Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλώς ήρθες στον μαγικο κοσμο του Γαλαξυ μίνι :)

 

Κλεισε όλες τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιείς , και ασε το 4g . κανε restart και προσευχή.. Κάθε 3 μέρες.

 

Ευχαριστώ..

Όλη μέρα αυτό κάνω κλείνω εφαρμογές, μόλις ανοίξω δεδομένα μην την είδατε την μπαταρία, σε wifi καλύτερα είναι τα πράγματα.

Σε κάθε φόρτιση ~1-1,5 μέρα το κάνω επανεκκίνηση.

Edited by NickTheGreek99

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια ερώτηση και εγώ, όταν συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή ενώ ακούγετε ο χαρακτηριστικός ήχος δεν εμφανίζει το κινητό στον φάκελο υπολογιστή και δεν μπορώ να περάσω αρχεία, ενώ όταν συνδέω το κινητό σε άλλον υπολογιστή συνδέεται κανονικά. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει ?

 

Ίσως είναι πιο απλό. Φρόντισε όταν συνδέεται να μην είναι κλειστή η οθόνη με pattern.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι πιο απλό. Φρόντισε όταν συνδέεται να μην είναι κλειστή η οθόνη με pattern.

 

συμφωνώ μαζί σου.

Edited by sokins
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και εγώ, όταν συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή ενώ ακούγετε ο χαρακτηριστικός ήχος δεν εμφανίζει το κινητό στον φάκελο υπολογιστή και δεν μπορώ να περάσω αρχεία, ενώ όταν συνδέω το κινητό σε άλλον υπολογιστή συνδέεται κανονικά. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει ?

 

Εάν έχεις κωδικό ή pattern, πληκτρολόγησε τον μία φορά και θα ξεκλειδωθεί και θα στο εμφανίζει κανονικά λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θα έχουμε αναβάθμιση καθόλου για το S4 mini (είτε σε kitkat είτε γενικώς) γιατί το wifi του νομίζω σέρνεται λίγο, η μπαταρία του καταναλώνεται σε χρόνους Dt ή είναι η ιδέα μου?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες θα έχουμε αναβάθμιση καθόλου για το S4 mini (είτε σε kitkat είτε γενικώς) γιατί το wifi του νομίζω σέρνεται λίγο, η μπαταρία του καταναλώνεται σε χρόνους Dt ή είναι η ιδέα μου?

 

Όχι, όλοι έχουν παράπονα (και εγώ).

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, πήρα από μαγαζί του skroutz κινητό και είναι από Πολωνία..

Φαντάζομαι παραεισαγωγής.

Παίζει να ξέρει να μου πει κάποιος (ακόμα και με pm, off the record) τι συνεπάγεται αυτό;

Πρέπει να το επιστρέψω και να ζητήσω άλλο ή είναι το ίδιο ακριβώς με ένα πχ που θα ήταν απο Γαλλία;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, πήρα από μαγαζί του skroutz κινητό και είναι από Πολωνία..

Φαντάζομαι παραεισαγωγής.

Παίζει να ξέρει να μου πει κάποιος (ακόμα και με pm, off the record) τι συνεπάγεται αυτό;

Πρέπει να το επιστρέψω και να ζητήσω άλλο ή είναι το ίδιο ακριβώς με ένα πχ που θα ήταν απο Γαλλία;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Ή απο Γαλλία ή απο Πολωνία πάλι "παραεισαγωγής" δεν θα είναι;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, πήρα από μαγαζί του skroutz κινητό και είναι από Πολωνία..

Φαντάζομαι παραεισαγωγής.

Παίζει να ξέρει να μου πει κάποιος (ακόμα και με pm, off the record) τι συνεπάγεται αυτό;

Πρέπει να το επιστρέψω και να ζητήσω άλλο ή είναι το ίδιο ακριβώς με ένα πχ που θα ήταν απο Γαλλία;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Εχεις κανονικα καλυψη,απο την αντιπροσωπεια! η εγγυηση που δινεται,ειναι πανευρωπαικη,ειτε ειναι απο Γαλλια,ειτε απο Γερμανια,ειτε απο Πολωνια!

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την μπαταρία, δοκίμασε κανένας καμία μεγαλύτερη σε mAh π.χ. αυτή:

http://www.ebay.com/itm/3000mAh-Akku-Fur-Samsung-Galaxy-i9190-S4-Mini-LTE-i9195-EB-B500BE-Accu-Batterie-/321304370542?pt=DE_Handy_PDA_Akkus&hash=item4acf3b9d6e#shpCntId

μήπως και κρατάει περισσότερο;

Με τα smartphones μπορούμε και να τηλεφωνούμε ... μην ξεχνιόμαστε :p
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια επειδη δεν βρισκω ακρη...

Οταν με καλει καποιος, τα πρωτα 2-3 δευτερολεπτα ο ηχος κλησης ακουγεται πολυ χαμηλα και μετα ανεβαινει στο κανονικο.

Υπαρχει ρυθμιση σε αυτο? Να ακουγεται δηλαδη εξαρχης στην κανονικη ενταση?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια επειδη δεν βρισκω ακρη...

Οταν με καλει καποιος, τα πρωτα 2-3 δευτερολεπτα ο ηχος κλησης ακουγεται πολυ χαμηλα και μετα ανεβαινει στο κανονικο.

Υπαρχει ρυθμιση σε αυτο? Να ακουγεται δηλαδη εξαρχης στην κανονικη ενταση?

 

Έχω την εντύπωση ότι γίνεται με root αλλά αν δε θες root υπάρχει εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.shumoapp.disableincreasingring&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την μπαταρία, δοκίμασε κανένας καμία μεγαλύτερη σε mAh π.χ. αυτή:

http://www.ebay.com/itm/3000mAh-Akku-Fur-Samsung-Galaxy-i9190-S4-Mini-LTE-i9195-EB-B500BE-Accu-Batterie-/321304370542?pt=DE_Handy_PDA_Akkus&hash=item4acf3b9d6e#shpCntId

μήπως και κρατάει περισσότερο;

 

Eγώ περιμένω κιτκατ μπας και ανέβει η αυτονομία, αν και πάλι δεν υπάρξει βελτίωση μάλλον θα σκεφτώ να το πουλήσω και να πάρω κάτι άλλο.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια επειδη δεν βρισκω ακρη...

Οταν με καλει καποιος, τα πρωτα 2-3 δευτερολεπτα ο ηχος κλησης ακουγεται πολυ χαμηλα και μετα ανεβαινει στο κανονικο.

Υπαρχει ρυθμιση σε αυτο? Να ακουγεται δηλαδη εξαρχης στην κανονικη ενταση?

 

αυτό που σου πρότεινε ο Χρήστος είναι η λύση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, πήρα από μαγαζί του skroutz κινητό και είναι από Πολωνία..

Φαντάζομαι παραεισαγωγής.

Παίζει να ξέρει να μου πει κάποιος (ακόμα και με pm, off the record) τι συνεπάγεται αυτό;

Πρέπει να το επιστρέψω και να ζητήσω άλλο ή είναι το ίδιο ακριβώς με ένα πχ που θα ήταν απο Γαλλία;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Και το δικό μου από Πολωνία ήρθε. Το έχω 5 μήνες και δουλεύει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ περιμένω κιτκατ μπας και ανέβει η αυτονομία, αν και πάλι δεν υπάρξει βελτίωση μάλλον θα σκεφτώ να το πουλήσω και να πάρω κάτι άλλο.

 

Δοκίμασε και custom Rom πριν το πουλήσεις, slimkat θα πρότεινα με governor smartmax και scheduler row.

Όσο ζω , μαθαίνω ...
Link to comment
Share on other sites

Eγώ περιμένω κιτκατ μπας και ανέβει η αυτονομία, αν και πάλι δεν υπάρξει βελτίωση μάλλον θα σκεφτώ να το πουλήσω και να πάρω κάτι άλλο.

 

Τα ίδια και εγώ φίλε...

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και εγώ φίλε...

 

Δε θέλω να σας απογοητεύσω αλλά θα σας απογοητεύσω. Το s4 που έχει πάρει την kitkat έχω διαβάσει ότι έχει τεράστιο πρόβλημα και στραγγίζει η μπαταρία για πλάκα χωρίς να κάνεις τίποτα και στρώνει μόνο με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή με κάποιο update το οποίο καθυστερεί αρκετά να έρθει. Την kitkat την έχει πάρει και το xperia z και μου είπε γνωστός μου ότι μέσα σε λίγες ώρες από 100% έπεσε στο 40% χωρίς να κάνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και custom Rom πριν το πουλήσεις, slimkat θα πρότεινα με governor smartmax και scheduler row.

 

Δεν θα το πουλήσω τώρα, μπορεί είπα, μπορεί να μην το πουλήσω καθόλου. Custom rom μετά την λήξη της εγγύησης

 

Τα ίδια και εγώ φίλε...

 

Άρα αναμένουμε στο ακουστικό μας.:rolleyes:

 

Δε θέλω να σας απογοητεύσω αλλά θα σας απογοητεύσω. Το s4 που έχει πάρει την kitkat έχω διαβάσει ότι έχει τεράστιο πρόβλημα και στραγγίζει η μπαταρία για πλάκα χωρίς να κάνεις τίποτα και στρώνει μόνο με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή με κάποιο update το οποίο καθυστερεί αρκετά να έρθει. Την kitkat την έχει πάρει και το xperia z και μου είπε γνωστός μου ότι μέσα σε λίγες ώρες από 100% έπεσε στο 40% χωρίς να κάνει τίποτα.

 

Η kitkat είναι κακογραμμένη γενικά. Όπου την είδα ήμουν απογοητευμένος, χίλιες φορές μια καλή jelly bean παρά μια χάλια kitkat.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω καποιον dialer οπου στη λιστα των κλησεων και των επαφων να εχει το σηματακι για αμεση κληση γιατι αυτος που εχει το mini ειναι λιγο δυσχρηστος. Κατι τετοιο δηλαδη

 

%5Bimg%5Dhttp%3A//i60.tinypic.com/2ut3lw2.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω καποιον dialer οπου στη λιστα των κλησεων και των επαφων να εχει το σηματακι για αμεση κληση γιατι αυτος που εχει το mini ειναι λιγο δυσχρηστος. Κατι τετοιο δηλαδη

 

Φίλε Αντώνη για άμεση κλήση δοκίμασε swipe-right πάνω απο την επαφή που θέλεις να καλέσεις και swipe-left για άμεσο μήνυμα.

Αν χρειάζεσαι επιπλέον λειτουργείες μπορεις να κοιτάξεις - Ex-Dialer, δεν τον έχω χρησημοποιήσει αλλά έχω ακούσει πολύ καλές

κριτικές.

Edited by Programmer
Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται και αναφέρεται, μια περαιτέρω καθυστέρηση για την πολυσυζητημένη Kit Kat 4.4.2 είναι πραγματικότητα και αυτό επιβεβαιώνεται και από τις συζητήσεις μας (XDA), από την ανησυχία των extreme fan (Samsung Forums), από την εμφάνιση νέου κύκλου αναβαθμίσεων για τη 4.2.2 (φώτο) και τελικά μάλλον, θα αποτελέσει έκπληξη αν τελικά η Samsung δώσει την αναβάθμιση μέχρι τέλος του μήνα. Ίσως να ήταν ένα επερχόμενο νέο βλέποντας την Samsung να ετοιμάζει την S5 Mini ναυαρχίδα της, θέλοντας να λύσει από την αρχή την οποιαδήποτε μετέπειτα και αναγκαία αναβάθμιση όπως και συνέβη με το S5 (και προφανώς και όλων των μοντέλων με προ-εγκατεστημένη 4.4.X). Επίσης βλέποντας τις πωλήσεις του S5 να μην ικανοποιούν στο βαθμό που ήθελαν, η Premium-Flagship S5 απαιτεί μεγαλύτερη αμεσότητα για διάθεση στο αγοραστικό κοινό ( initial estimate-release date was September 2014) καθώς τα επιπλέον software-features που ετοιμάζονται να ενσωματωθούν στην συσκευή (εάν τελικά προχωρήσει σε κάτι τέτοιο η Samsung και δεν «σερβίρει» ένα premium κινητό με έξτρα Ringtones/Wallpapers σε ένα μεταλλικό πλαίσιο) μαζί με την 3GB RAM έχει προκαλέσει πιθανόν πονοκέφαλο σε όλη την προγραμματιστική ομάδα. Τουλάχιστον κάτι ήξεραν που το Tizen έχει ανατεθεί σε διαφορετική προγραμματιστική διαχείριση για να αποφύγουν ανεπιθύμητες καθυστερήσεις. Κλείνοντας το σίγουρο είναι ότι θα χρειαστεί μεγάλη υπομονή κατά την διάρκεια του καλοκαιριού εν αναμονή της (οποιαδήποτε) αναβάθμισης, σε ένα καλοκαίρι που όπως φαίνεται θα αποτελέσει την βάση πολλών νέων τεχνολογιών για να παρουσιαστούν το ερχόμενο Σεπτέμβριο (Smart Glasses (due Dec.2014), Smartwatch-SIM Edition (due September 2014 e.t.c.). Καλό μεσημέρι σε όλους.

 

 

:!: Όλες οι παραπάνω πληροφορίες βασίζονται στην προσωπική μου κρίση και ερεύνα (S.Forums, XDA, O.Sources) και ίσως κάποιες πληροφορίες μπορεί να εμφανίζονται ανακριβής ή εσφαλμένες. Εννοείται ότι κύριος στόχος μου δεν είναι αυτός αλλά η συνέχιση της ομαλής συζήτησης στο forum.

Edited by Programmer
Added Additional Info
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...