Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εχει μπρικαρει το τηλεφωνο. μπορω να φλασαρω ρομ χωρις να παταω το κοκκινο κουμπακι ρεσετ που εχει πισω γιατι πατα πατα το διαλυσα?? το κινητο δν αναβει κ θελω να του περασω ξανα ρομ..τι επιλογες εχω??

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια εχει μπρικαρει το τηλεφωνο. μπορω να φλασαρω ρομ χωρις να παταω το κοκκινο κουμπακι ρεσετ που εχει πισω γιατι πατα πατα το διαλυσα?? το κινητο δν αναβει κ θελω να του περασω ξανα ρομ..τι επιλογες εχω??

Μπορεις να δοκιμασεις αφου δεν εχεις να χασεις τιποτε!

Αν δεν εχει μεινει σε κατασταση "πατημενο", δεν θα εχεις προβλημα.

Αν δεν περναει ρομ, αφαιρεσε το και ξαναδοκιμασε.

 

Ρε παιδια, αυτο με το κοκκινο κουμπακι, ειναι για μια αναγκη, 10 ρομ εχω αλλαξει και ποτε δεν χρειαστηκε να το πατησω.

Link to comment
Share on other sites

 

κι εγώ έχω θέμα με τη μνήμη.. μου έρχονται ενημερώσεις εφαρμογών και όταν πάω να κάνω ενημέρωση μου βγάζει μήνυμα "υπάρχει επαρκής χώρος στη μνήμη?" και μάλιστα με ερωτηματικό.. τι ακριβώς έκανες ? γίνεται με τη παλιά ROM που έχω εγώ ?.. γιατί από φλασαρίσματα κλπ δεν τα πάω και πολύ καλά.

 

Στις τελευταίες εκδόσεις του playstore έχουν βάλει έλεγχο ελεύθερου χώρου νομίζω ποσοστιαία. Εν πάση περιπτώσει για να μπορέσεις να κάνεις τις αναβαθμίσεις θα πρέπει να έχεις 200+MB ελεύθερα στη μνήμη που πάνε οι εφαρμογές. Μια καλή λύση για να ελευθερώσεις άμεσα αρκετό χώρο χωρίς πολλές συνέπειες είναι να κάνεις μια εκκαθάριση δεδομένων του facebook (αρκεί να θυμάσαι τον κωδικό μετά) θα σου αδειάσουν 100-130MB για να κάνεις την δουλειά σου

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο, σήμερα το έχει προσφορά στα 99$ από Aliexpress......:cool:

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μου έφερε ένας συνάδελφος μου αυτό το τηλέφωνο το οποίο του παρουσιάζει πρόβλημα στο σήμα του. Έψαξα στο ίντερνετ και το έχουν και άλλοι αυτό το πρόβλημα. Μία λύση που διάβασα ήταν η αναβάθμιση του τηλεφώνου έτσι ώστε να αναβαθμιστεί και η έκδοση του modem του. Έψαξα λοιπόν και βρήκα το Lenovo Smart Assisstant για να μπορέσω να κάνω αναβάθμιση στο τηλέφωνο μιας και από το ίδιο το τηλέφωνο παρουσίαζε πρόβλημα. Το πρόγραμμα αναγνωρίζει το τηλέφωνο και μου λέει ότι υπάρχει καινούργια έκδοση. Έχω την ROW_S116_130828 και θα την αναβαθμίσει σε ROW_S119_130930. Πατάω "Download update pack" και όταν τελειώσει μου βγάζει την επιλογή "Start update". Όταν το επιλέγω τότε μετά από λίγο το κινητό κάνει επανεκκίνηση και με βγάζει στο Android system recovery και μου γράφει αυτά:

installing update...veryfying current system...

assert failed: apply_patch_check( etc....etc).Update.zip is not correct. Installation aborted.

try to update/sdcard/update.zip

try to update/sdcard2/update.zip

 

Που μπορώ να βρω το αρχείο και να το περάσω στην sd για να κάνω εγκατάσταση από εκεί? Τι άλλο μπορώ να κάνω?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

To update οπως πηγες να το κανεις, σπανια δουλευει, καθ'οτι παμπολλες εκδοσεις rom και δεν ειναι συμβατα τα αρχεια μεταξυ τους, περαν τυχον πειραγματων των ρομ ή ρουτ , οποτε παλι χτυπανε τα update αρχεια.

 

Προβλημα με το σημα γενικοτερα σαν συσκευη δεν υπαρχει.

Προβλημα με το σημα, εχοντας λαθος ρομ/μοντεμ σε λαθος χωρα ειναι φυσιολογικο.

 

Σε προηγουμενες σελιδες θα βρεις τα παντα για αλλαγη μοντεμ ή αν χρειαστει και ρομ.

Αν δεν θελεις να τα διαβασεις ολα, κανε αναζητηση "μοντεμ" και "modem" μεσα στο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

To update οπως πηγες να το κανεις, σπανια δουλευει, καθ'οτι παμπολλες εκδοσεις rom και δεν ειναι συμβατα τα αρχεια μεταξυ τους, περαν τυχον πειραγματων των ρομ ή ρουτ , οποτε παλι χτυπανε τα update αρχεια.

 

Προβλημα με το σημα γενικοτερα σαν συσκευη δεν υπαρχει.

Προβλημα με το σημα, εχοντας λαθος ρομ/μοντεμ σε λαθος χωρα ειναι φυσιολογικο.

 

Σε προηγουμενες σελιδες θα βρεις τα παντα για αλλαγη μοντεμ ή αν χρειαστει και ρομ.

Αν δεν θελεις να τα διαβασεις ολα, κανε αναζητηση "μοντεμ" και "modem" μεσα στο θεμα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν ξέρω καθόλου από android μιας και έχω την φιλοσοφία του iOS και πίστευα ότι με το πρόγραμμα της εταιρίας θα μπορούσα να κάνω μια απλή αναβάθμιση. Το αν έχει λάθος ROM ούτε αυτό το ξέρω. Φοράει την P780_ROW_S116_130828 την οποία εγώ δεν την έχω πειράξει. Το πρόβλημα με το σήμα είναι ότι μια έχει κανονικό σήμα και μια δεν πιάνει καθόλου χωρίς να του αλλάξεις θέση και για αυτό σκέφτηκα να του περάσω καινούργια ROM μιας και διάβασα ότι μπορεί να προέρχεται από αυτό. Έχω κοιτάξει στο θέμα αλλά δεν ξέρω καν αν χρειάζομαι chinese rom. Για αυτό και προσπάθησα να περάσω από το official software για να πάρει μόνο του την σωστή official rom.

Link to comment
Share on other sites

Η ρομ σου ειναι παλια αλλα δεν ειναι εκει το προβλημα.

Δες τι μοντεμ εχει, τα v.52 kai v.101 εχουν αναφερθει εδω οτι παιζουν καλα στην Ελλαδα.

Αν εχεις ηδη ενα απο αυτα, τοτε εχεις αλλο προβλημα, (που μπορει να ειναι και hardware, οποτε εκει επιβαλλεται τεστ με αλλαγη ρομ, πριν αποφανθεις αν ειναι hardware).

Αν δεν εχεις ενα απο αυτα, αλλαξε το.

Link to comment
Share on other sites

Η ρομ σου ειναι παλια αλλα δεν ειναι εκει το προβλημα.

Δες τι μοντεμ εχει, τα v.52 kai v.101 εχουν αναφερθει εδω οτι παιζουν καλα στην Ελλαδα.

Αν εχεις ηδη ενα απο αυτα, τοτε εχεις αλλο προβλημα, (που μπορει να ειναι και hardware, οποτε εκει επιβαλλεται τεστ με αλλαγη ρομ, πριν αποφανθεις αν ειναι hardware).

Αν δεν εχεις ενα απο αυτα, αλλαξε το.

 

Λοιπόν. Έχει το P780_ROW_S116_130828 rom και P780.V20 . Οπότε να υποθέσω ότι το modem του είναι V20 σωστά? Που μπορώ να βρω να του περάσω καινούργιο modem και καινούργια rom stock firmware όμως? Από όλες αυτές που έχουν ανεβάσει σε αυτό το θέμα πως μπορώ να ξέρω ποια κάνει σε αυτό το τηλέφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από ώρες και ώρες ανακάλυψα ότι είναι κινέζικη έκδοση. Για να του αλλάξω έκδοση modem πρέπει να το κάνω root? Πως μπορώ να περάσω την 101? Υπάρχει κάποιος οδηγός για να περάσω μόνο modem?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι, νουμπας μεχρι αηδιας για να αυτο-ξεκαθαριστω εξ αρχης! Λοιπον, προβληματακι χοντρο με το Ρ780 μου. Αγορασμενο ενα χρονο τωρα, σκυλος αταϊστος ειναι, καλος συντροφος, αλλα προσφατα εκανα μια χοντραδα και τρεχω και δε φτανω.... Λοιπον, ψαχνοντας να το αναβαθμισω με τις μηδαμινες μου γνωσεις σε σπασιμο κινητου και τα λοιπα, βρηκα και κατεβασα μια εφαρμογη απο το αμερικανικο site της εταιρειας, μου το αναβαθμισε σε 4.4.2 Vibe και χαρηκα.... Ελα ντε που μετα το reboot γ@μηθηκε ο Διας! Το κινητο σε κινεζικα και αγγλικα μονο (δε με χαλανε τα αγγλικα) αλλα το 80% των εφαρμοφων ειναι κινεζιες, Play Store πουθενα, και γενικα θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας να το φλασαρω με μια σωστη ρομ. Ειμαι παντελως ασχετος, δεν το εχω ξανακανει, τρεχω Windows 8.1, εχω ηδη λογαριασμο στο needrom. Βοηθεια παιδες! Στειλτε τη βοηθεια σας γιατι ειμαι ενα βημα πριν το αφησω στην ακρη.... Και μ'αρεσει το σκασμενο!!!! Τι χρειαζομαι, τι προγραμματα, τι οδηγους, ποια ρομ, ποια τα βηματα! Κι αν το μπρικαρω, καλα να παθω! Βοηθειααααα.......
Everything looks better on 5"...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από ώρες και ώρες ανακάλυψα ότι είναι κινέζικη έκδοση. Για να του αλλάξω έκδοση modem πρέπει να το κάνω root? Πως μπορώ να περάσω την 101? Υπάρχει κάποιος οδηγός για να περάσω μόνο modem?

Θα χρειαστει να διαβασεις το θεμα. Σου εγραψα πριν πως θα κανεις αναζητηση για το modem μεσα στο θεμα, θα βρεις τα παντα.

 

Καλησπερα φιλοι, νουμπας μεχρι αηδιας για να αυτο-ξεκαθαριστω εξ αρχης! Λοιπον, προβληματακι χοντρο με το Ρ780 μου. Αγορασμενο ενα χρονο τωρα, σκυλος αταϊστος ειναι, καλος συντροφος, αλλα προσφατα εκανα μια χοντραδα και τρεχω και δε φτανω.... Τι χρειαζομαι, τι προγραμματα, τι οδηγους, ποια ρομ, ποια τα βηματα! Κι αν το μπρικαρω, καλα να παθω! Βοηθειααααα.......

Το ιδιο φιλτατε, ολα ειναι γραμμενα μεσα εδω, ξεκινα.

 

---

 

Ρε παιδια, ενταξει, ειναι κατανοητο να ζητατε βοηθεια, αλλα ποιος θα κατσει να ψαξει και να σας φτιαξει λινκς με τα ηδη γραμμενα ποστ εδω?! 'Η να κατσει και να κανει copy-paste τα ιδια ποστ?

Πρεπει να εχει πολυ ελευθερο χρονο να το κανει για εσας.

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο φιλτατε, ολα ειναι γραμμενα μεσα εδω, ξεκινα.

 

Δεν ειναι οτι βαριεμαι να διαβασω 160 σελιδες με προβληματα και βοηθειες ή κατι τετοιο, αλλα εναν οδηγο που βρηκα ( http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405 ) για φλασαρισμα, ηταν για Windows 7 και προσπαθωντας να το κανω δε μου δουλεψε.... Γι'αυτο ζητησα βοηθεια και εγραψα για Win8.1!!

Everything looks better on 5"...
Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστει να διαβασεις το θεμα. Σου εγραψα πριν πως θα κανεις αναζητηση για το modem μεσα στο θεμα, θα βρεις τα παντα.

 

 

Το ιδιο φιλτατε, ολα ειναι γραμμενα μεσα εδω, ξεκινα.

 

---

 

Ρε παιδια, ενταξει, ειναι κατανοητο να ζητατε βοηθεια, αλλα ποιος θα κατσει να ψαξει και να σας φτιαξει λινκς με τα ηδη γραμμενα ποστ εδω?! 'Η να κατσει και να κανει copy-paste τα ιδια ποστ?

Πρεπει να εχει πολυ ελευθερο χρονο να το κανει για εσας.

 

Φίλε μου δεν σου ζητάει κανένας να χάσεις τον χρόνο σου και να ψάξεις για εμάς. Ερώτηση απλή κάνουμε και περιμένουμε μια απάντηση από κάποιον που γνωρίζει (που σημαίνει ότι θα χάσει 1 λεπτό από τον χρόνο του για να μας απαντήσει). Αν υπήρχε ένας οδηγός πως να περνάς ROM και MODEM σε κινέζικο και μη δεν θα ρωτούσε κανένας κανέναν. Μακάρι να αποκτήσω τις γνώσεις και να γράψω εγώ έναν και να βοηθήσω το forum και αυτούς που ψάχνουν. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου και συγνώμη για τον χαμένο χρόνο σου. Θα συνεχίσω το ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από ώρες και ώρες ανακάλυψα ότι είναι κινέζικη έκδοση. Για να του αλλάξω έκδοση modem πρέπει να το κάνω root? Πως μπορώ να περάσω την 101? Υπάρχει κάποιος οδηγός για να περάσω μόνο modem?

 

δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=368063&highlight=papg&page=147 μήνυμα 2200

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=368063&highlight=S226&page=154

Εδω εχω την ROW ROM S226 που δουλευει αψογα για τα Ελληνικα δεδομενα (χωρις Ελληνικα αλλα θα κανετε εγκατασταση το MoreLocale2) και το V101 modem

Κατεβαστετα και ακολουθηστε τον οδηγο για φλασαρισμα.

Πριν απο ολα ομως εγκατασταση τους Drivers.....Google για τα win 8

Πιθανο αν ψαξετε και στο needrom για το Ρ780 να εχει καποιος ανεβασει

 

http://support.lenovo.com/us/en/products/phones/p-series/p780-smartphone

Drivers

Edited by lazaros_nexus

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει scatter απο το φακελο που ειναι ξεζιπαρισμενη η rom, εχω διαλεξει ολα τα κουτακια, εχω βαλει Path στο PRELOAD που δεν ειχε, παταω Firmware Update και δεν κανει τιποτα. Ευτυχως πατησα STOP και δε μπρικαρε. Οδηγους, backup IMEI (το scatter δεν ειναι;;), τα εχω κανει ολα. (Παρεπιπτοντως δεν εχω συνδεση ιντερνετ την ωρα που προσπαθω την αναβαθμιση. Τι φταιει και δεν ξεκιναει;
Everything looks better on 5"...
Link to comment
Share on other sites

Κυριοι SOS.Εκεί που Flashara μια αλλη ROM ο :X πατησα στο Flashtool to STOP.

Το κινητο είναι DEAD.Δεν ανταποκρίνεται στο Power Button.Ουτε συνδιασμο για Recovery τίποτα

Οδηγοι στο Laptop υπάρχουν,δοκιμασμενοι αφου δεν ηταν η πρώτη αλλαγη ROM.Τώρα όμως το κινητο δεν επικοινωνει με Laptop για να Flashαρω

Το κουμπωνω,κανει το χαρακτηριτικο ήχο του USB αλλα δεν ξεκιναει στο Flash.Δοκίμασα με 2-3 Rom(που είχα ξαναφλασάρει)

Τη συσκευη την εμφανιζει στο Υπολογιστης-- διαχειριση----διαχελιρηση συσκευων σαν

"Θυρες (COM & LTP)------

----- Mediatek DA USB VCOM Port (Com5ή 6 αναλογα ποια θύρα χρησημοποιώ).

Βοήθεια δεν είμαστε για αγορές τέτοιο καιρό....

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο το τελευταίο μηνυμα.Τελικα πατώντας το κόκκινο Reset ξεκώλησε το μαραφέτι.

παρόλο που εμφανιζόταν η Com στις συσκευες η συνδεση δεν ήταν σωστη τελικά και ας έχω τους drivers.

Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να βρω την S226 με Ελληνικά?

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο το τελευταίο μηνυμα.Τελικα πατώντας το κόκκινο Reset ξεκώλησε το μαραφέτι.

παρόλο που εμφανιζόταν η Com στις συσκευες η συνδεση δεν ήταν σωστη τελικά και ας έχω τους drivers.

Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να βρω την S226 με Ελληνικά?

 

Μπορεις....αυτη φοραω εγω και ειναι μια χαρα.

Μην ξεχασεις να βαλεις και το MoreLocale2 για να εχεις Ελληνικα

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

lazaros_nexus ευχαριστω πολυ για το χρονο σου και το ποστ σου. απο εκει πηγα σε αλλες κι αλλες σελιδες οπου τελικα μολις τα καταφερα!
Everything looks better on 5"...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια μια ερωτηση .exω 4.21 s135 kai είμαι τελειος όμως χτυπησε κοκκινο η μνημη.δεν εχω σκεφτει για 4.4.2... τελικα ποια είναι η πιο καλη-σταθερη? εχει μνημη?

 

Καποιος παιδια???

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια μια ερωτηση .exω 4.21 s135 kai είμαι τελειος όμως χτυπησε κοκκινο η μνημη.δεν εχω σκεφτει για 4.4.2... τελικα ποια είναι η πιο καλη-σταθερη? εχει μνημη?

 

Βαλε αυτη που εχω στην υπογραφη μου.....

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...