Jump to content

Φωτογραφίες & γενικά περί κάμερας


aegina24
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και η επίσημη ανακοίνωση που είχαν βγάλει ότι το πρόβλημα θα διορθωθεί με την 4.3;

 

Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο λύνεται το πρόβλημα.

Ενδιαφέρον είναι ότι ενώ στο changelog της Ταϊβανέζικης έκδοσης 4.3 υπήρχε αναφορά σε αλλαγές στην κάμερα, στο 4.3 που έβαλα εγώ δεν γίνεται λόγος για κάτι τέτοιο.

Προσωπικά δεν είχα θέμα και έτσι κι αλλιώς προτιμώ να πειράζω τις ρυθμίσεις (χαμηλώνω ISO), αλλά αυτό που διαπίστωσα ότι γίνεται είναι το εξής:

Αν κάνεις το κλασσικό τέστ (κλείσεις τον σένσορα π.χ. με το χέρι) αρχικά η εικόνα στην οθόνη σου είναι μαύρη. Σταδιακά εμφανίζεται αυτό το μωβ και ξαφνικά γίνεται όλο αυτό πάλι μαύρο, σαν να γίνεται αυτόματα κάτι. Δεν ξέρω τι αλλάζουν στις ρυθμίσεις, αλλά σαν να αναγκάζει την κάμερα να πάει στο μαύρο. Το θέμα είναι ότι από ότι διαβάζω, όσοι είχαν θέμα δεν είδαν βελτίωση στις φωτογραφίες τους.

Γενικά η HTC παραμένει αρκετά σιωπηλή στο ζήτημα. Πολλοί υποστηρίζουν ότι είναι θέμα hardware, άλλοι προτείνουν διάφορες ρυθμίσεις και κόλπα και γενικά υπάρχει ένα ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 393
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καιρό έχουμε να βάλουμε καμία φωτογραφία. Μία μάκρο:

 

http://farm4.staticflickr.com/3727/10326431204_004b0599f1_b.jpg

 

Επίσης δεν ξέρω αν το γνωρίζετε, αλλά εγώ νιώθω παντελώς αρχάριος που δεν το ήξερα, υπάρχει δυνατότητα για editing μέσα από το gallery app. Και δεν μιλάω για τα διάφορα φίλτρα, αλλά για κανονική επεξεργασία. Σε περίπτωση που δεν το ξέρετε:

 

1. Πηγαίνετε στη φωτό που θέλετε, πατάτε πάνω της για ανοίξει το μενού δεξιά και διαλέγετε Εdit

2. Διαλέγετε Effects

3. Kρατάτε πατημένο το No Effects μέχρι να σας πει "drag items to customize" oπότε και το τραβάτε στη δεξιά μεριά οθόνης που λέει customize.

4. Από το + που εμφανίζεται πάνω δεξιά ανοίγει μενού με δυνατότητα διόρθωσης white balance, levels, exprosure, contrast, brightness, saturation, sharpness, grain

 

Δουλεύει μια χαρά για όσους δεν θέλουν να δίνουν χρήματα για editing apps και θέλουν γρήγορα να επεξεργαστούν τη φωτό με απλά πράγματα. Ειλικρινά δεν ξέρω αν ήταν τόσο γνωστό και το αγνοούσα, πάντως τόσο χωμένο μέσα στα μενού που το είχαν δεν το είχα βρει.

Link to comment
Share on other sites

Καιρό έχουμε να βάλουμε καμία φωτογραφία. Μία μάκρο:

 

http://farm4.staticflickr.com/3727/10326431204_004b0599f1_b.jpg

 

Επίσης δεν ξέρω αν το γνωρίζετε, αλλά εγώ νιώθω παντελώς αρχάριος που δεν το ήξερα, υπάρχει δυνατότητα για editing μέσα από το gallery app. Και δεν μιλάω για τα διάφορα φίλτρα, αλλά για κανονική επεξεργασία. Σε περίπτωση που δεν το ξέρετε:

 

1. Πηγαίνετε στη φωτό που θέλετε, πατάτε πάνω της για ανοίξει το μενού δεξιά και διαλέγετε Εdit

2. Διαλέγετε Effects

3. Kρατάτε πατημένο το No Effects μέχρι να σας πει "drag items to customize" oπότε και το τραβάτε στη δεξιά μεριά οθόνης που λέει customize.

4. Από το + που εμφανίζεται πάνω δεξιά ανοίγει μενού με δυνατότητα διόρθωσης white balance, levels, exprosure, contrast, brightness, saturation, sharpness, grain

 

Δουλεύει μια χαρά για όσους δεν θέλουν να δίνουν χρήματα για editing apps και θέλουν γρήγορα να επεξεργαστούν τη φωτό με απλά πράγματα. Ειλικρινά δεν ξέρω αν ήταν τόσο γνωστό και το αγνοούσα, πάντως τόσο χωμένο μέσα στα μενού που το είχαν δεν το είχα βρει.

 

Ούτε εγώ το ήξερα.. πολύ χρήσιμο το post σου φίλε sotnem! :)

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Καιρό έχουμε να βάλουμε καμία φωτογραφία. Μία μάκρο:

 

http://farm4.staticflickr.com/3727/10326431204_004b0599f1_b.jpg

 

Επίσης δεν ξέρω αν το γνωρίζετε, αλλά εγώ νιώθω παντελώς αρχάριος που δεν το ήξερα, υπάρχει δυνατότητα για editing μέσα από το gallery app. Και δεν μιλάω για τα διάφορα φίλτρα, αλλά για κανονική επεξεργασία. Σε περίπτωση που δεν το ξέρετε:

 

1. Πηγαίνετε στη φωτό που θέλετε, πατάτε πάνω της για ανοίξει το μενού δεξιά και διαλέγετε Εdit

2. Διαλέγετε Effects

3. Kρατάτε πατημένο το No Effects μέχρι να σας πει "drag items to customize" oπότε και το τραβάτε στη δεξιά μεριά οθόνης που λέει customize.

4. Από το + που εμφανίζεται πάνω δεξιά ανοίγει μενού με δυνατότητα διόρθωσης white balance, levels, exprosure, contrast, brightness, saturation, sharpness, grain

 

Δουλεύει μια χαρά για όσους δεν θέλουν να δίνουν χρήματα για editing apps και θέλουν γρήγορα να επεξεργαστούν τη φωτό με απλά πράγματα. Ειλικρινά δεν ξέρω αν ήταν τόσο γνωστό και το αγνοούσα, πάντως τόσο χωμένο μέσα στα μενού που το είχαν δεν το είχα βρει.

 

Κι ακόμα περισσότερα... Επιλέγεις όποιο εφέ θέλεις και το σέρνεις κάτω. Από εκεί μπορείς να δεις ποια εφέ χρησιμοποιήθηκαν και να αλλάξεις την ένταση τους. Εξαιρετικό πρόγραμμα επεξεργασίας και από αυτά που δεν τα βρίσκεις αν δεν ψάξεις.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Ένεκα πτώσης τιμής του HTC ίσως το σκεφτώ να το αγοράσω. Λόγω του ότι η κάμερα και μόνο για μένα προσωπικά είναι ο μόνος λόγος να αντικαταστήσω το Samsung Galaxy SII, το φαινόμενο αυτό της "μωβίλας" με έχει φοβίσει. Είναι κάτι που θα συμβεί σε όλους μετά από έντονη χρήση, ή σε ορισμένες ελαττωματικές συσκευές?

 

Thanks on advance...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

...

Ένεκα πτώσης τιμής του HTC ίσως το σκεφτώ να το αγοράσω. Λόγω του ότι η κάμερα και μόνο για μένα προσωπικά είναι ο μόνος λόγος να αντικαταστήσω το Samsung Galaxy SII, το φαινόμενο αυτό της "μωβίλας" με έχει φοβίσει. Είναι κάτι που θα συμβεί σε όλους μετά από έντονη χρήση, ή σε ορισμένες ελαττωματικές συσκευές?

...

 

Αν ο λόγος αντικατάστασης είναι η κάμερα, καλύτερα κοίτα αλλού ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Ένεκα πτώσης τιμής του HTC ίσως το σκεφτώ να το αγοράσω. Λόγω του ότι η κάμερα και μόνο για μένα προσωπικά είναι ο μόνος λόγος να αντικαταστήσω το Samsung Galaxy SII, το φαινόμενο αυτό της "μωβίλας" με έχει φοβίσει. Είναι κάτι που θα συμβεί σε όλους μετά από έντονη χρήση, ή σε ορισμένες ελαττωματικές συσκευές?

 

Thanks on advance...

 

Εγώ άλλαξα 4 htc one (το τελευταίο το έδωσα προχθές) και όλα είχαν το πρόβλημα αν σου λέει κάτι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλαξα 3 :wacko:

και για να δείξω το πρόβλημα ορίστε μια που τράβηξα προχτές λίγο πριν βραδιάσει.. το φεγγάρι είναι (πανσέληνος)

http://imageshack.us/a/img545/3975/am4x.jpg

Edited by sisferas_sax

Ανδρεας

χ500- htc cruise - htc diamond-htc hd-htc hd2-Htc one

destinator 7 & 8 - iGO PrimoAndroid

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Εδώ αναφέρεται πως υπήρξαν προβληματικές παρτίδες της HTC (με χειρότερες τις 35 - 37) ενώ πλέον, η παρτίδα 39 που κυκλοφορεί, έχει camera modules που δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα (δηλ. SH39, FA39, HT39). Επειδή εγώ δεν έχω (ακόμα) το HTC One μήπως ξέρετε πώς μπορούμε να μάθουμε την παρτίδα κάποιας συγκεκριμένης συσκευής; Φαίνεται άραγε πουθενά στο κουτί, έτσι ώστε να μπορούμε να διαλέξουμε πριν αγοράσουμε?

Link to comment
Share on other sites

φαινεται οταν πας στις ρυθμισεις /ταυτοτητα τηλεφωνου/σειριακος αρ..συσκευης . μπορεις να το δεις σε καινουργια συσκευη αν κοιταξεις στο πλαι του κουτιου στο αυτοκολλητο που λεει imei ,σειριακο αρ.(sn) κτλ .εμενα η 3η που μου εδωσαν ειναι sh35....... Edited by sisferas_sax

Ανδρεας

χ500- htc cruise - htc diamond-htc hd-htc hd2-Htc one

destinator 7 & 8 - iGO PrimoAndroid

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.

Όπως αναφέρεται εδώ φαίνεται στα πρώτα τέσσερα στοιχεία του σειριακού αριθμού. Άρα, αν ισχύει αυτό με το συγκεκριμένο batch, θα μπορώ να ζητήσω συσκευή με συγκεκριμένο s/n..

Στο εξωτερικό τουλάχιστον, φαίνεται πως η HTC έχει αρχίσει να αλλάζει camera modules στις προβληματικές συσκευές. Τώρα, βέβαια, σε τι κατάσταση από αισθητικής πλευράς θα είναι η επισκευασμένη συσκευή, είναι άλλο θέμα. Δείτε κι εδώ..

Edited by Polter
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι για κάποια παρτίδα. Σίγουρα δεν ήταν 100% προβληματικά όλα τα κομμάτια, αλλά αν μπορούσαμε να δημιουργήσουμε κάποιο στατιστικό δείγμα από δω και στο εξής στο forum, ίσως να επαληθευτεί αυτό που λέει ο κάτοχος από τη Σιγκαπούρη στο σχετικό forum και οι προβληματικές κάμερες να αποτελούν παρελθόν από το batch 39 και μετά..
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με την κάμερα είναι λίγο περίεργο. Η αλήθεια είναι ότι (λένε) εχει διορθωθεί στις καινούριες εκδόσεις. Αυτό όμως που δίνεις σαν ανταλλαγή είναι τα hdr μικρόφωνα που πια δεν μπαίνουν. Οπότε διαλέγοντας παρτίδα διαλέγεις ανάμεσα σε καλή φωτογραφική ή καλή ηχογράφηση. Αυτή που έχω εγώ πάντως έχει το πρόβλημα σε πολύ ανεκτό επίπεδο τόσο που πρώτον να μη με ενδιαφέρει αφού μιλάμε για οριακές καταστάσεις και δεύτερον γιατί δεν είμαι διατεθειμένος να αποχωριστώ το καλύτερα μικρόφωνα.

Όλα θα ήταν καλύτερα αν το ελληνικό σέρβις αναλάμβανε την επισκευή κι όχι αντικατάσταση των συσκευών. Έτσι θα μπορούσαμε να εστιάσουμε στο πρόβλημα και όχι να παίζουμε κορώνα γράμματα με συσκευές αντικατάστασης που παίζουν πάντα στην "κακή" περίοδο κατασκευής.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

πολύ ιστορία για το συγκεκριμένο θέμα και παραπληροφόρηση για τη κάμερα του one. μια χαρα ειναι η κάμερα για τηλέφωνο να μην αναφέρουμε για τη λήψη fullhd video που ειναι αψογη και το θέμα με το purple tint εμφανίζεται στο απολυτο σκοτάδι που δε ούτως η άλλως θα βγάλεις με φλας.

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

πολύ ιστορία για το συγκεκριμένο θέμα και παραπληροφόρηση για τη κάμερα του one. μια χαρα ειναι η κάμερα για τηλέφωνο να μην αναφέρουμε για τη λήψη fullhd video που ειναι αψογη και το θέμα με το purple tint εμφανίζεται στο απολυτο σκοτάδι που δε ούτως η άλλως θα βγάλεις με φλας.

 

Αυτό δεν είναι ψέματα. Φαντάζομαι πολλοί που θα διαβάζουν τέτοια θέματα θα νομίζουν ότι δεν μπορούμε να βγάλουμε και φωτογραφίες. Η αλήθεια είναι ότι πριν λίγες μέρες έβαλα δίπλα δίπλα το one με το Xperia mini (εντάξει δεν είναι και καμιά σπουδαία φωτογραφική αλλά μια απλή σύγκριση ήθελα να κάνω). Δοκίμασα να βγάλω φωτογραφίες σε σκοτεινό δωμάτιο απέναντι από το γραφείο μου. Το One "έβλεπε" κανονικά χωρίς να μου βγάζει κόκκινο tint (σε μενα κόκκινο είναι) ενώ το Xperia ήταν μαύρο αφού δεν έπιανε καθόλου φως. Πιστεύω ότι η htc θα μπορούσε άφοβα να μειώσει λίγο το iso και να εξαλείψει το φαινόμενο χωρίς ιδιαίτερες παραχωρήσεις, αφού υπάρχουν περιπτώσεις όπου ο φακός πιάνει φως εκεί που το μάτι δεν...

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό βάζετε και καμιά φωτογραφία να καταλαβαίνει ο κόσμος για τι κάμερα μιλάμε.

 

Το βλέπω σε άλλα τόπικς, να γράφουν διάφοροι που δεν έχουν πιάσει την κάμερα στα χέρια τους να λένε ότι είναι αποτυχία κτλ.

Η κάμερα είναι ΠΑΡΑ πολύ καλή για κινητό. Σε ορισμένες συνθήκες είναι πολύ καλύτερη από τον ανταγωνισμό, σε κάποιες άλλες είναι χειρότερη. Τη δουλειά της την κάνει και με το παραπάνω.

Επίσης, πέρα από την ποιότητα της φωτογραφίας μιλάμε για Zoe, ΗD videos με καλή ποιότητα, πολύ γρήγορη απόκριση, ωραίο gallery app που δεν λαγκάρει σαν άλλα (γκουχ γκουχ) και αρκετές δυνατότητες.

 

Τα δυο μεγαλύτερα μειονεκτήματα είναι ότι σε landscape μακρινές δεν μπορεί να έχει τόση λεπτομέρεια όσο άλλες και ότι σε κάποιες συσκευές παρουσιάζεται αυτό το μωβ χρώμα σε καταστάσεις με ελάχιστο φως. Το δεύτερο δεν γίνεται σε όλες τις συσκευές και δεν γίνεται στον ίδιο βαθμό. Γίνεται σε περιπτώσεις με πολύ σκοτάδι που σε αρκετές από αυτές έτσι κι αλλιώς τραβάς με φλας αναγκαστικά ή αν δεν θες τόσο θόρυβο κατεβάζεις το ISO. (εγώ συνήθως κάνω το 2ο)

Ανάλογα με τον βαθμό στον οποίο γίνεται μπορεί να είναι και προβληματικό. Δηλαδή έχω δει φωτογραφίες από συσκευές που είναι προφανές ότι υπάρχει ζήτημα και πρέπει να αλλαχτούν και έχω δει και άλλες οι οποίες μου φαίνονται φυσιολογικές σαν φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, σε συνέχεια της ανησυχίας μου, δεδομένου ότι θέλω τη φωτογραφική του μηχανή, για φωτογραφίες πορτραίτα, κοντινές (τις πιο πολλές φορές), indoor σε συνθήκες λογικού φωτισμού στη χειρότερη περίπτωση (σόρυ για την μοκροσκελή ιδιαιτερότητα, αλλά είναι οι πιο πολλές φωτό που θα ήθελα/θέλω να εκτυπώνω), το εν λόγω κινητό είνα αυτή τη στιγμή πάνω από όλα?
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

πανω απ όλα όχι δεν είναι, κανείς δεν ειπε οτι υπαρχουν καλύτερες προτάσεις για φωτογραφια αλλα γι αυτο που το θελεις θα σε υπερκαλυψει! ο sotnem τα λεει πολυ σωστα στο πιο πανω ποστ. το gallery app οπως αναφέρθηκε ειναι το μονο που συγκρινετε με ios.

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με αυτά που λέτε οτι η κάμερα έχει πολλά καλά αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν σας αρέσει αυτό το αποτέλεσμα (μωβ πέπλο) στην φώτο που έβαλα στην προηγούμενη σελιδα που είναι λίγο πριν νυχτώσει .ικανοποιεί το ιδιοκτήτη του κινητού αυτή η φώτο? εγώ όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω δουλεύω βράδυ και πρέπει να βγάλω φώτο υπό δύσκολες συνθήκες ......Πρέπει να πω ότι έχω βγάλει πολύ ωραίες (αλλά με συνεχή ρύθμιση των settings) πράγμα που πιστεύω δεν θα είχα τόσο, αν η κάμερα δούλευε σωστά .και επαναλαμβάνω είναι το τρίτο κινητό που παίρνω σε μια βδομάδα από την εταιρεία ......

Ανδρεας

χ500- htc cruise - htc diamond-htc hd-htc hd2-Htc one

destinator 7 & 8 - iGO PrimoAndroid

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, σε συνέχεια της ανησυχίας μου, δεδομένου ότι θέλω τη φωτογραφική του μηχανή, για φωτογραφίες πορτραίτα, κοντινές (τις πιο πολλές φορές), indoor σε συνθήκες λογικού φωτισμού στη χειρότερη περίπτωση (σόρυ για την μοκροσκελή ιδιαιτερότητα, αλλά είναι οι πιο πολλές φωτό που θα ήθελα/θέλω να εκτυπώνω), το εν λόγω κινητό είνα αυτή τη στιγμή πάνω από όλα?

 

Για μένα αν η φωτογραφία είναι τόσο σημαντική για σένα πάρε φωτογραφική μηχανή και δεν το λέω ειρωνικά.

Από εκεί και πέρα αν δεν σε ενοχλεί τόσο το λειτουργικό κοίτα και προς τα Lumia.

Για μένα το One είναι πολύ καλό για: φωτό με κίνηση (παιδάκια, σκυλάκια κτλ), macro και φωτό με χαμηλό φωτισμό.

Aν ο φωτισμός είναι πολύς, τότε κινητά τύπου S4 θα έχουν μεγαλύτερη λεπτομέρεια ειδικά σε τοπία φωτεινά. Αν αρχίσει το φως να λιγοστεύει το One θα είναι ο νικητής. Κοίτα κι εδώ το κομμάτι με τα πορτραίτα:

http://connect.dpreview.com/post/9219904986/shootout-samsunggalaxys4-vs-htcone-vs-iphone5-vs-lumia920

 

 

συμφωνώ με αυτά που λέτε οτι η κάμερα έχει πολλά καλά αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν σας αρέσει αυτό το αποτέλεσμα (μωβ πέπλο) στην φώτο που έβαλα στην προηγούμενη σελιδα που είναι λίγο πριν νυχτώσει .ικανοποιεί το ιδιοκτήτη του κινητού αυτή η φώτο? εγώ όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω δουλεύω βράδυ και πρέπει να βγάλω φώτο υπό δύσκολες συνθήκες ......Πρέπει να πω ότι έχω βγάλει πολύ ωραίες (αλλά με συνεχή ρύθμιση των settings) πράγμα που πιστεύω δεν θα είχα τόσο, αν η κάμερα δούλευε σωστά .και επαναλαμβάνω είναι το τρίτο κινητό που παίρνω σε μια βδομάδα από την εταιρεία ......

 

Αν μιλάς για μωβ, να πω την αλήθεια δεν το βλέπω τόσο.

Αν μιλάς για ποιότητα φωτογραφίας δεν μου φαίνεται καλή.

Αλλά αν δεν κάνω λάθος είναι είτε κροπαρισμένη η φωτό, είτε έχεις κάνει ζουμ.

Αν θες βάλε μερικές φωτογραφίες ακόμα.

Mια δικιά μου σε παρεμφερείς συνθήκες (μάλιστα είναι κροπαρισμένη για να μην φαίνονται κάτι αυτοκίνητα από κάτω):

 

http://farm3.staticflickr.com/2816/9595282686_151ac84692_b.jpg

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι θέλουμε πάντα να βγάλουμε σε μια φωτογραφία. Αν η φωτογραφία που θέλουμε έχει λογική θα βγει σωστά (τουλάχιστον στο δικό μου). Αν προσπαθούμε να βγάλουμε φωτογραφίες χωρίς λογική τότε το πρόβλημα θα εμφανιστεί. Τι εννοώ. Χθες περπατούσα στο δρόμο και είπα να βγάλω μερικές φωτογραφίες. Όταν σημάδευα σε φυσιολογικά σημεία καλώς ή μέτρια φωτισμένα οι φωτογραφίες έβγαιναν μια χαρά. Όταν προσπάθησα να βγάλω το φεγγάρι κάνοντας φόκους στον νυχτερινό ουρανό κι όχι στο ίδιο το φεγγάρι έβγαζα "ωραιότατο" μπλε ουρανό. Όταν σημάδευα το φεγγάρι ο ουρανός ήταν κανονικά μαύρος.

Έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα της κάμερας είναι η προσπάθεια να μαζέψει πάρα πολύ φως οπότε και "ξεπλένεται" το μαύρο σε άλλα χρώματα (κόκκινο,μπλε ή μωβ). Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι το πράγμα χαλάει όταν προσπαθούμε να βγάλουμε θέματα που με άλλα κινητά δε θα το σκεφτόμασταν καν λόγω κακών συνθηκών. Τουλάχιστον έτσι συμπεριφέρεται η δική μου συσκευή. Το πρόβλημα απλά επιδεινώνεται όταν ή συσκευή ζεσταίνεται (σε μένα όταν φορτίζει) σε σημείο που πια δεν είναι χρηστική. Πάντως οι φωτογραφίες πρωινές ή βραδινές είναι όμορφες και νιώθεις λες και θα ζωντανέψουν. Παράδειγμα η φωτογραφία από ένα δρομάκι που έβγαλα χθες το βράδυ. Δεν ξέρω για την λεπτομέρεια της αλλά τα χρώματα και η όλη αίσθηση είναι παρά πολύ θετική και ζωντανή.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Για μένα αν η φωτογραφία είναι τόσο σημαντική για σένα πάρε φωτογραφική μηχανή και δεν το λέω ειρωνικά.

Από εκεί και πέρα αν δεν σε ενοχλεί τόσο το λειτουργικό κοίτα και προς τα Lumia.

Για μένα το One είναι πολύ καλό για: φωτό με κίνηση (παιδάκια, σκυλάκια κτλ), macro και φωτό με χαμηλό φωτισμό.

Aν ο φωτισμός είναι πολύς, τότε κινητά τύπου S4 θα έχουν μεγαλύτερη λεπτομέρεια ειδικά σε τοπία φωτεινά. Αν αρχίσει το φως να λιγοστεύει το One θα είναι ο νικητής. Κοίτα κι εδώ το κομμάτι με τα πορτραίτα:

http://connect.dpreview.com/post/9219904986/shootout-samsunggalaxys4-vs-htcone-vs-iphone5-vs-lumia920

 

Φωτογραφική μηχανή έχω, μια σχετικά καλή compact (PANASONIC DMC-T10). Όμως, όπως είναι γνωστό σε όσους είναι γονείς με παιδιά στη μεταβρεφική ηλικία (από 2 και πάνω), δεν είμαστε με τη φωτό στο χέρι. Λόγω της βελτίωσης της ποιότητας των κινητών βάλτωσε η αγορά των καθ'αυτό ψηφιακών. Το κινητό το έχουμε στο χέρι τις πιο πολλές φορές και είναι το πρώτο που θα χρησιμοποιήσουμε να προλάβουμε κάποιο στιγμιότυπο. Απλά η υπάρχουσα (του Samsung Galaxy Sii) είναι "αργή". Σε σύγκριση (πάντα) είναι ξεπερασμένη. Σε κατάστημα που είχα την ευκαιρία να τραβήξω (ελεύθερα) με το ONE, S4, LG G2, ο νικητής ήταν το ONE. Τοπία θα τραβήξουμε αλλά πόσοι και πόσες φωτό θα εκτυπώσουμε. Άντε κανά wallpaper για λίγο. Ενώ πορτραίτα (γενικώς) είναι πιθανό. Στην οθόνη του κινητού όλες ίδιες μοιάζουν.

Έτσι η επιλογή κινητού (android) θα βασιστεί στην εμπειρία σας στη χρήση της. Για αυτό ο μόνος μου φόβος είναι οι defected συσκευές. (Στα άλλα ζητήματα οι μόνες μου αντιρρήσεις για το ONE είναι το home & power button)

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση όλων....

 

Μετά από όλα αυτά μένει να βρούμε τα λεφτά :lol:

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Σαν συσκευή φίλε το συνιστώ με κλειστά μάτια. Δεν είμαι android-άκιας (δες το άβατάρ μου) ούτε κολλημένος με μάρκες. Αλλά το Οne σαν χρήση είναι ότι καλύτερο υπάρχει από την άλλη.. όχθη του μήλου.

:)

Επειδή ακριβώς όμως εδώ συζητάμε για την κάμερά του και με άτομα που παίζει ρόλο η κάμερα στην επιλογή, γι' αυτό και λέμε δυο-τρία διαφορετικά πράγματα. Σαν λογισμικό και συσκευή για μένα ήταν ο νικητής του 2013.

 

Για την κάμερα έχεις δίκιο σε αυτά που λες, απλά επειδή λες ότι βάζεις φωτογραφίες συχνά πιθανολόγησα ότι μιλάς για επαγγελματική χρήση ή έστω ερασιτεχνική οπότε και γι' αυτό είπα να πάρεις μια κάμερα (μιλώντας για κάτι καλό πάντα) αν σου χρειάζεται τόσο.

Από εκεί και πέρα στις συνθήκες που λες, κάνει μια χαρά τη δουλειά του. Αν τώρα μου πάρεις τη φωτό για να κάνεις ζουμ και να τυπώσεις αφίσα, ε ναι δεν κάνει. Αλλιώς είναι μια χαρά κάμερα, εξαιρετική σε κάποιες περιπτώσεις, καλή σε άλλες.

 

Πραγματικά ο μόνος φόβος είναι να πέσεις σε ελαττωματική συσκευή κυρίως γιατί είναι λίγο μανούρα η διαδικασία με την εδώ αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...