Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το είδα και εγώ που το συγκρίναμε με ενός φίλου ελληνικό.... όντως ισχύει αλλά συμβαίνει και σε μερικά ελληνικά μοντέλα.... Μάλλον όπως είπε και ο φίλος παραπάνω έχει να κάνει με παρτίδες παραγωγής. Βέβαια η διαφορά είναι ελάχιστη και μόνο αν τα βάλεις δίπλα δίπλα θα το καταλάβεις.

 

Μπορειτε να ανεβασετε κανενα βιντεακι να δουμε τι διαφορα εχουν στο λευκο τα παραεισαγωγης με τα Ελληνικα;

Να δουμε για τι διαφορα μιλαμε....αν και απο οτι καταλαβαινω απο τα λεγομενα εδω μεσα ειναι σε μεγαλη μειοψηφια τα Ελληνικα.

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ρε παιδιά αυτό με την οθόνη που έχουν διαφορά στο χρώμα του άσπρου μήπως είναι μια από τις ρυθμίσεις τις οθόνης που λέει δυναμικό τυπικό και άλλα???
Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να ανεβασετε κανενα βιντεακι να δουμε τι διαφορα στο λευκο;

Να δουμε τι διςφορα στο λευκο εχουν τα παραεισαγωγης....αν και απο οτι καταλαβαινω απο τα λεγομενα εδω μεσα ειναι σε μεγαλη μειοψηφια τα Ελληνικα.

 

Παραεισαγωγής είναι...δεν είναι διαλογής. Λέτε το γερμανικό να έχει χειρότερο άσπρο από το ελληνικό?

Link to comment
Share on other sites

Παραεισαγωγής είναι...δεν είναι διαλογής. Λέτε το γερμανικό να έχει χειρότερο άσπρο από το ελληνικό?

 

θέλουμε video φίλος να δούμε με τα μάτια μας θα μπορέσεις να μας κάνεις αυτή την χάρη???

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε με ενοχλεί το λευκό, αλλά το θέμα της μπαταρίας.

Και από περιέργεια και μόνο τι στο καλό είναι αυτά τα κινητά που μας πασάρουν...

 

Αύριο θα τα ακούσουν καλά στο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να ανεβασετε κανενα βιντεακι να δουμε τι διαφορα εχουν στο λευκο τα παραεισαγωγης με τα Ελληνικα;

Να δουμε για τι διαφορα μιλαμε....αν και απο οτι καταλαβαινω απο τα λεγομενα εδω μεσα ειναι σε μεγαλη μειοψηφια τα Ελληνικα.

 

θέλουμε video φίλος να δούμε με τα μάτια μας θα μπορέσεις να μας κάνεις αυτή την χάρη???

 

Παιδιά αυτές οι λεπτομέρειες δεν φαίνονται τόσο εύκολα σε βίντεο. Πρέπει να κρατάτε τα δύο κινητά δίπλα-δίπλα για να το διαπιστώσετε. Και φυσικά δεν έχει σχέση με τη ρύθμιση της οθόνης (adaptive κλπ.) γιατί αυτές οι ρυθμίσεις αφορούν σε απόκριση της οθόνης σε προβολή βίντεο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτές οι λεπτομέρειες δεν φαίνονται τόσο εύκολα σε βίντεο. Πρέπει να κρατάτε τα δύο κινητά δίπλα-δίπλα για να το διαπιστώσετε. Και φυσικά δεν έχει σχέση με τη ρύθμιση της οθόνης (adaptive κλπ.) γιατί αυτές οι ρυθμίσεις αφορούν σε απόκριση της οθόνης σε προβολή βίντεο κλπ.

 

οπότε τράβηξε μερικά screenshot από το δικό σου και από το άλλο και σίγουρα θα φανεί σε αυτα

Link to comment
Share on other sites

Παραεισαγωγής είναι...δεν είναι διαλογής. Λέτε το γερμανικό να έχει χειρότερο άσπρο από το ελληνικό?

 

Παραεισαγωγης ειπα..τωρα το αν ειναι διαλογης ή οχι αυτο φυσικα και δεν το γνωριζω.

Αλλα μην παραποιουμε αυτα που λεμε...για παραεισαγωγης μιλησα και οχι για διαλογης.

Link to comment
Share on other sites

Παραεισαγωγης ειπα..τωρα το αν ειναι διαλογης ή οχι αυτο φυσικα και δεν το γνωριζω.

Αλλα μην παραποιουμε αυτα που λεμε...για παραεισαγωγης μιλησα και οχι για διαλογης.

Δεν παραποίησα αυτό που είπες. Αντίθετα εξήγησα ότι δεν έχουν διαφορές τα παραεισαγωγής από τα ελλληνικά ως προς το hardware κομμάτι. Τώρα αν είναι άλλης χρονολογίας (και διαφορετικής γραμμής παραγωγής) αυτό είναι άλλο θέμα και ισχεύει τόσο για τα ελληνικά όσο και για τα ευρωπαϊκά και εξαρτάται από το στοκ που έχει κάθε κατάστημα.

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Δεν παραποίησα αυτό που είπες. Αντίθετα εξήγησα ότι δεν έχουν διαφορές τα παραεισαγωγής από τα ελλληνικά ως προς το hardware κομμάτι. Τώρα αν είναι άλλης χρονολογίας (και διαφορετικής γραμμής παραγωγής) αυτό είναι άλλο θέμα και ισχεύει τόσο για τα ελληνικά όσο και για τα ευρωπαϊκά και εξαρτάται από το στοκ που έχει κάθε κατάστημα.

 

Παιδιά μην νομίζετε ότι και τα ελληνικά δεν έχουν αυτό το "πρόβλημα". Εγώ που το είδα αυτό σε φίλου μου ήταν ελληνικό το δικό του. Αφορά παρτίδες παραγωγής.... Πάντως δεν είναι πρόβλημα... Το κινητό του παίζει μια χαρά και στον χρήστη δεν φαίνεται το παραμικρό.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην νομίζετε ότι και τα ελληνικά δεν έχουν αυτό το "πρόβλημα". Εγώ που το είδα αυτό σε φίλου μου ήταν ελληνικό το δικό του. Αφορά παρτίδες παραγωγής.... Πάντως δεν είναι πρόβλημα... Το κινητό του παίζει μια χαρά και στον χρήστη δεν φαίνεται το παραμικρό.

 

Ωραια ολα ρε παιδια.

Εδω λεγονται οτι αναφερεται...παραεισαγωγης;....παραεισαγωγης...παρτιδες και Ελληνικα;Παρτιδες και Ελληνικα...Αλλα για να μπορεσουμε να καταλαβουμε το προβλημα(εαν μπορεσουμε γιατι οπως λετε δεν θα πολυφαινεται)μπορειται να βγαλετε και να ανεβασετε εστω εαν οχι κανενα μικρο βιντεακι καμια φωτογραφια( υπο κληση οπως ειπε ενας φιλος οτι φαινοταν περισσοτερο υπο κληση) για να δουμε και οι υπολοιποι πιο ειναι το προβλημα;

Διοτι πως να το κανουμε;

Μερικοι μπορει να εχουνε και αχρωματοψια και αλλοι ασχετοι και να μην κατσλαβαινουν το προβλημα.:p

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στην Samsung πρωί-πρωί.

Τους ανέφερα το πρόβλημα και μου είπαν ότι δεν έχει να κάνει με το αν είναι γαλλικό-γερμανικό ή οτιδήποτε άλλο.

Αρχικά με ρώτησαν αν έχω mikrosim ή την παλιά sim κομμένη για να χωράει.

Έχει συμβεί πολλές φορές με κομμένες sim να έχουν πρόβλημα μπαταρίας.

Έτσι είπαν, έτσι σας λέω.

Εγώ έχω παλιά κομμένη, οπότε μου συνέστησαν αντικατάσταση.

Δε νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα πάντβως...

Αλλιώς να το πάω αύριο πρωί να εγκαταστήσουν ελληνικό λογισμικό(αν θυμάμαι καλά) καθώς σε μερικά λογισμικά μπορεί να έχουν εντοπίσει το πρόβλημα και να έχει επιδιορθωθεί.

Αν μου λένε βλακείες, σας λέω βλακείες...

Το μεσημέρι πάω σε κατάστημα Wind για mikrosim και βλέπουμε...

Edited by kontraman
Link to comment
Share on other sites

Πήγα στην Samsung πρωί-πρωί.

Τους ανέφερα το πρόβλημα και μου είπαν ότι δεν έχει να κάνει με το αν είναι γαλλικό-γερμανικό ή οτιδήποτε άλλο.

Αρχικά με ρώτησαν αν έχω mikrosim ή την παλιά sim κομμένη για να χωράει.

Έχει συμβεί πολλές φορές με κομμένες sim να έχουν πρόβλημα μπαταρίας.

Έτσι είπαν, έτσι σας λέω.

Εγώ έχω παλιά κομμένη, οπότε μου συνέστησαν αντικατάσταση.

Δε νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα πάντβως...

Αλλιώς να το πάω αύριο πρωί να εγκαταστήσουν ελληνικό λογισμικό(αν θυμάμαι καλά) καθώς σε μερικά λογισμικά μπορεί να έχουν εντοπίσει το πρόβλημα και να έχει επιδιορθωθεί.

Αν μου λένε βλακείες, σας λέω βλακείες...

Το μεσημέρι πάω σε κατάστημα Wind για mikrosim και βλέπουμε...

 

Εγώ micro sim έχω και το πρόβλημα το είχα και με ελληνικό και γενικά με όλα τα firmware που δοκίμασα. Ακόμα και με το MJ1. Μου λύθηκε μόνο με το root που έκανα.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως λυθηκε το προβλημα με την μπαταρια, απλα εβγαλα την μπαταρια την φυσηξα και την ξαναεβαλα, μεσα στο βραδυ χωρις εξοικονομιση η λειτουργεια πτισης κατεβηκε μονο 4% που πιστευω ειναι νορμαλ. αυτο με τα χρωματα δεν μπορω να το καταλαβω μιας και εβαλα ματ ζελατινα και ετσι κι αλιως αλαζει λιγο τα χρωματα, πραγμα που δεν με πειραζει μιας και δεν φενονται ουτε δαχτυλιες αλλα και νιοθω πιο καλη την αφη στην οθονη...
Link to comment
Share on other sites

Το παράγγειλα και εγω σήμερα σε μαυρο εχετε να μου προτείνετε καμια καλη θήκη απο ebay?screen protector να του βαλω η δεν χρειάζεται? εσείς που το εχετε ξέρετε καλύτερα αν χρειάζεται.
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία και για εμένα αποτελεί πλέον μοναδικό πρόβλημα συνβτο βαρετό touchwiz. Παρακαλώ τον φίλο με την sim να μας κρατήσει ενήμερους για το αν η αλλαγή επέφερε βελτίωση η οχι. Κατα τα αα σουπερ και ταχύτατο. Οποιος το πάρει να έχει καλό συμβόλαιο δεδομένων γιατι πινει και τρωει παραπάνω!
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Οποιος το πάρει να έχει καλό συμβόλαιο δεδομένων γιατι πινει και τρωει παραπάνω!
Το 4G/LTE δεν τρώει περισσότερα δεδομένα από το 3G, απλώς είναι ταχύτερο στο download/upload. Άρα, η ογκοχρέωση είναι η ίδια, απλώς γίνεται ταχύτερα.
Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν σας/μου φαίνεται κουλό τεράστια διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας με την αλλαγή της SIM.

Δεν το περίμενα!

Μου το είπαν στην Samsung, αλλά ήμουν επιφυλακτικός.

Να μιλήσω με αριθμούς.

14.00 μ.μ. είχε 70% μπαταρία.

Συνεχής χρήση κινητού στο internet για 2 ώρες και 30 λεπτά και αποσπασματικά στην συνέχεια και τώρα βρίσκεται στο 43%.

Θεωρώ λογική την κατανάλωση με τέτοια χρήση.

 

Δε νομίζω να επισκεφτώ αύριο την Samsung για λογισμικό.

Link to comment
Share on other sites

Το 4G/LTE δεν τρώει περισσότερα δεδομένα από το 3G, απλώς είναι ταχύτερο στο download/upload. Άρα, η ογκοχρέωση είναι η ίδια, απλώς γίνεται ταχύτερα.

 

φίλε μου OculatusAbis αντιμετωπίζεις και εσύ πρόβλημα με την μπαταρία?? το δικό σου ι έστω αυτά που περνάνε από τα χέρια σου??έχουν και διαφορά στην μπαταρία τα παραεισαγογείς από τα ελληνικά ???

Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν σας/μου φαίνεται κουλό τεράστια διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας με την αλλαγή της SIM.

Δεν το περίμενα!

Μου το είπαν στην Samsung, αλλά ήμουν επιφυλακτικός.

Να μιλήσω με αριθμούς.

14.00 μ.μ. είχε 70% μπαταρία.

Συνεχής χρήση κινητού στο internet για 2 ώρες και 30 λεπτά και αποσπασματικά στην συνέχεια και τώρα βρίσκεται στο 43%.

Θεωρώ λογική την κατανάλωση με τέτοια χρήση.

 

Δε νομίζω να επισκεφτώ αύριο την Samsung για λογισμικό.

 

μήπως κατά την αλλαγή αυτή οφείλεται σε κούνημα των επαφών τις μπαταρίας ή στο κλείσιμο και στο άνιγμα του κινητού και επιστρέψει το κακό???

Link to comment
Share on other sites

Το 4G/LTE δεν τρώει περισσότερα δεδομένα από το 3G, απλώς είναι ταχύτερο στο download/upload. Άρα, η ογκοχρέωση είναι η ίδια, απλώς γίνεται ταχύτερα.

 

Στην Cosmote όταν έκανα την ενεργοποίηση του 4G, ο υπάλληλος μου διευκρίνισε ότι η ογκοχρέωση είναι ίδια, όμως αν βλέπεις video στο youtube θα είναι μεγαλύτερη λόγω ότι θα κατεβάζει σε HD και καλό θα είναι να γυρνάω σε 3G αν είναι να δω κάποια video. Παρεπιπτόντως OculatusAbis αν έχεις επιλεγμένο σε Auto LTE/3G/2G, χωρίς να έχεις ενεργοποιημένα τα δεδομένα, σου χάνει το σήμα όταν μετακινείσαι χωρίς να είναι σε θέση να το επαναφέρει μόλις βρει κάπου καλύτερο; Εμένα μου έτυχε 3-4 φορές με αποτέλεσμα να χάσω και κλήσεις. Το δοκίμασα και σε χώρο όπου δεν έχει καλό 4G και το επιβεβαίωσα. Τώρα το έχω μονίμως σε 3G.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Στην Cosmote όταν έκανα την ενεργοποίηση του 4G, ο υπάλληλος μου διευκρίνισε ότι η ογκοχρέωση είναι ίδια, όμως αν βλέπεις video στο youtube θα είναι μεγαλύτερη λόγω ότι θα κατεβάζει σε HD και καλό θα είναι να γυρνάω σε 3G αν είναι να δω κάποια video. Παρεπιπτόντως OculatusAbis αν έχεις επιλεγμένο σε Auto LTE/3G/2G, χωρίς να έχεις ενεργοποιημένα τα δεδομένα, σου χάνει το σήμα όταν μετακινείσαι χωρίς να είναι σε θέση να το επαναφέρει μόλις βρει κάπου καλύτερο; Εμένα μου έτυχε 3-4 φορές με αποτέλεσμα να χάσω και κλήσεις. Το δοκίμασα και σε χώρο όπου δεν έχει καλό 4G και το επιβεβαίωσα. Τώρα το έχω μονίμως σε 3G.

 

Αυτο παντως φιλε δεν μου εχει τυχη εμενα.Εγω μονιμα ειμαι σε ολη τη Θεσσαλονικη με επιλογη σε 4G και δεν το συναντησα καθολου.Οι εναλλαγες γινοται κανονικα απο 4G σε Η+ σε Η σε 3G κ.τ.λ χωρις να χασω ποτε σημα..και σε περιοχες που δεν ειχα αμεσως μετα απο λιγο επανηλθε αμεσως..δες λιγο μηπως φταιει και η cosmote ομως σε αυτο και οχι το τηλεφωνο..διοτι αυτο μου ειχε τυχη σε αλλη συσκευη και εφτσιγε το δικτυο της Cosmote. Στο μονο που εχω προσεξη σε διαφορα με το Htc One X+ που ειχα ειναι οτι ενω μιλαω στο κινητο ΔΕΝ μπορω να σερφαρω ταυτοχρονα με το κινητο(με τα δεδομενα του κινητου) ενω στο Htc μπορουσα να μιλαω και να σερφαρω ταυτοχρονα...

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Αυτο παντως φιλε δεν μου εχει τυχη εμενα.Εγω μονιμα ειμαι σε ολη τη Θεσσαλονικη με επιλογη σε 4G και δεν το συναντησα καθολου.Οι εναλλαγες γινοται κανονικα απο 4G σε Η+ σε Η σε 3G κ.τ.λ χωρις να χασω ποτε σημα..και σε περιοχες που δεν ειχα αμεσως μετα απο λιγο επανηλθε αμεσως..δες λιγο μηπως φταιει και η cosmote ομως σε αυτο και οχι το τηλεφωνο..διοτι αυτο μου ειχε τυχη σε αλλη συσκευη και εφτσιγε το δικτυο της Cosmote. Στο μονο που εχω προσεξη σε διαφορα με το Htc One X+ που ειχα ειναι οτι ενω μιλαω στο κινητο ΔΕΝ μπορω να σερφαρω ταυτοχρονα με το κινητο(με τα δεδομενα του κινητου) ενω στο Htc μπορουσα να μιλαω και να σερφαρω ταυτοχρονα...

 

Το δοκίμασες και με απενεργοποιημένα τα δεδομένα; Όταν τα έχω και εγώ ενεργοποιημένα μου γυρνάει κανονικά.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...