προτροπή φίλου διέγραψα CM Battery και CSecurity και ω του θαύματος το σήμα επέστρεψε δριμύτερο από ποτέ.

 

Η USB σύνδεση με τον υπολογιστή : Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ενόσω υπήρχε το θέμα με τη φόρτιση, η σύνδεση USB με τον υπολογιστή γινόταν κανονικά. Τις τελευταίες μέρες ήταν αδύνατη και αυτή. Σαν να μην αναγνωριζε καθόλου το κινητό τον υπολογιστή και αντίστροφα. Να σημειωθεί ότι έχει γίνει usb debbugging και ότι μέχρι 3 βδομάδες πριν έπαιρνα μέχρι και ιντερνετ από το κινητό στον υπολογιστή από το καλώδιο USB. Αφού αφαίρεσα το κλειδωμα ψηφιακών υπογραφών στα windows 8.1 (τώρα έβαλα τα 10) και ξαναεγκατέστησα τους MTK drivers για το P780, πάλι δεν υπήρξε αποτέλεσμα.

 

Τις τελευταίες μέρες τα είχα πάρει πολύ άσχημα και προσπαθούσα να φλασάρω μια καινούρια ROM στο κινητό μου, βεβαιος ότι είναι πρόβλημα λογισμικού. Το κινητό έτρεχε πάντα την αρχική ROM σε 4.2.1 android. Δεν είμαι ειδικός στα android, όμως έκατσα με υπομονή, διάβασα σαν να ήμουν προς διαγραφή φοιτητής σε τελευταίο μάθημα εξεταστικης Σεπτεμβρίου (μ' αρέσει να γίνομαι λίγο δραματικός :p ) και προσπάθησα να περάσω κάποιες ROM τόσο μέσω flash tool (αλλα χωρίς αναγνώριση του κινητού από τον υπολογιστή δεν γινόταν δουλεια) και μέσω recovery mode (αλλα η εγκατάσταση σταματούσε στη μέση και έβγαινε το μήνυμα "Installation aborted"). Το μόνο που κατάφερα τελικά είναι να γυρίσω το κινητό στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις και σε αυτήν την κατάσταση βρίσκεται τώρα με όλα τα προβλήματα φόρτισης και USB σύνδεσης με τον υπολογιστή να παραμένουν.

 

Διαβάζω και σε ξένα φόρουμ, παρόμοια προβλήματα με φόρτιση κυρίως αλλα δεν έχω βρει λύση.

 

Η ερώτηση : Δεδομένου ότι έχει παρέλθει η εγγύηση και στην αντιπροσωπεία που με συμβούλεψαν να το στείλω, θα μου ζητήσουν κάνα 20άρικο μόνο για να το ανοίξουν, θέλω να ρωτήσω :

 

1) Έχετε καμία ιδέα/πρόταση για το τι ειδους πρόβλημα (λογισμικού ή υλικού) μπορεί να είναι και που μπορεί να εστιάζεται (πχ usb port, πλακέτα, μπαταρία)?

 

2) Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω με κάποιον άλλον τρόπο ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ και χωρίς τρελά εξειδικευμένες γνώσεις και υλικά?

 

3) Αν και δε μένω Αθήνα, πάω συχνά για δουλειές. Μπορείτε να μoυ προτείνετε υπεύθυνα κάποιον τεχνικό, ο οποίος να το κατέχει το άθλημα με τα Lenovo, να μπορεί να το δει και να το φτιάξει χωρίς να ζητάει μία περιουσία. (Δεν τα λέω από τσιγκουνιά αυτά, απλά καταλαβαίνει κανεις πως όταν το P780 κόστισε 180Ε, το να δώσω μετά από 2 χρόνια 20-25Ε μόνο για τεχνικό έλεγχο +κόστος τυχόν ανταλλακτικών +κόστος εργασίας = κάνα 60-80 Ε, φυσικά δε συμφέρει όταν οι τιμές ενδιαφερόντων κινητών όπως το Redmi Note 2 και 3 είναι πλέον εξαιρετικά προσιτές. Το P780 μου αρέσει πολύ όμως και θέλω να προσπαθήσω να το σώσω αν είναι δυνατόν και με συμφέρει.)

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο και τις απαντήσεις και συγγνώμη για το πολύ μεγάλο ποστ.

Edited by AlexisV
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Εδώ και 2 χρόνια είμαι κάτοχος ενός Lenovo P780 αγορασμένο από Minideal. Κανένα πρόβλημα ως τώρα, απροβλημάτιστη χρήση και πολύ ικανοποιημένος κυρίως από την μπαταρία του αν και το μονο που με ενοχλούσε και ενοχλεί είναι το κακο partition της μνήμης, που δε βοηθά στην εγκατάσταση εφαρμογών.

 

Τα πρόβληματα : Εδώ και ένα μήνα περίπου αρχίσαν κάποια σοβαρά προβλήματα.

 

Η φόρτιση : Αρχικά, το θέμα ξεκίνησε με τη φόρτιση. Όταν συνδεόταν με το φορτιστή, αρχικά το αναγνώριζε, για να χάσει τη σύνδεση αμέσως μετά. Το κοκκινο LEDακι έπαιζε σαν τρελο όπως και ο ήχος που κανει όταν μπαινει σε λειτουργία φόρτισης. Σαν να έμπαινε σε φόρτιση για 1 δεύτερο και μετά από 1 δεύτερο να έβγαινε μόνο του. Φυσικά και δε φόρτιζε όταν ήταν ανοιχτο. Να σημειώσω ότι 1)δεν είχε προηγηθεί κάτι αξιοσημείωτο που να θυμάμαι (πχ να έπεσε, να πειραξα το usb port του ή κατι άλλο) ,2) ότι δοκιμασα καμια 10αριά διαφορετικούς φορτιστές (lenovo και μη) με το ίδιο αποτέλεσμα 3) σε όλες τις εφαρμογές για μπαταρίες (battery doctor, lenovo battery κτλπ) η υγεία/κατάσταση της μπαταρίας μου φαίνεται κανονική. Όταν όμως κλεινει το κινητό και συνδέεται με τον φορτιστη, τότε το κοκκινο LEDακι μένει σταθερό και το κινητό φορτίζει. Ποτέ όμως δε φορτίζει πλήρως, πάντα κάπου στο 65-85%. Τα ίδια συμβαίνουν και όταν συνδέεται με τον υπολογιστή.

 

Το σήμα : Πριν από δύο εβδομάδες και εντελώς ξαφνικά πάλι το κινητό άρχισε να μην έχει καθόλου σήμα σε καμία από τις δύο SIM ή να έχει τόσο ασθενές που δεν μπορούσε ούτε κλήση να βγάλει. Μετά από προτροπή φίλου διέγραψα CM Battery και CSecurity και ω του θαύματος το σήμα επέστρεψε δριμύτερο από ποτέ.

 

Η USB σύνδεση με τον υπολογιστή : Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ενόσω υπήρχε το θέμα με τη φόρτιση, η σύνδεση USB με τον υπολογιστή γινόταν κανονικά. Τις τελευταίες μέρες ήταν αδύνατη και αυτή. Σαν να μην αναγνωριζε καθόλου το κινητό τον υπολογιστή και αντίστροφα. Να σημειωθεί ότι έχει γίνει usb debbugging και ότι μέχρι 3 βδομάδες πριν έπαιρνα μέχρι και ιντερνετ από το κινητό στον υπολογιστή από το καλώδιο USB. Αφού αφαίρεσα το κλειδωμα ψηφιακών υπογραφών στα windows 8.1 (τώρα έβαλα τα 10) και ξαναεγκατέστησα τους MTK drivers για το P780, πάλι δεν υπήρξε αποτέλεσμα.

 

Τις τελευταίες μέρες τα είχα πάρει πολύ άσχημα και προσπαθούσα να φλασάρω μια καινούρια ROM στο κινητό μου, βεβαιος ότι είναι πρόβλημα λογισμικού. Το κινητό έτρεχε πάντα την αρχική ROM σε 4.2.1 android. Δεν είμαι ειδικός στα android, όμως έκατσα με υπομονή, διάβασα σαν να ήμουν προς διαγραφή φοιτητής σε τελευταίο μάθημα εξεταστικης Σεπτεμβρίου (μ' αρέσει να γίνομαι λίγο δραματικός :p ) και προσπάθησα να περάσω κάποιες ROM τόσο μέσω flash tool (αλλα χωρίς αναγνώριση του κινητού από τον υπολογιστή δεν γινόταν δουλεια) και μέσω recovery mode (αλλα η εγκατάσταση σταματούσε στη μέση και έβγαινε το μήνυμα "Installation aborted"). Το μόνο που κατάφερα τελικά είναι να γυρίσω το κινητό στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις και σε αυτήν την κατάσταση βρίσκεται τώρα με όλα τα προβλήματα φόρτισης και USB σύνδεσης με τον υπολογιστή να παραμένουν.

 

Διαβάζω και σε ξένα φόρουμ, παρόμοια προβλήματα με φόρτιση κυρίως αλλα δεν έχω βρει λύση.

 

Η ερώτηση : Δεδομένου ότι έχει παρέλθει η εγγύηση και στην αντιπροσωπεία που με συμβούλεψαν να το στείλω, θα μου ζητήσουν κάνα 20άρικο μόνο για να το ανοίξουν, θέλω να ρωτήσω :

 

1) Έχετε καμία ιδέα/πρόταση για το τι ειδους πρόβλημα (λογισμικού ή υλικού) μπορεί να είναι και που μπορεί να εστιάζεται (πχ usb port, πλακέτα, μπαταρία)?

 

2) Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω με κάποιον άλλον τρόπο ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ και χωρίς τρελά εξειδικευμένες γνώσεις και υλικά?

 

3) Αν και δε μένω Αθήνα, πάω συχνά για δουλειές. Μπορείτε να μoυ προτείνετε υπεύθυνα κάποιον τεχνικό, ο οποίος να το κατέχει το άθλημα με τα Lenovo, να μπορεί να το δει και να το φτιάξει χωρίς να ζητάει μία περιουσία. (Δεν τα λέω από τσιγκουνιά αυτά, απλά καταλαβαίνει κανεις πως όταν το P780 κόστισε 180Ε, το να δώσω μετά από 2 χρόνια 20-25Ε μόνο για τεχνικό έλεγχο +κόστος τυχόν ανταλλακτικών +κόστος εργασίας = κάνα 60-80 Ε, φυσικά δε συμφέρει όταν οι τιμές ενδιαφερόντων κινητών όπως το Redmi Note 2 και 3 είναι πλέον εξαιρετικά προσιτές. Το P780 μου αρέσει πολύ όμως και θέλω να προσπαθήσω να το σώσω αν είναι δυνατόν και με συμφέρει.)

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο και τις απαντήσεις και συγγνώμη για το πολύ μεγάλο ποστ.

 

Φίλε επικοινώνησε με το μέλος gerstavros2 (http://www.myphone.gr/forum/member.php?u=121651) Δέν τον ξέρω τον φίλο αλλά το διάβασα εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=421092 μήνυμα 10.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Εδώ και 2 χρόνια είμαι κάτοχος ενός Lenovo P780 αγορασμένο από Minideal. Κανένα πρόβλημα ως τώρα, απροβλημάτιστη χρήση και πολύ ικανοποιημένος κυρίως από την μπαταρία του αν και το μονο που με ενοχλούσε και ενοχλεί είναι το κακο partition της μνήμης, που δε βοηθά στην εγκατάσταση εφαρμογών.

 

Τα πρόβληματα : Εδώ και ένα μήνα περίπου αρχίσαν κάποια σοβαρά προβλήματα.

 

Η φόρτιση : Αρχικά, το θέμα ξεκίνησε με τη φόρτιση. Όταν συνδεόταν με το φορτιστή, αρχικά το αναγνώριζε, για να χάσει τη σύνδεση αμέσως μετά. Το κοκκινο LEDακι έπαιζε σαν τρελο όπως και ο ήχος που κανει όταν μπαινει σε λειτουργία φόρτισης. Σαν να έμπαινε σε φόρτιση για 1 δεύτερο και μετά από 1 δεύτερο να έβγαινε μόνο του. Φυσικά και δε φόρτιζε όταν ήταν ανοιχτο. Να σημειώσω ότι 1)δεν είχε προηγηθεί κάτι αξιοσημείωτο που να θυμάμαι (πχ να έπεσε, να πειραξα το usb port του ή κατι άλλο) ,2) ότι δοκιμασα καμια 10αριά διαφορετικούς φορτιστές (lenovo και μη) με το ίδιο αποτέλεσμα 3) σε όλες τις εφαρμογές για μπαταρίες (battery doctor, lenovo battery κτλπ) η υγεία/κατάσταση της μπαταρίας μου φαίνεται κανονική. Όταν όμως κλεινει το κινητό και συνδέεται με τον φορτιστη, τότε το κοκκινο LEDακι μένει σταθερό και το κινητό φορτίζει. Ποτέ όμως δε φορτίζει πλήρως, πάντα κάπου στο 65-85%. Τα ίδια συμβαίνουν και όταν συνδέεται με τον υπολογιστή.

 

Το σήμα : Πριν από δύο εβδομάδες και εντελώς ξαφνικά πάλι το κινητό άρχισε να μην έχει καθόλου σήμα σε καμία από τις δύο SIM ή να έχει τόσο ασθενές που δεν μπορούσε ούτε κλήση να βγάλει. Μετά από προτροπή φίλου διέγραψα CM Battery και CSecurity και ω του θαύματος το σήμα επέστρεψε δριμύτερο από ποτέ.

 

Η USB σύνδεση με τον υπολογιστή : Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ενόσω υπήρχε το θέμα με τη φόρτιση, η σύνδεση USB με τον υπολογιστή γινόταν κανονικά. Τις τελευταίες μέρες ήταν αδύνατη και αυτή. Σαν να μην αναγνωριζε καθόλου το κινητό τον υπολογιστή και αντίστροφα. Να σημειωθεί ότι έχει γίνει usb debbugging και ότι μέχρι 3 βδομάδες πριν έπαιρνα μέχρι και ιντερνετ από το κινητό στον υπολογιστή από το καλώδιο USB. Αφού αφαίρεσα το κλειδωμα ψηφιακών υπογραφών στα windows 8.1 (τώρα έβαλα τα 10) και ξαναεγκατέστησα τους MTK drivers για το P780, πάλι δεν υπήρξε αποτέλεσμα.

 

Τις τελευταίες μέρες τα είχα πάρει πολύ άσχημα και προσπαθούσα να φλασάρω μια καινούρια ROM στο κινητό μου, βεβαιος ότι είναι πρόβλημα λογισμικού. Το κινητό έτρεχε πάντα την αρχική ROM σε 4.2.1 android. Δεν είμαι ειδικός στα android, όμως έκατσα με υπομονή, διάβασα σαν να ήμουν προς διαγραφή φοιτητής σε τελευταίο μάθημα εξεταστικης Σεπτεμβρίου (μ' αρέσει να γίνομαι λίγο δραματικός :p ) και προσπάθησα να περάσω κάποιες ROM τόσο μέσω flash tool (αλλα χωρίς αναγνώριση του κινητού από τον υπολογιστή δεν γινόταν δουλεια) και μέσω recovery mode (αλλα η εγκατάσταση σταματούσε στη μέση και έβγαινε το μήνυμα "Installation aborted"). Το μόνο που κατάφερα τελικά είναι να γυρίσω το κινητό στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις και σε αυτήν την κατάσταση βρίσκεται τώρα με όλα τα προβλήματα φόρτισης και USB σύνδεσης με τον υπολογιστή να παραμένουν.

 

Διαβάζω και σε ξένα φόρουμ, παρόμοια προβλήματα με φόρτιση κυρίως αλλα δεν έχω βρει λύση.

 

Η ερώτηση : Δεδομένου ότι έχει παρέλθει η εγγύηση και στην αντιπροσωπεία που με συμβούλεψαν να το στείλω, θα μου ζητήσουν κάνα 20άρικο μόνο για να το ανοίξουν, θέλω να ρωτήσω :

 

1) Έχετε καμία ιδέα/πρόταση για το τι ειδους πρόβλημα (λογισμικού ή υλικού) μπορεί να είναι και που μπορεί να εστιάζεται (πχ usb port, πλακέτα, μπαταρία)?

 

2) Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω με κάποιον άλλον τρόπο ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ και χωρίς τρελά εξειδικευμένες γνώσεις και υλικά?

 

3) Αν και δε μένω Αθήνα, πάω συχνά για δουλειές. Μπορείτε να μoυ προτείνετε υπεύθυνα κάποιον τεχνικό, ο οποίος να το κατέχει το άθλημα με τα Lenovo, να μπορεί να το δει και να το φτιάξει χωρίς να ζητάει μία περιουσία. (Δεν τα λέω από τσιγκουνιά αυτά, απλά καταλαβαίνει κανεις πως όταν το P780 κόστισε 180Ε, το να δώσω μετά από 2 χρόνια 20-25Ε μόνο για τεχνικό έλεγχο +κόστος τυχόν ανταλλακτικών +κόστος εργασίας = κάνα 60-80 Ε, φυσικά δε συμφέρει όταν οι τιμές ενδιαφερόντων κινητών όπως το Redmi Note 2 και 3 είναι πλέον εξαιρετικά προσιτές. Το P780 μου αρέσει πολύ όμως και θέλω να προσπαθήσω να το σώσω αν είναι δυνατόν και με συμφέρει.)

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο και τις απαντήσεις και συγγνώμη για το πολύ μεγάλο ποστ.

 

κατα την γωνμη μου αλλαξε μια μπαταρια καθως το εχεις ηδη 2 χρονια.

αυτα τα τσαλιμακια και ανευ λογου οπως λες,ειναι καθαρα θεμα μπαταριας.

και μονο που δεν φορτιζει φουλ σημαινει πως εχουν χαλασει τα κελια μπαταριας.

αγορασε μια μπαταρια και αλλαξε την μονος σου.

μικρο κοστοσ και οτι λιγοτερο θα μπορουσες να δωσεις για την επισκευη του.

μην πειραζει ρομ και συναφη.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Φίλε επικοινώνησε με το μέλος gerstavros2 (http://www.myphone.gr/forum/member.php?u=121651) Δέν τον ξέρω τον φίλο αλλά το διάβασα εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=421092 μήνυμα 10.

Ναι στειλτο εκει και μετα παρε καλου κακου και κανενα Νοκια 3310 ετσι για να μην μεινεις χωρις κινητο... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Ναι στειλτο εκει και μετα παρε καλου κακου και κανενα Νοκια 3310 ετσι για να μην μεινεις χωρις κινητο... :whistle:

Αν υπάρχει κακή εμπειρία για επισκευή απο τον gerstavros2 πολύ απλά γράψετο να ξέρουμε τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Του εδωσε χερι με χερι φιλος μου ενα P780 γιατι ειχε γινει "τουβλο", λεει στον φιλο μου οτι ειναι θεμα πλακετας και δεν γινεται με φλασαρισμα, εδω και κανα 6μηνο μας γραφει υποσχεσεις οτι θα βρει το κινητο και θα μας το δωσει πισω.

Πλεον δεν ελπιζει ο φιλος μου οτι θα παρει πισω το κινητο...

Μπορει να ειναι καλος μαστορας (δεν το ξερω, μπορει) αλλα τετοια αντιμετωπιση ουτε απο 15χρονο!

Link to comment
Share on other sites

Format μην κάνεις γιατί μετά πάπαλα. Το φάκελο με τη rom και το φλας τοολ

Να το έχεις στον c και όχι ελληνικά γράμματα στην ονομασία του φακέλου και στη διαδρομή του αρχείου

 

τα έκανα όλα αυτά αλλα πάλι τίποτα μου βγάζει σφάλμα 4032 το flash tool

Ούτε γαρ άρχειν, ούτε άρχεσθαι εθέλω
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε αυτό τον οδηγό https://forum.hovatek.com/thread-440.html για απεγκατάσταση και εγκατάσταση των driver που προτείνει.Κι αν σου κάνει πάλι κόλπα παίξε με τις εκδόσεις του flashtool.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
καλημερα και καλή χρονιά. για να στρώσει το κινητάκι, έβαλα την ρωσσική life p780 _v07_ul σε αγγλική γλώσσα μενού. όλα δουλεύουν εκτός από τηλεφωνικές κλήσεις. δεν αναγνωρίζει σιμ ή δίκτυο. δοκίμασα cosmote, vodafone κάρτες με τα ίδια αποτελέσματα. κάποια ιδέα για ρύθμιση που δεν έχω κάνει? ή κάποια άλλη ρομ ? ευχαριστώ Edited by stklinis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα! Έχω αγοράσει το lenovo vibe x2 από το ebay, όμως από την πρώτη κιόλας μέρα η οθόνη κολλάει και πατάω να ανοίξω κάτι και πατιέται κάτι άλλο! Πολλές φορές όταν το κλειδώνω πάλι και το ξεκλειδώνω είναι κομπλέ αλλά το πρόβλημα αυτό γίνεται όλο και πιο συχνά! Μπορεί κάποιος να μου προτείνει τί να κάνω?? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας εχω προβλημα με το Ρ780 μου προσπαθησα να το αναβαθμισω με αυτην την ρομ Lenovo P780 4.4.2 ROW http://www.needrom.com/download/lenovo-.p780-4-4-2-row/ και μου εβγαζε sfalma γιατι δεν τσεκαρε το preload, εγω το επελεξα manual και ξαναπροσπαθησα μου εβγαλε κοκκινη γραμμη κατω στο προγραμμα και απο τοτε το κινητο μου δεν ανοιγει και δεν το βλεπει ο υπολογιστης αναβει μονο το κοκκινο φωτακι πανω δεξια στην οθονη.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω το P780 brickαρισμενο. Είναι η έκδοση με τα 4GB ROM και στο κάτω μέρος της μπαταρίας γράφει 140421. Έχω δοκιμάσει και με τον παλιό και με τον καινούριο preloader που κυκλοφορεί και με μπόλικες ROM αλλά πάντα μου πετάει error το flash tool. Με τον παλιό preloader μου βγάζει μήνυμα "BROM ERROR : S_FT_ENABLE_DRAM_FAIL" και με τον καινούριο "BROM ERROR : S_DL_PMT_ERR_NO_SPACE". Καμιά ιδέα?

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω το P780 brickαρισμενο. Είναι η έκδοση με τα 4GB ROM και στο κάτω μέρος της μπαταρίας γράφει 140421. Έχω δοκιμάσει και με τον παλιό και με τον καινούριο preloader που κυκλοφορεί και με μπόλικες ROM αλλά πάντα μου πετάει error το flash tool. Με τον παλιό preloader μου βγάζει μήνυμα "BROM ERROR : S_FT_ENABLE_DRAM_FAIL" και με τον καινούριο "BROM ERROR : S_DL_PMT_ERR_NO_SPACE". Καμιά ιδέα?

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

η ρομ της συσκευής σου ειναι τέζα

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό προσπαθώ να περάσω άλλη με το flash tool. Τι να κάνω?

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

εννοώ η μνήμη rom, το τσιπάκι.

Link to comment
Share on other sites

εννοώ η μνήμη rom, το τσιπάκι.

 

Ααα παρανοηση, τωρα καταλαβα.. Μου περασε και εμενα αυτο το ενδεχομενο απο το μυαλο, αλλα η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια :p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδια θελω τη βοηθεια σας αν μπορειτε.Ενας φιλος μου εδωσε το κινητο για να του αλλαξω ρομ διοτι ειχε θεμα με τον αποθηκευτικο χωρο.Του ειχε γεμισει και δεν χωρουσε καμια εφαρμογη.Αρχικα εκανα Wipe απο ενα TWRP recovery που φορουσε 2,6 κατι και μετα επεσε σε bootloop το τηλεφωνο.Εχω προσπαθησει να περασω διαφορες ρομ απο το needrom χωρις καμια επιτυχια.Προσπαθησα να φλασαρω και το flash tool μου βγαζει ενα σφαλμα 8038 νομιζω και δεν φλασαρει.Μεσω του recovery οποια ρομ περναω την περναει κανονικα αλλα δεν ανοιγει.Τι μπορω να κανω για να περασω μια ρομ τουλαχιστον να ανοιξει ???
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Μετά απο πολύ καιρό ξαναήρθε στα χέρια μου ένα Ρ780 με προβληματική λειτουργία,(κολλήματα χάσιμο σήματος κλπ).Το άνοιξα, καλό καθάρισμα τις επαφές της κεραίας και το πρόβλημα με το σήμα λύθηκε.Άντε στο ψάξιμο για ρομ και τελικά έβαλα αυτή http://www.needrom.com/download/aosp-4-4-4-stable-ft_row/ μιλάμε ότι Πάει σφαίρα :D Απλή έχει Ελληνικά και root , δουλεύουν όλα εντάξει.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σήμερα σε P780 αγορά το 2014 άρχισε να βγάζει διάφορα συνεχόμενα μηνύματα για το λειτουργικό και να είναι μη χρηστικό. Προσπάθησα για επαναφορά απο backup που είχα αλλα τίποτα έβγαζε σφάλματα. Φλασάρισμα απο το PC και νά το μηνυματάκι :O

BROM ERROR :S_FT_ENABLE_DRAM_FAIL και τα λοιπά. Οτι αλχημεία βρήκα την έκανα αλλα τίποτα σταθερά το ίδιο μήνυμα.

δυόμιση χρόνια lite χρήσης δύο φλασαρίσματα συνολικά σε αυτά τα χρόνια και τα έπαιξε.Το πρώτο που είχα αγοράσει το 2013 με τρελή χρήση(το έχει η μικρή κόρη μου) δεν καταλαβαίνει χριστό και η μπαταρία του πολύ καλή.:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα. Εχω ενα lenovo p 780 το άφησα ανοιχτό το βράδυ και το πρωι το βρήκα κλειστό. Λέω θα έμεινε απο μπαταρία, το βάζω να φοστισει και το μονο που κάνει είναι να μένει αναμμένο το κόκκινο λαμπάκι. Ούτε η οθόνη ούτε τίποτα. Τι μπορεί να παίζει;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...