Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δοκίμασες και με απενεργοποιημένα τα δεδομένα; Όταν τα έχω και εγώ ενεργοποιημένα μου γυρνάει κανονικά.

 

Ναι φυσικα..και με απενεργοποιημενα το εχω τις περισσοτερες φορες μαλιστα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι φυσικα..και με απενεργοποιημενα το εχω τις περισσοτερες φορες μαλιστα.

 

Οκ Ευχαριστώ. θα επικοινωνήσω και με την cosmote αύριο να δούμε τι θα πουν.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Οκ Ευχαριστώ. θα επικοινωνήσω και με την cosmote αύριο να δούμε τι θα πουν.

 

Η cosmote δεν προκειται να παραδεχτει τιποτα.

Και εγω νομιζα οτι φταιει το τηλεφωνο αν και το ειχε παρουσιαση ετσι ξαφνικα.

Το καταλαβα κατα τυχη οταν βρεθηκαμε 4-5 ατομα εκει και στην κουβεντα που καναμε ετυχε να πει ενας οτι ειχε το προβλημα και το επιβεβαιωσαν ολοι εκει που ηταν στην cosmote.Αλλα τι εφταιγε τοτε;;;;;η εκει περιοχη;;;;;;; εκεινο το χρονικο διαστημα;;;;;;;;ποτε δεν καταλαβαμε.Μετα απο καμια 20 μερες ειχαν στρωση ολα απο μονα τους.

Αυτο ομως δε σημαινει οτι σιγουρα φταιει η cosmote..μπορει να ειναι και θεμα τηλεφωνου...αυτο μονος σου θα το ψαξεις και θα το βρεις...οπως λεει και η παροιμια..ρωτοντας πας στην πολη.

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά έχω μια ερώτηση να κάνω. όταν με παίρνουν τηλέφωνο ο ήχος κλήσης για ένα δύο δευτερόλεπτα παίζει χαμηλά και μετά παίζει στο τέρμα που το έχω ρυθμίσει. Εγώ θέλω να παίζει κατευθείαν στο τέρμα. Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει γιατί γίνετε αυτό και αν υπάρχει τρόπος να το διορθώσω;
Link to comment
Share on other sites

Στην Cosmote όταν έκανα την ενεργοποίηση του 4G, ο υπάλληλος μου διευκρίνισε ότι η ογκοχρέωση είναι ίδια, όμως αν βλέπεις video στο youtube θα είναι μεγαλύτερη λόγω ότι θα κατεβάζει σε HD και καλό θα είναι να γυρνάω σε 3G αν είναι να δω κάποια video. Παρεπιπτόντως OculatusAbis αν έχεις επιλεγμένο σε Auto LTE/3G/2G, χωρίς να έχεις ενεργοποιημένα τα δεδομένα, σου χάνει το σήμα όταν μετακινείσαι χωρίς να είναι σε θέση να το επαναφέρει μόλις βρει κάπου καλύτερο; Εμένα μου έτυχε 3-4 φορές με αποτέλεσμα να χάσω και κλήσεις. Το δοκίμασα και σε χώρο όπου δεν έχει καλό 4G και το επιβεβαίωσα. Τώρα το έχω μονίμως σε 3G.

Σε αυτό δεν έχει σχέση το 4G αλλά οι ρυθμίσεις σου. Για παράδειγμα, τι αλλάζει όταν κατεβάζεις μία ιστοσελίδα; Μόνο ο χρόνος κατεβάσματος της πλήρους σελίδας και τίποτε άλλο. Το σύνολο των δεδομένων της είναι το ίδιο, αλλά σε 4G την κατεβάζεις σφαίρα...

 

Σήμα δεν χάνω. Ίσως κάτι παίζει με την περιοχή σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά έχω μια ερώτηση να κάνω. όταν με παίρνουν τηλέφωνο ο ήχος κλήσης για ένα δύο δευτερόλεπτα παίζει χαμηλά και μετά παίζει στο τέρμα που το έχω ρυθμίσει. Εγώ θέλω να παίζει κατευθείαν στο τέρμα. Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει γιατί γίνετε αυτό και αν υπάρχει τρόπος να το διορθώσω;

 

Υπάρχει εφαρμογή στο store που το λύνει αυτό. ..Νομίζω λέγεται no increase tone...η κάπως έτσι. ..αν θυμάται κάποιος ας βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρακολουθώντας απο την αρχή σχεδον αυτο το θέμα μιας και ενδαφερομαι για αυτή την αγορά η για το S3 το μεγάλο... Όσοι λέτε οτι έχετε θέματα με την μπαταρία έχετε δοκιμάσει να έχετε την συσκευή σας τις ώρες που δεν χρησιμοποιείται τα δεδομένα να το έχετε στο 2G;; Γιατι σε εκείνη την περιοχή που είστε μπορεί να μην εχει σίγουρα 4G σήμα η ακόμα χειρότερα 3G (γιατι υπάρχουν περιοχές που δεν εχει σίγουρα 3G σήμα) και το κινητό προφανώς να ψάχνει για αυτά τα δίκτυα με σκοπό να καταναλώνει περισσότερη μπαταρία! Με αυτο τον τρόπο ούτε τις κλήσεις θα χάνεται!! Edited by Giannis_95
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας . Όσοι έχετε πρόβλημα μπαταρίας δοκιμάστε να περάσετε την I9195XXUAMJ1 από τη Ρουμανία ... είναι η πιο πρόσφατη ROM για το 9195.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Το βράδυ το κινητό με ξεχασμένο WiFi (αν παίζει κάποιο ρόλο) και χωρίς λειτουργία πτήσης ήταν στο 84%, το πρωί είχε 82%.

Άρα πάμε καλά.

Ο ήχος πλήκτρων απενεργοποιείται...?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

μιας και ενδιαφέρομαι να πάρω και εγώ το συγκεκριμένο κινητό και παρακολουθώ το θέμα εξαρχής, αν ήταν εύκολο θα μπορούσατε όσοι αναφέρετε θέματα με την μπαταρία να ενημερωνέτε αν το κινητό είναι αγορασμένο "επίσημα" ή απο skroutzομάγαζα;

 

Σε μένα τουλάχιστον δεν είναι 100% ξεδιαλυμένο αν υπάρχουν θέματα στα κινητά που είναι αγορασμένα απο σκρουτζ. Λέω να το τσιμπήσω απο το bird.. αλλά με αυτά που διαβάζω το σκέφτομαι!

 

Γνωρίζει κανείς αν στα skroutzoμάγαζα δέχονται επιδοτήσεις απο Cosmote?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος πλήκτρων απενεργοποιείται...?

 

ρυθμισεις......>η συσκευη μου.........>ηχος....>ξετικαρεις τονος πληκ.κλησης και ηχοι αφης....

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Στην Cosmote όταν έκανα την ενεργοποίηση του 4G, ο υπάλληλος μου διευκρίνισε ότι η ογκοχρέωση είναι ίδια, όμως αν βλέπεις video στο youtube θα είναι μεγαλύτερη λόγω ότι θα κατεβάζει σε HD και καλό θα είναι να γυρνάω σε 3G αν είναι να δω κάποια video. Παρεπιπτόντως OculatusAbis αν έχεις επιλεγμένο σε Auto LTE/3G/2G, χωρίς να έχεις ενεργοποιημένα τα δεδομένα, σου χάνει το σήμα όταν μετακινείσαι χωρίς να είναι σε θέση να το επαναφέρει μόλις βρει κάπου καλύτερο; Εμένα μου έτυχε 3-4 φορές με αποτέλεσμα να χάσω και κλήσεις. Το δοκίμασα και σε χώρο όπου δεν έχει καλό 4G και το επιβεβαίωσα. Τώρα το έχω μονίμως σε 3G.

 

Τελικά μετά από επικοινωνία που είχα με την Cosmote, μου ανέφεραν ότι σε περιοχές όπου το 4G έχει πολύ λίγο σήμα, είναι δυνατόν να μην γυρνάει το κινητό σε 3G ή 2G λόγω ότι βρίσκει έστω και ελάχιστο 4G σήμα. Το πρόβλημα θα διορθωθεί όταν τελειοποιηθεί το δίκτυο....τουλάχιστον δεν υπάρχει πρόβλημα με το τηλέφωνο.:rolleyes:

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

ρυθμισεις......>η συσκευη μου.........>ηχος....>ξετικαρεις τονος πληκ.κλησης και ηχοι αφης....

 

Αυτό έκανα, αλλά συνεχίζει τον εκνευριστικό ήχο στο πάτημα πλήκτρων...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα, αλλά συνεχίζει τον εκνευριστικό ήχο στο πάτημα πλήκτρων...

 

Επανεκκίνηση δοκίμασες;; Γιατί μερικές φορές τρώνε λαγκες! :P

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα, αλλά συνεχίζει τον εκνευριστικό ήχο στο πάτημα πλήκτρων...

 

Άνοιξε το πληκτρολόγιο, πάτα το γραναζάκι (ρυθμίσεις), επέλεξε για προχωρημένους, και κάτω κάτω απενεργοποίησε τους ήχους.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα

Χάνει την εγγύηση?

Υπάρχει κάπου η διαδικασία να τη δούμε αν είναι εφικτή για εμάς που δεν έχουμε ασχοληθεί ιδιαίτερα με αυτά?

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Χάνει την εγγύηση?

Υπάρχει κάπου η διαδικασία να τη δούμε αν είναι εφικτή για εμάς που δεν έχουμε ασχοληθεί ιδιαίτερα με αυτά?

 

Η εγγύηση δεν χάνεται αν βάλεις το επίσημο firmware. Μπορείς να το κατεβάσεις από το http://www.sammobile.com αφου κάνεις ένα sign-in, ή από το samsung-updates.com.

 

Χρειάζεται να κατεβάσεις το Odin και συνδέεις το κινητό σε download mode (Εκκίνηση με πατημένο το Volume down μαζί με το Home button και πατάς το Power. Τα κρατάς πατημένα όλα μέχρι να ξεκινήσει. Σου βγάζει ένα προειδοποιητικό μήνυμα και πατάς Volume Up).

 

Στο Odin θα πρέπει να σου γράψει την θύρα που συνδέθηκε στο κουτάκι ID:COM

Ξετσεκάρεις το F.Reset Time, πατάς στο πλήκτρο AP, επιλέγεις το firmware (που κατέβασες και έχεις ξεζιπάρει, θα είναι με κατάληξη xxxxxx.tar.md5) και πατάς Start.

 

Καλό είναι να έχεις πάρει κανένα backup από επαφές και ότι άλλο χρειάζεσαι. Σε εμένα δεν έτυχε ποτέ να τα χάσω αλλά φύλαγε τα ρούχα σου. Επίσης φρόντισε να έχεις φορτισμένο το κινητό και αν έχεις laptop να είναι στην πρίζα γιατί αν γίνει κάτι ενώ φλασάρεις, μπορεί και να το brickάρεις.

Edited by jimsiv
Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση δεν χάνεται αν βάλεις το επίσημο firmware. Μπορείς να το κατεβάσεις από το http://www.sammobile.com αφου κάνεις ένα sign-in, ή από το samsung-updates.com.

 

Χρειάζεται να κατεβάσεις το Odin και συνδέεις το κινητό σε download mode (Εκκίνηση με πατημένο το Volume down μαζί με το Home button και πατάς το Power. Τα κρατάς πατημένα όλα μέχρι να ξεκινήσει. Σου βγάζει ένα προειδοποιητικό μήνυμα και πατάς Volume Up).

 

Στο Odin θα πρέπει να σου γράψει την θύρα που συνδέθηκε στο κουτάκι ID:COM

Ξετσεκάρεις το F.Reset Time, πατάς στο πλήκτρο AP, επιλέγεις το firmware (που κατέβασες και έχεις ξεζιπάρει, θα είναι με κατάληξη xxxxxx.tar.md5) και πατάς Start.

 

Καλό είναι να έχεις πάρει κανένα backup από επαφές και ότι άλλο χρειάζεσαι. Σε εμένα δεν έτυχε ποτέ να τα χάσω αλλά φύλαγε τα ρούχα σου. Επίσης φρόντισε να έχεις φορτισμένο το κινητό και αν έχεις laptop να είναι στην πρίζα γιατί αν γίνει κάτι ενώ φλασάρεις, μπορεί και να το brickάρεις.

Κατατοπιστικότατος.

Δε θα την δώσουν σαν update κ πρέπει να κάνουμε όλη αυτή την ιστορία?

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος.

Δε θα την δώσουν σαν update κ πρέπει να κάνουμε όλη αυτή την ιστορία?

 

Σίγουρα θα την δώσουν κάποια στιγμή. Εμείς που είμαστε root μόνο έτσι μπορούμε να κάνουμε update. Οπότε και το επαναφέρουμε εργοστασιακά έτσι.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα την δώσουν κάποια στιγμή. Εμείς που είμαστε root μόνο έτσι μπορούμε να κάνουμε update. Οπότε και το επαναφέρουμε εργοστασιακά έτσι.

Οπότε δεν υπάρχει λόγος σε μένα να μπλέξω τώρα κ σε άλλες ιστορίες....

Γιατί αυτά θέλουν χρόνο.............;)

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο πολυ γρηγορο αλλα πολυ μικρο , ξεσυνηθισα με τις μεγάλες οθόνες. ..
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από επικοινωνία που είχα με την Cosmote, μου ανέφεραν ότι σε περιοχές όπου το 4G έχει πολύ λίγο σήμα, είναι δυνατόν να μην γυρνάει το κινητό σε 3G ή 2G λόγω ότι βρίσκει έστω και ελάχιστο 4G σήμα. Το πρόβλημα θα διορθωθεί όταν τελειοποιηθεί το δίκτυο....τουλάχιστον δεν υπάρχει πρόβλημα με το τηλέφωνο.:rolleyes:

Αυτη η δικαιολογια τι σχεση εχει με το που χσνεις το σημα και δεν επανελχετε;

Αλλο το γενικο προβλημα οπως ειχε τυχη και αναφερα πριν(υπηρχε και σε απλες συσκευες και δεν ειχε να κανει με εναλλαγες 4G ή 3G σημα)και αλλο αυτο που λενε..δηλαδη τι θελουν να πουνε;

Ξερετε αν δεν υπαρχη καλη καλυψη 4G δεν μπορει να γυριση σε 3G και θα χανετε το σημα και δεν θα επανελχετε σε σας που εχετε ενεργοποιημενο το 4G; Χαχαχαχα..τι αλλο θα ακουσουμε;

Δηλαδη σε αλλους ειναι τελειοποιημενο το δυκτιο και σε αλλους οχι;

Εαν ηρθε στην περιοχη 4G εχεις...εαν σε καλυπτη βγσζει 4G...εαν οχι απλα δεν εχεις και εχεις 3G

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η δικαιολογια τι σχεση εχει με το που χσνεις το σημα και δεν επανελχετε;

Αλλο το γενικο προβλημα οπως ειχε τυχη και αναφερα πριν(υπηρχε και σε απλες συσκευες και δεν ειχε να κανει με εναλλαγες 4G ή 3G σημα)και αλλο αυτο που λενε..δηλαδη τι θελουν να πουνε;

Ξερετε αν δεν υπαρχη καλη καλυψη 4G δεν μπορει να γυριση σε 3G και θα χανετε το σημα και δεν θα επανελχετε σε σας που εχετε ενεργοποιημενο το 4G; Χαχαχαχα..τι αλλο θα ακουσουμε;

Δηλαδη σε αλλους ειναι τελειοποιημενο το δυκτιο και σε αλλους οχι;

Εαν ηρθε στην περιοχη 4G εχεις...εαν σε καλυπτη βγσζει 4G...εαν οχι απλα δεν εχεις και εχεις 3G

 

Έβαλα έναν μετρητή σήματος για να δω ότι όντως συμβαίνει αυτό. Πράγματι όταν είναι σε 4G στην περιοχή μου η οποία δεν έχει καλή κάλυψη, το σήμα του τηλεφώνου δεν δείχνει καθόλου κουτάκια αλλά είναι -120dBm....σε αυτή την περίπτωση δεν μπορεί να με πάρει κάποιος...όταν πέσει κάτω από τα -130dBm τότε μου γυρνάει σε H+ και επανέρχεται το σήμα κανονικά(γύρω στα -105Dbm, πάλι όχι και τόσο καλό σήμα). Να επισημάνω ότι όταν είναι ενεργοποιημένα τα δεδομένα, το γυρνάει πιό γρήγορα. Αυτό το κάνει γιατί οι κυψέλες που βρίσκονται κοντά μου, η μια μόνο υποστηρίζει 4G (φαίνεται να αποσυνδέεται από αυτήν) και συνδέεται σε άλλες 2 οι οποίες είναι 3G.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα απο εναν ακομη νεο κατοχο του i9195

Το κινητο το πηρα απο skroutzομαγαζο γαλλικο αλλα χωρις να ειναι ανοιγμενο μαζι με ενα φιλο και τα δυο απο μπαταρια τα πανε πολυ καλα σε αυτονομια την πρωτη μερα μεχρι να τα ξεφορτισουμε μας εφαγε ενα 4ωρο (απο το 60%) με ολη την ωρα σκαλισμα κατεβασματα wifi gps full φωτεινοτητα.. Απο μπαταρια σε σχεση με το xperia mini pro που ειχα πριν καμμια επαφη που ηταν και πιο αργο και ειχε και 3αρα οθονη..

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...