Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παίδες, χθες είχα το κινητό στη τσέπη μου κ ξαφνικά χτυπάει. Το βγάζω να απαντήσω κ βλέπω ενα κινητό ΤΡΕΛΑΜΕΝΟ.

Να ανοίγουν εφαρμογές, να κλείνουν εφαρμογές, να αλλάζει τις αρχικές οθόνες, να σκρολάρει σε αυτές, να μην απαντάει σε κανένα hard button, να μη μπορώ ούτε καν να το κλείσω.............Λες κ το είχανε στοιχειώσει.

Κάποια στιγμή άρχισε να ακούει το Home button αλλα αντί να με πηγαίνει στη κεντρική οθόνη, μου άνοιγε το endomondo!!!!!!!

 

Του έβγαλα τη μπαταρία κ το ξανάνοιξα. Είχαν στρώσει όλα, εκτός που είχε αλλάξει η οθόνη που είχα ορίσει ως κεντρική με μια άλλη, έτσι στα ξεκούδουνα.........

Παρεμπιπτόντως είχα μπαταρία 15% εκείνη την ώρα, κ μετα απο λίγο το κινητό μου έκλεισε..........στα ξαφνικά. Το φόρτισα το βράδυ, τώρα "δείχνει" ότι δουλεύει κανονικά...... Θα δείξει.:!::blink::!:

 

Το έχει δεί κανένας σας αυτό?

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παίδες, χθες είχα το κινητό στη τσέπη μου κ ξαφνικά χτυπάει. Το βγάζω να απαντήσω κ βλέπω ενα κινητό ΤΡΕΛΑΜΕΝΟ.

Να ανοίγουν εφαρμογές, να κλείνουν εφαρμογές, να αλλάζει τις αρχικές οθόνες, να σκρολάρει σε αυτές, να μην απαντάει σε κανένα hard button, να μη μπορώ ούτε καν να το κλείσω.............Λες κ το είχανε στοιχειώσει.

Κάποια στιγμή άρχισε να ακούει το Home button αλλα αντί να με πηγαίνει στη κεντρική οθόνη, μου άνοιγε το endomondo!!!!!!!

 

Του έβγαλα τη μπαταρία κ το ξανάνοιξα. Είχαν στρώσει όλα, εκτός που είχε αλλάξει η οθόνη που είχα ορίσει ως κεντρική με μια άλλη, έτσι στα ξεκούδουνα.........

Παρεμπιπτόντως είχα μπαταρία 15% εκείνη την ώρα, κ μετα απο λίγο το κινητό μου έκλεισε..........στα ξαφνικά. Το φόρτισα το βράδυ, τώρα "δείχνει" ότι δουλεύει κανονικά...... Θα δείξει.:!::blink::!:

 

Το έχει δεί κανένας σας αυτό?

 

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο....ενδιαφέρον....ενημέρωσέ μας αν σου ξανασυμβεί...έχεις μεμβράνη στην οθόνη;

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

χθες διαβασα στο xda (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2410651)

πως μπορει να ενεργοποιηθει η ρυθμιση για τα 4G/LTE δικτυα στις ρυθμισεις δεδομενων του κινητου (για οποιους δεν υπαρχει ηδη) . μοναδικη προυποθεση,να υπαρχει root.

 

1) μεσω οποιουδηποτε root explorer(εγω χρησιμοποιω τον ES) παμε στον φακελο /data/property

2) βρισκουμε και ανοιγουμε το αρχειο "persist.radio.lteon"(αν και δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος μπορουμε να το κρατησουμε και backup καπου στην SD)

3) παταμε επεξεργασια και αλλαζουμε τιν τιμη false σε true(χωρις υπογραμμιση...)

4) σωζουμε και κανουμε επανεκκινηση.

5) πλεον στις ρυθμισεις συνδεσεις/περισσοτερα δικτυα/δικτυα κινητης/λειτουργια δικτυου υπαρχει η επιπλεον επιλογη LTE/GSM/WCDMA...:)

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο....ενδιαφέρον....ενημέρωσέ μας αν σου ξανασυμβεί...έχεις μεμβράνη στην οθόνη;

Ναι έχω πάρει μια καλή κ δοκιμασμένη απο το ebay της 3M

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα απο εναν ακομη νεο κατοχο του i9195

Το κινητο το πηρα απο skroutzομαγαζο γαλλικο αλλα χωρις να ειναι ανοιγμενο μαζι με ενα φιλο και τα δυο απο μπαταρια τα πανε πολυ καλα σε αυτονομια την πρωτη μερα μεχρι να τα ξεφορτισουμε μας εφαγε ενα 4ωρο (απο το 60%) με ολη την ωρα σκαλισμα κατεβασματα wifi gps full φωτεινοτητα.. Απο μπαταρια σε σχεση με το xperia mini pro που ειχα πριν καμμια επαφη που ηταν και πιο αργο και ειχε και 3αρα οθονη..

 

Απο ποιο μαγαζι φιλε;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το κινητό αποδυκνυεται πιο buggy απο οτι θα περίμενε κάποιος για flagship. ....μου εκανε και εμενα nervous breakdown+ τραγική μπαταρία. Αλλαζω σιμ μπας και....
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

.. nervous breakdown+....
δηλαδή? Οτι έκανε κ σε μένα, 3 ποστ παραπάνω??

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως ξερει κανεις πως βγαζω τον ηχο κλειστρου? την ηχο δηλαδη που ακουγετε οταν βγαζω φοτογραφια? και στο αθορυβο/δονιση που δοκιμασα παλι ακουγετε ο ηχος..

επησεις για τον φιλο που ρωτησε πιο πανω εγω εχω μια θηκη που ειναι αλο καπακι και μπροστα ενα πλαστικο που καλυπτιε και την οθονη, επησεις και ζελατινα ματ απο ebay και τα δυο, +ακομα μια παρομοια θηκη που την περιμενω...

Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως ξερει κανεις πως βγαζω τον ηχο κλειστρου? την ηχο δηλαδη που ακουγετε οταν βγαζω φοτογραφια? και στο αθορυβο/δονιση που δοκιμασα παλι ακουγετε ο ηχος..

Ψάξε στο XDA για Enforced Stream Silencer. Είναι ένα μικρό apk που το εγκαθιστάς, και κάνει αυτό που θες.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το κινητό αποδυκνυεται πιο buggy απο οτι θα περίμενε κάποιος για flagship. ....μου εκανε και εμενα nervous breakdown+ τραγική μπαταρία. Αλλαζω σιμ μπας και....

 

Εκτός ότι δεν είναι Flagship το κινητό , Δεν νομίζω ότι αποδεικνύεται Buggy με 2 περιπτώσεις ...

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως ξερει κανεις πως βγαζω τον ηχο κλειστρου? την ηχο δηλαδη που ακουγετε οταν βγαζω φοτογραφια? και στο αθορυβο/δονιση που δοκιμασα παλι ακουγετε ο ηχος..

επησεις για τον φιλο που ρωτησε πιο πανω εγω εχω μια θηκη που ειναι αλο καπακι και μπροστα ενα πλαστικο που καλυπτιε και την οθονη, επησεις και ζελατινα ματ απο ebay και τα δυο, +ακομα μια παρομοια θηκη που την περιμενω...

 

Έχουν αναφερθεί προβλήματα με διάφορα κινητά όταν έχουν ζελατίνες.... ιδίως αν έχουν εγκλωβιστεί κόκκοι σκόνης ανάμεσα. Και εγώ βέβαια έχω ζελατίνα, κινεζιά, ούτε καν 3Μ, αλλά στους 3 μήνες τώρα δεν μου έκανε τέτοια κόλπα.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μια που γραφει made in Germany Dipos ειναι η μαρκα, βεβαια εχει λιγη σκονη απο κατω γιατι δεν την σκουπισα την οθονη πριν την βαλω, αλλα εχει μονο μια φουσκα...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν υπαρχει τροπος να το κανεις μεσα απο το κηνητο?

 

Όχι, έχει να κάνει με την νομοθεσία.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Έχω Γερμανικό κινητό με γερμανικό firmware.

Μπορεί κάποιος να μου πει σε ελληνικό firmware τι επιλογές υπάρχουν στο:

Ρυθμίσεις - Η συσκευή μου - Κλείδωμα οθόνης;

 

Εμένα έχει:

Κλείδωμα οθόνης

Πολλαπλά widget

Widget οθόνης κλειδώματος

Εφέ ξεκλειδώματος

Κείμενο βοήθειας

 

Έχω δει σε screenshot ότι υπάρχει άλλη μία επιλογή, με την οποία ορίζεις τα shortcuts εφαρμογών που εμφανίζονται στο κάτω μέρος της οθόνης (όπως στο S2).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω

μεσα στο κλιδωμα οθωνης τι επιλογες εχει?

 

Κύλιση

Ξεκλ με πρόσωπο

Πρόσωπο και φωνή

Μοτίβο

PIN

Κωδ. Πρόσβασης

Καμία

Link to comment
Share on other sites

Κύλιση

Ξεκλ με πρόσωπο

Πρόσωπο και φωνή

Μοτίβο

PIN

Κωδ. Πρόσβασης

Καμία

 

Κι εμένα το ίδιο έχει ...

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έχει να κάνει με την νομοθεσία.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Έχω Γερμανικό κινητό με γερμανικό firmware.

Μπορεί κάποιος να μου πει σε ελληνικό firmware τι επιλογές υπάρχουν στο:

Ρυθμίσεις - Η συσκευή μου - Κλείδωμα οθόνης;

 

Εμένα έχει:

Κλείδωμα οθόνης

Πολλαπλά widget

Widget οθόνης κλειδώματος

Εφέ ξεκλειδώματος

Κείμενο βοήθειας

 

Έχω δει σε screenshot ότι υπάρχει άλλη μία επιλογή, με την οποία ορίζεις τα shortcuts εφαρμογών που εμφανίζονται στο κάτω μέρος της οθόνης (όπως στο S2).

 

Εγώ έχω την τελευταία MJ1 Romania

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Κύλιση

Ξεκλ με πρόσωπο

Πρόσωπο και φωνή

Μοτίβο

PIN

Κωδ. Πρόσβασης

Καμία

βασικα ηθελα να σε ρωτησω εσυ τι ηθελες να μαθεις γιατι δεν καταλαβα την ερωτιση σου, αλλα το διατυπωσα λαθος

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αξίζει την αγορά του ή έχει προβλήματα;

 

Αν θέλεις ένα κινητό στις 4.3" αξίζει...ειδικά τώρα που στο Skroutz το βρίσκεις και στα 280€....αλλιώς πας σε S3 με τα ίδια λεφτά.

Σε ταχύτητα τα πάει πολύ καλά όπως και σε μπαταρία...(δεν είδα διαφορά και στα δύο σε σύγκριση με το S3 που είχα για λίγους μήνες). Για μένα το μόνο αρνητικό είναι η ελεύθερη μνήμη για εφαρμογές που σου αφήνει (~4.5GB) και δεν έχεις δυνατότητα να τις περάσεις στην εξωτερική SD χωρίς να το ρουτάρεις. Μέχρι στιγμής δεν είχα κανένα lag ή κολλήματα.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως ξερει κανεις πως βγαζω τον ηχο κλειστρου? την ηχο δηλαδη που ακουγετε οταν βγαζω φοτογραφια? και στο αθορυβο/δονιση που δοκιμασα παλι ακουγετε ο ηχος..

επησεις για τον φιλο που ρωτησε πιο πανω εγω εχω μια θηκη που ειναι αλο καπακι και μπροστα ενα πλαστικο που καλυπτιε και την οθονη, επησεις και ζελατινα ματ απο ebay και τα δυο, +ακομα μια παρομοια θηκη που την περιμενω...

 

Ψάξε στο XDA για Enforced Stream Silencer. Είναι ένα μικρό apk που το εγκαθιστάς, και κάνει αυτό που θες.

 

Δηλαδη δεν υπαρχει τροπος να το κανεις μεσα απο το κηνητο?

 

Όχι, έχει να κάνει με την νομοθεσία.

 

Μην παιδεύεστε με εφαρμογές κλπ. Αν είσαστε root, με έναν root explorer, στη θέση /system/media/audio/ui, θα βρείτε τα αρχεία ήχου της κάμερας. Μπορείτε να τα μεταφέρετε αλλού (προτιμότερο), να φτιάξετε άλλα χωρίς ήχο αλλά με ίδιο όνομα κλπ. Έτσι θα μπορέσετε να έχετε σίγαση στην κάμερα χωρίς πρόσθετες εφαρμογές να τρέχουν στο παρασκήνιο.

 

*κάτι ακόμα σχετικά με την απόδοση του S4 mini στο λευκό χρώμα: Believe it or not, το S4 mini έχει καλύτερη απόδοση του λευκού από το κανονικό S4! Το έχω τσεκάρει σε τουλάχιστον 5 συσκευές S4 Ελληνικές και παραεισαγωγής και καμία δεν είχε καλύτερο λευκό από το S4 mini...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μετά από το S2, το Note1 και το S3, νάμαι κι εγώ με το S4 mini.

Το διάλεξα γιτί πρώτον έχω "κολλημα" με την Samsung και δεύτερον για την συμαζεμένη οθόνη του.

Λίγες ώρες έχω μαζί του και το πρώτο που αντιλαμβάνομαι είναι ότι το κινητό είναι γρήγορο!

Γρήγορο για την καθημερινή χρήση, πλοήγηση Internet και Menus, κλήσεις, μηνύματα.

Δεν έτρεξα ακόμη κάποιο παιχνίδι για να δώ αν σκαλώνει κάπου.

Η εσωτερική -μικρή- μνήμη έιναι ένα θέμα...

Αφού πέρασα όλα τα προγράμματα (apps, games, sygic, etc) έχω μείνει με 3,45 γίγα.

Συνηθισμένος από τα προηγούμε κινητά πουχαν 16γιγα, μου φάινεται λίγος χώρος, αλλά θα φανεί στην πορεία!

Η οθόνη παρόλο τα χαμηλά Pixel σε σχέση με το S3 δεν πιξελιάζει, δηλαδή δεν εμφανίζει τα εικονίδια με κουκίδες.

Γενικά το κινητό είναι μια smooth εμπειρία- προς το παρόν.

Αυτά με μια πρώτη ματιά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...