Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα το S2 για 2 χρόνια, και πήρα το S4 mini.

 

Έχει ΠΟΛΥ (μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ) καλύτερη οθόνη, ίδιας τεχνολογίας (Plus) με μεγαλύτερη ανάλυση και ΠΟΛΥ καλύτερα χρώματα και ευκρίνεια.

 

Ένα πολύ καλό πλήρες συγκριτικό(για όποιον ξέρει την γλώσσα) του S4 mini με το S2 plus

 

 

Στο 14το λεπτό περίπου, έχει συγκριτικό στις οθόνες και μου φαίνεται καλύτερη του S2. Επιπλέον η οθόνη του S4 mini έχει το μειονέκτημα ότι είναι pentile.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ένα πολύ καλό πλήρες συγκριτικό(για όποιον ξέρει την γλώσσα) του S4 mini με το S2 plus

 

 

Στο 14το λεπτό περίπου, έχει συγκριτικό στις οθόνες και μου φαίνεται καλύτερη του S2. Επιπλέον η οθόνη του S4 mini έχει το μειονέκτημα ότι είναι pentile.

 

Νομιζω πως δεν θα επρεπε να υπαρχει συγκριση με το s2 μιας και ειναι κατωτερο σε πολλα.

Ισως, με το s3 ή s3 lte, να ειναι πιο σωστη συγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δεν θα επρεπε να υπαρχει συγκριση με το s2 μιας και ειναι κατωτερο σε πολλα.

Ισως, με το s3 ή s3 lte, να ειναι πιο σωστη συγκριση.

 

Για όσους έχουμε το S2 είναι χρήσιμη μια σύγκριση. Κι εγώ προσωπικά που ενδιαφέρομαι για το duos(που δεν έχει 4G και NFC) με ενδιαφέρουν οι διαφορές τους γιατί στην ουσία είναι ένα S2 με καλύτερο επεργαστή, μεγαλύτερη ram, 2 κάρτες sim αλλά πολύ μικρότερη μνήμη. Οπότε υπάρχει σύγκριση αφού δεν έχει πολλές διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουμε το S2 είναι χρήσιμη μια σύγκριση. Κι εγώ προσωπικά που ενδιαφέρομαι για το duos(που δεν έχει 4G και NFC) με ενδιαφέρουν οι διαφορές τους γιατί στην ουσία είναι ένα S2 με καλύτερο επεργαστή, μεγαλύτερη ram, 2 κάρτες sim αλλά πολύ μικρότερη μνήμη. Οπότε υπάρχει σύγκριση αφού δεν έχει πολλές διαφορές.

 

Το θεμα μνημης, με μια εξωτερικη καρτα, ολα διορθωνονται...πιστευω.

Κι εγω κατοχος s2 ειμαι και σκεφτομαι την αγορα, αναμεσα σε s4 mini η s3.

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ καλό πλήρες συγκριτικό(για όποιον ξέρει την γλώσσα) του S4 mini με το S2 plus

 

 

Στο 14το λεπτό περίπου, έχει συγκριτικό στις οθόνες και μου φαίνεται καλύτερη του S2. Επιπλέον η οθόνη του S4 mini έχει το μειονέκτημα ότι είναι pentile.

 

Δεν είναι pentile του s4 mini. Eδω τα λέει λίγο πιο αναλυτικά.

 

 

The Samsung Galaxy S4 mini uses a 4.3" Super AMOLED screen of qHD resolution (960 x 540 pixels). The pixel density clocks in at 256ppi, which is quite good, and what's even better is that it's an RGB matrix, not a Pentile screen.

It uses a layout similar to that of the Galaxy Note II with three subpixels per pixel, where the blue sub-pixel is twice as large as the red and green ones. That's a clever way to extend the life of the screen, without sacrificing anything in terms of sharpness.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

είμαι κάτοχος του 9195 και ήθελα να ρωτήσω αν έχει βρει κανείς τρόπο να φέρνει στην οθόνη κλειδώματος εικονίδιο για άμεση πρόσβαση στην κάμερα χωρίς το ξεκλείδωμα της συσκευής.

 

Επίσης σας βγάζει και εσάς κάπως "αχνές" φωτογραφίες;

Στη συσκευή φαίνονται μια χαρά με πολύ έντονα χρώματα και σε Η/Υ σαν ξεβαμμένες.

 

Στα βίντεο δεν έχει το ίδιο πρόβλημα (αν εξαιρέσουμε ότι στην οθόνη τα χρώματα φαίνονται πιο κορεσμένα).

Link to comment
Share on other sites

Νικο πήγαινε ρυθμίσεις → η συσκευή μου →κλείδωμα οθόνης → συντομεύσεις και ορίζεις ποιες θέλεις
Βαγγέλης
Link to comment
Share on other sites

Νικο πήγαινε ρυθμίσεις → η συσκευή μου →κλείδωμα οθόνης → συντομεύσεις και ορίζεις ποιες θέλεις

 

Το έχω δει αυτό το μενού αλλά όταν βάλω κλείδωμα με pin μου το έχει απενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Θέλω να αγοράσω το s4 mini απο Ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα αλλά λέει EU δηλαδή Ευρωπαικής αντιπροσωπείας.

Θα έχει Ελληνικά στο μενού?Σε μελλοντική αναβάθμιση μέσω υπολογιστή θα χαθούν τα Ελληνικά?

Δεν έχω πάρει ποτέ Android γι'αυτό ρωτάω.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου βρίσκεις προεγκατεστημένα τα Ελληνικά στο Android από όπου και αν έχει εισαχθεί (EU) το τηλέφωνο!
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει αυτό το μενού αλλά όταν βάλω κλείδωμα με pin μου το έχει απενεργοποιημένο.

 

Κλειδωμα οθονης με πιν, δεν υπαρχει τετοια δυνατοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το app2sd υποστηριζει μετακινηση εφαρμογων στην εξωτερικη sd?

Μετα το τελευταιο update κατι πηρε το ματι μου.

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους. το αγόρασα κι εγώ και είμαι ευχαριστημένος από αυτά που βλέπω κατ αρχήν.

θέλω να ρωτήσω για να κάνω πλοήγηση με το google maps που έχει χρειάζεται να είναι στο ιντερνετ και θα με χρεώνει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήρα σήμερα από κάποιο κατάστημα στην Αθήνα το galaxy s4 mini και δεν εμφανίζει την επιλογή lte/gsm/CDMA . Τι μπορώ να κάνω;

 

πηγα σημερα να κανω flash το firmware το ελληινκο στο s4 mini και κρασαρε , λεει να κανω update μεσω kies , καμια βοηθεια παρακαλωωωωωω , τι κανω τωρα???????? please help:cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήρα σήμερα από κάποιο κατάστημα στην Αθήνα το galaxy s4 mini και δεν εμφανίζει την επιλογή lte/gsm/CDMA . Τι μπορώ να κάνω;

 

πηγα σημερα να κανω flash το firmware το ελληινκο στο s4 mini και κρασαρε , λεει να κανω update μεσω kies , καμια βοηθεια παρακαλωωωωωω , τι κανω τωρα???????? please help:cry:

 

Την επιλογή στην βγάζει αν το υποστηρίζει το δίκτυο σου....Από που πήγες να το κάνεις update; Μέσω Odin;

 

καλημέρα σε όλους. το αγόρασα κι εγώ και είμαι ευχαριστημένος από αυτά που βλέπω κατ αρχήν.

θέλω να ρωτήσω για να κάνω πλοήγηση με το google maps που έχει χρειάζεται να είναι στο ιντερνετ και θα με χρεώνει;

 

Ναι πρέπει να είσαι στο internet και να έχεις αρκετά mb.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Την επιλογή στην βγάζει αν το υποστηρίζει το δίκτυο σου....Από που πήγες να το κάνεις update; Μέσω Odin;

 

ναι μεσω odin,

τα καταφερα και το επαναφερα αλλα θελω να βαλω μια rom που να αναγνωριζει την υπηρεσια lte, ξερει κανεις απο που και πως να την βαλω?

Edited by legend7ts
Link to comment
Share on other sites

ναι μεσω odin,

τα καταφερα και το επαναφερα αλλα θελω να βαλω μια rom που να αναγνωριζει την υπηρεσια lte, ξερει κανεις απο που και πως να την βαλω?

 

Η στοκ την υποστηρίζει μια χαρά.... Εγώ με στοκ είμαι και παίζει 4g....υπόψη ότι αν δεν το υποστηρίζει το δίκτυο ή η sim σου δεν σου εμφανίζεται η επιλογή.

Edited by jimsiv
Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Η στοκ την υποστηρίζει μια χαρά.... Εγώ με στοκ είμαι και παίζει 4g....υπόψη ότι αν δεν το υποστηρίζει το δίκτυο ή η sim σου δεν σου εμφανίζεται η επιλογή.

 

εγω εχω την Ι95195ΧΧUAMG8 και δε τη βγαζει

της γυναικας μου εχει την αντιστοιχη αλλα τελειωνει σε F6 και τη βγαζει

 

και τωρα το κουφο....

αφου εκανα και κατι reboot ουτε ξερω εγω πως βεβαια , ξαφνικα ειδα την επιλογη lte μπροστα μου..το μονο τωρα που μου βγαζει συνεχεια ειναι οτι μια εφαρμογη μπορει να βλαψει το κινητο και θελει συνεχεια επαν/κινηση. πως βρισκω ποια εφαρμογη ειναι αυτη?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

και τωρα το κουφο....

αφου εκανα και κατι reboot ουτε ξερω εγω πως βεβαια , ξαφνικα ειδα την επιλογη lte μπροστα μου..το μονο τωρα που μου βγαζει συνεχεια ειναι οτι μια εφαρμογη μπορει να βλαψει το κινητο και θελει συνεχεια επαν/κινηση. πως βρισκω ποια εφαρμογη ειναι αυτη?

 

Αυτό πως το κατάφερες; το έκανες root;

 

εγω εχω την Ι95195ΧΧUAMG8 και δε τη βγαζει

της γυναικας μου εχει την αντιστοιχη αλλα τελειωνει σε F6 και τη βγαζει

 

Εγώ έχω την MG8 και την βγάζει!

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου το έβγαζε στην αρχή καθόλου. Για το ροοτ πατησα τα τρία κουμπιά και ακολούθησα μια ακολουθία μάλλον όχι σωστή, τώρα δεν ανοίγει και το play store. Θα το πάω αύριο από εκεί που το πήρα αλλά δεν ξέρω τι δικαιολογία να βρω να πω για να μου το φλαςαρουνε εκείνη τη στιγμη
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου το έβγαζε στην αρχή καθόλου. Για το ροοτ πατησα τα τρία κουμπιά και ακολούθησα μια ακολουθία μάλλον όχι σωστή, τώρα δεν ανοίγει και το play store. Θα το πάω αύριο από εκεί που το πήρα αλλά δεν ξέρω τι δικαιολογία να βρω να πω για να μου το φλαςαρουνε εκείνη τη στιγμη

 

Για το play store κάνε delete το Google account, restart και ξανα βάλε το account σου. Προφανώς φλάσαρες το rootkit 2 με το οποίο θα πρέπει να σβήσεις το knox. Θα πρέπει να ξανακάνεις την διαδικασία από την αρχή αλλά πρώτα θα μπείς σε cwm, να κάνεις format system, cache και data και μετά να το σβήσεις, να μπεις σε download Mode και να ξαναφλασάρεις την stock. Έτσι θα έρθει εργοστασιακά.

Για root μπες εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2364980

,και ακολούθησε βήμα βήμα τις οδηγίες και θα είσαι εντάξει. Αλλά να φλασάρεις το S4_mini_rootkit_v1.zip

Edited by jimsiv
Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Για το play store κάνε delete το Google account, restart και ξανα βάλε το account σου. Προφανώς φλάσαρες το rootkit 2 με το οποίο θα πρέπει να σβήσεις το knox. Θα πρέπει να ξανακάνεις την διαδικασία από την αρχή αλλά πρώτα θα μπείς σε cwm, να κάνεις format system, cache και data και μετά να το σβήσεις, να μπεις σε download Mode και να ξαναφλασάρεις την stock. Έτσι θα έρθει εργοστασιακά.

Για root μπες εδώ, ακολούθησε βήμα βήμα τις οδηγίες και θα είσαι εντάξει. Αλλά να φλασάρεις το S4_mini_rootkit_v1.zip

 

που root που εδω?

 

Μήπως είσαι από Αθήνα μεριά;

Edited by legend7ts
Link to comment
Share on other sites

Δευτερη μερα με την συσκευη, και εχω παθει πλακα. Ξεκινησε χθες πρωι, φουλ φορτιση (η πρωτη, το πηρα Παρασκευη απογευμα), και τωρα ειμαι με 34% μπαταρια, 22 ωρες χρησης, με 2ωρες και 52λεπτα οθονης. Με το S4 που ειχα, για να εχω αυτα τα αποτελεσματα, του ειχα κανει root και ειχα stock lite prerooted. Πολυ ωραια συσκευη, ελαφρια, βολικοτατη στο χερι, και μονο 289€ απο stechi.gr (στην Ηλιουπολη). Δεν εχω λογο για rootαρισμα, ή custom rom. Εχω βαλει nova launcher κλασικα και ειμαι υπερκαλυμενος!!!

 

Να συμπληρωσω οτι τρεχει την MG8 (γαλλικη συσκευη), εντελως stock φυσικα. Επισης εχω (με voda) κανονικοτατα την επιλογη για Lte, και μεταφορα εφαρμογων στην sd!

Edited by tfd1978
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση. και μια ερώτηση ακόμη. το XBMC μπορούμε να το βάλουμε στο κινητό; το σηκώνει ή θα τα παίξει; το έχει βάλει κανένας;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...