Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω παντως το μονο προβλημα που εχω ειναι με την μπαταρια, το βαζω σε λειτουργεια πτιση και σε εξοικονομιση ενεργειας και μου τρωει σε ενα βραδυ 20% θα το δοκιμασω και σημερα χωρις εξοικονομιση και λειτ. πτισης και θα σας πω αυριο
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πήρα κι εγώ τον Ιούλιο από σκρουτζομάγαζο , Γαλλικό , σφραγισμένο με μία ταινία αν θυμάμαι καλά και μέσα το κινητό με τις αυτοκόλλητες ταινίες στην οθόνη κτλ.,όπως κάθε καινούργιο κινητό που έχω αγοράσει.Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα ούτε στη μπαταρία , ούτε πουθενά..το αντίθετο θα έλεγα.

Είμαι πολύ ευχαριστημένη..το μόνο που μου έχει κάνει εντύπωση είναι η κατακόρυφη πτώση της τιμής του.

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα μεταχειρισμενο ημερων το duos dual sim απο vnp ειναι...με εξοικονομηση ενεργειας το βραδυ μετα πο 8 ωρες η μπαταρια πεφτει μονο

3% με εφαρμογες φορτωμενο...μια χαρα δηλαδη κανενα προβλημα η μπαταρια! το κινητο ρολαρει τελεια και γενικα δεν πεζεται το τηλεφωνακι!

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα που πήρα στα χέρια μου πάλι το κουτί βλέπω πως η αυτοκόλλητη ταινία είναι της samsung και μέσα το βιβλιαράκι στα Γαλλικά.

Η αλήθεια είναι πως το παρήγγηλα από το σκρουτζομάγαζο αλλά δεν ήθελα να μου το φέρει courier στο σπίτι , το φοβήθηκα μιας και δεν το ήξερα το μαγαζί και έστειλα δικό μου άνθρωπο να το πάρει από εκεί , έτσι ώστε αν υπήρχε πρόβλημα να επιστραφεί κατ'ευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα που πήρα στα χέρια μου πάλι το κουτί βλέπω πως η αυτοκόλλητη ταινία είναι της samsung και μέσα το βιβλιαράκι στα Γαλλικά.

Η αλήθεια είναι πως το παρήγγηλα από το σκρουτζομάγαζο αλλά δεν ήθελα να μου το φέρει courier στο σπίτι , το φοβήθηκα μιας και δεν το ήξερα το μαγαζί και έστειλα δικό μου άνθρωπο να το πάρει από εκεί , έτσι ώστε αν υπήρχε πρόβλημα να επιστραφεί κατ'ευθείαν.

 

δες σε παρακαλώ πολύ εάν την βγάλεις αυτή την ταινία τις samsung ξανακολάει και ούτε γάτα ούτε ζημία???

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάφερα καν να την ξεκολλήσω , το κουτί το άνοιξα με μαχαιράκι σ εκέινο το σημείο που κούμπωνε το κουτί με την ταινία.

Αν σ ενδιαφέρει , η ταινία γράφει : do not accept if seal is broken και από κάτω caution sealed package.. συνεχίζει με κάτι άλλα και από

κάτω υπογράφει η samsung electronics.Στα γράφω γιατί κάτι διάβασα για δεύτερη ταινία..εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάφερα καν να την ξεκολλήσω , το κουτί το άνοιξα με μαχαιράκι σ εκέινο το σημείο που κούμπωνε το κουτί με την ταινία.

Αν σ ενδιαφέρει , η ταινία γράφει : do not accept if seal is broken και από κάτω caution sealed package.. συνεχίζει με κάτι άλλα και από

κάτω υπογράφει η samsung electronics.Στα γράφω γιατί κάτι διάβασα για δεύτερη ταινία..εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο.

 

Εμένα που είναι βουλγαρικο μου ήρθε κανονικά με ταινία ασφαλείας της Samsung. Παρόλα αυτά είχα θέμα με την μπαταρία. Μετά από μια μέρα χρήσης άρχισε να καταναλώνει αρκετά σε stand by παρόλο που ήταν σε deep sleep. Όταν το έκανα restart δούλευε κανονικά και πάλι. Υπάρχει θέμα με αυτό και περιμένουμε κάποια αναβάθμιση από την Samsung. Δείτε εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2380723.Υπάρχουν πολλοί χρήστες που το αναφέρουν. Σε μένα λύθηκε το πρόβλημα μετά που το έκανα root οπότε θεωρώ ότι έχει να κάνει με τον kernel και πιο συγκεκριμένα με την διαχείριση των δύο επεξεργαστών από ότι διάβασα σε κάποιο site.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της αυτονομίας είναι θέμα ρυθμίσεων και ROM. Μοναδική περίπτωση που είχα ανεξήγητα μεγάλη πτώση στην αυτονομία ήταν πρόσφατα που μετά από μία επανεκκίνηση που έβγαλε μήνυμα ότι η κάρτα μνήμης έχει πρόβλημα και πως πρέπει να της κάνω format. Το έκανα και μετά όλα καλά. Πάντως η τελευταία ROM που κυκλοφορεί για το i9195 (I9195XXUAMJ1) έχει πολύ καλή αυτονομία.

 

*επειδή εγώ ήμουν που έφερα προς συζήτηση το θέμα με τα παραεισαγωγής, θέλω να θυμίσω πως τα όσα έγραψα αποτελούν προσωπική εμπειρία και δεν σημαίνει πως συμβαίνουν κατά κανόνα. Επίσης, αυτά που ανέφερα σχετικά με το γιατί ανοίχτηκαν οι συσκευές (DOA, δικαίωμα επιστροφής κλπ.) είναι υποθέσεις. Να μην παρεξηγηθούμε...

 

Γενικά, όσα είχα πάρει από παραεισαγωγή, δεν είχαν ούτε λειτουργικό, ούτε κατασκευαστικό πρόβλημα. Το μόνο που παρατήρησα ήταν ότι σε όλα, η απόδοση του λευκού δεν ήταν τόσο καλή. Έβγαζαν ένα τόνο ελαφρύ μπεζ ή ροζ, κάτι που δεν γίνεται αντιληπτό αν η φωτεινότητα είναι στο μέγιστο. Πρέπει να την θέσετε σε αυτόματη ρύθμιση (ακόμη και με τη ρύθμιση στο αυτόματο +5) για να γίνει αντιληπτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το χρώμα στην οθόνη απο ένα review που είδα είναι κοινό σε όλες τις οθόνες amoled .

Μπορεί όλα να έχουν αυτό το πρόβλημα αλλά από προσωπική εμπειρία λέω ότι τα Ελληνικά έχουν ελάχιστο σε σχέση με τα παραεισαγωγής. Για να αντιληφθείς τη διαφορά τους στην απόδοση του λευκού, πρέπει να τα βάλεις δίπλα-δίπλα, με ίδια ρύθμιση φωτεινότητας, στο ίδιο περιεχόμενο απεικόνισης (πχ μενού ρυθμίσεων). Μάλιστα, μερικά παραεισαγωγής, σε ίδια ρύθμιση φωτεινότητας με ένα Ελληνικό, δεν έδιναν μόνο άλλη απόχρωση του λευκού αλλά και χαμηλότερη φωτεινότητα στο λευκό. Αυτό μάλλον έχει να κάνει με συγκεκριμένες παρτίδες παραγωγής που άλλες διοχετεύτηκαν στην Ελλάδα και άλλες στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όλα να έχουν αυτό το πρόβλημα αλλά από προσωπική εμπειρία λέω ότι τα Ελληνικά έχουν ελάχιστο σε σχέση με τα παραεισαγωγής. Για να αντιληφθείς τη διαφορά τους στην απόδοση του λευκού, πρέπει να τα βάλεις δίπλα-δίπλα, με ίδια ρύθμιση φωτεινότητας, στο ίδιο περιεχόμενο απεικόνισης (πχ μενού ρυθμίσεων). Μάλιστα, μερικά παραεισαγωγής, σε ίδια ρύθμιση φωτεινότητας με ένα Ελληνικό, δεν έδιναν μόνο άλλη απόχρωση του λευκού αλλά και χαμηλότερη φωτεινότητα στο λευκό. Αυτό μάλλον έχει να κάνει με συγκεκριμένες παρτίδες παραγωγής που άλλες διοχετεύτηκαν στην Ελλάδα και άλλες στο εξωτερικό.

 

Αυτό το είδα και εγώ που το συγκρίναμε με ενός φίλου ελληνικό.... όντως ισχύει αλλά συμβαίνει και σε μερικά ελληνικά μοντέλα.... Μάλλον όπως είπε και ο φίλος παραπάνω έχει να κάνει με παρτίδες παραγωγής. Βέβαια η διαφορά είναι ελάχιστη και μόνο αν τα βάλεις δίπλα δίπλα θα το καταλάβεις.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατήρησα είναι πως μεταξύ τους τα Ελληνικά έχουν διαβαθμίσεις στην απόδοση του λευκού και στη φωτεινότητα αλλά όλα τα Ελληνικά διαχειρίζονται καλύτερα το λευκό σε σχέση με τα παραεισαγωγής.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Παρακαλουθώ αρκετό καιρό το forum σας και ομολογώ οτι οι συμβουλές σας ειναι πολυ χρησιμες.

Απο προχτές άλλαξα από Galaxy S3 mini, από το οποίο ημουν απόλυτα ικανοποιημένος σε Galaxy S4 mini I9195 I9195XXUAMG8.

Το κινητό είναι πανέμορφο, έχει νομίζω καλύτερα χρώματα από το S3 και πιο γρήγορο internet.

Ακολουθώντας τις προτάσεις σας έκανα και το Antutu test και το αποτέλεσμα ήταν 19.472.

Ρύθμισα μόνο GSM, ενεργοποίησα την εξοικονόμηση μπαταρίας, μόνο την φωτεινότητα έχω λίγο δυνατά μιας και δε μου άρεσε η σκοτεινή οθόνη.

Και πάντα εκκαθάριση των εφαρμογών σε αναμονή.

Στο πρόβλημα τώρα...τραγική κατανάλωση μπαταρίας!

Από το βράδυ όπου το αφήνω με 87% μπαταρία το πρωί χωρίς χρήση εννοείται 55%!!!

Any tips...?

Αυτό αν συνεχίσει έτσι θέλει 2 φορές φόρτιση την ημέρα...!!!!

 

 

EDIT: Το κινητό μου και μένα γαλλικό.

Στο πίσω μέρος της συσκευής γράφει 8Go, είχε διπλή ταινία, όχι όμως για την ΙΜΕΙ και μισοανοιγμένο το πίσω μέρος -το καπάκι-.

Τα έχω ψιλοπάρει αν είναι από επιστροφή.

Μπαταρία:

Οθόνη 55%

Αδράνεια συσκευής 12%

Σε αναμονή 11%

Internet 9%

Διακομιστής μ'εσων 9%

Σύστημα Android 4%

Λειτουργικό 2%

 

Τι γίνεται ρε παιδιά...????

Edited by kontraman
Link to comment
Share on other sites

εμενα εχει κατω απο την ταινια ακομα μια πιο μικρη, το κινητο ειχε κανονικα ολες τις ζελατινες μπρος πισω και γυρω γυρω, το καπακι μεσα στο κουτι ηταν ανοιχτο, το μονο προβλημα ειναι αυτο με του kontraman η μπαταρια μεσα σε ενα βραδυ ειτε με εξικονομιση και λειτ. πτισης ειτε χωρις κατεβαινει 20-30% αναλογα με τις ωρες που καθεται. Λετε να το στυλω στην αντιπροσωπεια?
Link to comment
Share on other sites

Σας ξαναλέω ότι το θέμα αυτονομίας έχει σχέση με τις ρυθμίσεις, τις εφαρμογές/widgets που τρέχουν στο παρασκήνιο και την έκδοση της ROM. Δοκιμάστε μια άλλη ROM και μετά ξαναδείτε τα αποτελέσματα.
Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου γαλλικό, μεσα σε ζελατίνες σφραγισμένο με διπλή ταινια όπως λετε μπαταρία στη ζελατίνα της βιβλιο οδηγιων στα ελληνικα αλλά δεν θυμάμαι το καπάκι αν ηταν μισοκουμπωμενο. Ξεκίνησε στα γαλλικά και όχι σε οθόνη με ρυθμίσεις. Πέρα απο αυτό δεν αντιμετώπισα κανένα θεμα με την μπαταρία οπως λένε τα παιδιά, νομίζω πως μετα τις πρώτες φορτίσεις βγάζει άνετα 2 μέρες με airplane mode το βράδυ
Βαγγέλης
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν γίνεται μέσω Odin η cmw να φλασαρεις κάποιο αρχείο και να αλλάξεις baseband; το λέω γιατί ενώ έχω φλασαρει κανονικά την νεώτερη rom, το baseband number εξακολουθεί να είναι αυτό της rom που είχε περασμένη.

 

Υ.Γ: Και εγώ το πήρα από το πουλοκαταστημα με όλα τα χαρακτηριστικα που έχετε αναφέρει (ταινίες, καπάκια κλπ) γαλλικό, με πρώτη ενεργοποίηση κατευθείαν σε γαλλικό μενού και όχι σε αρχικό setup, αλλά όλα πάνε ρολόι. Το κινητό σφαίρα, μπαταρία νορμάλ γενικά πολύ καλή αγορά.

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν γίνεται μέσω Odin η cmw να φλασαρεις κάποιο αρχείο και να αλλάξεις baseband; το λέω γιατί ενώ έχω φλασαρει κανονικά την νεώτερη rom, το baseband number εξακολουθεί να είναι αυτό της rom που είχε περασμένη.

 

Υ.Γ: Και εγώ το πήρα από το πουλοκαταστημα με όλα τα χαρακτηριστικα που έχετε αναφέρει (ταινίες, καπάκια κλπ) γαλλικό, με πρώτη ενεργοποίηση κατευθείαν σε γαλλικό μενού και όχι σε αρχικό setup, αλλά όλα πάνε ρολόι. Το κινητό σφαίρα, μπαταρία νορμάλ γενικά πολύ καλή αγορά.

 

Αυτό μου έτυχε και σε μένα...ξαναφλάσαρα το firmware και μου το άλλαξε μετά. Δοκίμασε να το ξαναφλάσαρεις...υπόψη να ΜΗΝ έχεις την επιλογή F.Reset time τσεκαρισμένη και το firmware να το βάλεις στο πεδίο ΑP

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν μπορει καποιος να μου πει πως να βαλω ρομ και ποια για να λυθει το θεμα με την μπαταρια, θα το εκτιμουσα παρα πολυ, να σημειοσω πως ειχα προσπαθησει να κανω ρουτ το Neo V μου και τα ψιλοκαταφερα, οποτε εχω μια μικρη γνωση, (πολυ μικρη)
Link to comment
Share on other sites

παιδιά δείτε αυτό το unboxing το κουτί είναι κλειστό και με ζελατίνα τελικά τι καρούλια μας πουλάνε για κινητά στο skroutz ένας θεός ξέρει.

 

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δείτε αυτό το unboxing το κουτί είναι κλειστό και με ζελατίνα τελικά τι καρούλια μας πουλάνε για κινητά στο skroutz ένας θεός ξέρει.

 

 

Παραεισαγωγής το πήρανε και αυτοί χα χα χα Δεν έχουν ζελατίνα. Πήγαινε κ στο plaisio να δεις που είναι ελληνικής αντιπροσωπίας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...