Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αναφερομαι γενικα σε ολους τους κατοχους αν βγαζει γενικα καποιο προβλημα???π.χ το μεγαλο εχει προβλημα με την μπαταρια ή αν ψιλοκολλαει.....κ.τ.λ.

 

2 μήνες τώρα κανένα απολύτως πρόβλημα . Το κινητό είναι άψογο για τα λεφτά του.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αναφερομαι γενικα σε ολους τους κατοχους αν βγαζει γενικα καποιο προβλημα???π.χ το μεγαλο εχει προβλημα με την μπαταρια ή αν ψιλοκολλαει.....κ.τ.λ.

 

Από τον Αύγουστο που το έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Το κινητάκι είναι απροβλημάτιστο και πλέον για τα λεφτά του είναι super. Είχα και το S4 αλλά αυτό μου αρέσει πιο πολύ!

Όσο για το φίλο με το πληκτρολόγιο πιο πάνω θέλει σύνδεση με το net και όπως τα περιγραψατε έτσι ακριβώς γίνεται το download των ελληνικών και όλα ok :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν κανω καλα που το γραφω εδω, αλλα ψαχνοντας για ενα "αξιοπρεπες" δικαρτο για να αντικαταστησω το SIII (δεν μπορω να κουβαλαω 2 κινητα) κατεληξα στο Galaxy S4 Mini Duos

το βρηκα με 330€

http://www.phonegallery.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=468

 

και καθως κοιτουσα επεσα πανω σ'αυτο και "θαμπωθηκα" με τα χαρακτηριστικα του

ξερει κανεις περι τινος προκριται; ειναι καποια κόπια του Samsung;

http://www.skroutz.gr/s/3726334/OEM-Smart-S4-Quad-Core.html

 

ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

Μου μυριζει "κινεζιλα". Δεν θα στο προτινα. Μπορει τα χαρακτηριστικα του να ειναι πολυ καλα, αλλα η ποιοτητα κατασκευης του και οι αντοχες του στον χρονο ειναι οτι χειροτερο. Εχουν περασει απ' τα χερια μου κινεζικα κινητα διαφορων αγνωστων μαρκων και ενω σαν εμφανιση καμια φορα ειναι πιο εντυπωσιακα κι απ' την συσκευη που πανε να μιμηθουν, οταν το πιανεις στα χερια σου το ονειρο καταρρεει. Το touch της οθονης ειναι απαραδεκτο στα περισσοτερα, θα διαπιστωσεις διαφορα κολληματα στο λογισμικο και μπορει να μην αναγραφεται στο κουτι του αλλα εχει ημερομηνια ληξης! :lol:

 

Οι δικες μου εμπειριες και εντυπωσεις απο τα καθαρα κινεζικα κινητα ειναι οι χειροτερες, τουλαχιστον σε συγκριση με τα επωνυμα που πανε να μιμηθουν. Δεν θα στο προτεινα και ειδικα οταν μιλαμε για μια διαφορα της ταξεως των 100 ευρω περιπου οπως εδω.

make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

Έχω ποστάρει και στο i9192 αλλά το θέτω και εδώ μήπως κανείς βοηθήσει.

Έχω ακολουθήσει τις οδηγίες του MyQ.gr και:

1) Έχω βάλει τα παρακάτω στο προφίλ internet:

• Όνομα: Q Internet

• APN: myq

• MCC: 202

• MNC: 09

• Τύπος APN: Internet

(τα υπόλοιπα κενά)

2) Έχω δώσει "αυτόματη σύνδεση" (gsm/wcdma) ως λειτουργία δικτύου ενώ στην άλλη sim "μόνο gsm" (δε σε αφήνει να βάλεις και τις 2 στο αυτόματο).

3) Επίσης (εννοείται) έχω ορίσει τη 2η sim (Q) ως data.

4) Έχω ενεργοποιήσει την περιαγωγή (απαραίτητο σύμφωνα με τις οδηγίες).

Εάν έχει ή γνωρίζει κάποιος τις ρυθμίσεις, παρακαλώ να μου τον δώσει κι εμένα.

Ευχαριστώ.

Ψάχνεις F2G€10/300', F2G€30, κλπ δυσεύρετα καρτοκινητά όλων των εταιριών ή εύκολα νούμερα;
Link to comment
Share on other sites

Μου μυριζει "κινεζιλα". Δεν θα στο προτινα. Μπορει τα χαρακτηριστικα του να ειναι πολυ καλα, αλλα η ποιοτητα κατασκευης του και οι αντοχες του στον χρονο ειναι οτι χειροτερο. Εχουν περασει απ' τα χερια μου κινεζικα κινητα διαφορων αγνωστων μαρκων και ενω σαν εμφανιση καμια φορα ειναι πιο εντυπωσιακα κι απ' την συσκευη που πανε να μιμηθουν, οταν το πιανεις στα χερια σου το ονειρο καταρρεει. Το touch της οθονης ειναι απαραδεκτο στα περισσοτερα, θα διαπιστωσεις διαφορα κολληματα στο λογισμικο και μπορει να μην αναγραφεται στο κουτι του αλλα εχει ημερομηνια ληξης! :lol:

 

Οι δικες μου εμπειριες και εντυπωσεις απο τα καθαρα κινεζικα κινητα ειναι οι χειροτερες, τουλαχιστον σε συγκριση με τα επωνυμα που πανε να μιμηθουν. Δεν θα στο προτεινα και ειδικα οταν μιλαμε για μια διαφορα της ταξεως των 100 ευρω περιπου οπως εδω.

 

Εγω παντως εκανα καποια τηλ σε αυτα τα μαγαζια απο τον skroutz οπως και στην samsung και μου ειπαν οτι μπορω να παρω τηλ στην sam και να τους πω το imei απο το τηλ και να μπυ πουν αν ειναι γνησιο ή οχι και οτι εχει την ταινια ασφαλειας της εταιρειας τι λετε???

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω σχεδόν όλα τα καταστήματα του Skroutz. Όλα πουλάνε γνήσια κινητά, απλώς το θέμα είναι πως τελευταία αυτά τα μαγαζιά έχουν γεμίσει την αγορά με τεμάχια από Γαλλία που έχουν ανοιχτεί (υποτίθεται για έλεγχο αλλά δεν το νομίζω, κάτι άλλο παίζει) και γι' αυτό έχουν δύο ταινίες ασφαλείας (τη μία πάνω από την άλλη), δύο αυτοκόλλητα με ΙΜΕΙ κλπ (το ένα πάνω από το άλλο) και στα περισσότερα το πίσω καπάκι δεν είναι κουμπωμένο στη συσκευή. Σχεδόν όλα ανοίγουν κατευθείαν σε κατάσταση αναμονής (Γαλλικά) ενώ θα έπρεπε να ξεκινούν από το αρχικό μενού σεταρίσματος. Πάντως σαν προϊόν πώλησης είναι πάντα γνήσιο.

 

*θέλω να προσθέσω ότι τα περισσότερα "παραεισαγωγής" έχουν ένα μικρό θέμα με την απόδοση του λευκού χρώματος (δίνουν λευκό με ελαφριά απόχρωση μπεζ ή ροζ). Αυτό για μερικούς ίσως είναι υποκειμενικό αλλά βλέποντάς τα δίπλα-δίπλα, η γνώμη μου είναι ότι τα "Ελληνικά" τεμάχια έχουν καλύτερη απόδοση του λευκού.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εκανα καποια τηλ σε αυτα τα μαγαζια απο τον skroutz οπως και στην samsung και μου ειπαν οτι μπορω να παρω τηλ στην sam και να τους πω το imei απο το τηλ και να μπυ πουν αν ειναι γνησιο ή οχι και οτι εχει την ταινια ασφαλειας της εταιρειας τι λετε???

 

 

Παρεξηγησες. Δεν μιλησα για τα κανονικα samsung galaxy s4 που πουλαει το skroutz. Φυσικα και τα σκρουτζομαγαζα πουλανε original και κανονικοτατα τηλεφωνα. Εχω παρει κι ολας και μπορω να το επιβεβαιωσω. Μιλησα καθαρα γι αυτην την συσκευη που παρεθεσε ο φιλος απο πανω http://www.skroutz.gr/s/3726334/OEM-Smart-S4-Quad-Core.html. Αυτο βγαζει ματι πως ειναι κινεζικο μιας που ετσι κι αλλιως δεν αναγραφεται καπου οτι ειναι ;) samsung.

Edited by rxtarcher
make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Παρεξηγησες. Δεν μιλησα για τα κανονικα samsung galaxy s4 που πουλαει το skroutz. Φυσικα και τα σκρουτζομαγαζα πουλανε original και κανονικοτατα τηλεφωνα. Εχω παρει κι ολας και μπορω να το επιβεβαιωσω. Μιλησα καθαρα γι αυτην την συσκευη που παρεθεσε ο φιλος απο πανω http://www.skroutz.gr/s/3726334/OEM-Smart-S4-Quad-Core.html. Αυτο βγαζει ματι πως ειναι κινεζικο μιας που ετσι κι αλλιως δεν αναγραφεται καπου οτι ειναι ;) samsung.

το τηλεφωνο ειναι οντως "κινεζια"

http://www.aliexpress.com/store/product/Feiteng-5-S4-GT-H9500-Quad-Core-Smart-Phone-MTK6589-1G-1G-SD-2G-Android-4/901200_860304651.html

 

και μια που πιασαμε την κουβεντα περι "παραεισαγωγης"

S4 με 430€

εχει παρει καποιος κινητο απο το συγκεκριμενο καταστημα;

http://www.kamthing.com/offers/?deals=kamthing-samsung-galaxy-s4&utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=%E2%9C%89_%CE%A4%CE%BF_Samsung_Galaxy_S4_%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7_%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%AE!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στυλ Groupon. Λογικα δεν θα' χεις καποιο προβλημα, αλλα γιατι να μην το παρεις απο καποιο αλλο site του skroutz στην ιδια παλι τιμη, που στελνει με αντικαταβολη και θα εχεις το κεφαλι σου πιο ησυχο απ' το να δωσεις προκαταβολικα τα χρηματα μεσω πιστωτικης η καταθεσης! http://www.skroutz.gr/s/3034682/Samsung-Galaxy-S4-i9505-16GB.html
make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία διαβάζω πολυ...θάψιμο για αυτό το κινητό στο site του Skroutz στις κριτικές των καταναλωτών...δεν μπορώ να καταλάβω γιατί:(
Link to comment
Share on other sites

Καλά, τα προβλήματα που δήλωσαν είναι τυπικά για κάθε μοντέλο και φυσικά όχι συχνά. Ό,τι πρόβλημα εμφάνισε το S4 mini θα μπορούσε να βρεθεί και στο S4 κλπ. Γι' αυτό υπάρχει η εγγύηση παίδες. Γενικά το τηλέφωνο είναι από τα καλύτερα value for money και νομίζω πως αν κάτι θα μπορούσε να βελτιωθεί, θα ήταν η ποιότητα της κάμερας και του σήματος. Είχα το S4 και αυτά τα δύο που ανέφερα είναι τα μόνα που με κάνουν να το θυμάμαι (ιδιαίτερα η κάμερα).
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη σκεφτομαι να το παρω αυριο απο σκρουτζομαγαζο αξιζει σε αυτη τη τιμη? να το προχωρησω? λαγκαρισματα υπαρχουν? ζεστενεται? και με ενδιαφερει το 1080π βιντεο πυ τραβαει..ειναι καλο εχει θορυβο? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω την εμπειρια μου στα κινητα για να ξεκαθαριζουμε μερικα πραγματα και να βοηθιουνται ολοι.απο σημα και ενταση ακουστικου ολα σε ενα καζανι βραζουν με ξεκαθαρη υπεροχη της μοτορολα.ακομη και το χτ 530 ειναι καλυτερο απο ολα, την εχω την συσκευη και μιλαω εκ πειρας.τωρα για το ηχειο που μερικοι μιλανε οτι ειναι σε θεση λαθος και δεν ακουγεται ολες οι συσκευες της σαμμυ το εχουν στο ιδιο σημειο.οσον αφορα την καμερα, αν τα 8 μπ του μινι 4 ειναι λιγα τι να πω,;;;εγω εχω ακομη το s2 και ναι μεν στην αρχη μου φαινοταν οτι οι φωτο μου δεν ηταν καλες αλλα με την τελευταια αναβαθμιση ειναι τζαμι.συνεπως μαλλον το λογισμικο εχει ευθυνη παρα οι συσκευες.επισης να σημειωθει οτι οι συσκευες που εχουν φακο πλαστικο ακομη και φωτογραφικες μηχανες αυτες καθ'εαυτες δεν βγαζουν φωτογραφιες επιδοσεων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

εσεις που έχετε γαλλικές συσκευές και όπως λέτε είναι απο πριν ανοιγμένες, από πού τις έχετε πάρει?

Σκέφτομαι να το πάρω από birdphone (για δεύτερο) το οποίο νομίζω ότι φέρνει γερμανικές συσκευές. Ετσι δεν είναι?

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη σκεφτομαι να το παρω αυριο απο σκρουτζομαγαζο αξιζει σε αυτη τη τιμη? να το προχωρησω? λαγκαρισματα υπαρχουν? ζεστενεται? και με ενδιαφερει το 1080π βιντεο πυ τραβαει..ειναι καλο εχει θορυβο? ευχαριστω

 

Καλό είναι να σταθμίσεις λίγο τις απαιτήσεις σου.Αν νομιζεις οτι με το S4 mini θα τραβάς βίντεο όπως με μια hd panasonic καλό είναι να αναθεωρήσεις.Το βίντεο δεν έχει σταθεροποιητή.Στις ρυθμίσεις δείχνει σταθεροποιητή στην κάμερα και όχι στο βίντεο.Επίσης σε εσωτερικό χώρο το βίντεο είναι σαν vga ή αλλιώς άχρηστο. Σε καλό φωτισμό σε εξωτερικό χώρο τα πράγματα αλλάζουν θεαματικά. Το βίντεο (για κινητό τηλέφωνο) είναι αρκετά καλό αλλά αν κρατάς το τηλέφωνο ακίνητο.Μόλις κινείς τη συσκευή παρακολουθείς "κενά" σαν να σκαλώνει η εικόνα.Δυστυχώς αυτά γίνονται αντιληπτά και στον υπολογιστή τη ώρα της προβολής.

Και βέβαια αυτό δεν ισχύει μόνο για το mini αλλά μάλλον για όλα τα τηλέφωνα.

Και στο youtube αν παρακολουθήσεις τα videos από την παρουσίαση του τηλεφώνου θα δεις τα ίδια πράγματα.Επίσηςτα βιντεάκια είναι τραβηγμένα με ακίνητο το τηλέφωνο.

Edited by arisk
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το ακουστικό του 4 μίνι είναι σούπερ, καλύτερο ακόμα και απ του νότε 2 που έχω

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

εσεις που έχετε γαλλικές συσκευές και όπως λέτε είναι απο πριν ανοιγμένες, από πού τις έχετε πάρει?

Σκέφτομαι να το πάρω από birdphone (για δεύτερο) το οποίο νομίζω ότι φέρνει γερμανικές συσκευές. Ετσι δεν είναι?

Εγώ πήρα από το παραπάνω κατάστημα και η συσκευή ήταν γαλλική και βέβαια σφραγισμένη με την αρχική ταινία της εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι γαλλικό δεν είναι καλύτερο για τις αναβαθμίσεις? Δηλ. δεν τις παίρνει νωρίτερα απ' ότι αν ήταν ελληνικό?

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεσφατο, μερικες φορες οι αναβαθμισεις που βγαινουν τελευταιες ειναι ποιο ολοκληρωμενες απο τις προγεννεστερες
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα από το παραπάνω κατάστημα και η συσκευή ήταν γαλλική και βέβαια σφραγισμένη με την αρχική ταινία της εταιρίας.
Τα θέματα που ανέφερα πιο πάνω παρουσιάστηκαν και στο Birdphone. Μάλιστα τους έστειλα πίσω τη συσκευή και μου έδωσαν άλλη πάλι από Γαλλία και πάλι ανοιγμένη (έλεγξα και το ΙΜΕΙ). Η ταινία ασφαλείας ήταν απείραχτη (2η πάνω από την αρχική) αλλά τι να το κάνεις;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα πάρει απο σκρουτζομάγαζο τον Αύγουστο και ήταν όλα εντάξει. Σαν αρχική γλώσσα ειχε τα γερμανικά. Δεν εχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω σχεδόν όλα τα καταστήματα του Skroutz. Όλα πουλάνε γνήσια κινητά, απλώς το θέμα είναι πως τελευταία αυτά τα μαγαζιά έχουν γεμίσει την αγορά με τεμάχια από Γαλλία που έχουν ανοιχτεί (υποτίθεται για έλεγχο αλλά δεν το νομίζω, κάτι άλλο παίζει) και γι' αυτό έχουν δύο ταινίες ασφαλείας (τη μία πάνω από την άλλη), δύο αυτοκόλλητα με ΙΜΕΙ κλπ (το ένα πάνω από το άλλο) και στα περισσότερα το πίσω καπάκι δεν είναι κουμπωμένο στη συσκευή. Σχεδόν όλα ανοίγουν κατευθείαν σε κατάσταση αναμονής (Γαλλικά) ενώ θα έπρεπε να ξεκινούν από το αρχικό μενού σεταρίσματος. Πάντως σαν προϊόν πώλησης είναι πάντα γνήσιο.

 

*θέλω να προσθέσω ότι τα περισσότερα "παραεισαγωγής" έχουν ένα μικρό θέμα με την απόδοση του λευκού χρώματος (δίνουν λευκό με ελαφριά απόχρωση μπεζ ή ροζ). Αυτό για μερικούς ίσως είναι υποκειμενικό αλλά βλέποντάς τα δίπλα-δίπλα, η γνώμη μου είναι ότι τα "Ελληνικά" τεμάχια έχουν καλύτερη απόδοση του λευκού.

Μεγάλε μέσα έπεσες. Ιδια ακριβώς περίπτωση κ το δικό μου. Κ είχα απορία γιατί ήταν ανοικτό το καπάκι απο πίσω..........

Τι στο καλό τα κάνανε τα τηλέφωνα? Εχω μείνει τρομερά απογοητευμένος με τη μπαταρία του, ειδικά αν το συγκρίνω με το S3 το μεγάλο, της κοπέλας μου. Λες να έχει καμία σχέση κ αυτό?

 

Καλησπέρα στην παρέα,

εσεις που έχετε γαλλικές συσκευές και όπως λέτε είναι απο πριν ανοιγμένες, από πού τις έχετε πάρει?

Σκέφτομαι να το πάρω από birdphone (για δεύτερο) το οποίο νομίζω ότι φέρνει γερμανικές συσκευές. Ετσι δεν είναι?

Απο εκεί την πήρα εγώ.........κ είναι τέτοια περίπτωση

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...