Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ και μέρες το Ρ780 μου κολλάει τρομερά. Δεν ξεκολλάει ουτε με το κόκκινο κουμπάκι :cry: και μόνο όταν του αποσυνδέσω την μπαταρία και την ξανασυνδέσω, λειτουργεί..... :mad:

Του άλλαξα μπαταρία και του πέρασα και άλλες δύο ρομ (ακόμα και Φορματ έκανα...) αλλά καμία βελτίωση....:worry::worry:

Έχει κανείς καμία ιδέα;;; :X

 

:thanks::thanks:

 

Απο την στιγμη που αποσυνδεσες την μπαταρια του , αρα χαλασες την ασφαλεια τους κατα το ανοιγμα

μην ξεχνας οτι εχασες και την οποια εγγυηση ειχε το κινητο.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο την στιγμη που αποσυνδεσες την μπαταρια του , αρα χαλασες την ασφαλεια τους κατα το ανοιγμα

μην ξεχνας οτι εχασες και την οποια εγγυηση ειχε το κινητο.

 

Δεν είχε πλέον εγγύηση οπότε δεν ηταν αυτό πρόβλημα.

Λέγοντας κολλάει εννοώ ότι παγώνει η οθόνη και δεν κάνει τίποτα άλλο. Αν πατήσω το reset δεν ξανανοιγει μέχρι να του αποσυνδέσω-συνδεσω την μπαταρία. Δεν δουλευει ούτε και η USB επικοινωνία με το κομπιουτερ (ουτε καν φορτίζει). Εντελώς νεκρό.... :mad: Όταν ξανασυνδέσω την μπαταρία ολα καλά αλλα για λίγο. :worry::worry:

Καμία ιδέα;;; HELP

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να με βοηθησει??? φιλος εχει το p780 ..περασε αλλη ρομ μονος (ψιλοασχετος) και μαλλον το κινητο brickare.. δεν ανοιγει με τπτ.. μονο το κοκκινο λεντακι αναβει οταν το συνδεω με το φορτιστη η το pc..!! δεν το αναγνωριζει καθολου ο υπολογιστης..!!

 

μπορει να μου πει καποιος πως θα το επαναφερω?? δοκιμασα και το reset απο πισω τπτ...!! καμια αντιδραση

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να με βοηθησει??? φιλος εχει το p780 ..περασε αλλη ρομ μονος (ψιλοασχετος) και μαλλον το κινητο brickare.. δεν ανοιγει με τπτ.. μονο το κοκκινο λεντακι αναβει οταν το συνδεω με το φορτιστη η το pc..!! δεν το αναγνωριζει καθολου ο υπολογιστης..!!

 

μπορει να μου πει καποιος πως θα το επαναφερω?? δοκιμασα και το reset απο πισω τπτ...!! καμια αντιδραση

 

http://forum.xda-developers.com/lenovo-p780/help/p780-bricked-recognized-pc-t2755207

Αν ειχες διαβασει λιγο θα το εβλεπες οτι ειναι και στο πρωτο ποστ.....

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα την S227. Μέχρι τώρα καλά πάει και όταν καθαρίζω τη μνήμη αδειάζει στην καλύτερη στο 53%. Συνήθως αδειάζει στο 63% ενώ κατειλημμένο είναι το 73% της μνήμης (ανάλογα με τη χρήση). Προς το παρόν είμαι ευχαριστημένος.
Link to comment
Share on other sites

ROW-ROM S226

http://www.needrom.com/download/4-4-2-row-for-china-baseband-p780/

Αυτη φοραω πανω και ειναι μια χαρα.....τη 227 δεν ετην εχω βαλει.

ΠΡΟΣΟΧΗ .....διαβασε προσεκτικα τι λεει για modem firmware μην κανεις καμια πατατα......

 

φιλε να σε ρωτήσω, αυτη η ρομ που αναφερεις περνιεται μονο με TWRP recovery ή με τα παντα? Λιγο αφελης ή ερωτηση αλλα πρωτον απο οτι εχω δει καποιες δεν περνιουνται καλα σε αλλα κινητα με ολα και δευτερον ειναι κινητο τριτουπροσωπου και θελω να γινει τελεια. Σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε να σε ρωτήσω, αυτη η ρομ που αναφερεις περνιεται μονο με TWRP recovery ή με τα παντα? Λιγο αφελης ή ερωτηση αλλα πρωτον απο οτι εχω δει καποιες δεν περνιουνται καλα σε αλλα κινητα με ολα και δευτερον ειναι κινητο τριτουπροσωπου και θελω να γινει τελεια. Σε ευχαριστω.

Η ROM που αναφερω περνιεται με Flash Tool.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το νήμα και όλους τους κατόχους του P780:)

Πλέον το χαίρεται η γυναίκα μου;)

Εγώ πήρα το meizu mx3.

Να είστε όλοι καλά.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το νήμα και όλους τους κατόχους του P780:)

Πλέον το χαίρεται η γυναίκα μου;)

Εγώ πήρα το meizu mx3.

Να είστε όλοι καλά.

Εγώ το έδωσα σε μιά κόρη μου την μικρότερη και το έλιωσε:mad:,δεν καταλαβαίνει τίποτα:D διαμάντι.Βρέθηκα με ένα ηρωικό Sony Ericsson(WT19)Live with Walkman.

Τί να κάνουμε δεν υπάρχει προϋπολογισμός τον έφαγε ο ΕΝΦΙΑ οπότε πάμε σε εσωτερικές ανακατανομές.

Edited by papg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έδωσα σε μιά κόρη μου την μικρότερη και το έλιωσε:mad:,δεν καταλαβαίνει τίποτα:D διαμάντι.Βρέθηκα με ένα ηρωικό Sony Ericsson(WT19)Live with Walkman.

 

Θηρίο το άτιμο...:D

Κι εσύ,πατέρα,έδωσες το 5ιντσο για να πας σε 3ιντσο;

Ε,ρε τι κάνουμε για τα παιδιά μας...:lol:

Τα δικά μου ειναι μικρά ακόμα,αλλιώς μάλλον κι εγώ δεν θα τη γλιτωνα.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια και απο εμενα

αγορασα προσφατα το p780 μεταχειρισμενο μετα απο επισκευη {απο πτωση δεν ειχε σημα}

οταν το πηρα ειχε μαμα ρομ 4.2 και μετα απο update μεσα απο την συσκευη εχει 4.4.2 VIBEUΙ_V2.0_1503_7.141.1_ST_P780

το θεμα ειναι ομως οτι δεν εχει ελληνικα

εχει κινεζικα και αγγλικα

προσπαθησα να του περασω καποια ρομ με το flash tool αλλα δεν τα καταφερα

ακολουθω την διαδικασια οπως αναφερεται εδω αλλα και στο xda και οταν συνδεω το τηλ. με το pc το flash tool δεν το βλεπει

ενω εχω περασει του drivers στο pc

με ανοιχτο το τηλ. βλεπω τους φακελους του στο pc

καθε βοηθεια πολυτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος πως μπορούμε στα lenovo τηλέφωνα να αλλάξουμε ή να διαγράψουμε τα default apn στα "ονόματα σημείου πρόσβασης";

Δεν έχω καταφέρει να βρω τρόπο μέχρι τώρα, μόνο να φτιάξω καινούριο apn.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια και απο εμενα

αγορασα προσφατα το p780 μεταχειρισμενο μετα απο επισκευη {απο πτωση δεν ειχε σημα}

οταν το πηρα ειχε μαμα ρομ 4.2 και μετα απο update μεσα απο την συσκευη εχει 4.4.2 VIBEUΙ_V2.0_1503_7.141.1_ST_P780

το θεμα ειναι ομως οτι δεν εχει ελληνικα

εχει κινεζικα και αγγλικα

προσπαθησα να του περασω καποια ρομ με το flash tool αλλα δεν τα καταφερα

ακολουθω την διαδικασια οπως αναφερεται εδω αλλα και στο xda και οταν συνδεω το τηλ. με το pc το flash tool δεν το βλεπει

ενω εχω περασει του drivers στο pc

με ανοιχτο το τηλ. βλεπω τους φακελους του στο pc

καθε βοηθεια πολυτιμη.

Δοκίμασε να αλλάξεις θύρες usb.Καμμία φορά και σε μένα έτρωγε σκάλωμα,και δεν το αναγνώριζε αμέσως,απλά έμπαινε σε φάση φόρτισης.Παίξε με τις θύρες usb.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με ένα P780 που έχω στη κατοχή μου και τον τελευταίο καιρό μου είχε παρουσιασει το εξής: για κάποιο λόγο το κινητό δεν άνοιγε αν δεν έμπαινε στο ρεύμα. Σκέτο το κουμπί χωρίς να είναι κουμπωμένο το ρεύμα δεν άνοιγε. Υπέθεσα ότι κάτι έχει γίνει 'σαλάτα' στη ρομ και θέλει εκ νέου πέρασμα. Πρίν από λίγο πέρασα αυτήν εδώ την ρόμ με επιτυχία, αλλά το κινητό και πάλι δεν ανοίγει εάν δεν κουμπωθεί στο ρεύμα και πατήσω για 1 δευτερόλεπτο το κουμπί on/off. Εάν το πατήσω παραπάνω απλά δεν ανοίγει..

Το έχετε ξανασυνατήσει αυτό; Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια ιδεά-βοηθεια στου τι μπορεί να συμβαίνει; Επανεκκίνηση κάνει κανονικά.. Ούτε σε custom recovery μπορεί να μπει..

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

εδιτ: όποια ρομ και να περάσω τελικώς γίνεται το ίδιο. Και φυσικά δεν μπορώ να μπω σε recovery από κλειστό τηλέφωνο. Μόνο μέσω του θείου.

 

Επανέρχομαι μετά από καιρό για να σας πω ότι παραγγέλθηκε και εγκαταστάθηκε η νέα γνήσια μπαταρία. Δυστηχώς δεν άλλαξε κάτι. Το τηλέφωνο σβήνει και πάλι μόλις φτάσει το 70%. Προφανώς και κάτι έχει πειραχτεί τελικώς. Ξέρετε αν μπορεί να φτιαχτεί και που να απευθυνθώ πριν το πετάξω στα σκουπίδια;

Link to comment
Share on other sites

Μολις περασα την 4.4.2 ROW_S227.

Θυμηστε μου βρε παιδια για να κερδισω λιγο χρονο και να μην ξαναψαχνω, ποια ειναι η προτεινομενη-ελαφρια-γρηγορη λυση για app launcher, μου λειπει το κεντρικο κουμπι απο τις παλιες ρομς.

 

... Ξέρετε αν μπορεί να φτιαχτεί και που να απευθυνθώ πριν το πετάξω στα σκουπίδια;

Αυτο ειναι το κακο με τα κινεζικα, αν χαλασουν την εβαψες...υποσυνειδητα σκεφτεσαι σκουπιδια και συναφεις εναλλακτικες επιλογες...

Πριν καιρο πηρα ενα αλλο κινητο απο Κινα, αντικατεστημενο (μετα απο τραγικη ταλαιπωρια), ηταν σφραγισμενο, και το νεο κινητο δεν ανοιγει καν, ειναι defoa! Ειναι πλεον μικρης αξιας, ουτε για αποστολη πισω δεν συμφερει.

Αν καποιος εχει να προτεινει κανα "γατο" τεχνικο για τον φιλο μας εδω και για αλλους στο μελλον, ή πχ κανα μαγαζι στην Αθηνα που να ασχολειται, ας ενημερωσει.

 

Έχω το κινητό 2 χρόνια ... όπως ήρθε από minideal P780_S125_130529

τελευταία άρχισε να μη φορτίζει καλά... όλη νύχτα πάει από 28% στο 60%... ενώδεί χνει να φορτίζει...

Ειναι μπαταρία ή ο φορτιστής?... μπορώ να κάνω κάτι????

Ωπα! Μία απο τα ίδια, τον τελευταιο μηνα μου το κανει και μενα, νομιζα οτι φταιει κατι στην ρομ ή οτι μπερδεψα τον φορτιστη με αλλον, αλλα τωρα που βλεπω και την δικη σου αναφορα με αλλη ρομ, δεν ειμαι σιγουρος πια...

Κατα καποιο τροπο, εκει που παλια φορτιζε σε χρονο dt και στο τελος εμπαινε σε αργη φορτιση, τωρα μπαινει σε mode αργης φορτισης απο την αρχη και συνεχως. Το εχει δει κανεις αλλος?

 

Χαιρετώ το νήμα και όλους τους κατόχους του P780:)

Πλέον το χαίρεται η γυναίκα μου;)

Εγώ πήρα το meizu mx3.

Να είστε όλοι καλά.

 

Γεια σου ρε φιλε vortex78!

Παλι σε κινεζικο βλεπω... :)

Ειχα καιρο να μπω στο νημα, μπηκα σημερα να δω τι εχασα, οχι πολλα, καλως ή κακως, τελειωσε το ενδιαφερον για το κινητο μας, αφου εχουν κυκλοφορησει πολλα αλλα δυνατοτερα εναλλακτικα μοντελα σε χαμηλοτερες τιμες. Εγω σκεφτομαι να συγκρατηθω και να το αντικαταστησω μετα την καλοκαιρινη σεζον, κατα Νοεμβρη... Στην φιλεναδα το βλεπω να καταληγει :p

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Η ROM που αναφερω περνιεται με Flash Tool.

 

μηπως ξέρεις καποια που να περνιεται με TWRP? γιατι με flash tool δεν το εχω ξαναδοκιμασιε και δνε ψηνομαι για κινητο τριτου.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλές προσπάθειες επισκευής και προσπάθειας καλής λειτουργίας του P780 μου αποφάσισα να το εγκαταλείψω..... :cry::cry:

 

Μόλις παρήγγειλα το Ελεφαντόφωνο P6000.... για να δουμε τι θα δουμε. Καλό μου φάνηκε μετά από μια γρήγορη έρευνα οπότε αποφάσισα (δύσκολα) να μην πάρω νεό P780 και να κάνω το παλιό ανταλακτικά.

Η ιστορία θα δείξει. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

χαρίζεται p780 για ανταλλακτικά. Έχει σπασμένη οθόνη (λετουργεί) και δεν πιάνει σήμα. Βασικά έτσι πως το κόβω μόνο η μπαταρία μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Παραλαβή από μετρό αγ μαρίνα ή κεραμεικό. Όποιος το θέλει ας το πει
Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω ότι οι αγγελίες απαγορεύονται, έστω και όταν πρόκειται για ανταλλακτικά.

Υπάρχει ξεχωριστή κατηγορία για αγγελίες για τα ενεργά μέλη.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω ότι οι αγγελίες απαγορεύονται, έστω και όταν πρόκειται για ανταλλακτικά.

Υπάρχει ξεχωριστή κατηγορία για αγγελίες για τα ενεργά μέλη.

 

Δεν ειδα πουθενα να γραφει οτι το πουλαει ή οτι βαζει αγγελια μεσα στο νημα.

BTW που ειναι αυτη η ξεχωριστη κατηγορια που δεν την εχω βρει ???

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειδα πουθενα να γραφει οτι το πουλαει ή οτι βαζει αγγελια μεσα στο νημα.

BTW που ειναι αυτη η ξεχωριστη κατηγορια που δεν την εχω βρει ???

 

Οι αγγελίες είναι εδώ http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=39

Θα τις δεις όταν συμπληρώσεις τα απαραίτητα μηνύματα.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Δε διάβασα καμιά αγγελία ούτε έγραψα καμία. Με ποιο δικαίωμα μου σβήνεις το ποστ μου; Εδώ δεν είμαστε για να αλληλοβοηθιόμαστε; Χρειάζομαι μια λύση και για αυτό μπαίνω εδώ. Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος.

Για αγγελίες μια χαρά κάνετε moding. Για τα νήματα που γεμίζουν άχρηστα μηνύματα τι κάνετε;

Edited by focusinos
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι έχεις δίκιο !!! Στο μεταξύ έβαλα μια άλλη ρομ που τα σπάει έχει όλες όλες τις ρυθμίσεις στα Ελληνικά και όλα όσα είδα μέχρι τώρα δουλεύουν πάρα πολύ καλά VIBEUI_V2.0_1443_7.25.1_ST_P780_baralajbi έτσι λέει ! το λινκ τώρα είναι σε άλλον υπολογιστή όποιος έχει θέμα με ROM την προτείνω :D

 

Γεια σας παιδια. Ειμαι καινουργιος κάτοχος του P780. Μου ηρθε χθες απ το minideal με rom VIBEUI V2.0 9439 7.10.1 DEV P780 σε εκδοση 4.4.2. Αλλα εχω προβημα με την γλωσσα επειδη οι μισες ρυθμισεις ειναι στα αγγλικα κ δεν γνωριζω καλα αγγλικα. Η παραπανω ROM που αναφέρεις τα εχει ολα στα ελληνικα? Κ αν ναι μπορεις να μου στειλεις το λινκ? Η υπαρχει καποια αλλη καλη που μπορειτε να μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...